Pohar
10.01.07,08:56
Dobrý den. prosim poradte aky je postup, ked fakturujem firme moje sluzby. ja nie som platca DPH a firma je platcom DPH. Vyuctovava si firma vratenie DPH? ide mi o to ci na mne firma nezaraba......dakujem za info. prosim ak niekto moze vysvetlite mi ako to funguje. moc dakujem.
liba2
10.01.07,08:00
Dobrý den. prosim poradte aky je postup, ked fakturujem firme moje sluzby. ja nie som platca DPH a firma je platcom DPH. Vyuctovava si firma vratenie DPH? ide mi o to ci na mne firma nezaraba......dakujem za info. prosim ak niekto moze vysvetlite mi ako to funguje. moc dakujem.Ty ako neplatiteľ DPH vo svojej faktúre DPH neuvádzaš. Teda odberateľ - platiteľ DPH si z tvojej faktúry nemá čo odpočítať - teda nezarába na tebe. Toto je laické vysvetlenie len pre pochopenie.
tinaM
10.01.07,08:00
Dobrý den. prosim poradte aky je postup, ked fakturujem firme moje sluzby. ja nie som platca DPH a firma je platcom DPH. Vyuctovava si firma vratenie DPH? ide mi o to ci na mne firma nezaraba......dakujem za info. prosim ak niekto moze vysvetlite mi ako to funguje. moc dakujem.
Pri fakturácii za služby Vy, ako neplátca DPH ,nesmiete vystaviť fa. s DPH. Tým pádom si odberateľ nemá čo odpočítať. Ak Ste omylom vystavili fa s DPH Vašou povinnosťou je túto daň okamžite odviesť DÚ.
skaspa
10.01.07,08:00
ak nie si platiteľ DPH vystavuješ faktúry bez DPH všetkým tvojim obchodným partnerom, nezáleží či sú oni platitelia DPH alebo nie sú. Ak sú platitelia DPH nemôžu si z tvojej faktúry nárokovať odpočet DPH, ale celú tebou faktúrovanú sumu si dajú do nákladov.
Tweety
10.01.07,08:01
Dobrý den. prosim poradte aky je postup, ked fakturujem firme moje sluzby. ja nie som platca DPH a firma je platcom DPH. Vyuctovava si firma vratenie DPH? ide mi o to ci na mne firma nezaraba......dakujem za info. prosim ak niekto moze vysvetlite mi ako to funguje. moc dakujem.
Nie, kedže na fa dph nie je, všetky tvoje služby sú nákladom fi.
Tesa72
12.01.07,07:09
A ako je to s DP aDPH ak podnikateľ kúpi nákladné auto od FO bez DPH a on ako plátca DPH ho v ten istý rok predá autobazáru s DPH?
mysimis
12.01.07,07:11
Ako platiteľ DPH musí predať auto s DPH.
Tesa72
12.01.07,07:14
Takže napriek tomu, že on si DPH pri kúpe neuplatnil, teraz ju musí odviesť. Ak nemal nákl. aut. v majetku musí z jeho príjmu odviesť DP?
Milan Benka
12.01.07,07:22
Takže napriek tomu, že on si DPH pri kúpe neuplatnil, teraz ju musí odviesť. Ak nemal nákl. aut. v majetku musí z jeho príjmu odviesť DP?


Ak podnikateľ kúpi auto, ktoré nezaradí do obch. majetku, a následne ho predá, využije oslobodenie od dane z príjmu podľa § 9/1d) ZDP. Teda príjem nezdaní.


Nie je to dobré riešenie. Ako napísal Skaspa, mal to radšej kúpiť ako občan.
skaspa
12.01.07,07:36
Ak podnikateľ kúpi auto, ktoré nezaradí do obch. majetku, a následne ho predá, využije oslobodenie od dane z príjmu podľa § 9/1d) ZDP. Teda príjem nezdaní.
asi prvá nezhoda :(
keď je na kúpnej zmluve uvedená FO ako podnikateľ (auto kúpil ako podnikateľ), ktorý auto kúpil z peňazí firmy (bude to mať zachytené v účtovníctve), automobil síce nezaradí do majetku (nezaoberajme sa tým prečo ho nezaradí) a keď ho predá bude to oslobodené podľa § 9 ods. 1? podľa mňa nie, to by napr. FO prevádzkovateľ autobazáru pri výkupe aút nezahŕňali tieto do majetku (účtuje ako o tovare, kupuje ich za účelom predaja, nie využívania ako svojho obchodného majetku), zachytávali by to v účtovníctve a predaj by bol oslobodený podľa § 9 ods. 1?

A čo potom u s.r.o., aj to je podnikateľ aj u nej by to bol príjem oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1???
Ak ho nezaradí do majetku, ale kúpil ho firmou nemal by sa ten automobil chovať ako zásoby resp. tovar za účelom kúpy a následného predaja???
Milan Benka
12.01.07,07:38
Pri s.r.o. nemôžme uplatňovať oslobodenia platiace pre daň z príjmu FO.

Aj tovar je obchodným majetkom.


Ako SZČO kúpim auto, nezaradím ho do OM, nevediem ho v zásobách, zaúčtujem ho ako osobnú spotrebu. Vyhovuje to dikcii zákona pre uplatnenie oslobodenia?
skaspa
12.01.07,07:48
Pri s.r.o. nemôžme uplatňovať oslobiodenia platiace pre daň z príjmu FO.
[quote]
to viem, preto sú tam tie tri otázniky

zoberme si prípad, že FO účtuje podvojne, platia pre ňu teda rovnaké účtovné postupy ako PO, takže ak budú ich všetky účtovné prípady zhodné, musia byť zhodné aj ich základy dane;
u FO osoby by si tento príjem oslobodil podľa § 9 ods. 1, napriek tomu, že ho kúpil ako podnikateľ ale u právnickej osoby nie? už tam je nezhoda, aký je rozdiel, keď to kúpi s.r.o. ako podnikateľ a FO ako podnikateľ?
za oslobodené by som to považoval ak by to kúpil ako FO občan zo svojich vlastných peňazí a nie ako FO podnikateľ, ktorý to bude mať zachytené v účtovníctve.
[quote=benka]
Aj tovar je obchodným majetkom.
v tomto prípade som to myslel tak, že keď kúpim auto zaradím ho do majetku, spravím mu kartu majetku a na tejto sa odpisuje, ale keď ho kúpim ako tovar za účelom ďalšieho predaja kartu majetku mu nevystavujem, neodpisujem ho...
.lena.
12.01.07,08:06
Využijem túto vašu diskusiu na otázku, ktorú som na porade už raz dala ale bezúspešne. Veľmi by sa mi zišla pomoc. V októbri firma prevzala leasing ktorý bol už skoro na konci - ostávala októbrová a novembrová splátka. Tieto dve splátky zaplatila naraz, čím sa asi logicky predčasne ukončil leasing. Urobila to tak preto lebo na auto už mala kupcu a auto následne predala. Aký účtovný postup by ste zvolili?
skaspa
12.01.07,08:14
Ako SZČO kúpim auto, nezaradím ho do OM, nevediem ho v zásobách, zaúčtujem ho ako osobnú spotrebu. Vyhovuje to dikcii zákona pre uplatnenie oslobodenia?

ak ako SZČO kúpim auto, kupujem ho ako podnikateľ a ako kupujúci budem mať na kúpno-predajnej zmluve uvedené údaje podnikateľa (napr. IČO) a nie občana (napr. rodné číslo), ale dôležitejšie je: môžem auto kúpené ako podnikateľove, na meno podnikateľa účtovať na osobnú spotrebu? je to s súlade s účtovnými postupmi? na osobnú spotrebu to môže kúpiť pre seba ako občana a nie pre seba ako podnikateľa; po správnosti to podľa mňa malo byť, ak o ňom chce účtovať ako o osobnej spotrebe, tak že ho mal kúpiť ako FO občan a do účtovníctva to vtedy zachytiť ako osobná spotreba, lebo vtedy to aj skutočná osobná spotreba je. Ak to kúpil ako podnikateľ, tak to kúpil s nejakým zámerom, že to bude ako podnikateľ využívať za účelom dosiahnutia, udržania a zabezpečenia príjmov a preto v čase kúpi o tom nemohol ako o osobnej spotrebe účtovať - kupoval to ako podnikateľ o čom svedčí kúpno predajná zmluva, kde je ako podnikateľ uvedený - a preto to mal dať buď na zásoby ako tovar (ak to chcel ďalej predať) alebo zaradiť do majetku.

Alebo ešte trochu ináč: príde na kontrolu daňový úrad a uvidí zaúčtovanú osobnú spotrebu, samozrejme nebude sa tým zaoberať, veď načo aj, keď tento výdavok neovplyvňuje základ dane. Ale môže sa stať, že sa na to pozrú, lebo to bude vyššia suma, čo ten podnikateľ kupoval z firemných peňazí také drahé pre seba, len pre zaujímavosť. A zistia, že je to nákladné auto. Na čo by mu bolo nákladné auto na osobnú spotrebu? povedia si, nekúpil ho on, aby ho predal, keď ho nemá v majetku, ani na zásobách? a dostávame sa k jadru problému: cez dopravný inšpektorát už si zistia (podľa ŠPZ) od koho, kde auto išlo, predvolajú kupúceho ako svedka, dostanú sa k ďalšej kúpno-predajnej zmluvy a zistia si aj cenu, za ktorú podnikateľ auto predal. Keď ho kúpil ako podnikateľ (na dokladoch bude IČO), ako podnikateľ ho aj predá (na dokladoch bude tiež IČO), ale predaj už zachytený v účtovníctve mať nebude. Urobil chybu, že to prehnal cez účtovníctvo. Mal ho hneď kúpiť ako občan a nemusel by žiadne problémy riešiť.
Stanka Svecova
27.06.07,20:31
Dobrý den. prosim poradte aky je postup, ked fakturujem firme moje sluzby. ja nie som platca DPH a firma je platcom DPH. Vyuctovava si firma vratenie DPH? ide mi o to ci na mne firma nezaraba......dakujem za info. prosim ak niekto moze vysvetlite mi ako to funguje. moc dakujem.


Dobre, toto máme už vysvetlené - neplatca DPH proste vytvorí faktúru BEZ DPH a odberateľovi to ide celé do nákladov a nie, nezarába na neplatcovi. Ja potrebujem vediet to isté, len z iného uhla pohľadu. Nie je to pre odberateľa priam NEVÝHODNÉ, ak je jeho dodávateľ služieb neplatca DPH?

Konkrétne. Naša s.r.o. dodáva služby, aj jednotlivcom, aj firmám/právnickým osobám. Je pre mňa výhodnejšie stať sa DOBROVOĽNYM platcom DPH alebo nie? (Naše faktúry nie sú zvyčajne vyššie než 15 tisíc Skk). Čo je na tom pravdy, že daňový úrad práve prehodnocuje to, či je pre nich výhodné mať dobrovoľných platičov, alebo nie? Môže sa mi stať, že nejaký odberateľ odmietne so mnou pracovať len preto, že s.r.o. je neplatca DPH?

Vďaka!
Klaudi 25
17.09.07,13:27
Dobrý deň!
Existuje taký zákon, že keď fyzická ososba je platiteľom DPH tak musí účtovať v podvojnom účtovníctve?
Johanka
17.09.07,13:31
Neexistuje, aj keď pokusy boli :) .
jb0863
16.01.08,12:25
Dobrý deň, Platca DPH účtuje za služby zákazníkom cenu s DPH , neplatca vystavý faktúru platcovi za prevedené služby .
Takže môže si platca pri zaúčtovaní uplatniť DPH na vstupe-nákup?
Ďakujem
olasova
16.01.08,12:30
František, ak platca dph nakúpi od neplatcu tak si nedopočíta dph, nakoľko tam je dph 0,-, nebola vyfaktúrovaná. Ak nakúpi s DPH tak samozrejme si môže DPH uplatniť (ak je to plnenie, z ktorého si dph môže uplatniť).
vikinka
16.01.08,12:30
Platiteľ DPH si môže uplatniť DPH na vstupe za podmienok ak má faktúru,ktorá spľňa všetky náležitosti podľa § 71 zák.o DPH a podľa § 49 DPH-je voči nemu uplatnená iným platiteľom,takže ak mám fa.od neplatiteľa nemám nárok na odpočet.
jb0863
16.01.08,12:41
ďakujem ,už je mi to jasné
waki
22.01.08,21:26
Pekny den sa praje! Ja mam tiez trosku specificky problem. Kupili sme (sme sro, platca DPH) nakladne auto od sukromnej osoby. Teda sme si neuplatnili odpocet DPH. Teraz toto nakladne auto predavame naspat tejto sukromnej osobe(normalne sa 1 rok pouzivalo, bolo v majetku, odpisy..). Mam ho vyfakturovat s DPH alebo bez DPH? Dakujem za radu.
Iwett
22.01.08,21:34
bohužial, po mojich skúsenostiach veru s dph. Mala som ten istý problém a bolo mi poradené na DU že s dph. Dúfam že to je správne, ak nie, tak ma niekto skúsenejší opravte....:rolleyes:
liba2
22.01.08,21:37
Pekny den sa praje! Ja mam tiez trosku specificky problem. Kupili sme (sme sro, platca DPH) nakladne auto od sukromnej osoby. Teda sme si neuplatnili odpocet DPH. Teraz toto nakladne auto predavame naspat tejto sukromnej osobe(normalne sa 1 rok pouzivalo, bolo v majetku, odpisy..). Mam ho vyfakturovat s DPH alebo bez DPH? Dakujem za radu.
Bez ohľadu na to, ako bolo vozidlo zakúpené (od neplatiteľa bez DPH), pri jeho predaji treba faktúrovať s DPH - ste platiteľom DPH!.
waki
23.01.08,12:33
Dakujem pekne za odpovede. Myslela som, ze to bude s dph, ale zdalo sa mi to nespravodlive...
:(
a tak isto je to aj s osobným autom??? (pokial bolo kupene bez dph ako majetok, nie ako tovar)
Iwett
23.01.08,12:38
Dakujem pekne za odpovede. Myslela som, ze to bude s dph, ale zdalo sa mi to nespravodlive...
:(
a tak isto je to aj s osobným autom??? (pokial bolo kupene bez dph ako majetok, nie ako tovar)
nie pri osobnom aute nieje nárok na odpočet pri zakúpení tak takisto ani pri predaji:)sa nefakturuje s dph
waki
23.01.08,12:47
no super tak aspon to, lebo by sme sa dphacky nedoplatili :)
ale tazko je niekomu vysvetlit, ze ked ti predal auto za xx tak mu ho predavas naspat za xx minus nejake opotrebenie plus dph , co je v konecnom dosledku viac ako povodna predajna cena xx (hovorim o tom nakladnom aute) :( v kazdom pripade dakujem a prajem pekny den :)
login23
23.01.08,18:16
Neviem, či som správne, ale neviete mi niekto poradiť, či si môže firma zarátať DPH v cenovej ponuke a nechať si ju aj zaplatiť,
keď vo faktúre uvádza, že nie je platcom DPH? (išlo o murárske práce a ja som súkromná osoba)
betka
23.01.08,18:27
Neviem, či som správne, ale neviete mi niekto poradiť, či si môže firma zarátať DPH v cenovej ponuke a nechať si ju aj zaplatiť,
keď vo faktúre uvádza, že nie je platcom DPH? (išlo o murárske práce a ja som súkromná osoba)

Ak je osoba, kt. Vám poskytuje murárske práce - neplatiťeľ DPH, nemá čo uvažovať v režime DPH.
V cenovej ponuke Vám má dať ceny vrátane DPH a o DPH, alebo o tomto pojme by nemala ani písať
liba2
23.01.08,18:28
Neviem, či som správne, ale neviete mi niekto poradiť, či si môže firma zarátať DPH v cenovej ponuke a nechať si ju aj zaplatiť,
keď vo faktúre uvádza, že nie je platcom DPH? (išlo o murárske práce a ja som súkromná osoba)
Ak nie si platiteľom DPH, s touto daňou sa nezaoberáš. Ale keď robíš kalkuláciu svojich nákladov k danej ponuke, tak samozrejme, že svoje vstupy = náklady napočítavaš cenou vrátane DPH, lebo sumu celkom účtuješ aj do nákladov.
betka
23.01.08,18:37
Dakujem pekne za odpovede. Myslela som, ze to bude s dph, ale zdalo sa mi to nespravodlive...
:(
a tak isto je to aj s osobným autom??? (pokial bolo kupene bez dph ako majetok, nie ako tovar)

Ako sa to vezme.
1.Ak som kupovala NA, mám určite typ, kt. by som chcela zakúpiť.
Musím rozmýšľať napr. FORD TRANZIT, rok výroby...., najazdené km.....a zisťujem, koľko porovnateľné auto stojí v bazáre, resp. u neplatiteľa.
Ak mi poúkne neplatiteľ tento NA za 500 000, Sk a nájdem porovnateľný NA v autobazároch, kde sa ceny pohybujú okolo 600 000, Sk. Nemôžem hovoriť o nespravodlivosti, pretože tento NA kúpim za rovnakú cenu. Na kartu dám v oboch prípadoch cenu okolo 500 tis.Sk, z kt. i odpisujem.

2.Ak som však kúpila tenti NA za 50O tis. od neplatiteľa, a v bazáre bol obdobný NA v pribl. rovnakej cene okolo 5OO tis. Sk vrátane DPH. Urobila som chybu, pretože bazárový by ma vyšiel v minulosti okolo ZD-420 000, Sk.

Takže v prvom prípade nehovoríme o nespravodlivosti a v druhom prípade som mala optimalizovať.

Predaj NA je v režime DPH. A nakoniec ja dostanem od nového odberateľa túto DPH zaplatenú. A znovu môžeme rozoberať ako môžem predaj optimalizovať. Ak cena klesne.........
Iwett
23.01.08,19:34
no super tak aspon to, lebo by sme sa dphacky nedoplatili :)
ale tazko je niekomu vysvetlit, ze ked ti predal auto za xx tak mu ho predavas naspat za xx minus nejake opotrebenie plus dph , co je v konecnom dosledku viac ako povodna predajna cena xx (hovorim o tom nakladnom aute) :( v kazdom pripade dakujem a prajem pekny den :)
a ja ďakujem za bodík.....:):):)
login23
24.01.08,16:05
Dakujem za rady a hned mam dalsiu. Co mozem urobit v pripade, ze firma, co si uctovala DPH (a dostala to zaplatene), nie je platcom DPH? D.
Zoltán Kovács
24.01.08,16:07
Dakujem za rady a hned mam dalsiu. Co mozem urobit v pripade, ze firma, co si uctovala DPH (a dostala to zaplatene), nie je platcom DPH? D.

Treba tú dph odviesť štátu, aj keď nie je platiteľom DPH.
evina
24.01.08,16:08
Dakujem za rady a hned mam dalsiu. Co mozem urobit v pripade, ze firma, co si uctovala DPH (a dostala to zaplatene), nie je platcom DPH? D.

Nesmieš si ju odpočítať a žiadaj naspäť vrátiť /aj keď ťažko povedať, či správna cena nie je tá s DPH-teda bez jej vyčíslenia/ zároveň žiadaj prepracovanie faktúry.
Zoltán Kovács
24.01.08,16:10
Ja som to pochopil z opačnej strany, že čo má urobiť neplatiteľ, keď vyúčtoval aj DPH.
evina
24.01.08,16:16
V tejto súvislosti pozor na §69 zákona o DPH /preto sa to snažte s dodávateľom vyriešiť:

5/ Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.
.
.

10/ Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
Palibaci
12.02.08,12:47
Dobry den,

mal by som otazku tykajucu sa tiez DPH a jej (ne)platenia resp. v mojom pripade toho, ci ju dostanem a ak ano, co s nou ?

Ako sukromna osoba chcem predat nove auto (cena je okolo 700.000, vyhra v sutazi) Predajna aut, kde stoji mi hned aj ponukla jeho odkupenie za 540.000 korun, pricom je to "cena s DPH".

Rozumiem tomu spravne, ze ako sukromna osoba pri predaji od nich ale nemozem zobrat 540.000 ani im vystavit nejaky ucet na to, ale len sumu 540t. minus DPH (440t.) ? Co sa potom velmi neoplati. Alebo existuje nejaka ina moznost ? Dakujem :)
dracica
12.02.08,12:52
no tak tomuto nerozumiem....vy ako občan predávate auto s DPH ??? veď vy nie ste platiteľ DPH...
Palibaci
12.02.08,12:57
No prave preto sa pytam, lebo tomu ani ja nejak nerozumiem. Firma, ktora vie ze som sukromna osoba mi urobi ponuku s DPH. Cize oni urobili chybu alebo umyselne napisali cenu s DPH (aby to vyzeralo lepsie) ale ja dostanem samozrejme len tu bez DPH, lebo nie som platitel. Spravne ?
Zoltán Kovács
12.02.08,13:04
Dostaneš 540 tisíc.
Palibaci
12.02.08,13:15
Dostaneš 540 tisíc.

100% ??

Nie ze sa po par mesiacoch objavi niekto z danoveho uradu a zacnu opletacky :eek: a budem musiet vracat este aj s urokmi . Mam podpisat predajnu zmluvu aj ked tam stoji cena s DPH a ze som ju celu obdrzal (540t.) ?? Hoci predavam ako sukromna osoba ...
dracica
12.02.08,13:42
no nieco mi na tom nesedí...mám podozrenie že tá firma si chce odpočítať DPH čo nemôže pretože nie ste platiteľ ja by som žiadala o opravu zmluvy cena bez DPH 540000SK
Palibaci
12.02.08,14:02
Ano, to podozrenie mam aj ja a pravdepodobne ponuka bez DPH bude nizsia. Zaujimave by bolo vediet, o co sa opieral "smith" v prispevku #41 ?
Zoltán Kovács
12.02.08,17:09
Ak vozidlo predáva osoba, ktorá nemala právo na uplatnenie DPH na vstupe, tak pri predaji sa uvádza cena s daňou, bez rozpisu na základ a daň.
Palibaci
13.02.08,09:01
Dobre ranko :)

dakujem smith !


Ak vozidlo predáva osoba, ktorá nemala právo na uplatnenie DPH na vstupe, tak pri predaji sa uvádza cena s daňou, bez rozpisu na základ a daň.

Ale ako to vyzera na strane firmy ktora to kupi, ked v zmluve nie je nic rozpisane ? Mozu si to oni potom na cenu + .dph rozdelit a .dph uctovat ? To by potom znamenalo, ze predajca predsa dostal DPH (?).
evina
13.02.08,09:10
Dobre ranko :)

dakujem smith !



Ale ako to vyzera na strane firmy ktora to kupi, ked v zmluve nie je nic rozpisane ? Mozu si to oni potom na cenu + .dph rozdelit a .dph uctovat ? To by potom znamenalo, ze predajca predsa dostal DPH (?).
Nemôžu si to účtovať a už vôbec nie od Vás ako neplatiteľa DPH.. V zmluve je daná cena 540 000 /to s DPH je zbytočne napísané/ a možno to je len z nevedomosti a zo zvyku, že sú platitelia DPH. Opravte to na cena 540 000,- a hotovo. Oni tým žiadny nárok nezískavajú a teba to zbytočne mätie. Auto predávaš Ty a cena v zmluve je 540000 a toľko Ti musia zaplatiť. O.i. oni nemajú v žiadnom /ani keby bolo rozpísané/ prípade nárok na odpočet DPH z tohto auta.
evina
13.02.08,09:16
No prave preto sa pytam, lebo tomu ani ja nejak nerozumiem. Firma, ktora vie ze som sukromna osoba mi urobi ponuku s DPH. Cize oni urobili chybu alebo umyselne napisali cenu s DPH (aby to vyzeralo lepsie) ale ja dostanem samozrejme len tu bez DPH, lebo nie som platitel. Spravne ?
Aj toto neplatí. Aj ke´d dajú ponuku na akýkoľvek tovar s DPH a napíše sa v zmluve táto btto cena musia zaplatiť btto cenu, t.j. ntto plus DPH.
Palibaci
13.02.08,10:09
Aj toto neplatí. Aj ke´d dajú ponuku na akýkoľvek tovar s DPH a napíše sa v zmluve táto btto cena musia zaplatiť btto cenu, t.j. ntto plus DPH.

Evina, a ja nemam neskor ziadne riziko, ze musim ciastku ktora sa rovna DPH davat naspät ? Lebo som to ako sukromna osoba podpisal a sumu zobral ? Dik.
evina
13.02.08,10:23
Evina, a ja nemam neskor ziadne riziko, ze musim ciastku ktora sa rovna DPH davat naspät ? Lebo som to ako sukromna osoba podpisal a sumu zobral ? Dik.

Nie , nie si platiteľ DPH nemáš čo odvádzať , ani DPH počítať.
V prípade platiteľa DPH sa táto odvádza len, ak je menovite uvedená na doklade, teda
453 781,50
86218,50
spolu 540 000 a takýto rozpis Ty nikdy nesmieš pripustiť. A aj v takomto prípade sa platí celá suma, t.j. 540 000 a nie suma bez DPH.

Som presvedčená, že ak požiadaš firmu, aby formulu "cena je s DPH" vypustili tak, na to pristúpia, aby si nemusel byť nervózny. Upozorni ich, že Ty ako neplatiteľ DPH neuvádzaš s DPH /tak to tam ani nemá čo robiť/, takže aj keby boli firma, ktorá má nárok na odpočet DPH z osobného auta v Tvojom prípade by si ju nikdy za žiadnych okolností nemohli uplatniť, lebo nie si platiteľom DPH :).
silvia1974
19.02.08,18:15
Príjemný večer,

som začínajúca učtovníčka, tak mám možno pre Vás jednoduchú, no pre mňa nie celkom jasnú otázku: Firma - platca DpH má došlú faktúru od neplatiteľa DpH. Nemá nárok na odpočet DpH a celú sumu uvedie do nákladov. Ale, čo s DpH ďalej - nemusí si vypočítať DpH a odviesť ju do štátu ?

Ďakujem za odpoveď.
janaGT
19.02.08,18:18
Príjemný večer,

som začínajúca učtovníčka, tak mám možno pre Vás jednoduchú, no pre mňa nie celkom jasnú otázku: Firma - platca DpH má došlú faktúru od neplatiteľa DpH. Nemá nárok na odpočet DpH a celú sumu uvedie do nákladov. Ale, čo s DpH ďalej - nemusí si vypočítať DpH a odviesť ju do štátu ?

Ďakujem za odpoveď.
nie, ak DPH nie je uvedená na fa, nemáš povinnosť ju ďalej nejakým spôsobom dopočítať a odviesť štátu.
michalak04
19.02.08,20:42
Dobry den,

Som zivnostnik - volna zivnost, neplatca DPH a (mozno sa teraz zle vyjadrim, pretoze som v tejto oblasti analfabet, ale dufam ze ma pochopite) uctovnictvo mi budu robit tak, ze sa tomu hovori pausalista - teda sa mi zaklad dane vypocita tak, ze vsetok moj prijem sa znizi pausalne o 40% a potom este o neodpocitatelnu polozku (dal som tomu spravny nazov? - pretoze sa mi javi skor ako odpocitatelna - je to tusim 12 krat minimalna mzda) a mozno este daco - ale neviem co este, mozno je to uz vsetko :-)

no a to ze som neplatca mi vyhovuje kvoli jednoduch. uctovnictvu + dodavam sluzby koncovym zakaznikom - teda im nevadi ze nefiguruje na fakture ziadna DPH.

avsak okrem sluzieb, sem tam potrebujem kupit a predat nejaky tovar - ktory je potrebny pre zakaznika.

Ja kupim z velkoskladu a platim DPH ( - kupujem to za ucelom predaja (taky predmet mam aj v zivnost. liste). Povedzme ze cena s DPH je 10000 SK

teraz to chcem mojmu zakaznikovy predat za rovnaku cenu - 10000Sk (alebo v druhom pripade za cenu 11000Sk)

otazka: ked to predam na fakturu zakaznikovi za 10000Sk - znamena ze celych 10000Sk je moj prijem a pojde to do zakladu dane? - teda nakoniec ja na tom prerobim? budem z tych 10000Sk musiet este platit dan?

myslel som si ze je fer - kedze za to som ja DPH platil pri nakupe aby sa to uz nezdanilo.

myslel som si ze dan budem platit iba v pripade ak navysim cenu na 11000Sk a teda moj prijem bude iba tych 1000Sk a iba to sa mi pripocita do zakladu dane a iba z 1000Sk budem platit dan.

mam pravdu alebo nie?

ak nie tak je to hrozne nespravodlive ale kvoli 2 vyrobkom rocne ktore takto nahodou poskytnem sa mi neoplati prejst na platcu DPH. Kedze zakladom mojich prijmov je iba poskytovanie sluzieb.

prepacte ak som sa netrafil temou, no nevedel som kde mam najst temu blizku svojmu problemu.
evina
19.02.08,21:17
Spravodlivé nespravodlivé...Problém je v tom, že si trocha pletieš dve dane , a to daň z príjmov, ktorú platí každý bez ohľadu na platiteľa alebo neplatiteľa, ktorý má príjmy v určitej výške podliehajúce dani. Druhou je daň z pridanej hodnoty, ktorá sa týka platiteľov dane.
Tovar, ktorý kupuješ vo veľkosklade /neuvažuj, že kupuješ s DPH, lebo ty nie si platiteľ dane/ si dávaš v celej výške, ktorú platíš do výdavkov. Ak by si bol platiteľ DPH, do výdavkov si dávaš iba ntto a DPH na vstupe si odpočítaš od výstupnej DPH. Vzhľadom k tomu, že máme výhodu jednotnej sadzby dane /ktorú neviem, či v budúcnosti bohužial nenarušia/ je to vlastne laicky povedané to isté. Možno by si niečo málo ako platiteľ dane získal, keby si nakúpil viac tovaru ako sú služby na Tvojej strane, čo zas pochybujem, lebo k cene tovaru si určite ešte niečo pripočítavaš... Ten nákup si Ty nijako nezdaňoval, len si zaplatil cenu tovaru a tým, že ona Ti vchádza do výdavkov znižuje Ti vlastne daň z príjmu...
Ako som uviedla na začiatku, každý Tvoj príjem zdaňuješ daňou z príjmu bez ohľadu na platiteľstvo.

Príklad:
Platiteľ DPH
tovar ntto 8 403,40 DPH 1 596,60 = celkom 10 000
Tvoj výstup /keďže nemeníš cenu bude
ntto 8 403,40 DPH 1 596,60 = celkom 10 000

na vstupe si odpočítaš DPH 1 596,60 na výstupe máš k odvodu 1 596,60, čiže výsledný vzťah k ŠR bude nula. Nebudeš platiť nič.
Zároveň zdaňuješ ntto cenu 8 403,40 ako Tvoj príjem, čo predstavuje 1 596,40 , a to zaplatíš štátu. Vo výdavkoch máš tiež sumu 8 403,40.

Neplatiťeľ DPH /DPH ho vôbec nezaujíma/
nákup tovaru 10 000
predaj tovaru 10 000
daň z príjmu 1 900,- SK /19% daň z príjmu z Tvojho predaja/
Vo výdavkoch máš však 10 000, t.j. o 1 596,60 viac, čo predstavuje cca 303,- SK nižšiu daň z príjmu. V konečnom dôsledku teda zaplatíš daň z príjmu 1 900 - 303,60 = 1 596,40.

Čiže, ak si platiteľ alebo neplatiteľ a nenavyšuješ svoju cenu platíš tú istú daň z príjmu.
Pri kalkulácii svojej ceny musíš skrátka brať do úvahy všetky Tvoje výdaje plus obchodnú maržu a plus povinnú platbu dane z príjmu, ktorú budeš platiť vždy, aby si aj niečo zarobil :)
Upozorňujem, že príklad som sa snažila napísať veľmi zjednodušene /dúfam, že sa mi to podarilo :D/, lebo som mala pocit, že je Michalakovi potrebné tak priblížiť obe dane.
jabko
19.02.08,21:30
Dobry den,

Som zivnostnik - volna zivnost, neplatca DPH a (mozno sa teraz zle vyjadrim, pretoze som v tejto oblasti analfabet, ale dufam ze ma pochopite) uctovnictvo mi budu robit tak, ze sa tomu hovori pausalista - teda sa mi zaklad dane vypocita tak, ze vsetok moj prijem sa znizi pausalne o 40% a potom este o neodpocitatelnu polozku (dal som tomu spravny nazov? - pretoze sa mi javi skor ako odpocitatelna - je to tusim 12 krat minimalna mzda) a mozno este daco - ale neviem co este, mozno je to uz vsetko :-)

no a to ze som neplatca mi vyhovuje kvoli jednoduch. uctovnictvu + dodavam sluzby koncovym zakaznikom - teda im nevadi ze nefiguruje na fakture ziadna DPH.

avsak okrem sluzieb, sem tam potrebujem kupit a predat nejaky tovar - ktory je potrebny pre zakaznika.

Ja kupim z velkoskladu a platim DPH ( - kupujem to za ucelom predaja (taky predmet mam aj v zivnost. liste). Povedzme ze cena s DPH je 10000 SK

teraz to chcem mojmu zakaznikovy predat za rovnaku cenu - 10000Sk (alebo v druhom pripade za cenu 11000Sk)

otazka: ked to predam na fakturu zakaznikovi za 10000Sk - znamena ze celych 10000Sk je moj prijem a pojde to do zakladu dane? - teda nakoniec ja na tom prerobim? budem z tych 10000Sk musiet este platit dan?

myslel som si ze je fer - kedze za to som ja DPH platil pri nakupe aby sa to uz nezdanilo.

myslel som si ze dan budem platit iba v pripade ak navysim cenu na 11000Sk a teda moj prijem bude iba tych 1000Sk a iba to sa mi pripocita do zakladu dane a iba z 1000Sk budem platit dan.

mam pravdu alebo nie?

ak nie tak je to hrozne nespravodlive ale kvoli 2 vyrobkom rocne ktore takto nahodou poskytnem sa mi neoplati prejst na platcu DPH. Kedze zakladom mojich prijmov je iba poskytovanie sluzieb.

prepacte ak som sa netrafil temou, no nevedel som kde mam najst temu blizku svojmu problemu.


ahoj, nerozumiem tomu prečo to riešiš, keď ako hovoríš - si paušalista, takže Ťa zujímajú hlavne príjmy. Okrem toho keď nakúpiš za 10000 - dáš to do nákladov a predáš za 10000, to dáš do výnosov tak si na 0,--, nie? a kvôli 2 výrobkom ako uvádzaš sa Ti naozaj neoplatí prechádzať na platcu DPH, ak neprekročíš obrat. :)
michalak04
20.02.08,09:13
Zdravim,

to ako mi to vysvetlil JABKO mi z logickeho hladiska dava zmysel.

to ako mi to vysvetlila EVINA mi nedava zmysel, mozno som to zle pochopil a teda skusim polozit doplnujuce otazky:

1. V priklade pre PLATITELA DPH si ako poslednu vetu uviedla: "Vo výdavkoch máš tiež sumu 8 403,40." -> co mala ta veta vyjadrovat?
Mne by sa to skor pozdavalo tak ze statu tych 1500Sk nezaplatim pretoze v prijmoch mam 8400 ale ako pises tak aj vo vydavkoch - teda v konecnom dosledku je moj prijem (ja by som to nazval zisk) na danom predaji iba 0SK ???

2. v priklade pre neplatitela DPH to vyslo tak isto - to zdanenie prijmu.
pricom vobec nerozumiem tym vetnym konstrukciam:

Vo výdavkoch máš však 10 000, t.j. o 1 596,60 viac (NECHAPEM ??? O 1596 VIAC OPROTI COMU???), čo predstavuje cca 303,- SK nižšiu (PRECO LEN O 303? VED V NAKLADOCH JE CELYCH 10000) daň z príjmu. V konečnom dôsledku teda zaplatíš daň z príjmu 1 900 - 303,60 = 1 596,40.

Viem ze nemam ziadne pravo to tu hodnotit kedze sa uctovnictvu vobec nerozumiem ani sa s nim nestretol a neviem ako sa robi. Len ako cloveku s urcitou mierou inteligentcie mi na zaklade tohto vysvetlenia nejde do hlavy takato vec:

realne poznam firmy - zivnostnikov platitelov DPH, ktory nakupuju vo velkosklade za 10000Sk potom predaju konecnemu zakaznikovi za 10300Sk (zjednodusujem a neuvazujem to odpocitanie a pripocitanie DPH na vstupe a vystupe - nie je to potrebne pre ucely prikladu) a teda zarobili na tom tych 300Sk - samozrejme ze tam bude este DPH statu za pridanu hodnotu tovaru.

no ale teraz ak by sa im to zdanilo este v prijme podla vasich vyrokov, tak by to znamenalo ze by prerobili - pretoze ich "naklady" (v logickom zmysle) na zakupenie v konecnom dosledku su = 8400 (zakupenie) + dan z prijmu 8400 no prijem na danej veci je len prijem 8400( + navysenie ceny)

ked sa nad tym zamyslim - dan z prijmu 19% to znamena 5 * 19% je takmer 100% teda ak by vyrobok takto postupne presiel od vyrobcu do velkoskladu potom do nejakeho obchodu a povedzme ze z toho obchodu by este dalej takymto systemom nakupovali az po pocet 5 tak by musely navysovat cenu nad 100%

teda stalo to 10000Sk a nakonec by to predavali za 25000 -> ale oni by na tom zarobili male sumy - iba stat by takto zarabal na dani z prijmu??? to tak naozaj je??
evina
20.02.08,12:22
Zdravim,

to ako mi to vysvetlil JABKO mi z logickeho hladiska dava zmysel.

to ako mi to vysvetlila EVINA mi nedava zmysel, mozno som to zle pochopil a teda skusim polozit doplnujuce otazky:

1. V priklade pre PLATITELA DPH si ako poslednu vetu uviedla: "Vo výdavkoch máš tiež sumu 8 403,40." -> co mala ta veta vyjadrovat?
Mne by sa to skor pozdavalo tak ze statu tych 1500Sk nezaplatim pretoze v prijmoch mam 8400 ale ako pises tak aj vo vydavkoch - teda v konecnom dosledku je moj prijem (ja by som to nazval zisk) na danom predaji iba 0SK ??? No veď to píšem. V príjme máš 8400 a vo výdavkoch tiež /teda sumy bez DPH, ak si platiteľ

2. v priklade pre neplatitela DPH to vyslo tak isto - to zdanenie prijmu.
pricom vobec nerozumiem tym vetnym konstrukciam:

Vo výdavkoch máš však 10 000, t.j. o 1 596,60 viac (NECHAPEM ??? O 1596 VIAC OPROTI COMU???), čo predstavuje cca 303,- SK nižšiu (PRECO LEN O 303? VED V NAKLADOCH JE CELYCH 10000) daň z príjmu. V konečnom dôsledku teda zaplatíš daň z príjmu 1 900 - 303,60 = 1 596,40. Platiteľ dáva do výdavkov 8 400, neplatiteľ 10 000, teda o 1596 dáva do výdavkov viac neplatiteľ ako platiteľ, to znamená. 303 je daň z tých 1 596 SK.

Viem ze nemam ziadne pravo to tu hodnotit kedze sa uctovnictvu vobec nerozumiem ani sa s nim nestretol a neviem ako sa robi. Len ako cloveku s urcitou mierou inteligentcie mi na zaklade tohto vysvetlenia nejde do hlavy takato vec:

realne poznam firmy - zivnostnikov platitelov DPH, ktory nakupuju vo velkosklade za 10000Sk potom predaju konecnemu zakaznikovi za 10300Sk (zjednodusujem a neuvazujem to odpocitanie a pripocitanie DPH na vstupe a vystupe - nie je to potrebne pre ucely prikladu) a teda zarobili na tom tych 300Sk - samozrejme ze tam bude este DPH statu za pridanu hodnotu tovaru.

no ale teraz ak by sa im to zdanilo este v prijme podla vasich vyrokov, tak by to znamenalo ze by prerobili - pretoze ich "naklady" (v logickom zmysle) na zakupenie v konecnom dosledku su = 8400 (zakupenie) + dan z prijmu 8400 /daň z príjmu z 8 400 je 1 596 a nie 8400/no prijem na danej veci je len prijem 8400( + navysenie ceny)

ked sa nad tym zamyslim - dan z prijmu 19% to znamena 5 * 19% je takmer 100% teda ak by vyrobok takto postupne presiel od vyrobcu do velkoskladu potom do nejakeho obchodu a povedzme ze z toho obchodu by este dalej takymto systemom nakupovali az po pocet 5 tak by musely navysovat cenu nad 100%

teda stalo to 10000Sk a nakonec by to predavali za 25000 -> ale oni by na tom zarobili male sumy - iba stat by takto zarabal na dani z prijmu??? to tak naozaj je?? Toto neviem vôbec okomentovať neviem ako si na to prišiel. problém bude si v tom, že spájaš stále dve veci DPH a daň z príjmu a zjednodušuješ to tak, že vyjde z tohoto čo nikto nepovedal . Skrátka daň z príjmu platíš z rozdielu Tvojich nákladov a príjmov, tu platíš vždy a DPH sa v Tvojich dvoch minimálnych prípadoch môže rovnať nule.

No priznám sa, že teraz skoro ani nerozumiem Tebe čo píšeš. Ja som sa snažila Ti ozrejmiť princíp - nepodarilo sa. Ak píšeš, že ten druhý príspevok Ti to ozrejmil, tak uvažuj podľa neho- ja som Ti iným princípom povedala zhruba to isté, ináč neviem :).
michalak04
20.02.08,15:56
strasne ma pleties EVINA, pretoze:

JABKO povedal ze teda moja dan z prijmu bude 0 pretoze dam rovnaku sumu 10000 do nakladov aj do vynosov - teda vysledne sa bude pocitat dan z prijmu z nulovej hodnoty co je nula.

avsak ty si mi napisala a vysvetlila ze platim statu dan z prijmu v oboch pripadoch (ci som platitel alebo neplatitel cca 1500)

tak pre boha uz neviem ako sa to mam spytat lebo zase si na konci napisala:

Skrátka daň z príjmu platíš z rozdielu Tvojich nákladov a príjmov, tu platíš vždy

tak este raz prosim pekne co budem platit. Dokazete ma tu niekto pochopit?

ak je pravda tato tvoja posledna veta ze skratka dan z prijmu platis........

tak potom je scenar takyto:

kupim za 10000 - to je moj naklad
predam za 10000 - to je moj prijem

prijem - naklad = 0Sk - teda neplatim dan z prijmu - lebo zaklad je 0Sk

tak preco ma mylis a pises ze budem platit z 10000Sk dan z prijmu (pises sice ze to nebude 1900 ale 1500)? aaach uz neviem koho sa mam spytat

este to skusim jednoduchsie:

na vsetko ine zabudnime a myslime len na toto:

kupim za 10000
predam za 10000

co z toho mi ide do zakladu na vypocitanie dane z prijmu?

0Sk alebo co?

- toto je jedna otazka na ktoru hladam odpoved. Pricom v prvom prispevku som zdoraznil ze som pausalista - a preto si nie som isty ci aj pausalista moze robit to ze v pripade nakupu tovaru za ucelom predaja spravi odpocitanie prijmu z predaja tovaru a nakladu na zakupenie daneho tovaru.
evina
20.02.08,16:07
strasne ma pleties EVINA, pretoze:

...
este to skusim jednoduchsie:

na vsetko ine zabudnime a myslime len na toto:

kupim za 10000
predam za 10000

co z toho mi ide do zakladu na vypocitanie dane z prijmu?

0Sk alebo co?

- toto je jedna otazka na ktoru hladam odpoved. Pricom v prvom prispevku som zdoraznil ze som pausalista - a preto si nie som isty ci aj pausalista moze robit to ze v pripade nakupu tovaru za ucelom predaja spravi odpocitanie prijmu z predaja tovaru a nakladu na zakupenie daneho tovaru.

Vymazala som časť Tvojho príspevku, prepáč, lebo je dlhý.
Toto je moja posledná odpoveď nebudem Ťa už pliesť-sme na inej vlnovej dĺžke-ja som Ti sa snažila vysvetliť princíp oboch daní, ktoré si tak trochu plietol dokopy najprv a teraz zas paušál s výdavkami.......
Ak sa nedá tak sa nedá, musíš počkať, či Ti to dokáže iný zodpovedať.

Odpoviem Ti len na ten záver, ktorý som ponechala v citácii.
Ak vedieš účtovníctvo, teda nie si paušalista je v Tvojom prípade
10 000 výdavok
10 000 príjem
ZD nula
daň nula

V prípade paušálu
príjem 10 000
výdavky 40% z príjmu 4 000
základ dane 6 000
daň z príjmu 19% 1 140.

V paušáli máš zahrnuté už všetky Tvoje výdavky a žiadne iné, ani žiadne nákupy tam nemôžeš už dávať. Jedinú vec, ktorú si môžeš odpočítať v rámci 40% výdavkov v paušáli je poistné na sociálne a zdravotné poistenie.
michalak04
20.02.08,16:16
no tak toto som chcel pocut.

to je odpoved ktoru som hladal

velmi velka vdaka - vies aj ludia roznej vlnovej dlzky po dlhsom debatovani sa dopracuju k niecomu pozitivnemu - som rad, nakoniec nas to mozno este obohatilo.

vies co dan z prijmu a DPH si nepletiem ako stale pises - ja som to len bral z toho najvyssieho pohladu a vzhladom iba na nakup tovaru za ucelom predaja.

problem bol v tom ze v prvom clanku si napisala ze dan z prijmu bude tych 1540 SK - nespravila si nahodou chybu?? ked teraz pises ze 0Sk? - podla mna si protirecis timto - tak ak mas chut, vysvetli mi preco si tu prvu odpoved napisala tak ako si napisala

mozno to pomoze k tomu aby aj ludia so strukturou mozgu ako ja chapali tvoje prispevky uz na prvy krat

velka vdaka a klobuk dole
michalak04
20.02.08,16:25
a este uvediem ze ak ma EVINA pravdu v tomto:

V prípade paušálu
príjem 10 000
výdavky 40% z príjmu 4 000
základ dane 6 000
daň z príjmu 19% 1 140.

- co aj dava zmysel
TAK POTOM MI JABKO ODPOVEDAL CHYBNE, PRETOZE KED JE NIEKTO PAUSALISTA NEDA SI DO VYDAVKOV 10000 ALE IBA 4000 PRETOZE JE PAUSALISTA !!! - to len preto aby sme tu nepoplietli dalsich pausalistov.


inak timto padom prechadzam na Uctovnictvo pretoze tak budem moct predat tovar za vyrazne nizsiu cenu:

v pripade pausalu aby som neprerobil musim dat koncovu cenu priblizne na 10000 + 1140 sk


ale ak si budem viest uctovnictvo mozem kludne nakupit a predat za 10000 pretoze prijem a vydaj z daneho tovaru je rovnaky teda do zakladu dane ide 0.

mam pravdu?
evina
20.02.08,16:28
no tak toto som chcel pocut.

to je odpoved ktoru som hladal

velmi velka vdaka - vies aj ludia roznej vlnovej dlzky po dlhsom debatovani sa dopracuju k niecomu pozitivnemu - som rad, nakoniec nas to mozno este obohatilo.

vies co dan z prijmu a DPH si nepletiem ako stale pises - ja som to len bral z toho najvyssieho pohladu a vzhladom iba na nakup tovaru za ucelom predaja.

problem bol v tom ze v prvom clanku si napisala ze dan z prijmu bude tych 1540 SK - nespravila si nahodou chybu?? ked teraz pises ze 0Sk? - podla mna si protirecis timto - tak ak mas chut, vysvetli mi preco si tu prvu odpoved napisala tak ako si napisala

mozno to pomoze k tomu aby aj ludia so strukturou mozgu ako ja chapali tvoje prispevky uz na prvy krat

velka vdaka a klobuk dole
Nie nepomýlila som sa, ale zabudni na to, ak Ťa to mýli. Ja som popisovala princípy všeobecne a to Ťa zmiatlo... V prvom Tvojom príspevku som vychádzala najmä
z tohoto

Dobry den,


Ja kupim z velkoskladu a platim DPH ( - kupujem to za ucelom predaja (taky predmet mam aj v zivnost. liste). Povedzme ze cena s DPH je 10000 SK

teraz to chcem mojmu zakaznikovy predat za rovnaku cenu - 10000Sk (alebo v druhom pripade za cenu 11000Sk)

otazka: ked to predam na fakturu zakaznikovi za 10000Sk - znamena ze celych 10000Sk je moj prijem a pojde to do zakladu dane? - teda nakoniec ja na tom prerobim? budem z tych 10000Sk musiet este platit dan?

myslel som si ze je fer - kedze za to som ja DPH platil pri nakupe aby sa to uz nezdanilo.



Tu som získala pocit, že nerobíš rozdiel medzi oboma daňami a ja som sa Ti snažila vysvetliť princíp všeobecne. Takto priamo si sa spýtal nakoniec. Ale ak si našiel odpoveď na svoju otázku som rada.
Pod inými vlnovými dĺžkami som myslela jednoducho len to, že ľudia si niekedy nevedia porozumieť vzájomne o podstate problému... :)
evina
20.02.08,16:37
a este uvediem ze ak ma EVINA pravdu v tomto:

V prípade paušálu
príjem 10 000
výdavky 40% z príjmu 4 000
základ dane 6 000
daň z príjmu 19% 1 140.

- co aj dava zmysel
TAK POTOM MI JABKO ODPOVEDAL CHYBNE, PRETOZE KED JE NIEKTO PAUSALISTA NEDA SI DO VYDAVKOV 10000 ALE IBA 4000 PRETOZE JE PAUSALISTA !!! - to len preto aby sme tu nepoplietli dalsich pausalistov.


inak timto padom prechadzam na Uctovnictvo pretoze tak budem moct predat tovar za vyrazne nizsiu cenu:

v pripade pausalu aby som neprerobil musim dat koncovu cenu priblizne na 10000 + 1140 sk


ale ak si budem viest uctovnictvo mozem kludne nakupit a predat za 10000 pretoze prijem a vydaj z daneho tovaru je rovnaky teda do zakladu dane ide 0.

mam pravdu?

V princípe máš pravdu. paušál je vo veľa profesiach skôr nevýhodou ako výhodou.
michalak04
20.02.08,17:03
hej hej to iste som pod vlnovou dlzkou chapal i ja. len sme si zase neporozumeli :-)

na oplatku za vyriesenie problemu na ktory mi 3ja mechanicky uctovnickovia nevedeli odpovedat - a to v oralnom podani (kedy sa da rychlejsie dopracovat k porozumeniu nez na fore) ti ponukam ja pomoc. Moja personal intenetova stranka je michalak.yweb.sk (nemam este pravo na vkladanie linkov lebo pocet prispevkov je maly) - takze ak ovladam cokolvek v com potrebujes pomoct spytaj sa, pretoze to co ovladam ovladam iba kvalitne ;-) heh
evina
20.02.08,17:04
hej hej to iste som pod vlnovou dlzkou chapal i ja. len sme si zase neporozumeli :-)

na oplatku za vyriesenie problemu na ktory mi 3ja mechanicky uctovnickovia nevedeli odpovedat - a to v oralnom podani (kedy sa da rychlejsie dopracovat k porozumeniu nez na fore) ti ponukam ja pomoc. Moja personal intenetova stranka je michalak.yweb.sk (nemam este pravo na vkladanie linkov lebo pocet prispevkov je maly) - takze ak ovladam cokolvek v com potrebujes pomoct spytaj sa, pretoze to co ovladam ovladam iba kvalitne ;-) heh

o.k. :):)
evina
20.02.08,17:06
Už som aj urobila kuk a vidíš ja sa naozaj nevyznám do softwearových záležitostí a znalosti okolo PC má tvrdo vydreté :D:) To sú asi tie iné vlnové dĺžky :D
jabko
20.02.08,21:44
ahoj, nerozumiem tomu prečo to riešiš, keď ako hovoríš - si paušalista, takže Ťa zujímajú hlavne príjmy. - toto bolo z pohľadu paušálu. Okrem toho keď nakúpiš za 10000 - dáš to do nákladov a predáš za 10000, to dáš do výnosov tak si na 0,--, nie? - toto bolo z pohľadu vedenia účtovníctva. a kvôli 2 výrobkom ako uvádzaš sa Ti naozaj neoplatí prechádzať na platcu DPH, ak neprekročíš obrat. :) PREPÁč, NEBOLO V ÚMYSLE NIKOHO POPLIEST ANI NIKOMU NIC ZLE PORADIT. NEROZPITVALA SOM TO, BOLO TO PRILIS OHOLENE. ESTE RAZ PREPÁČ.
sedlinho
17.03.08,14:23
Dobry den,
chcem sa spytat, ci ked som neplatca DPH na Slovensku a robim fakturu za sluzby (programovanie, support) do Rakuska, mozem na fakture uviest DPH alebo nie. (zakaznik je platca DPH)

Zakaznikov danovy poradca tvrdi, ze DPH musi byt uvedene na fakture, ale podla toho co bolo uvedene tu, nemozem vystavit fakturu s DPH, v pripade ak ju vystavim, tak musim DPH zaplatit statu (kedy ju musim zaplatit?).

Dalsia vec je ta ze si chcem uplatnovat pausalne vydaje 40% a potrebujem vediet, ci mam brat ako zaklad dane len sumu bez DPH, kedze DPH som uz priamo zaplatil statu...

Dakujem velmi pekne za pomoc

TS
Petra29
17.03.08,14:26
Dobry den,
chcem sa spytat, ci ked som neplatca DPH na Slovensku a robim fakturu za sluzby (programovanie, support) do Rakuska, mozem na fakture uviest DPH alebo nie. (zakaznik je platca DPH)

Zakaznikov danovy poradca tvrdi, ze DPH musi byt uvedene na fakture, ale podla toho co bolo uvedene tu, nemozem vystavit fakturu s DPH, v pripade ak ju vystavim, tak musim DPH zaplatit statu (kedy ju musim zaplatit?).

Dalsia vec je ta ze si chcem uplatnovat pausalne vydaje 40% a potrebujem vediet, ci mam brat ako zaklad dane len sumu bez DPH, kedze DPH som uz priamo zaplatil statu...

Dakujem velmi pekne za pomoc

TS
Ako neplatca DPH, žiadnu DPH neuvádzaj na faktúre.
K uplatneniu 40 % výdavkov berieš sumu s daňou.
Pozn.: ty si štátu priamo dph nezaplatil, ide o nepriamu daň, zaplatil ju za teba iný daň.subjekt
sedlinho
17.03.08,14:35
To znamena, ze mam trvat na tom, ze im vystavim fakturu bez DPH?
Firma v Rakusku je organizacia, ale neviem ci by to bol problem.
Takze sa nikde ziadna DPH neplati, hej?
Petra29
17.03.08,14:40
Ako neplatca dph sa nezaoberáš dph, máš 1 výslednú cenu. Ak sa staneš platcom dph, či už u nás alebo na území iného štátu, k tejto cene bude pripočítavať dph, staneš sa drahším.
phalmo
29.03.08,10:40
nie pri osobnom aute nieje nárok na odpočet pri zakúpení tak takisto ani pri predaji:)sa nefakturuje s dph
Ale čo v prípade, že na FA od predávajúceho bola uvedená DPH ale nebola odvedená (ani vstup ani výstup)? čo sme porušili ktorý § ? Vďaka
evina
29.03.08,10:42
Ale čo v prípade, že na FA od predávajúceho bola uvedená DPH ale nebola odvedená (ani vstup ani výstup)? čo sme porušili ktorý § ? Vďaka

U predávajúceho uvedená DPH /či už oprávnene uvedená alebo nie/ musí byť podľa zákona odvedená bez následného nároku na odpočet u odberateľa.
anonym222
09.12.08,19:41
Zdravím, mám jednu otázku, ktorá asi patrí do tejto témy:
Firma, ktorá bola donedávna neplátcom DPH, a ktorá nám (spotrebiteľom) zabezpečovala určité služby, sa musela stať platcom DPH a tým pádom nám chce za tie isté služby účtovať o 19% vyššiu cenu. Trochu sa mi to zdá nespravodlivé, pretože za tú istú prácu chce viac. Podotýkam, že táto firma si objednáva zase ďalšie dielčie služby u ďalších FO, ktoré však nie sú platcami DPH a tvoria dominantnú časť jej nákladov. Firma argumentuje tým, že material na vstupoch je minimálny, teda logicky si veľa na vstupe nemôže odpočítať a musí teda odviesť štátu DPH takmer z celej fakturovanej sumy.
No ja si myslím, že majiteľ firmy si môže nakupovať nejaký tovar pre vlastnú potrebu a DPH z tohto tovaru si odrátať od sumy na výstupe a týmto mu vlastne dotujeme nákupy jeho osobnej potreby.
Je možné aby to takto fungovalo?
JankaO
09.12.08,19:44
Zdravím, mám jednu otázku, ktorá asi patrí do tejto témy:
Firma, ktorá bola donedávna neplátcom DPH, a ktorá nám (spotrebiteľom) zabezpečovala určité služby, sa musela stať platcom DPH a tým pádom nám chce za tie isté služby účtovať o 19% vyššiu cenu. Trochu sa mi to zdá nespravodlivé, pretože za tú istú prácu chce viac. Podotýkam, že táto firma si objednáva zase ďalšie dielčie služby u ďalších FO, ktoré však nie sú platcami DPH a tvoria dominantnú časť jej nákladov. Firma argumentuje tým, že material na vstupoch je minimálny, teda logicky si veľa na vstupe nemôže odpočítať a musí teda odviesť štátu DPH takmer z celej fakturovanej sumy. Áno, toto je možné, aby takto fungovalo...
No ja si myslím, že majiteľ firmy si môže nakupovať nejaký tovar pre vlastnú potrebu a DPH z tohto tovaru si odrátať od sumy na výstupe a týmto mu vlastne dotujeme nákupy jeho osobnej potreby. Nie, toto nie je možné, aby takto fungovalo...
Je možné aby to takto fungovalo?
.........
Zoltán Kovács
09.12.08,20:41
Firma, ktorá bola donedávna neplátcom DPH, a ktorá nám (spotrebiteľom) zabezpečovala určité služby, sa musela stať platcom DPH a tým pádom nám chce za tie isté služby účtovať o 19% vyššiu cenu. Trochu sa mi to zdá nespravodlivé, pretože za tú istú prácu chce viac.

Do citátu som si vybral iba dve vety, na ktoré chcem reagovať. Dodávateľ nechce viac za svoju prácu ak zvyšuje cenu iba o 19%, totiž tých 19% dá štátu vo forme DPH.

Na druhej strane je pravda, že ak ako konečný spotrebiteľ nie ste platiteľom dane, tak pre vás to je zdraženie. Ale pozrime sa na to z druhej strany, na príklade:

Doteraz dodávateľ účtoval ako neplatiteľ za službu 100,- Sk. A od dátumu plátcovstva dph bude 119,- Sk (100 + 19 DPH). Neviem prečo by ste chceli očakávať od neho aby naďalej fakturoval len 100,- Sk. Pre neho by to bolo zníženie ceny svojej práce ( 84 + 16 DPH). Je kľudne možné, že takýmto spôsobom by sa dostal do červených čísiel.
anonym222
09.12.08,20:57
No ja si myslím, že majiteľ firmy si môže nakupovať nejaký tovar pre vlastnú potrebu a DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) z tohto tovaru si odrátať od sumy na výstupe a týmto mu vlastne dotujeme nákupy jeho osobnej potreby. Nie, toto nie je možné, aby takto fungovalo...
Prečo si myslíš že to nie je možné?
Nemalo by sa to robiť, ale čo všetko sa nemá, a robí sa?
Napríklad si bude tankovať benzín do svojho auta, využívať ho na súkromné cesty a odráta si z neho DPH.
Zoltán Kovács
09.12.08,21:02
Prečo si myslíš že to nie je možné?
Nemalo by sa to robiť, ale čo všetko sa nemá, a robí sa?
Napríklad si bude tankovať benzín do svojho auta, využívať ho na súkromné cesty a odráta si z neho DPH.

Ja si myslím, že to je jeho vec, a vec schopnosti obhájiť si to pred daňovou kontrolou.
anonym222
09.12.08,21:05
Doteraz dodávateľ účtoval ako neplatiteľ za službu 100,- Sk. A od dátumu plátcovstva dph bude 119,- Sk (100 + 19 DPH). Neviem prečo by ste chceli očakávať od neho aby naďalej fakturoval len 100,- Sk. Pre neho by to bolo zníženie ceny svojej práce ( 84 + 16 DPH). Je kľudne možné, že takýmto spôsobom by sa dostal do červených čísiel.
To máš síce pravdu, ale môže ušetriť na DPH inak (viď. môj predch. príspevok)
Je jasné, že je to najnevhodnejšia kombinácia - plátcovi DPH účtujú neplatcovia. Asi budeme musieť vymeniť dodávateľa služieb za neplatcu DPH. Mne to tak trochu pripadá ako dvojité zdanenie, pretože FO, ktoré mu zabezpečujú uvedené služby majú všetky svoje náklady s DPH. On im za ne zaplatí v plnej sume a my zaplatíme ešte raz DPH z celej sumy. Toto sa mi zdá nespravodlivé a pripadá mi ako dvojité zdanenie.
JankaO
09.12.08,21:05
Prečo si myslíš že to nie je možné?
Nemalo by sa to robiť, ale čo všetko sa nemá, a robí sa?
Napríklad si bude tankovať benzín do svojho auta, využívať ho na súkromné cesty a odráta si z neho DPH.
Podľa mňa to nefunguje tak, že mu vy dotujete jeho súkromné nákupy. Bez ohľadu na to, či on poruší zákon o DPH, vy zaplatíte rovnakú sumu za poskytnutú službu. A pre Vás je jedno, či si zo súkromných vecí uplatní alebo neuplatní DPH.
Zoltán Kovács
09.12.08,21:08
To máš síce pravdu, ale môže ušetriť na DPH inak (viď. môj predch. príspevok)
Je jasné, že je to najnevhodnejšia kombinácia - plátcovi DPH účtujú neplatcovia. Asi budeme musieť vymeniť dodávateľa služieb za neplatcu DPH. Mne to tak trochu pripadá ako dvojité zdanenie, pretože FO, ktoré mu zabezpečujú uvedené služby majú všetky svoje náklady s DPH. On im za ne zaplatí v plnej sume a my zaplatíme ešte raz DPH z celej sumy. Toto sa mi zdá nespravodlivé a pripadá mi ako dvojité zdanenie.

A myslíš si, že keby subdodávatelia boli platiteľmi dph, tak by vám znížil cenu?
anonym222
09.12.08,21:13
Ja si myslím, že to je jeho vec, a vec schopnosti obhájiť si to pred daňovou kontrolou.
Áno to máš pravdu. Je to naozaj o jeho šikovnosti. Viem že sa to tak robí. Nie je problém rozpísať nejaké km. Ale je pravda, že to zase nemusíme platiť my. Ak by som chodil nakupovať do obchodu kde by predával neplatca DPH (neviem či vôbec sú takí?) a jedného dňa by mi povedal, že od zajtra bude všetko drahšie o 19%, pretože sa stal platcom DPH, už by som asi u neho nenakupoval.
JankaO
09.12.08,21:14
Prečo si myslíš že to nie je možné?
Nemalo by sa to robiť, ale čo všetko sa nemá, a robí sa?
Napríklad si bude tankovať benzín do svojho auta, využívať ho na súkromné cesty a odráta si z neho DPH.
To je to isté, ako keby si si povedal, že nepôjdeš do tejto reštiky na pivo, lebo majiteľ vypláca čašníkov na čierno a tak šetrí na odvodoch...:D
JankaO
09.12.08,21:16
Áno to máš pravdu. Je to naozaj o jeho šikovnosti. Viem že sa to tak robí. Nie je problém rozpísať nejaké km. Ale je pravda, že to zase nemusíme platiť my. Ak by som chodil nakupovať do obchodu kde by predával neplatca DPH (neviem či vôbec sú takí?) a jedného dňa by mi povedal, že od zajtra bude všetko drahšie o 19%, pretože sa stal platcom DPH, už by som asi u neho nenakupoval.

Všetko je to vecou ponuky a dopytu, veď ani vo Vašom prípade Vás nikto netlačí využívať jeho služby.
Zoltán Kovács
09.12.08,21:16
Áno to máš pravdu. Je to naozaj o jeho šikovnosti. Viem že sa to tak robí. Nie je problém rozpísať nejaké km. Ale je pravda, že to zase nemusíme platiť my. Ak by som chodil nakupovať do obchodu kde by predával neplatca DPH (neviem či vôbec sú takí?) a jedného dňa by mi povedal, že od zajtra bude všetko drahšie o 19%, pretože sa stal platcom DPH, už by som asi u neho nenakupoval.

Tie kilometre podľa mňa nemajú nič spoločné s tým, že zrazu k cene svojej práci je povinný pripočítať 19% dph. Každý podnikateľ, ktorý pri prechode na platiteľstvo postupoval ako by si chcel ty, tak by išiel proti sebe. Totiž tvoj názor by pre nich znamenal výpadok 19% trižieb. Teda pokles skoro o 1/5, a to môže mať aj likvidačné následky. Hlavne teraz, keď kvôli ekonomickej kríze všetko ide horšie.
Zoltán Kovács
09.12.08,21:20
Ešte malá poznámočka. Od 1.1.2009 bude ešte ťažšie nájsť dodávateľa neplatiča, nakoľko hranica povinnej registrácie sa znižuje na cca. 1 milion Sk ( 35 tisic €). A malý podnikatelia sa stávajú platiteľmi iba z núdze, ak prekročia tú hranicu.
anonym222
09.12.08,21:21
Podľa mňa to nefunguje tak, že mu vy dotujete jeho súkromné nákupy. Bez ohľadu na to, či on poruší zákon o DPH, vy zaplatíte rovnakú sumu za poskytnutú službu. A pre Vás je jedno, či si zo súkromných vecí uplatní alebo neuplatní DPH.
Je jasné, že takto môže porušovať zákon, ale my mu to umožníme.
Nie je pravda, že nám je to jedno, a že zaplatíme za poskytnutú službu rovnakú sumu ako píšeš. My totiž zaplatíme o 19% viac, a pritom nikto neurobí ani o chlp viac ako doteraz.
Zoltán Kovács
09.12.08,21:22
Je jasné, že takto môže porušovať zákon, ale my mu to umožníme.
Nie je pravda, že nám je to jedno, a že zaplatíme za poskytnutú službu rovnakú sumu ako píšeš. My totiž zaplatíme o 19% viac, a pritom nikto neurobí ani o chlp viac ako doteraz.

Ale ani on nebude mať viac peňazí, lebo tých 19% dá štátu.
JankaO
09.12.08,21:23
Je jasné, že takto môže porušovať zákon, ale my mu to umožníme.
Nie je pravda, že nám je to jedno, a že zaplatíme za poskytnutú službu rovnakú sumu ako píšeš. My totiž zaplatíme o 19% viac, a pritom nikto neurobí ani o chlp viac ako doteraz.
Zaplatíte rovnakú sumu, či si bude uplatňovať súkromné cesty alebo nebude.
A platcami DPH sa môžte stať aj vy a tú zaplatenú DPH si môžte odrátať a tiež môžte postupovať aj podľa vykonštruovaného scenára....
anonym222
09.12.08,21:27
Všetko je to vecou ponuky a dopytu, veď ani vo Vašom prípade Vás nikto netlačí využívať jeho služby.
Áno je to vec ponuky a dopytu. Ďakujem Vám za vaše názory, už chápem všetky súvislosti. Táto tvoja odpoveď by mohla byť vhodným záverom k mojej otázke.
anonym222
09.12.08,21:31
Zaplatíte rovnakú sumu, či si bude uplatňovať súkromné cesty alebo nebude.
A platcami DPH sa môžte stať aj vy a tú zaplatenú DPH si môžte odrátať a tiež môžte postupovať aj podľa vykonštruovaného scenára....
Možno sme sa nerozumeli. Nezaplatíme vyššiu sumu pretože si on uplatní súkromné cesty, ale zaplatíme viac preto, že sa stal platcom DPH.
My sa plátcom DPH nemôžeme stať, pretože nie sme firma, ani živnostník, ale sme spotrebitelia.
Paula
09.12.08,21:32
Áno je to vec ponuky a dopytu. Ďakujem Vám za vaše názory, už chápem všetky súvislosti. Táto tvoja odpoveď by mohla byť vhodným záverom k mojej otázke.


Si nasrdený na podnikateľov, ktorí sú platiteľmi a pritom oni tú DPH do zákona nešupli. Môj záver:).
anonym222
09.12.08,21:37
Ale ani on nebude mať viac peňazí, lebo tých 19% dá štátu.
To mi je jasné, že nebude mať viac, a že to odvedie štátu, ibaže by porušoval zákon. Ale do teraz to tomu štátu nechýbalo tých 19% v rozpočte?:D

Ďakujem ešte raz. Budem končiť. Prajem dobrú noc.
JankaO
09.12.08,21:37
Si nasrdený na podnikateľov, ktorí sú platiteľmi a pritom oni tú DPH do zákona nešupli. Môj záver:).
Súhlasím s Paulou. Žiadny podnikateľ, ktorý je na konci reťazca a predáva konečnému spotrebiteľovi nechce byť platcom DPH a je to pre neho nevýhodné.
Zoltán Kovács
10.12.08,06:34
Možno sme sa nerozumeli. Nezaplatíme vyššiu sumu pretože si on uplatní súkromné cesty, ale zaplatíme viac preto, že sa stal platcom DPH.


No podľa tejto logiky potom nemali by ste nič nakupovať, ale svoje potreby uspokojiť vo vlastnej réžii. Počnúc el.energiou, plynom..... Všade je DPH. Zaujímavé, že ti to vadí u malého živnostníka, ale u monopoloch (ako napr. SPP) ti to nevadí.

Alebo nenakupuj benzín, lebo tam tiež je DPH, a dokonca aj spotrebná daň, ktorá je oveľa vyššia ako DPH.
anonym222
11.12.08,17:15
No podľa tejto logiky potom nemali by ste nič nakupovať, ale svoje potreby uspokojiť vo vlastnej réžii. Počnúc el.energiou, plynom..... Všade je DPH. Zaujímavé, že ti to vadí u malého živnostníka, ale u monopoloch (ako napr. SPP) ti to nevadí.

Alebo nenakupuj benzín, lebo tam tiež je DPH, a dokonca aj spotrebná daň, ktorá je oveľa vyššia ako DPH.
Ešte raz sa vrátim k môjmu problému. Nevadí mi samotné DPH, je to OK. Mne na tomto vadí iba to, že DPH je daň s pridanej hodnoty. Uvediem príklad: Podnikateľ nakúpi služby od neplatcu DPH, ktorého všetky náklady sú vratane DPH za cenu 950tis. Keďže podnikateľ robí iba sprostredkovateľa, predá tieto služby ďalej za províziu cca 50tisíc. Keďže musí platiť DPH z celej sumy, musí ich predať s DPH za 1,19mil. On v podstate navýšil hodnotu týchto služieb iba o 50tisíc, čo predstavuje tú pridanú hodnotu, ktorá by sa mala zdaniť. On však zaplatí štátu DPH 190 tisíc, teda daň z celej sumy. Pričom v jeho nákladoch (950tis.) sú už zarátané náklady jeho dodávateľov, ktorí všetko nakupovali z DPH (benzín, material, školenia a pod. ...) Pripadá mi to trochu ako dvojité zdanenie a nie ako daň z pridanej hodnoty. Viem že to tak funguje, ale je to choré.
liba2
11.12.08,17:39
Nezabúdajte, že ak vám váš odberateľ zaplatí vami požadovanú sumu 1,19 mil. Sk, tak vám vlastne zaplatí aj sumu DPH 190 tis. Sk, ktorú odvediete štátu. Takže vám zostane vašich 1,0 mil. Sk.
marjankaj
11.12.08,17:53
Ešte raz sa vrátim k môjmu problému. Nevadí mi samotné DPH, je to OK. Mne na tomto vadí iba to, že DPH je daň s pridanej hodnoty. Uvediem príklad: Podnikateľ nakúpi služby od neplatcu DPH, ktorého všetky náklady sú vratane DPH za cenu 950tis. Keďže podnikateľ robí iba sprostredkovateľa, predá tieto služby ďalej za províziu cca 50tisíc. Keďže musí platiť DPH z celej sumy, musí ich predať s DPH za 1,19mil. On v podstate navýšil hodnotu týchto služieb iba o 50tisíc, čo predstavuje tú pridanú hodnotu, ktorá by sa mala zdaniť. On však zaplatí štátu DPH 190 tisíc, teda daň z celej sumy. Pričom v jeho nákladoch (950tis.) sú už zarátané náklady jeho dodávateľov, ktorí všetko nakupovali z DPH (benzín, material, školenia a pod. ...) Pripadá mi to trochu ako dvojité zdanenie a nie ako daň z pridanej hodnoty. Viem že to tak funguje, ale je to choré.

A preto ak si môže vybrať, či zoberie od dodávateľa neplatcu DPH alebo platcu DPH, vyberie si radšej platcu DPH a odpočíta si DPH na odpočte.
Neviem prečo ti vadí, že DPH je daň z pridanej hodnoty.
Mne vadia všetky dane, ktoré musím platiť a tiež si nepomôžem.
azla
11.12.08,17:57
.... Viem že to tak funguje, ale je to choré.

Skôr by som povedala, že iba nepochopené.

Okolo Vás iba ta Dph "sa iba obšmietne". Vám ju odberateľ zaplatí a Vy ju odvediete štátu.
Dph v konečnom dôsledku zaplatí štátu až konečný spotrebiteľ.
Zoltán Kovács
11.12.08,18:45
Nezabúdajte, že ak vám váš odberateľ zaplatí vami požadovanú sumu 1,19 mil. Sk, tak vám vlastne zaplatí aj sumu DPH 190 tis. Sk, ktorú odvediete štátu. Takže vám zostane vašich 1,0 mil. Sk.


Skôr by som povedala, že iba nepochopené.

Okolo Vás iba ta Dph "sa iba obšmietne". Vám ju odberateľ zaplatí a Vy ju odvediete štátu.
Dph v konečnom dôsledku zaplatí štátu až konečný spotrebiteľ.

Anonym222 je v postavení konečného spotrebiteľa. Preto tá nespokojnosť.
Ingrid 73
11.12.08,19:00
Poradí mi niekto kedy sa mám zaragistrovať pre DPH ak som dosiahla príjem 1,6 mil. teraz v novembri? Stačí po skončení roka 2008? Zákon o povinnosti zaregistrovať sa hovorí ... ak za 12 po sebe nasledújúcich mesiacoch... presiahne príjem... Ja som ho tohto roku presiahla už v 11/08. Musím sa registrovať hneď teraz alebo po skončení roka 2008? Tada hneď v januári 2009? Ďakujem.
JankaO
11.12.08,19:11
Poradí mi niekto kedy sa mám zaragistrovať pre DPH ak som dosiahla príjem 1,6 mil. teraz v novembri? Stačí po skončení roka 2008? Zákon o povinnosti zaregistrovať sa hovorí ... ak za 12 po sebe nasledújúcich mesiacoch... presiahne príjem... Ja som ho tohto roku presiahla už v 11/08. Musím sa registrovať hneď teraz alebo po skončení roka 2008? Tada hneď v januári 2009? Ďakujem.
Registrovať sa musíte do 20.12.2008 Zákon hovorí o najviac 12 po sebe idúcich kal. mesiacoch.
anonym222
11.12.08,19:30
A preto ak si môže vybrať, či zoberie od dodávateľa neplatcu DPH alebo platcu DPH, vyberie si radšej platcu DPH a odpočíta si DPH na odpočte.
Neviem prečo ti vadí, že DPH je daň z pridanej hodnoty.
Mne vadia všetky dane, ktoré musím platiť a tiež si nepomôžem.
Mne nevadí DPH z princípu. Mne vadí, že daň z pridanej hodnoty sa v podstate v tomto konkrétnom prípade fakticky nepočíta z pridanej hodnoty ale z celej hodnoty.
marjankaj
11.12.08,20:32
Mne nevadí DPH z princípu. Mne vadí, že daň z pridanej hodnoty sa v podstate v tomto konkrétnom prípade fakticky nepočíta z pridanej hodnoty ale z celej hodnoty.

Ale veď ty ju neplatíš. Platí ju celú odberateľ tebe a ty ju iba odvedieš štátu, ak si nemáš čo uplatniť ako odpočet.
anonym222
11.12.08,20:42
Ale veď ty ju neplatíš. Platí ju celú odberateľ tebe a ty ju iba odvedieš štátu, ak si nemáš čo uplatniť ako odpočet.
Prepáč marjakankaj, asi si nečítala všetky príspevky, nerozumieme si. Užívateľ Smith ti to už pred chvíľou vysvetlil. Vráť sa späť a čítaj pozornejšie.
azla
11.12.08,21:45
Ešte raz sa vrátim k môjmu problému. Nevadí mi samotné DPH, je to OK. Mne na tomto vadí iba to, že DPH je daň s pridanej hodnoty. Uvediem príklad: Podnikateľ nakúpi služby od neplatcu DPH, ktorého všetky náklady sú vratane DPH za cenu 950tis. Keďže podnikateľ robí iba sprostredkovateľa, predá tieto služby ďalej za províziu cca 50tisíc. Keďže musí platiť DPH z celej sumy, musí ich predať s DPH za 1,19mil. On v podstate navýšil hodnotu týchto služieb iba o 50tisíc, čo predstavuje tú pridanú hodnotu, ktorá by sa mala zdaniť. On však zaplatí štátu DPH 190 tisíc, teda daň z celej sumy. Pričom v jeho nákladoch (950tis.) sú už zarátané náklady jeho dodávateľov, ktorí všetko nakupovali z DPH (benzín, material, školenia a pod. ...) Pripadá mi to trochu ako dvojité zdanenie a nie ako daň z pridanej hodnoty. Viem že to tak funguje, ale je to choré.

V zadaní si napísal, že podnikateľ nakúpi ......a predá služby ďalej.
To znamená, že nie je konečný spotrebiteľ.

Myslím, že liba2, marjankaj aj ja sme to pochopili správne.
marjankaj
11.12.08,21:48
Prepáč marjakankaj, asi si nečítala všetky príspevky, nerozumieme si. Užívateľ Smith ti to už pred chvíľou vysvetlil. Vráť sa späť a čítaj pozornejšie.

Máš pravdu. Je to tu ťažká debata. Ja som iba reagoval na príspevok č. 96 a ten konkrétny príklad. Moje príspevky sa týkali iba toho.
Ak si však konečný spotrebiteľ, tak by ťa DPH nemalo trápiť. Každý platiteľ si musí pridať k predajnej cene aj DPH. Nakupuj v takých obchodoch, kde je najlacnejšie, teda u neplatcov DPH až o 19% (neviem, či takých nájdeš).
anonym222
13.12.08,09:07
Máš pravdu. Je to tu ťažká debata. Ja som iba reagoval na príspevok č. 96 a ten konkrétny príklad. Moje príspevky sa týkali iba toho.
Áno, som naozaj konečný spotrebiteľ. Moju otázku som položil už v príspevku č.74, ostatné reakcie bolo iba vysvetľovanie, preto to nedorozumenie.


Ak si však konečný spotrebiteľ, tak by ťa DPH nemalo trápiť. Každý platiteľ si musí pridať k predajnej cene aj DPH. Nakupuj v takých obchodoch, kde je najlacnejšie, teda u neplatcov DPH až o 19% (neviem, či takých nájdeš).
Neide tu o nakupovanie tovaru v obchode, ale o nakupovanie služby, to som tu podrobne vysvetlil.
Záver pre mňa je jasný: treba nakupovať službu u neplatcu DPH.
marjankaj
13.12.08,09:34
Áno, som naozaj konečný spotrebiteľ. Moju otázku som položil už v príspevku č.74, ostatné reakcie bolo iba vysvetľovanie, preto to nedorozumenie.

Neide tu o nakupovanie tovaru v obchode, ale o nakupovanie služby, to som tu podrobne vysvetlil.
Záver pre mňa je jasný: treba nakupovať službu u neplatcu DPH.

V jednom príspevku sa nedá reagovať na všetky tvoje príspevky.
Áno treba nakupovať u neplatcu DPH, ale od roku 2009 ich počet ešte klesne.
Ak niekto zdvihne ceny o 19% (neplatiteľ, ktorý sa stal platiteľom) a ostatní zostanú na pôvodnej cene (neplatitelia alebo aj platitelia), je to dôvod na zmenu poskytovateľa služby. Problém je, ak poskytovateľ je monopolom v danej oblasti. Pozri tému napr. o dodávkach tepla.
ekopo
13.12.08,10:04
. Každý platiteľ si musí pridať k predajnej cene aj DPH. Nakupuj v takých obchodoch, kde je najlacnejšie, teda u neplatcov DPH až o 19% (neviem, či takých nájdeš).


V jednom príspevku sa nedá reagovať na všetky tvoje príspevky.
Áno treba nakupovať u neplatcu DPH, ale od roku 2009 ich počet ešte klesne.
Ak niekto zdvihne ceny o 19% (neplatiteľ, ktorý sa stal platiteľom) a ostatní .
Nemôžem úplne súhlasiť s tým, že u neplatcu DPH je lacnejšie o 19 % alebo, že ak sa neplatitel DPH stane platcom DPH tak zdvihne ceny o 19%.
Príklad:
1., maloobchod platca, nakúpi tovar z VO od platcu za 119,-Sk = 100+19, prihodí si maržu 20% z toho vyplýva predajná cena 142,80 Sk =120+22,80 štátu uhradí 3,80 SK.
2., maloobchod neplatca nakúpi tovar z VO od platcu za 119,-Sk prihodí si tiež 20% predajná cena je tiež 142,80 ale už nemusí zaplatiť štátu nič. V tomto momente sa javí, že platca je o 3,80 lacnejší. Aj to je však len relatívne, pretože obchod má aj nejaké režijné náklady z ktorých si platitel odpočítava dan, neplatiteľ však nie. Dá sa preto skonštatovať je obchod platca a neplatca budú mať takmer rovnaké ceny.
3., prípad prechodu neplatcu na platcu. Pre registrácii si može odpočítať DPH zo zásob a následne platí výpočet z bodu 1. Jednoducho nemôže (a nemá prečo ) zdvihnúť ceny o 19%.
4., Môže nastať situácia, že celý reťazec od výroby, distribúciu, sklad je naplatca DPH. V tomto prípade možno uvažovať, že obchod neplatca bude mierne lacnejší ako obchod platca. Ale určite to matematicky nevyjde na 19%, pretože každý potrebuje minimálne elektrickú energiu, spoje a tam je dodavateľ platca DPH. Takýto prípad je však absolútne ojedinelý.
marjankaj
13.12.08,10:30
Nemôžem úplne súhlasiť s tým, že u neplatcu DPH je lacnejšie o 19 % alebo, že ak sa neplatitel DPH stane platcom DPH tak zdvihne ceny o 19%.


Súhlasím s tebou. Prečítaj si však všetky príspevky od anonym222, a skús to vysvetliť jemu. Moja odpoveď bola veľmi zjednodušená. A vysvetli mu to na službách, lebo ja som s tovarom nepochodil. On ako konečný spotrebiteľ vidí len výsledný efekt.
anonym222
13.12.08,15:03
Nemôžem úplne súhlasiť s tým, že u neplatcu DPH je lacnejšie o 19 % alebo, že ak sa neplatitel DPH stane platcom DPH tak zdvihne ceny o 19%.
Príklad:
1., maloobchod platca, nakúpi tovar z VO od platcu za 119,-Sk = 100+19, prihodí si maržu 20% z toho vyplýva predajná cena 142,80 Sk =120+22,80 štátu uhradí 3,80 SK.
2., maloobchod neplatca nakúpi tovar z VO od platcu za 119,-Sk prihodí si tiež 20% predajná cena je tiež 142,80 ale už nemusí zaplatiť štátu nič. V tomto momente sa javí, že platca je o 3,80 lacnejší. Aj to je však len relatívne, pretože obchod má aj nejaké režijné náklady z ktorých si platitel odpočítava dan, neplatiteľ však nie. Dá sa preto skonštatovať je obchod platca a neplatca budú mať takmer rovnaké ceny.
3., prípad prechodu neplatcu na platcu. Pre registrácii si može odpočítať DPH zo zásob a následne platí výpočet z bodu 1. Jednoducho nemôže (a nemá prečo ) zdvihnúť ceny o 19%.
4., Môže nastať situácia, že celý reťazec od výroby, distribúciu, sklad je naplatca DPH. V tomto prípade možno uvažovať, že obchod neplatca bude mierne lacnejší ako obchod platca. Ale určite to matematicky nevyjde na 19%, pretože každý potrebuje minimálne elektrickú energiu, spoje a tam je dodavateľ platca DPH. Takýto prípad je však absolútne ojedinelý.
Veď ja som nastolil prípad, ktorý pospisuješ v bode 4. a situácia je o to horšia, že platca DPH na konci reťazca nepredáva tovar, ale poskytuje iba službu, a je to iba sprostredkovateľ, teda má minimálne náklady s DPH (energie, telefón, prenájmy priestorov a pod. ) Prevažna časť jeho nákladov sú faktúry od jeho dodávateľov - neplatcov DPH.
Všetci tu vysvetľujú princíp DPH, ten je mi však úplne jasný. Ja som svojim príspevkom chcel iba poukázať na to že v určitých špecifických prípadoch mi to pripadá ako dvojité zdanenie. Pretože v nákladoch platcu na konci reťazca sú zarátané náklady jeho dodávateľov (neplatcov) aj vrátane DPH. Túto časť DPH si však nikto nikdy nemohol odrátať. A plátca na konci reťazca zaplatí štátu DPH takmer z celej fakturovanej sumy. Odráta si iba nejaké drobné za DPH na jeho vstupoch, ktoré má fakturované z DPH.
marjankaj
13.12.08,20:45
Veď ja som nastolil prípad, ktorý pospisuješ v bode 4. a situácia je o to horšia, že platca DPH na konci reťazca nepredáva tovar, ale poskytuje iba službu, a je to iba sprostredkovateľ, teda má minimálne náklady s DPH (energie, telefón, prenájmy priestorov a pod. ) Prevažna časť jeho nákladov sú faktúry od jeho dodávateľov - neplatcov DPH.
Všetci tu vysvetľujú princíp DPH, ten je mi však úplne jasný. Ja som svojim príspevkom chcel iba poukázať na to že v určitých špecifických prípadoch mi to pripadá ako dvojité zdanenie. Pretože v nákladoch platcu na konci reťazca sú zarátané náklady jeho dodávateľov (neplatcov) aj vrátane DPH. Túto časť DPH si však nikto nikdy nemohol odrátať. A plátca na konci reťazca zaplatí štátu DPH takmer z celej fakturovanej sumy. Odráta si iba nejaké drobné za DPH na jeho vstupoch, ktoré má fakturované z DPH.

Na konci reťazca je vždy občan a ten je vždy neplatca DPH ( to sme my všetci) a on zaplatí tú DPH dodávateľovi ( napr. aj platcovi) a ten ju odvedie štátu. Neplatí ju zo svojho zisku. Zaplatia mu ju občania.
anonym222
14.12.08,11:23
Na konci reťazca je vždy občan a ten je vždy neplatca DPH ( to sme my všetci) a on zaplatí tú DPH dodávateľovi ( napr. aj platcovi) a ten ju odvedie štátu. Neplatí ju zo svojho zisku. Zaplatia mu ju občania.
Preboha, veď to je jasné, že na konci je vždy spotrebiteľ, a iba ten zaplatí nakoniec celú DPH. Veď DPH je daň zo spotreby, nie daň zo zisku, akurát že sa táto daň postupne nabaľuje v procese výroby. Keď som napísal " na konci reťazca" hovoril som o reťazci tvorby tovaru alebo služby, nie o jeho spotrebe. V mojom príspevku som chcel poukázať na niečo iné, ty to však asi nikdy nepochopíš, pretože sa na to stále pozeráš iba ako nejaký účtovník, ktorý pozná iba všetky predpisy a vie iba to, čo má kde zaúčtovať.
evina
14.12.08,12:36
Preboha, veď to je jasné, že na konci je vždy spotrebiteľ, a iba ten zaplatí nakoniec celú DPH. Veď DPH je daň zo spotreby, nie daň zo zisku, akurát že sa táto daň postupne nabaľuje v procese výroby. Keď som napísal " na konci reťazca" hovoril som o reťazci tvorby tovaru alebo služby, nie o jeho spotrebe. V mojom príspevku som chcel poukázať na niečo iné, ty to však asi nikdy nepochopíš, pretože sa na to stále pozeráš iba ako nejaký účtovník, ktorý pozná iba všetky predpisy a vie iba to, čo má kde zaúčtovať.

Možno že Ty sa ako "nejaký účtovník" nepozeráš na to v globále a niektoré Tvoje úvahy nie sú presné:). Ak by účtovník nepoznal podstatu, nevedel by to zaúčtovať.....

Na úvod asi toto:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Da%C5%88_z_pridanej_hodnoty

V nicku si hlavne podrobne prečítaj toto:

Systém DPH funguje tak, že konečný spotrebiteľ daň predpísanú pre daný výrobok resp. službu zaplatí v cene výrobku, ale daň štátu v konečnom dôsledku "zaňho" odvedú všetci "členovia" distribučného kanála prostredníctvom pomerne premysleného systému platieb, ktorý zabezpečuje, že daň bude naozaj zaplatená za každý tovar resp. služby, ktorých sa týka.

Ak napríklad koncový spotrebiteľ kúpi (je oprávnený nakladať s tovarom ako vlastník) v maloobchode predmet za 1000 SKK (vrátane DPH 19 %, teda 1190 SKK), tak uvedených 190 SKK fyzicky zaplatí koncový spotrebiteľ obchodníkovi, ale do štátneho rozpočtu túto sumu (190) fyzicky v čiastkach odvedú platitelia dane, ktorí tvoria distribučný kanál (napríklad výrobca + veľkoobchodník + maloobchodník). Základ dane pritom tvorí všetko, čo dodávateľ prijal, alebo má prijať od odberateľa alebo od inej osoby.


To máš síce pravdu, ale môže ušetriť na DPH inak (viď. môj predch. príspevok)
Je jasné, že je to najnevhodnejšia kombinácia - plátcovi DPH účtujú neplatcovia. Asi budeme musieť vymeniť dodávateľa služieb za neplatcu DPH. Mne to tak trochu pripadá ako dvojité zdanenie, pretože FO, ktoré mu zabezpečujú uvedené služby majú všetky svoje náklady s DPH. On im za ne zaplatí v plnej sume a my zaplatíme ešte raz DPH z celej sumy. Toto sa mi zdá nespravodlivé a pripadá mi ako dvojité zdanenie.

Možno sme sa nerozumeli. Nezaplatíme vyššiu sumu pretože si on uplatní súkromné cesty, ale zaplatíme viac preto, že sa stal platcom DPH.
My sa plátcom DPH nemôžeme stať, pretože nie sme firma, ani živnostník, ale sme spotrebitelia.

Daň z pridanej hodnoty sa nazýva daňou s pridanej hodnoty, pretože naozaj každý ďalší článok pridáva daň na "svoju pridanú hodnotu".
Ak platiteľ DPH nakúpi od platiteľa DPH nastupuje systém odpočtu na vstupe a odvodu na výstupe.
Ak platiteľ nakupuje od neplatiteľa DPH, nenakupuje za cenu s DPH ako píšeš, ale samozrejme bez DPH. Neplatiteľ DPH nemá v cene 19% daň z pridanej hodnoty.
Ak sa Váš dodávateľ stal platiteľom DPH nemusel si zdvihnúť cenu o 19%, ale vo svojich nákladoch /alebo v doterajšej cene mal zohľadniť i možný odpočet na vstupoch/ a nezohľadnil - takže vymeniť. To je to isté ako sa niektorí naivne domnievali, že po znížení sadzby DPH napríklad na knihy na 10% tieto o 9% zľacnejú. Poznáte také prípady .... ja nie :rolleyes:


Ešte raz sa vrátim k môjmu problému. Nevadí mi samotné DPH, je to OK. Mne na tomto vadí iba to, že DPH je daň s pridanej hodnoty. Uvediem príklad: Podnikateľ nakúpi služby od neplatcu DPH, ktorého všetky náklady sú vratane DPH za cenu 950tis. Keďže podnikateľ robí iba sprostredkovateľa, predá tieto služby ďalej za províziu cca 50tisíc. Keďže musí platiť DPH z celej sumy, musí ich predať s DPH za 1,19mil. On v podstate navýšil hodnotu týchto služieb iba o 50tisíc, čo predstavuje tú pridanú hodnotu, ktorá by sa mala zdaniť. On však zaplatí štátu DPH 190 tisíc, teda daň z celej sumy. Pričom v jeho nákladoch (950tis.) sú už zarátané náklady jeho dodávateľov, ktorí všetko nakupovali z DPH (benzín, material, školenia a pod. ...) Pripadá mi to trochu ako dvojité zdanenie a nie ako daň z pridanej hodnoty. Viem že to tak funguje, ale je to choré.

Náklady neplatiteľa DPH v hodnote 950 tisíc neobsahujú DPH 19 % /ako som uviedla vyššie/. Sprostredkovateľ má náklady 950 000 plus svoju províziu 50 000, t.j. jeho cena je 1 mil. SK, t.j. zaplatí daň 190000 sám za seba. V 950 tis. neplatil nikto DPH, lebo neplatiteľ DPH tam žiadnu nemá.

Ak by bola cena 950 000 u platiteľa DPH /mala by byť teoreticky málo vyššia, ale..../, tak kupujúcemu vojde do ceny 798 319 a daň na vstupe v sume 151 681 si odpočíta od svojej DPH na výstupe, t.j.
798 319 plus 50 000 provízia je 848 319 plus 19% DPH, t.j. 161 181 = 1 009 500 zaokrúhlene. Výsledok u platiteľa
DPH - 151 681 plus 161 181 = 9 500, čo je DPH na jeho pridanú hodnotu
50 000 krát 19% = 9 500 SK :):)

Nejde o žiadne dvojité zdanenie, ale ide veľakrát aj o "nesprávnu" cenotvorbu. najľahšie je prilepiť všade hneď 19% a hotovo, a potom máš Ty nesprávny pocit....

No a to čo platí spotrebiteľ....nuž daň je daň ..... platil ju aj v minulosti prostredníctvom dani z obratu, platíme ju všetci...ale rozhodne nejde o dvojité zdanenie....
anonym222
14.12.08,14:52
Na úvod asi toto:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Da%C5%88_z_pridanej_hodnoty

Presne takto som vždycky chápal DPH aj ja, a zdá sa mi to aj celkom rozumné, hlavne ak sú v celom reťazci výroby všetci platcovia DPH. Ja tu však diskutujem o špecifickom prípade.


Náklady neplatiteľa DPH v hodnote 950 tisíc neobsahujú DPH 19 % /ako som uviedla vyššie/. Sprostredkovateľ má náklady 950 000 plus svoju províziu 50 000, t.j. jeho cena je 1 mil. SK, t.j. zaplatí daň 190000 sám za seba. V 950 tis. neplatil nikto DPH, lebo neplatiteľ DPH tam žiadnu nemá.

To, že náklady neplatiteľa DPH v hodnote 950tis. neobsahujú DPH, je iba formálne, pretože tam nie sú rozpísané. To je práve ten fakt, že sa aj ty na to pozeráš iba ako účtovník. Chceš mi povedať, že podnikateľ (neplatiteľ DPH), ktorý fakturuje za svoje služby podnikateľovi - sprostredkovateľovi služieb (plátcovi DPH) si nakupoval auto, náradie, benzín, platil nájomné, telefon, kúrenie atď. bez dane ??? Asi ťažko. On za toto všetko zaplatil aj DPH a k tomu čo kúpil a zaplatil si priráta náklady na svoju prácu a všetko to zahrnie do ceny 950 tisic, ktorú fakturuje. Ďalší podnikateľ sprostredkovateľ zaplati DPH ešte aj z DPH, ktorú už odviedol štátu ten, kto prvému podnikateľovi predal uvedené auto, náradie, benzín, nájomné, telefon, kúrenie......). Tak prečo potom tvrdíš, že v tejto sume nie je zahrnuté DPH? Ak nie je na faktúre DPH uvedené, neznamená to, že v tejto cene nemôže byť táto daň zahrnutá iným spôsobom, a ktorá sa už štátu raz odviedla. Nie je to dvojité zdanenie? Alebo si myslíš, že na Slovensku sa dá ešte niečo nakúpiť bez dane? Ak áno, daj mi prosím ťa vedieť kde sa takto nakupuje.
evina
14.12.08,15:16
Presne takto som vždycky chápal DPH aj ja, a zdá sa mi to aj celkom rozumné, hlavne ak sú v celom reťazci výroby všetci platcovia DPH. Ja tu však diskutujem o špecifickom prípade.

To, že náklady neplatiteľa DPH v hodnote 950tis. neobsahujú DPH, je iba formálne, pretože tam nie sú rozpísané. To je práve ten fakt, že sa aj ty na to pozeráš iba ako účtovník. Chceš mi povedať, že podnikateľ (neplatiteľ DPH), ktorý fakturuje za svoje služby podnikateľovi - sprostredkovateľovi služieb (plátcovi DPH) si nakupoval auto, náradie, benzín, platil nájomné, telefon, kúrenie atď. bez dane ??? Asi ťažko. On za toto všetko zaplatil aj DPH a k tomu čo kúpil a zaplatil si priráta náklady na svoju prácu a všetko to zahrnie do ceny 950 tisic, ktorú fakturuje. Ďalší podnikateľ sprostredkovateľ zaplati DPH ešte aj z DPH, ktorú už odviedol štátu ten, kto prvému podnikateľovi predal uvedené auto, náradie, benzín, nájomné, telefon, kúrenie......). Tak prečo potom tvrdíš, že v tejto sume nie je zahrnuté DPH? Ak nie je na faktúre DPH uvedené, neznamená to, že v tejto cene nemôže byť táto daň zahrnutá iným spôsobom, a ktorá sa už štátu raz odviedla. Nie je to dvojité zdanenie? Alebo si myslíš, že na Slovensku sa dá ešte niečo nakúpiť bez dane? Ak áno, daj mi prosím ťa vedieť kde sa takto nakupuje.

Ja som sa nepozrela na to ako účtovník, ale ak myslíš, že piati Ti budú tvrdiť jedno a pravdu máš Ty - prosím. Zaujímalo by ma z akého nadhľadu si sa na to pozrel Ty ?:)
Miešaš spolu vlastné náklady, maržu podnikateľa DPH atď. a to je problém. Ak neplatiteľ DPH nakúpi od platiteľov dáva si celú hodnotu do nákladov /nezdaňuje ich/ - platiteľ si dáva do nákladov ntto cenu a DPH podlieha systému ako podlieha
Nemôžem tvrdiť nič iné iba to, čo je fakt. Neplatiteľ DPH nemá v cene DPH . Netvorí cenu vlastné náklady plus marža plus DPH.... Keby neexistovala DPH vôbec vo všeobecnosti mal by neplatiteľ DPH cenu takú istú, t.j. tých 950 tis. Ak sa stane platiteľom DPH jeho cena môže byť ďalej 950 tis. plus 19% DPH, ale nemalo by to tak byť.../robia to tak ale to je druhá vec, mal by zohľadniť čo som písala. Rozumiem o čo Ti ide, ale nemáš pravdu , že ide o dvojité zdanenie....
K dvojitému zdaneniu rozhodne neprichádza./neplatiteľ neodvádza štátu DPH a nikto si ju neodpočítava/
Celý daňový systém na Slovensku bol zavedený preto tak ako je teraz, aby sa predchádzalo dvojitému zdaneniu.

Bez dane nakúpiš u všetkých neplatiteľov DPH.....

Zrejme sa však nedokážeme pozrieť na to z Tvojho "nadhľadu". Samozrejme má neplatiteľ vo vlastných nákladoch zohľadnenú DPH v nákupoch /ale to nie je zdanenie/...a nemôže čisto matematicky navyšovať cenu lebo ho zastaví ponuka a dopyt.....
evina
14.12.08,15:26
Presne takto som vždycky chápal DPH aj ja, a zdá sa mi to aj celkom rozumné, hlavne ak sú v celom reťazci výroby všetci platcovia DPH. Ja tu však diskutujem o špecifickom prípade.

To, že náklady neplatiteľa DPH v hodnote 950tis. neobsahujú DPH, je iba formálne, pretože tam nie sú rozpísané. To je práve ten fakt, že sa aj ty na to pozeráš iba ako účtovník. Chceš mi povedať, že podnikateľ (neplatiteľ DPH), ktorý fakturuje za svoje služby podnikateľovi - sprostredkovateľovi služieb (plátcovi DPH) si nakupoval auto, náradie, benzín, platil nájomné, telefon, kúrenie atď. bez dane ??? Asi ťažko. On za toto všetko zaplatil aj DPH a k tomu čo kúpil a zaplatil si priráta náklady na svoju prácu a všetko to zahrnie do ceny 950 tisic, ktorú fakturuje. Ďalší podnikateľ sprostredkovateľ zaplati DPH ešte aj z DPH, ktorú už odviedol štátu ten, kto prvému podnikateľovi predal uvedené auto, náradie, benzín, nájomné, telefon, kúrenie......). Tak prečo potom tvrdíš, že v tejto sume nie je zahrnuté DPH? Ak nie je na faktúre DPH uvedené, neznamená to, že v tejto cene nemôže byť táto daň zahrnutá iným spôsobom, a ktorá sa už štátu raz odviedla. Nie je to dvojité zdanenie? Alebo si myslíš, že na Slovensku sa dá ešte niečo nakúpiť bez dane? Ak áno, daj mi prosím ťa vedieť kde sa takto nakupuje.

Napr. ako neplatiteľ DPH má auto, nájomné vždy bez DPH:rolleyes: A to auto aj chudák platiteľ :rolleyes:
Johanka
14.12.08,15:29
V mojom príspevku som chcel poukázať na niečo iné, ty to však asi nikdy nepochopíš, pretože sa na to stále pozeráš iba ako nejaký účtovník, ktorý pozná iba všetky predpisy a vie iba to, čo má kde zaúčtovať.
No, do účtovníkov nám po minulé roky nadávali až v marci :rolleyes:.
anonym222, zadal si otázku do sekcie DPH, tak sa nečuduj, že Ti odpovedajú účtovníci. Ak chceš odpoveď neodbornú, tak sa pýtaj u záhradkárov ;).
evina
14.12.08,15:33
No, do účtovníkov nám po minulé roky nadávali až v marci :rolleyes:.


:D:D No to ma dostalo a nenapadlo mi....:D
anonym222
14.12.08,21:32
Miešaš spolu vlastné náklady, maržu podnikateľa DPH atď. a to je problém.
Áno miešam, pretože nie som účtovník. Mne teraz neide o to, ako a kde ich správne zaúčtovať, ale mňa teraz zaujíma iba to, ako sa tieto položky prejavia vo výslednej cene.[/quote]


Ak neplatiteľ DPH nakúpi od platiteľov dáva si celú hodnotu do nákladov /nezdaňuje ich/Áno, celú hodnotu aj so zaplatenou DPH si dáva do nákladov, veď o to tu ide. A kto tie náklady nakoniec zaplatí, no predsa ja a ešte aj DPH na to, nie? Mňa predsa nezaujíma, že on tie náklady nezdaňuje. On ich predsa prenesie ďalej na mňa.


- platiteľ si dáva do nákladov ntto cenu a DPH podlieha systému ako podliehaAku ntto cenu máš na mysli? a akemu systému podlieha DPH? Tomu nerozumiem.

Nemôžem tvrdiť nič iné iba to, čo je fakt. Neplatiteľ DPH nemá v cene DPH.Áno nemá ju v cene uvedenú, lebo neodvádza DPH ale súčasťou jeho ceny sú jeho náklady pri ktorých sa predsa DPH odviedla skôr.


Netvorí cenu vlastné náklady plus marža plus DPH.Áno netvorí ju takto, a ja som to takto ani nikdy nepovedal, tak mi to nepodsúvaj. On ju tvorí: vlastné náklady s DPH + marža. Nie je to síce to isté, ale časť DPH sa vo vyslednej cene prejaví.


Zrejme sa však nedokážeme pozrieť na to z Tvojho "nadhľadu". Samozrejme má neplatiteľ vo vlastných nákladoch zohľadnenú DPH v nákupoch /ale to nie je zdanenie/...
Takže už pripúšťaš, že má v nákladoch zohľadnenú DPH? A teraz si predstav že tie náklady so svojou maržou vyfakturuje ďalšiemu podnikateľovi a ten z toho odvedie DPH, keď hovorím že z celej sumy, tak myslím aj z tých nákladov, ktoré už raz boli zdanené, dokonca aj z DPH, ktorá sa odviedla štátu pri nákupe materiálu. Nie je to teda dvojité zdanenie?

Pre pochopenie uvediem zjednodušený príklad:
Podnikateľ č.1 (neplatca DPH): nakúpi materiál za 119 tis. s DPH. Obchodník, ktorý mu tento material predal odviedol 19 tis. DPH štátu. Podnikateľ č.1 má aj prevádzkové náklady (plati za energie, benzín, telefon a pod.) všetko v cene 119 tis. z toho 19 tis,. je DPH, ktorá bola odvedená štátu jeho dodávateľmi. Jeho marža + ďalšie náklady sú napr. 50 tis. Jeho výsledná cena bude 2*119+50=288 tis. Túto sumu bude fakturovať podnikateľovi č.2 (plátcovi DPH). Ten si prihodí maržu 18 tisíc a predá to ďalej konečnému spotrebiteľovi. Keďže je platcom DPH musí zaplatiť DPH zo sumy 300 tis. Keď že nemá žiadné iné náklady, nemá si kde odrátať DPH na vstupoch. Jeho cena bude teda 357tis.
Keď si teraz spočítam, koľko z tejto výslednej ceny išlo štátu vo forme DPH, vychádza mi 2*19+57=95tis. čo je určite viac ako zákonom stanovených 19%. Teraz neviem, či som v týchto výpočtoch urobil nejakú chybu, alebo sa jedná o dvojité zdanenie?
Ak by bol aj podnikateľ č.1 platcom DPH. odviedol by štátu DPH iba 9,5tis., Jeho fakturovaná cena bude 297,5 tis s DPH. Druhý podnikateľ zaplatí štátu DPH =3,42tis. Jeho výsledná cena bude teda 297,5 + 18+3,42= 318,92 tisíc. V tomto prípade sa z celkovej ceny odviedlo štátu vo forme DPH 50,92 tis.
Cena tejto služby bez dane je 100+100+50+18=268 tis.
50,92/268=0,19 . Je to presne 19%. V prvom prípade je to však hodne viac.
evina
14.12.08,23:09
Áno miešam, pretože nie som účtovník. Mne teraz neide o to, ako a kde ich správne zaúčtovať neviem, kde Ti kto vysvetľoval ako to zaúčtovať, ale viem, že Ti všetci vysvetľovali ako sa to prejaví vo výslednej cene, nikto, ale mňa teraz zaujíma iba to, ako sa tieto položky prejavia vo výslednej cene.
Áno, celú hodnotu aj so zaplatenou DPH si dáva do nákladov, veď o to tu ide. A kto tie náklady nakoniec zaplatí, no predsa ja a ešte aj DPH na to, nie? Ty ako spotrebiteľ zaplatíš vždy všetky náklady, či platiteľa, tak i neplatiteľa. Mňa predsa nezaujíma, že on tie náklady nezdaňuje. On ich predsa prenesie ďalej na mňa.
Aku ntto cenu máš na mysli? a akemu systému podlieha DPH? Tomu nerozumiem. Ťo je práve to, že tomu nerozumieš. Ten platiteľ dáva do nákladov cenu bez DPH
Áno nemá ju v cene uvedenú, lebo neodvádza DPH ale súčasťou jeho ceny sú jeho náklady pri ktorých sa predsa DPH odviedla skôr.
Áno netvorí ju takto, a ja som to takto ani nikdy nepovedal, tak mi to nepodsúvaj. On ju tvorí: vlastné náklady s DPH + marža. Nie je to síce to isté, ale časť DPH sa vo vyslednej cene prejaví.

Takže už pripúšťaš, že má v nákladoch zohľadnenú DPH? Nikdy som netvrdila, že nie, ale platiteľ ju do nákladov nedáva.A teraz si predstav že tie náklady so svojou maržou vyfakturuje ďalšiemu podnikateľovi a ten z toho odvedie DPH, keď hovorím že z celej sumy, tak myslím aj z tých nákladov, ktoré už raz boli zdanené, dokonca aj z DPH, ktorá sa odviedla štátu pri nákupe materiálu. Neodviedla sa celá, ale len časť z pridanej hodnoty Nie je to teda dvojité zdanenie? Nie je to dvojité zdanenie

Pre pochopenie uvediem zjednodušený príklad:
Podnikateľ č.1 (neplatca DPH): nakúpi materiál za 119 tis. s DPH. Obchodník, ktorý mu tento material predal odviedol 19 tis. DPH štátu. Neodviedol mu celých 19% ale znížil práve o jeho vstupy, ktoré nakúpil a tak to postupuje ďalej. Podnikateľ č.1 má aj prevádzkové náklady (plati za energie, benzín, telefon a pod.) všetko v cene 119 tis. z toho 19 tis,. je DPH, ktorá bola odvedená štátu jeho dodávateľmi. Jeho marža + ďalšie náklady sú napr. 50 tis. Jeho výsledná cena bude 2*119+50=288 tis. Túto sumu bude fakturovať podnikateľovi č.2 (plátcovi DPH). Ten si prihodí maržu 18 tisíc a predá to ďalej konečnému spotrebiteľovi. Keďže je platcom DPH musí zaplatiť DPH zo sumy 300 tis. Keď že nemá žiadné iné náklady, nemá si kde odrátať DPH na vstupoch. Jeho cena bude teda 357tis.
Keď si teraz spočítam, koľko z tejto výslednej ceny išlo štátu vo forme DPH, vychádza mi 2*19+57=95tis. čo je určite viac ako zákonom stanovených 19%. Teraz neviem, či som v týchto výpočtoch urobil nejakú chybu, alebo sa jedná o dvojité zdanenie?
Ak by bol aj podnikateľ č.1 platcom DPH. odviedol by štátu DPH iba 9,5tis., Jeho fakturovaná cena bude 297,5 tis s DPH. Druhý podnikateľ zaplatí štátu DPH =3,42tis. Jeho výsledná cena bude teda 297,5 + 18+3,42= 318,92 tisíc. V tomto prípade sa z celkovej ceny odviedlo štátu vo forme DPH 50,92 tis.
Cena tejto služby bez dane je 100+100+50+18=268 tis.
50,92/268=0,19 . Je to presne 19%. V prvom prípade je to však hodne viac.

Vzdávam sa......:)..... Nejde o dvojité zdanenie......
Len jednu vetu - štátu ide rozdiel medzi všetkými vstupmi a výstupmi. Neplatiteľ DPH si síce zahrnie na vstupe DPH do svojich nákladov, ale nenavyšuje na výstupe svoju cenu o DPH.

P.s. Už nebudem viac reagovať, nemá to význam. Samozrejme, že v určitých momentoch sú znevýhodnené vťahy neplatiteľ versus platiteľ, ale nedochádza tu k dvojitému zdaneniu.....A daň z pridanej hodnoty sa nazýva daňou z pridanej hodnoty lebo je naozaj takou daňou. Podľa Tvojej logiky by sme postupne mohli nabúravať každý druh dane lebo sa nám v určitých momentoch môže zdať niečo nespravodlivé, tak ako sa napríklad mne zdá nespravodlivé rozlišovanie odpočitateľnej položky podľa výšky príjmu, ktorú považujem za potrestanie tých, ktorí sa snažia lepšie a kvalitnejšie pracovať , majú vyššie vzdelanie atď., a preto vyššie príjmy /samozrejme neuvažujem s extrémami - podvodníci a pod./ Štát má pomáhať sociálne slabším iným spôobom podľa mňa ako nerovnou nezdaniteľnou časťou a teraz čo :)....
anonym222
15.12.08,19:40
Evina, nepresvedčila si ma, nevadí. Aj tak ti ďakujem za všetok čas, ktorý si mi venovala. Nemusíš už reagovať. Systém DPH je naozaj dobre premyslený a dobre funguje ak sú v celom reťazci všetci plátcovia DPH. Ja som tu však chcel poukázať iba na to na to, že ak sa do tohoto reťazca začnú miešať neplatcovia DPH, nie je to dobré. Ukázal som ti príklad, kedy pri tej istej činnosti, pri takom istom procese výroby, iba tým faktom, že v reťazci produkcie je aj jeden neplatca DPH sa výsledná cena zvýši napr. z 319 tis. na 357 tis. a štát zarobí na DPH viac na úkor spotrebiteľa. Neviem ako by som správne zadefinoval dvojité zdanenie, ale ak sa vyrúbi DPH aj na zaplatenú DPH, tak toto budem vždy považovať za dvojité zdanenie. A je mi úplne jedno, že to nedanil dvakrát ten istý podnikateľ ale postupne viacerí podnikatelia za sebou.

Neobstojí ani tvoj jediný argument v mojom príklade: Podnikateľ č.1 (neplatca DPH): nakúpi materiál za 119 tis. s DPH. Obchodník, ktorý mu tento material predal odviedol 19 tis. DPH štátu. Neodviedol mu celých 19% ale znížil práve o jeho vstupy, ktoré nakúpil a tak to postupuje ďalej.

Z pohľadu výslednej ceny tovaru alebo služby, je predsa úplne jedno, či obchodník ktorý mu predal materiál odviedol 19% sám, alebo si odrátal vstupy, z ktorých odviedol DPH pred ním niekto iný.

A teraz si predstav taký extrémny hypotetický príklad, aj keď nie nemožný, že v produkčnom reťazci bude striedavo za sebou 10 platcov DPH a 10 neplatcov. V tomto prípade sa teoreticky môže stať, že aby sa predal produkt za 100 tisíc, musí sa odviesť štátu napr. aj 90 tisíc na DPH v celom reťazci. Zdá sa ti to normálne? Len nech mi tu nikto nenapíše, že toto sa nikdy nemôže stať, lebo by taký tovar bol nepredajný. Mne tu však išlo iba o princíp, a tento extrémny prípad mal na tento nedostatok systému poukázať.
Dúšava
16.01.09,00:11
Dobrý večer, už dlho som neúčtovala prechod neplátcu na plátcu DPH a tak si potrebujem niečo overiť.
Faktúrujeme stráženie objektu vždy posledný deň v mesiaci za predchádzajúci mesiac, počet hodín za celý mesiac. Stali sme sa plátcom 13.12.2008 a ja som vystavovala faktúry 31.12.2008 s DPH. Je to v poriadku, alebo som mala vystaviť dve faktúry. Jednu bez DPH od 1.12.2008-12.12.2008 a druhú s DPH od 13.12.2008-31.12.2008? Ďakujem .
evina
16.01.09,07:52
Dobrý večer, už dlho som neúčtovala prechod neplátcu na plátcu DPH a tak si potrebujem niečo overiť.
Faktúrujeme stráženie objektu vždy posledný deň v mesiaci za predchádzajúci mesiac, počet hodín za celý mesiac. Stali sme sa plátcom 13.12.2008 a ja som vystavovala faktúry 31.12.2008 s DPH. Je to v poriadku, alebo som mala vystaviť dve faktúry. Jednu bez DPH od 1.12.2008-12.12.2008 a druhú s DPH od 13.12.2008-31.12.2008? Ďakujem .

Píšeš, že vystavuješ faktúru v posledný deň v mesiaci za predchádzajúci mesiac. Je to len preklep? a teda vystavuješ 31.12. za december /nie november/. Za december by som vystavila dve faktúry do 12. bez DPH a
od 13 s DPH
alickaa
16.03.09,18:27
Prepacte, po precitani toho vsetkeho mam v tom zmatok.
Ja som neplatca DPH, budem nakupovat od dodavatela s DPH ci bez DPH, a co dam na fakturu pre konecneho zakaznika s DPH ci bez DPH?
babi2
16.03.09,18:32
Prepacte, po precitani toho vsetkeho mam v tom zmatok.
Ja som neplatca DPH, budem nakupovat od dodavatela s DPH ci bez DPH, a co dam na fakturu pre konecneho zakaznika s DPH ci bez DPH?
Nakupovať budeš podľa toho, či budeš mať dodavateľa plátcu alebo nie, ak bude plátca DPH, tak si dáš do nákladu celú faktúru aj s DPH a podľa tejto sumy budeš fakurovať ďalej.Ty na faktúre nebudeš uvádzať DPH, keďže nie si plátca
alickaa
16.03.09,18:43
takze vzdy budem nakupovat s DPH a takto aj predavat a na fakturu dam : cena celkom vratane dph, cize nebudem uvadzat kolko je to dph
Tweety
16.03.09,18:47
Prepacte, po precitani toho vsetkeho mam v tom zmatok.
Ja som neplatca DPH, budem nakupovat od dodavatela s DPH ci bez DPH, a co dam na fakturu pre konecneho zakaznika s DPH ci bez DPH?
Ak budeš nakupovať od platiteľa dph, faktúra bude s dph, ale ty si odpočet neuplatníš, pretože nie si jej platiteľom, ak budeš nakupovať od neplatiteľa, na faktúre dph uvedená nebude a rovnako nebudeš uvádzať dph ani Ty na svojich faktúrach, pretože nie si platiteľom tiež.
Summa summárum, o dph nebudeš vôbec účtovať.
alickaa
16.03.09,18:52
dakujem
liba2
16.03.09,21:13
takze vzdy budem nakupovat s DPH a takto aj predavat a na fakturu dam : cena celkom vratane dph, cize nebudem uvadzat kolko je to dph.... ani to podčiarknuté nebudeš uvádzať :)
dana2203
21.03.09,20:24
anonym222, neprečítala som všetky Tvoje príspevky v tejto téme, ale chápem o čo Ti ide. Podľa mňa máš pravdu, ale práve preto platcovia DPH nenakupuju u neplatcov - pretože si nemajú čo odpočítať, len musia zaplatiť. Alebo hadam poznaš takych?
DURO5555
07.03.10,11:34
Dobrý deň nevie mi niekto povedať som platca DPH ,podavam štvrť ročne DPH ale nepriznaval som DPH na fakturach ktore nepodliehajú DPH-čke ,proste su v zozname ktore nepodliehajú DPH ,ale nepisal som ich do kolonky na tlačive ake su sankcie za odpoveďe ďakujem
marjankaj
07.03.10,12:05
Dobrý deň nevie mi niekto povedať som platca DPH ,podavam štvrť ročne DPH ale nepriznaval som DPH na fakturach ktore nepodliehajú DPH-čke ,proste su v zozname ktore nepodliehajú DPH ,ale nepisal som ich do kolonky na tlačive ake su sankcie za odpoveďe ďakujem

Nie je mi celkom jasné na čo sa pýtaš. Či boli tie plnenia oslobodené, alebo si omylom nepriznal DPH.
Mal by si podať dodatočné DP, ak by sa ti tým zvýšila daňová povinnosť. Ak sa nezvýšila, tak nemusíš, ale môžeš podať dodatočné DP.
V prípade ak by sa zvýšila tak budeš platiť sankčný úrok z rozdielu, ktorý si môžeš vypočítať na kalkulačke na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
DURO5555
08.03.10,17:28
Ano presne tak plnenia boli oslobodene od DPH ale som ich nepriznaval
marjankaj
08.03.10,18:48
Ano presne tak plnenia boli oslobodene od DPH ale som ich nepriznaval

Ako si ich nepriznával? Nedával si to vôbec do účtovníctva? Čo bolo faktúrované? Bolo to do zahraničia? Čo ti tu máme poradiť, keď nepovieš, o čo ide? :confused::confused::confused:
babi2
08.03.10,19:40
Ano presne tak plnenia boli oslobodene od DPH ale som ich nepriznaval
Janko, DURO5555 zrejme hovorí o tom, že tieto oslobodené plnenia neuvádzal v DP DPH.

DURO5555, aké oslobodené plnenia to boli? možno sú to také, ktoré sa vôbec do DP DPH neuvádzajú. A keby aj, tak spravíš dodatočné DP, žiadne sankcie z toho nebudú nakoľko sú to plnenia od DPH oslobodené a štátu nič nedlhuješ.
marjankaj
08.03.10,19:48
Janko, DURO5555 zrejme hovorí o tom, že tieto oslobodené plnenia neuvádzal v DP DPH.

DURO5555, aké oslobodené plnenia to boli? možno sú to také, ktoré sa vôbec do DP DPH neuvádzajú. A keby aj, tak spravíš dodatočné DP, žiadne sankcie z toho nebudú nakoľko sú to plnenia od DPH oslobodené a štátu nič nedlhuješ.

Ak sa nezvýši daňová povinnosť nemusí podávať dodatočné daňové priznanie. Aj ja sa preto pýtam, o aké faktúry ide. To ako keby ťahal loto a ja som mal uhádnuť aké číslo to bude. Chce rady a nepovie o čo ide. Z uvedeného si môžem domýšľať viac možností a každá môže mať iné riešenie. :confused::confused:

Hneď som mu mohol, poradiť, nech sa na to vykašle. A možno by som sa nemýlil. Tie otázky dávam iba pre istotu.
babi2
08.03.10,19:55
Ak sa nezvýši daňová povinnosť nemusí podávať dodatočné daňové priznanie. Aj ja sa preto pýtam, o aké faktúry ide. To ako keby ťahal loto a ja som mal uhádnuť aké číslo to bude. Chce rady a nepovie o čo ide. Z uvedeného si môžem domýšľať viac možností a každá môže mať iné riešenie. :confused::confused:

Hneď som mu mohol, poradiť, nech sa na to vykašle. A možno by som sa nemýlil. Tie otázky dávam iba pre istotu.
Pozri od kedy je DURO5555 prihlásený, je tu nový a má iba 3 príspevky, a myslím že bol riadne vystrašený z toho že urobil niečo zlé;):)
marjankaj
08.03.10,20:21
Pozri od kedy je DURO5555 prihlásený, je tu nový a má iba 3 príspevky, a myslím že bol riadne vystrašený z toho že urobil niečo zlé;):)

A čo by si mu povedala na takýto "rozhovor":confused::eek:

On: Musím podať DP ak nemám zo živnosti žiadny príjem?
Ja: nie, nemusíš

On: ale platil som odvody do ZP cca 250 €
Ja: teda si v strate, tak musíš podať DP

On: ešte som mal príjem z prenájmu
Ja: Ak máš príjem do 2012,85 € tak nemusíš podať DP.

On: Mám príjem z prenájmu 2500 € teda musím podať?
Ja: Príjem z prenájmu započítaš iba nad sumu päť násobku živ.minima 894,60€, To je 2500-894,60=1605,40 € to je menej ako 2012,85 € teda nemusíš podať.

On: Ale ešte som mal na vkaldnej knižke úroky 500 € a strhli mi daň 95 € a chcel by som ich naspäť.
Ja: tak podaj daňové priznanie a potom ti ich vrátia.

Asi len niečo takéto:
Neser ma, jak keď hladný sere.:mad:
DURO5555
28.03.10,19:53
poviem to takto som platca DPH ,vybavujem pôžičky malo by to byť oslobodene od DPH nepísal som to teda do vykazu ale dam to do koncoveho danoveho priznania
tuska80
09.06.11,10:38
Ahojte.
Potrebujem radu. Som neplatca DPH, pre zákazníka som dodávala zákazku (bol v tom materiál, montáž). Teraz sa mi ozvali, že im vraj nevyhovuje, že som neplatca DPH, že si DPH-čku nevedia odrátať, atď. Výsledok - neoplatí sa im so mnou spolupracovať, vraj treba dať na faktúru zvlášť materiál a zvlášť služby.
Popravde, ja sa v týchto veciach nevyznám, mám však informáciu, že depeháčkar si vie dať odrátať aj od nedepeháčkara. Ako to vlastne je? Živnosť mám 2,5 roka, takmer všetci klienti sú platcovia DPH a zatiaľ sa mi nikto nesťažoval. Je to teda podľa Vás oprávnené? Naozaj sa im so mnou neoplatí podnikať? Prichádzajú tým o peniaze?

Ďakujem
tinkas
09.06.11,11:01
skúsim ja, ak to nebude dobre..tak ma môžte opraviť....ak neplatca DPH nakúpi tovar, ktorý dalej predáva tak ho kupi za základnu cenu + dph a samozrejme ho dalej predava ako cena +dph +marza.....no a samozrejme takáto dph-čka nie je pre odberateľ odpočet....odpočet dph je možný iba pri kúpe od platcu dph.
tuska80
09.06.11,11:11
A ak im predávam moje služby? Alebo ak sa jedná o materiál od neplatcu DPH? Aj tak si nevedia odpočítať DPH?

Prečo teda nemal zatiaľ žiadny platca DPH problém s fakturáciou od mňa ako neplatcu DPH?
marjankaj
09.06.11,11:15
A ak im predávam moje služby? Alebo ak sa jedná o materiál od neplatcu DPH? Aj tak si nevedia odpočítať DPH?

Prečo teda nemal zatiaľ žiadny platca DPH problém s fakturáciou od mňa ako neplatcu DPH?

Preto nemali problém, lebo si DPH jednoducho neodpočítali.
Ty si im ju nebodaj na faktúre vyčíslil?:eek:
tuska80
09.06.11,11:20
Nie, nevyčíslila som si dph....
Ale logicky usudzujem, že každá firma chce ušetriť čo najviac. Robím s viacerými klientmi, platcami DPH a zatiaľ sa nikto nesťažoval. A počula som, že vraj platca DPH si vie dph-čku odčitať aj zo sumy, ktora je bez DPH od neplatcu. Ja neviem, čo je na tom pravdy, keďže nie som platca, také informácie nevyhľadávam... Teraz ma to však zaujalo, keďže klient začína špekulovať...
marjankaj
09.06.11,11:34
Nie, nevyčíslila som si dph....
Ale logicky usudzujem, že každá firma chce ušetriť čo najviac. Robím s viacerými klientmi, platcami DPH a zatiaľ sa nikto nesťažoval. A počula som, že vraj platca DPH si vie dph-čku odčitať aj zo sumy, ktora je bez DPH od neplatcu. Ja neviem, čo je na tom pravdy, keďže nie som platca, také informácie nevyhľadávam... Teraz ma to však zaujalo, keďže klient začína špekulovať...

Áno vie si odpočítať. Keď neplatca DPH správne uvedie DPH=0, tak si môže odpočítať práve tú nulu. Toto nie je tvoj problém. Nech si to rieši odberateľ.
tuska80
09.06.11,11:38
Práveže neuvádzam vo faktúrach "0". Proste tam nemám vyplnenú DPH a mám aj napísané, že nie som platca. Ide však o to, že klient zahlásil, že sa im neoplatí som, mnou kvôli tomu spolupracovať, že na tom strácajú.
JankaO
09.06.11,11:49
Pre objasnenie príklad, na ktorom bude zrejmé o čo vlastne ide:
1. Vy ako dodávateľ neplatiteľ DPH nakúpite materiál, pre Vás jej jedno od koho, napr od platiteľa 100€ +20€ dph spolu 120 €. Vás nákup materiálu stojí 120 €, k tomu pripočítate svoju službu napr. 100€, odberateľa Vaša služba s materiálom stojí 220€.
2. Odberateľ si materiál kúpi sám od dodávateľa-platiteľa: 100€+20€DPH, zaplatí síce 120€ ale keďže má nárok na odpočet, materiál ho stojí 100 € +100€ Vaša práca, spolu ho to stojí 200€.
3. Vy ste platiteľ DPH: nakúpite materiál 100€+20€dph zaplatite 120€, ale Vás to stojí 100€. Dodáte materiál+Vašu prácu fakturujete materiál 100€+práca100€=200€+dph40€ spolu Vám zaplatí 240 €, ale má nárok na odpočet, t.j. odberateľa to stojí 200€.
tuska80
09.06.11,11:59
Takže laicky - čokoľvek, čo si objedná platca od neplatcu DPH, si platca nemôže odpočítať. Skrátka to nejde, či už ide o služby alebo materiál. Je to tak?
babi2
09.06.11,12:59
Takže laicky - čokoľvek, čo si objedná platca od neplatcu DPH, si platca nemôže odpočítať. Skrátka to nejde, či už ide o služby alebo materiál. Je to tak?
Platiteľ DPH si odpočíta DPH z dokladu, na ktorom je DPH vyčíslená, ak DPH vyčíslená na doklade nie je, nemá si čo odpočítať;)
tuska80
09.06.11,13:13
A teda aké je nejjednoduchšie riešenie, aby bol spokojný aj platca aj neplatca dph, ak sa neplatca nechce stať platcom? Aby si platca kupoval materiál priamo na seba a nie cez neplatcu? Alebo sa mu vážne neoplatí s neplatcom spolupracovať?
Sorry a takéto jednoduché otázky, ale chcem sa z toho nejako vysomáriť a pochopiť obe strany. vďaka
marjankaj
09.06.11,13:50
A teda aké je nejjednoduchšie riešenie, aby bol spokojný aj platca aj neplatca dph, ak sa neplatca nechce stať platcom? Aby si platca kupoval materiál priamo na seba a nie cez neplatcu? Alebo sa mu vážne neoplatí s neplatcom spolupracovať?
Sorry a takéto jednoduché otázky, ale chcem sa z toho nejako vysomáriť a pochopiť obe strany. vďaka

Presne tak. Ak sa mu nepáči, nech si nájde iného dodávateľa. Ak mu zase chceš ty dodávať, tak sa staň platiteľom DPH.
tuska80
09.06.11,14:00
No, pravdou je, že sa nechcem registrovať ako platca DPH.
Teraz som dotelefonovala s pani účtovníčkou z tej firmy a povedala mi, že: "my si síce dph odpočítať nevieme, ale na konci roka sa nám znížia náklady". Čiže až taký problém to podľa mňa nie je. A sranda, že doteraz, keď som im faktúrovala drobnosti sa nikto nepozastavoval nad tým a zrazu, keď vyskočila vyššia suma, už ich to začína zaujímať. No, dúfam, že to dopadne dobre a nenájdu si iného dodávateľa.

A ďakujem za rady.