filka
10.01.07,06:07
Prosila by som vás o radu s nasledovným problémom.
Bolo nám dodané od dodávateľa zariadenie; toto však nebolo odskúšané ani hneď uvedené do prevádzky, až po nejakom čase. Keď sme ho nakoniec chceli zapojiť ukázalo sa, že zariadenie nespĺňa dohodnuté podmienky.
Mám teraz otázku, ako si vykladať znenie zmluvných podmienok kde je uvedené - „záručná doba je 12 mesiacov, alebo max. 4000 mth odo dňa odovzdania“. Máme tomu rozumieť: „čo uplynie neskôr“, alebo práve naopak, že uplynie 12 mesiacov a tým pádom záruka skončila, aj keď na zariadení nenabehli ešte žiadne motohodiny?Dodávateľ totiž od nás požaduje úhradu za takúto opravu.
dana9
10.01.07,06:14
Prosila by som vás o radu s nasledovným problémom.
Bolo nám dodané od dodávateľa zariadenie; toto však nebolo odskúšané ani hneď uvedené do prevádzky, až po nejakom čase. Keď sme ho nakoniec chceli zapojiť ukázalo sa, že zariadenie nespĺňa dohodnuté podmienky.
Mám teraz otázku, ako si vykladať znenie zmluvných podmienok kde je uvedené - „záručná doba je 12 mesiacov, alebo max. 4000 mth odo dňa odovzdania“. Máme tomu rozumieť: „čo uplynie neskôr“, alebo práve naopak, že uplynie 12 mesiacov a tým pádom záruka skončila, aj keď na zariadení nenabehli ešte žiadne motohodiny?Dodávateľ totiž od nás požaduje úhradu za takúto opravu.

myslené je to tak co uplynie skor, ale teoreticky je moznost zacat sa natahovat o znenie jednotlivych ustanoveni zarucnych podmienok, ci je to dostatocne presne naformulovane a podobne.
filka
10.01.07,08:57
No je to znenie veľmi stručné (ide o zahraničného dodávateľa):
"Warranty: 12 months or 4000 operation hours after delivery".
A je to asi aj logické, ved niekto by mohol nabehnut tych 4000 mth napr. za 6mesiacov, tym padom zaruka konci...je to vlastne ochrana dodavatela, mam pravdu?
Nie je to vsak v ziadnom pravnom predpise; mohli by sme to vykladat ako rozvazovaciu podmienku v zmysle §36 Obcianskeho zák.?