Llívia
09.01.07,20:45
Má niekto z vás skúsenosti ako zamestnanec vo firme, ktorá je v konkurze? Viem, že firma, v ktorej pracujem, pôjde v lehote 1 - 2 mesiace do konkurzu. Má zmysel v nej zostať, alebo je lepšie odísť - z finančného hľadiska? Ako sa upokojujú nároky z miezd, ktoré vznikli už za trvania konkurzu? Musia si ich zamestnanci prihlásiť? A čo keď bude ich pracovný pomer trvať aj po prihlásení ich mzdových pohľadávok (teda im vznikne nárok na ďalšiu mzdu) - treba ich vždy napr. po vyúčtovaní miezd prihlásiť? V prípade, že by mzdy boli uhrádzané z garančnéh fondu, čo všetko sa z neho hradí (mzdy, nevyčerpané dovolenky, odstupné...), aká je maximálna náhrada z garančného fondu, v akej lehote dostanú z neho zamestnanci svoje peniaze? Ďakujem.
jaja99
12.01.07,06:37
AK je nevyplatená mzda splatná do troch mesiacov pred vyhlásením konkurzu, ide o pohľadávku proti podstate, ktorá sa prihlasuje u správcu, čo znamená, že ak vie SKP zaplatiť svoju odmenu, výdavky konkurzu, tak potom platí ďalšie výdavky prosti podstate, ktorými sú aj nevyplatené mzdy. Po speňažení podstaty a odpočítaní pohľadávok proti podstate zostáva suma na rozdelenie, ktorá sa delí podľa percenta priznaných pohľadávok - ak by išlo o staršie mzdy, tak tie sa uspokojujú ako ktoré koľvek iné pohľadávky a je pravdepodobné, že veľa z dlžnej mzdy zamestnanci nedostanú.
Ak je to však mzda do troch mesiacov, tak je predpoklad, že bude nárok uspokojený.
GF pozri v zákone o sociálnej poisťovni:
§ 12 - vznik platobnej neschopnosti
§ 102 - podmienky nároku na dávku garančného poistenia
§ 103 - výška dávky garančného poistenia

Doporučujem viesť v účtovníctve nároky na mzdy a iné plnenia osobitne podľa jednotlivých zamestnancov. Mzdy počítať na 2x (v dvoch samostatných firmách mzdového programu).
1x pre účely poisťovní - vymeriavací základ je to, čo mal zamestnanec dostať
2x pre účely daňového úradu - zdaniteľný príjem je ten, čo zamestnanec dostal vyplatený - len ten sa zdaňuje.

V účtovníctve: ak mzda je len zúčtovaná a nie je vyplatená evidovať HM mínus poistné na účte 331. Až po vyplatení časti mzdy alebo celej mzdy zaúčtovať daň a výplatu mzdy.
Llívia
16.01.07,06:44
Ďakujem za odpoveď.
dracica
16.01.07,06:53
Ja som robila vo firme, ktorá je ešte stále v konkurze...takžko poradiť, či odísť alebo zostat..Konkurz môže trvať aj niekoľko rokov, je možné že správca KP vymôže nejaké pohľadávky, to by bol ten lepší prípad..
Llívia
31.05.07,05:31
Viem, že firma, v ktorej pracujem, pôjde v lehote 1 - 2 mesiace do konkurzu. Má zmysel v nej zostať, alebo je lepšie odísť - z finančného hľadiska?

Keďže sa to už udialo, tak radím: vziať nohy na plecia a utekať, určite nečakať na vyhlásenie konkurzu. A ak si dokážete potvrdiť zápočtový list a papiere pre úrad práce na účely nároku na dávku v nezamestnanosti, tak si ich potvrďte, nebudete si musieť vypisovať so správcom a prosíkať sa mu, aby vám ich dal.
Ja som sa nechala učičíkať rečami, že peniaze vyplatené budú a samozrjeme, že neboli. Teraz čakám, kedy ich dostanem z garančného fondu a aj tak mi firma zostane ešte niečo dlžná. A tiež som mala problémy s "papiermi", aj keď som ich pripravila vopred a správca ich mal už len podpísať.
Llívia
31.05.07,06:32
Tiež správca nepristupoval ku všetkým zamestnancom rovnako. Firma vstúpila do konkurzu v polovici marca 2007. K 31.3.2007 dostala časť zamestnancov, vrátane mňa, výpoveď. Druhá časť zamestnancov dostala výpoveď k 30.4.2007. Všetci si požiadali o ukončenie pracovného pomeru bez čerpania výpovednej doby, t. j. buď k 31.3.2007 alebo k 30.4.2007. Lenže: zamestnanci, ktorí skončili v marci, dostali časť výplaty za marec za obdobie od vstupu firmy do konkurzu do konca marca a zvyšná časť výplaty vrátane odstupného a preplatených nevyčerpaných dovoleniek má ísť z garančného fondu, ktorý nepokryje všetko. Zamestnanci, ktorí skončili v apríli, dostali vyplatené mzdu za rovnaké obdobie, ale dostali aj celé odstupné a dovolenky. Z garančného fondu im pôjde len mzda za obdobie od začiatku marca do dňa vstupu firmy do konkurzu, čiže dostanú vyplatené všetko. Toto mi príde riadne nespravodlivé, keď všetci sme skončili za rovnakých podmienok - teda firma už bola v konkurze. Myslím si, že správca nepostupoval správne a zvýhodnil časť veriteľov na úkor iných veriteľov.
Chcela by som si v tejto veci nechať poradiť od právnika. Neviete mi poradiť, na akého sa mám obrátiť /rozumej - či musí mať nejakú "špecializáciu", alebo je to úplne jedno/? A tiež by ma zaujímalo, koľko si právnici účtujú za svoje služby. Ďakujem.