iva
27.12.04,15:50
Prosím, vie niekto s určitosťou, že oznamovacia povinnost ("bonzák") je pri hotov.platbách pre FO nad 100.000 ročne ? Niekde som to tu čítala, ale potrebujem vedieť, či je to naozaj tak, alebo zostáva všetko pri starom - teda bonzák pri platbe nad 10.000 Sk.
vladan
27.12.04,14:57
pozri tento link:

http://www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk/)

návod: v ľavom stĺpci nájdi vyhľadávanie, tam si zadaj vyhľadávanie podľa čísla predpisu, napíš tam číslo 679 a ak ti to nájde, tak klikneš na zákon a pod bodom 74. nájdeš zmenu v § 32 o správe daní a poplatkov zo sumy 10 000 na sumu 100 000 Sk
Pekný bezstarostný deň :D
iva
27.12.04,15:15
Vladan, ďakujem.
Potešilo ma to, aspoň toho bude menej.
Ala
27.12.04,16:35
Musím sa aj aj podakovať za skvelu informáciu, lebo mala som plnu hlavu bolenia čo urobím, pretože mali žívnostníčkovia účtovíctvo si dajú spracovať až vo februári. A sem tam sa stane,že nejakú tú uhradu majú. Ak by tá zmena bola aj v termíne /napr. do 31. marca/ o to by bola ešte ľahšia práca pre nás účtovníkov.
Luckasari
27.12.04,17:36
ja by som k tomuto mala poznámočku - otázku
tých 100 000 Sk platí už pre rok 2005?
keď sa totiž pozriem na účinnosť tejto novely, tak je od 01.01.2005, môžeme teda túto sumu použiť už aj pre platby v roku 2004? nevidím totiž žiadnu poznámku, čo sa tohoto týka v prechodných ustanoveniach, či už môžeme podľa tohto zákona postupovať aj pre rok 2004
hmm, čo vy na to?
KEJKA
28.12.04,00:26
ja by som k tomuto mala poznámočku - otázku
tých 100 000 Sk platí už pre rok 2005?
keď sa totiž pozriem na účinnosť tejto novely, tak je od 01.01.2005, môžeme teda túto sumu použiť už aj pre platby v roku 2004? nevidím totiž žiadnu poznámku, čo sa tohoto týka v prechodných ustanoveniach, či už môžeme podľa tohto zákona postupovať aj pre rok 2004
hmm, čo vy na to?
Účinnosť je od 1.1.2005 - preto sa pri bonzákoch použije nový limit. Netreba prechodné ustanovenia. Že sa jedná o zdaňovacie obdobie 2004 - to zavádza, ale nesúvisí s tým, že by sme mali použiť starý limit. Inak - toto tu už pri inom zákone bolo, tá neistota a zamienanie účinnosti.
Ja by som len zdôraznila takú maličkosť - termín do 30 dní znamená že to treba poslať do 30.1.2005 (nie do 31.1.2005). I ked - viete niekto, že to sledujú?
Občas pri kontrolách, ale inak neviem.
Viera
28.12.04,08:03
Keď som im bonzáky doniesla na DÚ, tak sa tvárili, že oni to nepotrebujú a zasa to budú musieť archivovať a pod... Ale pri daňovej kontrole to využívajú.
A určite, keď príde aj na kontrolu termínov, tak využijú aj to, ak by to nebolo podané včas... Veď zákon im to umožňuje a úspešnosť daňovej kontroly sa posudzuje podľa výšky pokuty...
Jozef Mihál
28.12.04,10:02
Môj názor - platí to od 1.1.2005, takže ak v termíne do 30.1.2005 dávame bomzáky za rok 2004, robíme to po novom - teda nad sumu 100.000 Sk.
sway
28.12.04,14:20
Tak toto ma p o t e š i l o !!!! - dlho som tu nebola, VŠETKÝM KRÁSNE SVIATKY !!!!!!
Majka
04.01.05,15:36
679 je spravne? v zbierke to nenaslo...

:rolleyes:
ricij
04.01.05,15:59
Ja som to už stiahol v ten deň, keď to vyšlo a prilepil sem, aha:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=27529#post27529
finel
20.01.07,17:42
k ohlasovacej povinnosti podla §32 ods.5 zak.511 chcem poprosit o odpoved, ci nahlasujem aj FO, ktora je platcom DPH, pri splneni vsetkych ostatnych podmienok /t.j. nad 100 000,- Sk, v hotovosti/
Anja111
20.01.07,17:46
k ohlasovacej povinnosti podla §32 ods.5 zak.511 chcem poprosit o odpoved, ci nahlasujem aj FO, ktora je platcom DPH, pri splneni vsetkych ostatnych podmienok /t.j. nad 100 000,- Sk, v hotovosti/

Samozrejme. Skutočnosť, že je platiteľom DPH, nemá žiadny vplyv na oznamovaciu povinnosť...
finel
20.01.07,20:21
Dakujem Anja111, len ma kolega poplietol a chcel som si to overit
ANNAP
29.01.08,05:38
Spoločníci mali v roku 2007 vyplatenie zo zisku za rok 2006 cez pokladňu-hotovosť, čiastka na jedného je viac ako 100 000, myslíte si že aj toto podlieha oznamovacej povinnosti?
ANNAP
29.01.08,09:01
POSÚVAM.........
KvetkaK
29.01.08,09:03
Ja myslím že to nepodlieha oznamovacej povinnosti.
Tweety
29.01.08,09:10
Spoločníci mali v roku 2007 vyplatenie zo zisku za rok 2006 cez pokladňu-hotovosť, čiastka na jedného je viac ako 100 000, myslíte si že aj toto podlieha oznamovacej povinnosti?
Nie, nie sú predmetom dane, teda ani oznamovacej povinnosti.
mercuris
17.02.08,21:26
Prosím a aký je termín hlásenia alebo som už po termíne. Ďk
Laura1
17.02.08,21:29
30.január.
Sponka
26.05.09,06:55
Vie niekto o teme Oznamovacia povinnost do SP pri sluzobnej ceste do zahranicia?

Sponka
Dáša_
26.05.09,06:58
Vie niekto o teme Oznamovacia povinnost do SP pri sluzobnej ceste do zahranicia?

Sponka


http://www.porada.sk/t109319-registracna-povinnost.html
lienka123123
28.01.10,20:30
Prosím, Vás to znamená, že ak predala FO-nepodnikateľ, sročke osobné auto, tak ho mám nahlásiť a on ztoho bude platiť nejakú daň? Prosím odpovedzte mi.
tuta
28.01.10,20:38
Oznamovacia povinnosť sa týka podnikateľov.

(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 3 319,39 € Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
tuta
28.01.10,20:40
Ešte doplním, že sa jedná o § 32 Zákona o správe daní a poplatkov.
lienka123123
28.01.10,20:54
Neviem čí som to dobre pochopila ale ako fyzická osoba nepodnikajúca (súkromná osoba) tak mu nevyplýva platiť žiadna daň. Mám pravdu? už som stoho na nervy. Čím to človek viac číta, tým som stoho viac blbá. díky za odpoveď.
marjankaj
28.01.10,21:05
Neviem čí som to dobre pochopila ale ako fyzická osoba nepodnikajúca (súkromná osoba) tak mu nevyplýva platiť žiadna daň. Mám pravdu? už som stoho na nervy. Čím to človek viac číta, tým som stoho viac blbá. díky za odpoveď.

Daň je povinná platiť každá osoba(fyzická aj právnická), ak má príjmy podliehajúce dani z príjmu a vyjde je daňová povinnosť podľa zákona o dani z príjmov.
lienka123123
28.01.10,21:37
Ale s toho vyplýva, že to by museli všetci čo predajú auto niekomu inému - zaplatiť daň? Lebo v mojom prípade predal kamarát auto sročke v ktorej je konateľ. Mám pravdu? Inak si to neviem predstaviť.
Katka2
28.01.10,22:03
§ 9 ods. 1 písm. d) ZDP
Od dane je oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.
Ak ho mal predtým zaradený v majetku ako podnikateľ, sleduješ 5 rokov. Ak nie, tak je príjem z predaja tohto auta oslobodený.

Ale nahlásiť ho na DÚ v rámci oznamovacej povinnosti musíš ak presiahol danú sumu.

Doplnené: Danú sumu v hotovosti.
Muška
28.01.10,22:12
Ale s toho vyplýva, že to by museli všetci čo predajú auto niekomu inému - zaplatiť daň? Lebo v mojom prípade predal kamarát auto sročke v ktorej je konateľ. Mám pravdu? Inak si to neviem predstaviť.
Lienka,
"po lopate":
Ak tá Tvoja FO na aute nepodnikala, nemala ho v obchodnom majetku a predala ho s.r.o., alebo Jožkovi Mrkvičkovi, tak samozrejme, že neplatí z predaja daň. To ako keby si Ty predala rodinnú sedačku a musela by si príjem dať do DP.
marjankaj
28.01.10,22:14
§ 9 ods. 1 písm. d) ZDP
Od dane je oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.
Ak ho mal predtým zaradený v majetku ako podnikateľ, sleduješ 5 rokov. Ak nie, tak je príjem z predaja tohto auta oslobodený.

Ale nahlásiť ho na DÚ v rámci oznamovacej povinnosti musíš ak presiahol danú sumu. Nemusí, ak bola platba realizovaná bankovým prevodom.
Katka2
28.01.10,22:19
Nemusí, ak bola platba realizovaná bankovým prevodom.

Samozrejme, som zabudla dodať že ak v hotovosti presiahne danú sumu. :D Ďakujem za opravu.
JANULA999
28.01.10,22:44
Chcem sa spýtať aj ja. A tiež musím nahlásiť FO -SZČO ak sme kúpili v hotovosti cez registačnú poklaňu? vďaka
Katka2
28.01.10,22:47
Ak predáte fyzickej osobe cez registračnú pokladnicu, táto platba sa nenahlasuje.
marjankaj
28.01.10,22:56
Chcem sa spýtať aj ja. A tiež musím nahlásiť FO -SZČO ak sme kúpili v hotovosti cez registačnú poklaňu? vďaka

Ale ak ste obaja platcovia DPH a platba presiahne 1659,70 €, tak si nemôžete uplatniť prípadný odpočet DPH. Na to treba faktúru. §71 ods(5) zákona o DPH
JANULA999
28.01.10,22:57
Katka ja som myslela, ak nakúpim tovar od FO-SZČO a oni mi dajú príjmový cez ERP. Toto nahlasujem - tú FO-SZČO. Lebo SZČO je tiež fyzická osoba.
marjankaj
28.01.10,23:02
Katka ja som myslela, ak nakúpim tovar od FO-SZČO a oni mi dajú príjmový cez ERP. Toto nahlasujem - tú FO-SZČO. Lebo SZČO je tiež fyzická osoba.

Presne na toto si dostala odpoveď. Prečítaj si príspevok č.24
Muška
28.01.10,23:03
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.

tzn.
Nenahlasujú sa platby:
- cez banku
- cez registračnú pokladňu.
Muška
28.01.10,23:05
Ak predáte kúpite fyzickej osobe cez registračnú pokladnicu, táto platba sa nenahlasuje.
.....Katka chcela povedať...:)
veronikasad
28.01.10,23:09
Katka, chcela povedať...:)
Muška, predstav si, že z DATALOCKu sa tlačí potvrdenie, kde v texte je uvedené, že platby boli uhradené odberatelovi - samozrejme údaje ťahá zo záväzkov, teda sú správne.
Muška
28.01.10,23:12
Muška, predstav si, že z DATALOCKu sa tlačí potvrdenie, kde v texte je uvedené, že platby boli uhradené odberatelovi - samozrejme údaje ťahá zo záväzkov, teda sú správne.
Veronika,
už som asi "prepracovaná"...som musela 2x prečítať Tvoj text.....a musela som sa zamyslieť , že či platím odberateľovi ja , či on mne :rolleyes:

Mala by som sa nad sebou zamyslieť :eek:, alebo .... znamenie..., že by som už mala ísť robiť niečo iné??

P.S.
Ináč Datalock je teda dooosť vtipný :D
Rozalka
29.01.10,11:14
Muška, predstav si, že z DATALOCKu sa tlačí potvrdenie, kde v texte je uvedené, že platby boli uhradené odberatelovi - samozrejme údaje ťahá zo záväzkov, teda sú správne.
mimotemy
Nemysleli to tak, že "odberateľovi peňazí"? :D:D:D
Muška
29.01.10,11:18
mimotemy
Nemysleli to tak, že "odberateľovi peňazí"? :D:D:D
Rozalka,
vidíííííš
...žeby moje zamyslenie išlo týmto smerom??? :cool:

Takže vlastne som celkom v norme :D
Benko
29.01.10,15:59
Zdravím,
som sa zasa potešila. Minulý rok firma predala auto fyzickej osobe platba v hotovosti cca 400 tisíc Sk a nikomu som nič nehlásila ani nezdaňovala. Je to veľmi zlé?
Dáša_
29.01.10,16:08
Zdravím,
som sa zasa potešila. Minulý rok firma predala auto fyzickej osobe platba v hotovosti cca 400 tisíc Sk a nikomu som nič nehlásila ani nezdaňovala. Je to veľmi zlé?

predala, ale tu ide podľa mňa o platbu FO,. t.j. o nákup od fyzickej osoby.
Benko
29.01.10,17:16
Ďakujem, už som úplne inde. Idem sa poprechádzať.
Lianka
29.01.10,17:32
Zdravím,
som sa zasa potešila. Minulý rok firma predala auto fyzickej osobe platba v hotovosti cca 400 tisíc Sk a nikomu som nič nehlásila ani nezdaňovala. Je to veľmi zlé?


predala, ale tu ide podľa mňa o platbu FO,. t.j. o nákup od fyzickej osoby.


Ďakujem, už som úplne inde. Idem sa poprechádzať.

Teraz neviem, ci sa nepojdem poprechadzat ja :eek: - lebo ja tomu chapem inak.

Firma predala auto fyzickej osobe, fyzicka osoba firme zaplatila v hotovosti, t. j. firma mala prijem - tento prijem je pre firmu POZD.

Nejde o nakup, firma nekupovala, ale predavala :rolleyes:.
Rozalka
29.01.10,17:36
Lianka, prechádzka ti len prospeje ... tu sa riešilo, či treba nahlásiť tú FO, KTOREJ sme predali auto ...
Lianka
29.01.10,17:52
Lianka, prechádzka ti len prospeje ... tu sa riešilo, či treba nahlásiť tú FO, KTOREJ sme predali auto ...

Ja som to pochopila tak (nahlasenie som neriesila), ze ci je tento prijem pre firmu POZD, kedze zadavatelka pise, ze nic "nezdanovala".

Ok, radsej uz budem ticho :cool:.
Rozalka
30.01.10,11:44
Ktovie, čo tým pisateľka myslela, že nič nezdaňovala.
A prosím, radšej nebuď ticho, škoda by bolo tvojich dobrých rád.
Lianka
30.01.10,13:34
Ktovie, čo tým pisateľka myslela, že nič nezdaňovala.
A prosím, radšej nebuď ticho, škoda by bolo tvojich dobrých rád.

Dakujem Rozalka :), dokazem si predstavit, ze niekomu uz mozem liezt na nervy, nakolko tu aktivne travit dost casu.