ivti
09.01.07,23:49
Máme (FO) služobné autá, je potrebné urobiť na konci roka odpočet nádrží a to čo sa z PHM nespotrebovalo odrátať z výdavkov (JU), do ktorých boli zaúčtované bločky z tankovania? Ďakujem.
ZDENIELA
10.01.07,05:52
Áno, nespotrebovanú PHM na konci roka treba z nákladov vylúčiť a evidovať ako zásoby vo výkaze o majetku a záväzkoch.
ivti
10.01.07,20:30
A ako to bude vyzerať v novom roku v účtovníctve. Dá sa to zase do výdajov?Ako?
ekopo
10.01.07,20:48
Áno, nespotrebovanú PHM na konci roka treba z nákladov vylúčiť a evidovať ako zásoby vo výkaze o majetku a záväzkoch.
S týmto nemôžem súhlasiť, nakoľko SZČO si nedáva do nákladov nákup PHM ale spotrebovanú PHM podľa prepočtu z TP a počtu ubehnutých km. Samozrejme počas roka môže účtovať nákup PHM priamo do nákladov, ale korekciu na konci obdobia musí vykonať.

Ešte vložím svoj príspevok z minulého roka ohľadne témy:

V zmysle zákona o dani z príjmov § 19 ods. 2 písm. l sa hovorí , že výdavky /náklady/ na spotrebované PHM sú uznané do nákladov po prepočítaní údajov v TP.... čiže z uvedeného vyplýva, že náklad nie je priamo pri nákupe PHM, ale až po jeho prepočte na základe údajov v TP. Myslím si že je možné účtovať nasledovnými spôsobmi : bločky účtovať ako VNZD členenie ost- následne podľa prepočtu pomocou ID zaúčtovať prepočítanú spotrebu ako VOZD členenie PR /raz mesačne/. Druhý sposob je obdobný len: bločky účtovať ako VOZD členenie PR, prepočítať spotrebu a len rozdiel doúčtovať pomocou ID do PR.
ZuzanaP
11.01.07,05:52
S týmto nemôžem súhlasiť, nakoľko SZČO si nedáva do nákladov nákup PHM ale spotrebovanú PHM podľa prepočtu z TP a počtu ubehnutých km. Samozrejme počas roka môže účtovať nákup PHM priamo do nákladov, ale korekciu na konci obdobia musí vykonať.

Ešte vložím svoj príspevok z minulého roka ohľadne témy:

V zmysle zákona o dani z príjmov § 19 ods. 2 písm. l sa hovorí , že výdavky /náklady/ na spotrebované PHM sú uznané do nákladov po prepočítaní údajov v TP.... čiže z uvedeného vyplýva, že náklad nie je priamo pri nákupe PHM, ale až po jeho prepočte na základe údajov v TP. Myslím si že je možné účtovať nasledovnými spôsobmi : bločky účtovať ako VNZD členenie ost- následne podľa prepočtu pomocou ID zaúčtovať prepočítanú spotrebu ako VOZD členenie PR /raz mesačne/. Druhý sposob je obdobný len: bločky účtovať ako VOZD členenie PR, prepočítať spotrebu a len rozdiel doúčtovať pomocou ID do PR.


Ten prvý spôsob do VNZD a potom cez ID do PR sú uvádzané aj v rôznych daňových a účtovných publikáciach.
Peterka
11.01.07,07:40
V zmysle zákona o dani z príjmov § 19 ods. 2 písm. l sa hovorí , že výdavky /náklady/ na spotrebované PHM sú uznané do nákladov po prepočítaní údajov v TP.... čiže z uvedeného vyplýva, že náklad nie je priamo pri nákupe PHM, ale až po jeho prepočte na základe údajov v TP. Myslím si že je možné účtovať nasledovnými spôsobmi : bločky účtovať ako VNZD členenie ost- následne podľa prepočtu pomocou ID zaúčtovať prepočítanú spotrebu ako VOZD členenie PR /raz mesačne/. Druhý sposob je obdobný len: bločky účtovať ako VOZD členenie PR, prepočítať spotrebu a len rozdiel doúčtovať pomocou ID do PR.
V tomto prípade by sa mohlo stať, že pokiaľ je tankovanie nižšie ako spotreba PHL, potom by vychádzalo že vo výdavkoch je viac ako skutočné výdavky boli. Konečný stav PHM v nádržiach dosť ovplyvňuje priemernú spotrebu PHL za príslušný rok.
Stále neviem nájsť v zákonných normách pre jednoduché účtovníctvo, kde sa uvádza že stav PHL na konci roka sa preúčtuje na zásoby.
Peterka
11.01.07,13:43
Nikto nevie nájsť, kde je uvedené že zostatok PHL v nádrži auta sa v jednoduchom účtovníctve účtuje na zásoby ?
ekopo
11.01.07,13:47
Nikto nevie nájsť, kde je uvedené že zostatok PHL v nádrži auta sa v jednoduchom účtovníctve účtuje na zásoby ?
Kto písal, že zostatok PHM v nádrži sa účtuje do zásob??? Ja nie.
Peterka
11.01.07,14:57
Áno, nespotrebovanú PHM na konci roka treba z nákladov vylúčiť a evidovať ako zásoby vo výkaze o majetku a záväzkoch.
.................................................. ....
renča1
11.01.07,15:12
Ako zásoby?:confused:"" A čo v prípade, že budem mať poruchu v aute a zostatok v nádrži (benzín) mi začne vytekať ? Čo potom?""
ekopo
11.01.07,15:17
Ako zásoby?:confused: A čo v prípade, že budem mať poruchu v aute a zostatok v nádrži (benzín) mi začne vytekať ? Čo potom?
Dáš si pod auto nádobu ;)
Jana Acsová
11.01.07,15:39
Podľa môjho názoru nie je potrebné zostatok PHL v nádrži uvádzať vo výkaze o majetku a záväzkoch. Prečo? Lebo už boli vydané do spotreby.

A čo sa týka výdavkov - jedná sa o limitovaný výdavok, preto sa jedná o položku peňažného denníka, ktorá podlieha uzávierkovej úprave (záleží samozrejme na spôsobe účtovania počas účtovného obdobia).
andrej_rv
11.01.07,16:57
Nikto nevie nájsť, kde je uvedené že zostatok PHL v nádrži auta sa v jednoduchom účtovníctve účtuje na zásoby ? Uvedené to nikde nie je. Nakoniec, JÚ podľa mňa nič také ako "účtovanie na zásoby" veľmi ani nepozná. Ani uzávierkovú úpravu výdavkov o zostatok nakúpených zásob (obdobnú účtovaniu 112/501 u zásob spôsobom B pri PÚ). Ako uviedla Ing.Acsová, ide o materiál už vydaný do spotreby a nemal by sa preto vykazovať vo výkaze o majetku (tak, ako nevykazujeme nespotrebovanú vodu v ostrekovači, kancelársky či tabelačný papier v PC tlačiarni alebo zostatok nespotrebovaného toaletného papiera).
Iná vec je, či zisťovať zostatok PHL v nádrži automobilov a vykazovať v inventúre resp. evidencii autoprevádzky. Podľa môjho názoru áno, najmä z dôvodu, ktorý načrtol vo svojom príspevku č.6 Peterka. Daňovým výdavkom na PHL je totiž síce prepočítaná spotreba PHL, ale len do výšky preukázateľného výdavku t.j. skutočnej spotreby. A keďže tá môže byť (čiste teoreticky) aj nižšia ako prepočítaná, podkladom pre doloženie skutočnej spotreby pre daňové účely by podľa mňa mal byť okrem údajov o nákupe aj počiatočný stav PHL na začiatku a na konci účtovného obdobia. (Niekde na Porade som čítal aj príspevok, že správca dane pri kontrole zisťoval, či sú vykázané zostatky PHL v nádrži). V každom prípade by problematika zisťovania (či nezisťovania) a účtovného vykazovania zostatku PHL v nádrži ku koncu zdaňovacieho obdobia mala byť podľa mňa ošetrená v nejakej internej smernici aspoň 1-2 vetami.
renča1
11.01.07,17:11
Dáš si pod auto nádobu ;)ô

:D :D :D Aj taky tak a potom si ho zasa vlejem do nádrže;) ... ,aby môj vykazovaný účtovný stav sedel so "skutočným" stavom.

:D
andrej_rv
11.01.07,17:38
:D :D :D Aj taky tak a potom si ho zasa vlejem do nádrže;) ... ,aby môj vykazovaný účtovný stav sedel so "skutočným" stavom.

:DA nezabudni si k tomu spracovať internú smernicu prirodzených úbytkov odparom (ak by trvala taká mierna zima) ;) :D
ZDENIELA
12.01.07,06:51
Kto písal, že zostatok PHM v nádrži sa účtuje do zásob??? Ja nie.

Prosím, nehrešte ma! :rolleyes:
Ja som vychádzala zo skúsenosti z daňovej kontroly. Vtedy mi ujovia kontrolóvia vyčítali, že nemám nespotrebované PHM vo výkaze ako zásoby. PEKNÝ DEŇ.
ekopo
12.01.07,07:52
Prosím, nehrešte ma! :rolleyes:
Ja som vychádzala zo skúsenosti z daňovej kontroly. Vtedy mi ujovia kontrolóvia vyčítali, že nemám nespotrebované PHM vo výkaze ako zásoby. PEKNÝ DEŇ.
Nikto Ťa nehrešil. Porada je aj o tom, aby sme si vymieňali skúsenosti, poznatky napr. aj z kontrol. Mala si spomenúť, z čoho si vychádzala. ;)
jež
16.01.07,08:51
Prosím vás a PHM v PU mám dať do zásob ? Na konci roka sa nakupilo väčšie množstvo PHM a nie je to len zostatok v nádrži.
andrej_rv
16.01.07,10:32
Prosím vás a PHM v PU mám dať do zásob ? Na konci roka sa nakupilo väčšie množstvo PHM a nie je to len zostatok v nádrži.Áno, samozrejme, veď to aj zásoba je.
seda
15.02.07,10:18
Dobrý deň, prosím poraďte, skutočný stav PHM v nádrži mám prerátať hodnotou za 1 liter z posledných nákupov PHM, alebo priemernou cenou ako nadspotrebu? Ďakujem.
seda
11.01.12,12:05
Dobrý deň, po rokoch sa znova vraciam k tejto téme. V PU, platca DPH počas roka spotreba PHM učtovaná paušálom 80% do nákladov 20% do nedaňových. Asi mám hlúpu otázku, ale na konci roka mi ostalo v nádrži napr. 15 L, ocením to 80% z ceny benzínu zo štatistického úradu k 31.12.2011 bez DPH? Ďakujem.
Tweety
11.01.12,12:10
Dobrý deň, po rokoch sa znova vraciam k tejto téme. V PU, platca DPH počas roka spotreba PHM učtovaná paušálom 80% do nákladov 20% do nedaňových. Asi mám hlúpu otázku, ale na konci roka mi ostalo v nádrži napr. 15 L, ocením to 80% z ceny benzínu zo štatistického úradu k 31.12.2011 bez DPH? Ďakujem. Nie, prečo? veď to už máš v raz v nákladoch. Jedine to môžeš zo spotreby vybrať a dať na zásoby( ak o nich účtuješ)
seda
11.01.12,13:25
Píšem asi ako trúba, ale presne o to mi ide, z nákladov musím zobrať nespotrebových 15L na sklad, pretože o PHM účtujeme priamo do spotreby (B). Keď sme robili knihy jázd tak sme KS oceňovali na základe štatistického úradu a teraz by to malo byť asi tiež takto ale len 80% hodnoty štatistického úradu.
tictac7
11.01.12,13:43
Píšem asi ako trúba, ale presne o to mi ide, z nákladov musím zobrať nespotrebových 15L na sklad, pretože o PHM účtujeme priamo do spotreby (B). Keď sme robili knihy jázd tak sme KS oceňovali na základe štatistického úradu a teraz by to malo byť asi tiež takto ale len 80% hodnoty štatistického úradu.

...hej, píšeš tak divno, pretože si v téme JÚ
...inak áno, pre Teba platí mínusom z 501 a hodiť na 112
seda
11.01.12,14:03
Ďakujem. Dnes dočista zabíjam, jasne, že som si nekukla, že som v JU. Mne sa jedná o ocenenie zostatku v nádrži, predpis ovládam.
tictac7
11.01.12,14:07
Ďakujem. Dnes dočista zabíjam, jasne, že som si nekukla, že som v JU. Mne sa jedná o ocenenie zostatku v nádrži, predpis ovládam.

zostatok v nádrži je celý, nemáš tam z neho 80%, teda by som, ja osobne - z tej 501 by som zobrala všetko 80% z 501 daňovej a 20% z 501 nedaňovej...no a cena - priemerná za 12/2011 podľa ŠÚ...bože, ako dobre, že máme GPS s automaticky generovanou knihou jázd...
seda
11.01.12,14:33
Ďakujem, na nedaňovú som aj zabudla.