Betina2
10.01.07,08:06
Ahojte poraďáci. Prosím o radu. Klient je FO a vediem mu JU. Vycestováva do Thajska, kde objednáva tovar. Ten mu potom následne faktúrujú väčšinou v USD a odošlú cez FEDEx Expres, u nás ho preclí a naskladní. Zvyčajne so sebou berie hotovosř USD (SKK vymení u nás v banke alebo v zmenárni - kurz je k dispozícií, alebo použije vlastné súkromné peňažné prostriedky USD - vtedy to prerátam podľa kurzu NBS v deň vykonania vkladu podnikateľa - dotácie do pokladnice USD (obvykle pred nástupom na PC) - inak by bol v pokladni v mínuse. Teraz sa však stalo, že si vzal do Thajska USD, tam následne uhradil v hotovosti na mieste v Thajsku za tovar týmito dolármi. Ale suma na doklade za tovar, za ktorý zaplatil fyzicky v dolároch, je uvedená len v thajských bahtoch. V dolároch mu sumu neuviedli, ale iba v bahtoch.A tu je problém. Neviem, koľko v skutočnosti zaplatil dolármi, keď je to vyčíslené len v bahtoch. Neviem akým kurzom mám prepočítať tento nákup v hotovosti (kurz SKK/Baht má na stránke NBS, ale nenašla som kurz USD/Baht ). Na JCD má uvedenú prepočítanú cenu z bahtov na SKK (podľa kurzu colnice pravdepodobne - ten kurz, čo použila colnica tam nie je uvedený. Je tam len vyčíslená suma. Pri naskladnení potom rozpočítam k tovaru aj vedľajšie výdavky - Clo podľa JCD, príp. poistenie a prepravné (ak je vo faktúre od nákupu tovaru od dodávateľa), puncovanie (strieb.šperky) a pod.. Neviem, či k tomu treba rozpočítavať aj faktúru od FedEx Expresu za colné služby - vystavenie JCD, ručenie v režime VO. Doteraz som to tuším dávala priamo do RV - ako platbu za služby (nerozrátala som to ako vedľajšie výdavky na tovar- no neviem, či to môže byť.
Vďaka za odpoveď. Dosť je to súrne.
Betina2
10.01.07,10:02
Nikto mi neporadí? Neviem sa s tým pohnúť ďalej.
Braňo
10.01.07,10:16
Všetky krížové kurzy sú tu : http://www.xe.com/ucc/
sú tam aj thajské bahty. tento prepočet rešpektuje aj audítor.
Betina2
10.01.07,11:09
Vďaka za radu.
alušik
21.03.07,11:17
Chcela by som sa aj ja o niečom uistiť. S kolegyňou dnes rozoberáme zápočet vzájomných pohľadávok v rôznych menách...
Naša firma vystaví odberateľovi faktúru v EUR. Ten istý odberateľ je naším dodávateľom, faktúry nám však vystavuje v PLN (sú dôvody, pre ktoré nechceme fakturáciu meniť na EUR). Vzájomné obchody predstavujú dosť veľký obnos, a keďže nechceme platiť veľké bankové poplatky, mesačne sa vzájomné faktúry započítavajú a fyzicky sa uhrádza len prípadný rozdiel.
Myslím si, že v deň zápočtu by som mala došlú faktúru v PLN prepočítať na EUR platným krížovým kurzom. Je to tak? Prepočítavaním cez SKK sa dostávame totiž na úplne iné čísla a osobne si myslím, že tento spôsob prepočtu cez kurz NBS z PLN/SKK a následne SKK/EUR nie je správny. Aký je Váš názor? Vznikajú nám dosť problémy pri prepočtoch, lebo zahraničný dodávateľ má vo svojej krajine iný prepočítací kurz. Zostáva nám to potom zúčtovať len ako nedaňový kurzový rozdiel, ak sa odobrí, že sa bude brať do úvahy prepočet PLN na EUR podľa nášho dodávateľa... Je to tak?;)
alušik
21.03.07,11:28
Braňko, pomôcku, čo si priložil som ocenila, je výborná... Ale keďže neviem po anglicky, poprosím Ťa, ako zistím krížový kurz k nejakému inému dátumu ako je dnešný? :confused: