veronikasad
10.01.07,00:54
Ahojte poradaci,
chcem vas poprosit o vas nazor na kratenie dovolenky a jej poskytovanie pred nastupom na matersku:

1. pracovnicka nastupuje na matersku 15. 2. 07, Pred nastupom si chce vycerpat dovoelnku za r.2007. Mam jej uz teraz vypocitat kratenie z dovodu cerpania rodicovskej dovolenky - do konca r.07 sa nechce vratit - podmienku "odpracovania" 60 dni splni z dovodu cerpania MD, alebo jej mozem dat celu dovolenku a potom ziadat o vratenie preplatku?/vypocet kratenia ovladam/.

2. pripad : Pracovnicka cerpala matersku od oktobra 2005 do maja 2006. Do konca roka 2006 bola na rodicovskej dovolenka, do prace nastupila 1.1.07. Narok na dovolenku som jej vypocitala podla § 109 odst.1. ZP. Ona vsak firme vytyka, ze sme ju neupozornili na moznost cerpania dovolenky po skonceni materskej. V novom ZP som uz nenasla § 112 odst. 4, ktory hovori "Ak zamestnankyna poziada zamestnavatela o poskynutie dovolenky tak, aby nadvazovala bezprostredne na skoncenie materskej dovolenky a rodicovskej dovolenky, je zamestnavatel povinny jej ziadosti vyhoviet. Podla jej nazoru by v tomto pripade mala narok na celu dovolenku za rok 2006 - teda nekratila by sa jej z dovodu rodicovskej dovolenky.
Postupovala som pri vypocte spravne, alebo ma pravdu pracovnicka ?

Dakujem za odpoved

-----------------------------
Veronika
Chobot
10.01.07,09:15
Ahojte poradaci,
chcem vas poprosit o vas nazor na kratenie dovolenky a jej poskytovanie pred nastupom na matersku:

1. pracovnicka nastupuje na matersku 15. 2. 07, Pred nastupom si chce vycerpat dovoelnku za r.2007. Mam jej uz teraz vypocitat kratenie z dovodu cerpania rodicovskej dovolenky - do konca r.07 sa nechce vratit - podmienku "odpracovania" 60 dni splni z dovodu cerpania MD, alebo jej mozem dat celu dovolenku a potom ziadat o vratenie preplatku?/vypocet kratenia ovladam/.

2. pripad : Pracovnicka cerpala matersku od oktobra 2005 do maja 2006. Do konca roka 2006 bola na rodicovskej dovolenka, do prace nastupila 1.1.07. Narok na dovolenku som jej vypocitala podla § 109 odst.1. ZP. Ona vsak firme vytyka, ze sme ju neupozornili na moznost cerpania dovolenky po skonceni materskej. V novom ZP som uz nenasla § 112 odst. 4, ktory hovori "Ak zamestnankyna poziada zamestnavatela o poskynutie dovolenky tak, aby nadvazovala bezprostredne na skoncenie materskej dovolenky a rodicovskej dovolenky, je zamestnavatel povinny jej ziadosti vyhoviet. Podla jej nazoru by v tomto pripade mala narok na celu dovolenku za rok 2006 - teda nekratila by sa jej z dovodu rodicovskej dovolenky.
Postupovala som pri vypocte spravne, alebo ma pravdu pracovnicka ?

Dakujem za odpoved

-----------------------------
Veronika

1. Ako tak rátam, tak ona bude na materskej do konca augusta, potom by mala ísť na rodičovskú od septembra. Z dôvodu RD neodpracuje 4 mesiace, čo nie je 100 pracovných dní. Preto sa jej ročný nárok nebude krátiť, bude mať nárok na plných 20/25 dní. Môže si ich vyčrpať aj teraz. Ak by ale náhodou skončila PP skôr, tak bude musieť prečerpanú dovolenku vrátiť.

2. Postupovala si správne. Ty nemáš povinnosť ju upozorniť na možnosť čerpania dovolenky medzi MD a RD, ona je svojprávna osoba a je to jej voľba.

Ten § 112 ods. 4 bol zrušený novelou ZP účinnou od 1.7.2003. Ale aj keby platil, v tomto prípade nehrá žiadnu úlohu, pretože iba dával povinnosť zamestnávateľom umožniť čerpanie zostatku dovolenky tesne pred návratom do práce. Bola to taká výhoda pre matky po RD, keď sa vrátili do práce, vyčerpať si dovolenku a zostať s dieťaťom dlhšie doma. Inak by dovolenku zamestnávateľ nemusel schváliť a mohli by si ju vyčerpať do konca kal. roku, tak ako je to teraz. Neviem, či sa ona na ten paragraf odvoláva, alebo len Ty si si ho niekde našla, ale zabudnite na neho.

Teraz je neskoro špekuľovať, či by mala nárok na celú dovolenku, to by trebalo prepočítať, koľko dovolenky je zostávalo, koľko by si vyčerpala a najmä koľko dní by z titulu RD v roku 2006 zameškala. Ak by to bolo viac ako 100 dní, tak by sa jej krátila tak či tak.

Ale ona si ju nevyčerpala po MD, nastúpila na RD dobrovoľne, tak v zmysle toho sa jej bude počítať nárok na dovolenku. To, že mohla čerpať dov. po MD a nečerpala, nemôže nikomu vytýkať, jedine sama sebe. Nikto nemá povinnosť ju na to upozorňovať. To je ako keby zamestnanec v septembri začal personalistke vytýkať, že ho neupozornila na to, že v lete mohol čerpať dovolenku on miesto toho pracoval, lebo o tom nevedel.
veronikasad
10.01.07,13:14
Dakujem za odpoved.Teda aj keby bola poziadala o cerpanie dovolenky po skonceni materskej a potom dalej pokracovala v cerpani rodicovskej dovolenky, by sa jej narok za rok 2006 kratil ? Alebo v tomto pripade ak si vycerpa celu dovolenku, uz jej nemozem uplatnit kratenie za neodpracovane dni z dovodu cerpania rodicovskej dovolenky ?
Na danej situacii uz nic nezmenim - ale info pre dalsi pripad.

-----------------
Veronika
Chobot
10.01.07,13:21
.Teda aj keby bola poziadala o cerpanie dovolenky po skonceni materskej a potom dalej pokracovala v cerpani rodicovskej dovolenky, by sa jej narok za rok 2006 kratil ? Alebo v tomto pripade ak si vycerpa celu dovolenku, uz jej nemozem uplatnit kratenie za neodpracovane dni z dovodu cerpania rodicovskej dovolenky ?

-----------------
Veronika

Na to, aby som TI odpovedal, potrebujem vedieť, kedy jej končila MD, kedy začínala RD (malo by to teda nadväzovať), koľko dní dovolenky je zostalo z roku 2005 a na koľko dní má ročne nárok (20 či 25). Potom môžeme vypočítať, ako by to bolo keby.....:rolleyes:
vema
17.01.07,07:13
Pracovníčka išla na MD 13.3.2004.Za rok 2003 si vyčerpala všetkú dovolenku.Od 25.,9.2004 nastúpola na RD.Dieťa sa jej narodilo 29.3.2004.Chcem sa spýtať,do práce by mala nastúpiť 29.3.2007 aj ju v ten deň prihlásiť do soc.pois.?Potom jej chcem dať nevyčerpanú dovolenku.Na koľko dní dovolenky má nárok?Ďakujem
jankasm
17.01.07,07:25
Pracovníčka išla na MD 13.3.2004.Za rok 2003 si vyčerpala všetkú dovolenku.Od 25.,9.2004 nastúpola na RD.Dieťa sa jej narodilo 29.3.2004.Chcem sa spýtať,do práce by mala nastúpiť 29.3.2007 aj ju v ten deň prihlásiť do soc.pois.?Potom jej chcem dať nevyčerpanú dovolenku.Na koľko dní dovolenky má nárok?Ďakujem

Počas RD sa kráti dovolenka až za 100 pracovných dní. Keďže zamestnankyňa nastúpila na RD 25.9.2004 do konca roka je to menej ako 100 dní, za rok 2004 teda žiadne krátenie dovolenky.
Má nárok na plnú dovolenku (20 alebo 25 dní) za rok 2004, samozrejme mínus dni, ktoré si vyčerpala pred nástupom na MD (1.1.2004-13.3.2004).
Ak nastúpi do práce 29.3.2007 tak do SP ju prihlasovať nemusíš, ona je tam stále prihlásená ako Vaša zamestnankyňa. Len jej treba k 28.3.2007 ukončiť v SP na RLFO prerušenie a RD, ktoré tam má nahlásené, a samozrejme aj na ZP, kde má rovnako nahlásené, že je na RD.