hellin
10.01.07,09:01
Dobry den,

chcem sa spytat, do kolkych dni ma neplatca DPH povinnost vystavit fa a ked sme dostali fa od neplatcu bez datumu vyst. = je tam len fa c. 12-2006, ci je to mozne povazovat za spravny dan. doklad?
Dakujem.
bv_alexandra
10.01.07,08:05
§ 10
Účtovný doklad
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve.html?highlight=n%E1le%BEitosti+da%F2ov %E9ho+dokladu#hore)

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
duficek
10.01.07,08:14
15 dnova lehota na vystavenie faktury sa na neplatcu DPH nevztahuje, moze ju vystavit aj neskor.
datum vystavenia musi byt, ziadal by som opravu faktury a zdoraznil, ze zaplatena bude az ta opravena. usetris si zbytocne nervy. ked zaplatis neopravenu, uz bude protistrana velmi leniva robit nieco "naviac", teda vystavovat opravenu fakturu...
hellin
10.01.07,08:29
Ďakujem za odpovede.
A čím je teda obmedzený neplatca DPH pri vystavení fa? Iba koncom daného účtovného obdobia?
Prajem krásny dník : - )
Vladimír Ozimý
10.01.07,08:38
podľa postupov účtovania dňom vzniku účtovného prípadu je deň vzniku pohľadávky, záväzku, úhrada, atď atď...to znamená ak mu vzniká pohľadávka mal by o nej účtovať alebo ju evidovať v tom období s ktorým vecne a časovo súvisí...zákon nehovorí do koľkých dní treba vystaviť doklad...
alusa783
17.11.11,09:53
Zdravím ked hladám ako hladam našla som članky kde sa píše že na fakture od neplatcu musí byt napísané že je NEPLATCA, ale nanašla som odkaz na žiadny zakon ma povinost /nesmie uvádzať dph to som našla
ale mam fakturu od neplatcu a neni označená spomýnaným napisom tak neviem či mi ju ma prerobit a ak ano na základe čoho
KEJKA
17.11.11,09:55
nenašla si, lebo zákon to neurčuje. Je to obvyklé, ale nie zákonom dané.
On musí mať na faktúre uvedené akurát o.i. svoje DIČ
/nakoľko ič DPH nemá/.
zk24
17.11.11,10:11
Kedže podľa §71 Zákona o DPH FA musí byť rozdelená na základ dane a samostatne vypočítanú DPH, a takisto musí obsahovať IČ DPH a podobne, tak sa uvádza na FA aj to, že dodávateľ nie je platiteľom DPH, aby vedeli, že sme sa vo FA nepomýlili, a že sme ju vystavili správne...

Ale tiež si myslím, že žiadne zákon striktne neprikazuje uvádzať to tam...*