Beata2
10.01.07,09:19
Ahoj Poraďáci, chcela by som sa s vami poradiť. Môj dedo s manželkou v r.2002 odkúpili byt od bytového družstva. V r.2005 sa ho rozhodli predať. Dva roky pred predajom v ňom nemali trvalý pobyt. Kúpna zmluva má dátum 12/2005, v tento deň bol podaný aj návrh na vklad do katastra v prospech kupujúceho. Kataster povolil vklad až 2/2006. A ja mám teraz dilemu, kedy mal podať daňové priznanie. Za rok 2005 (dátum kúpnej zmluvy), alebo za rok 2006(vklad do katastra, predpokladám že v r.2006 mu bola vyplatená suma za predaj bytu). A v tejto súvislosti ma ešte napadá, či má podať daňové len jeden z manželov, alebo obaja(každý svoju polovicu). A o aké sumy by si mohli ponížiť základ dane (obaja poberajú starobný dôchodok, dedo ešte aj pracuje, nie sú SZČO).
Vopred ďakujem za každú radu.
skaspa
10.01.07,08:31
zdaniteľný príjem to bude v tom zdaňovacom období, v ktorom prijali platbu za predaj bytu;
do nákladov si môžu dať všetky náklady, ktoré mali v súvislosti s bytom a ktoré vedia preukázať - najdôležitejšie a najvyššia bude asi suma za ktorú oni byt odkúpili, potom aj prípadné opravy napr. výmeny okien, bytového jadra - ale musia to zdokladovať, ak ich dôchodok (keďže dedo pracuje, zrejme sa to bude týkať iba manželky) nepresiahol sumu nezdaniteľnej časti základu dane tak môžu od čiastkového základu dane odpočítať aj tento rozdiel (medzi nezd. časťou a výškou dôchodku)
daňové priznanie môže podať aj jeden z nich alebo obaja, je to na ich rozhodnutí, ale musí to byť v súlade s § 4 ods. 8 zákona o dani z príjmov: Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
Beata2
10.01.07,08:47
Ja predpokladám, že im bola suma vyplatená v r.2006, to znamená, že by mali podať DP do konca marca 2007. Ak sa mýlim, prosím, opravte ma. Byt však odkúpili v r.2002, môžu si zahrnúť aj tento výdavok? A doklad o nejakých rekonštrukciách v byte musí byť z roku 2006?
Ak by DP podával len dedo, ako je to s uplatnením nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka?
skaspa
10.01.07,08:59
v tom prípade podajú DP do konca marca 2007;
príjem za predaj bytu je príjmom podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona 595/2003 a v zmysle § 8 ods. 2: Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.
Takže nevadí ak byt kúpili v roku 2002, môžu to mať ako výdavok, taktiež doklady o rekunštrukciach môžu byť od roku 2002 až do roku predaja.
Ak bol dedo poberateľom starobného dôchodku v zmysle § 11 ods. 2: Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, 22) (ďalej len dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a).
Ale keď píšeš, že dedo ešte aj pracuje, túto nezdaniteľnú časť zrejme využiť nebude môcť (lebo časť z nej - ak nie celá - bude znížená o vyplatený dôchodok a zvyšok si môže uplatniť na príjem z pracovného pomeru, alebo aj na príjem z predaja nehnuteľnosti - v konečnom dôsledku to je jedno).
Johanka
10.01.07,09:00
Ja predpokladám, že im bola suma vyplatená v r.2006, to znamená, že by mali podať DP do konca marca 2007.áno Ak sa mýlim, prosím, opravte ma. Byt však odkúpili v r.2002, môžu si zahrnúť aj tento výdavok? áno A doklad o nejakých rekonštrukciách v byte musí byť z roku 2006? nie, môže byť aj s predošlých rokov
Ak by DP podával len dedo, ako je to s uplatnením nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka? uplatňuje si iba rozdiel medzi nezd.časťouzákladu dane a dôchodkom ( v prípade, že bol star. dôchodcom k 1.1.2006)
Odpovede máš červeným. Pri prepočtoch, čo bude výhodnejšie, treba brať do úvahy aj to , že ak dedo pracuje, uvádza v DP aj tieto príjmy ;) .
Beata2
10.01.07,10:33
Dúfam, že sa mi to podarí na tretí-krát odoslať.
Rozhodujúce teda je, kedy mu boli peniaze vyplatené. Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
A čo sa týka nezdaniteľných častí ZD:
- na daňovníka (dedo) zníži si ju o poberaný starobný dôchodok, v DP uvedie aj príjmy zo zamestnania
- na manželku - zníži sa o výšku poberaného starobného dôchodku
Rozmýšľam, čo by bolo pre nich najvýhodnejšie.
Gugel
10.01.07,12:07
Zapojím sa do tejto debaty, nakoľko mám podobný problém. Predali sme nehnuteľnosť ako občania (fyzické osoby), ktorej polovicu vlastnil jeden človek a druhu polovicu manželský pár. Musíme podávať daňové priznanie všetci traja, alebo by stačílo ak by podal väčšinový vlastník.
Ďakujem.
skaspa
10.01.07,12:14
Zapojím sa do tejto debaty, nakoľko mám podobný problém. Predali sme nehnuteľnosť ako občania (fyzické osoby), ktorej polovicu vlastnil jeden človek a druhu polovicu manželský pár. Musíme podávať daňové priznanie všetci traja, alebo by stačílo ak by podal väčšinový vlastník.
Ďakujem.
jeden človek musí podať daňové priznanie za seba sám, kde zahrnie iba tie príjmy, ktoré dosiahol z predaja nehnuteľnosti
manželia ako už tu bolo povedané sa môžu v zmysle § 4 ods. 8 rozhodnúť, či podá každý za seba, alebo či to zoberie jeden na seba

jeden človek nemôže podať daňové priznanie, v ktorom by zahrnul aj príjmy manželov - to nie je jeho príjem a preto nemá v jeho daňovom priznaní čo hľadať (rovnako aj výdavky)
Gugel
10.01.07,12:20
A čo sa týka výdavkov, tie si potom alikvotne rozdelia, na jedného človeka a manželov, aj keď doklad napr. úhrada dane z nehnuteľnosti počas obdobia vlastníctva nehnuteľnosti je len na jedného z vlastníkov.
skaspa
10.01.07,12:31
A čo sa týka výdavkov, tie si potom alikvotne rozdelia, na jedného človeka a manželov, aj keď doklad napr. úhrada dane z nehnuteľnosti počas obdobia vlastníctva nehnuteľnosti je len na jedného z vlastníkov.
môj názor:
podľa § 13 ods. 2 zákona 582/2004: Ak sú byty alebo nebytové priestory v spoluvlastníctve viacerých daňovníkov, daňovníkom dane z bytov je každý spoluvlastník podľa výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Ak sa spoluvlastníci dohodnú, daňovníkom dane z bytov je jeden z nich a ostatní spoluvlastníci za daň ručia do výšky svojho spoluvlastníckeho podielu.
Takže záleží od ich dohody, ak sa dohodli, že daňovníkom (hovoríme o daňovníkovi dane z nehnuteľnosti) bude iba jeden a ten ju uhradí, tak ostatným vzniká povinnosť tomuto jednému uhradiť alikvótnu časť dane z nehnuteľnosti pripadajúcu na ich podiely (mali by to mať ošetrené dohodou), čiže alikvótna časť tejto dane bude ich výdavok aj pri predaji nehnuteľnosti;
Gugel
10.01.07,12:38
Ďakujem veľmi pekne sa pomoc, tak som si to aj ja myslela.

Pekný deň.
Gugel
10.01.07,12:47
Ešte predsa len jeden dotaz k vyššie uvedenej téme. Ak manželia, ktorí predávali nehnuteľnosť sú obaja SZČO, ovplyvní tento príjem z predaja, čo je § 8 ich preddavky §34. Tzn. ak daňová povinnosť len z predaja bude vyššia ako 50 000,- Sk budú musieť platiť preddavky na daň.

ďakujem.
skaspa
10.01.07,19:40
Ešte predsa len jeden dotaz k vyššie uvedenej téme. Ak manželia, ktorí predávali nehnuteľnosť sú obaja SZČO, ovplyvní tento príjem z predaja, čo je § 8 ich preddavky §34. Tzn. ak daňová povinnosť len z predaja bude vyššia ako 50 000,- Sk budú musieť platiť preddavky na daň.

ďakujem. podľa § 34 ods. 1: Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 50 000 Sk, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období....
Príjem z predaja nehnuteľnosti je príjmom podľa § 8, mohla by sa na vás teda vzťahovať výnimka: § 34 ods. 9:Preddavky na daň podľa predchádzajúcich odsekov neplatí daňovník, ktorý poberal v predchádzajúcom zdaňovacom období len príjmy uvedené v § 7 alebo § 8, alebo z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú zdaňované podľa § 35, pričom môže ísť aj o kombináciu takýchto príjmov.
Ako píšeš v otázke, predávajúci sú SZČO, majú príjem aj podľa § 6, táto výnimka sa na nich teda nevzťahuje. Ak ich daňová povinnosť bude vyššia ako 50 000 Sk (po zrátaní čiastkových základov dane podľa § 6 a § 8 a následnom výpočte dane) budú musieť platiť preddavky na daň, ale doporučujem využiť § 34 ods. 4: V odôvodnených prípadoch môže správca dane na žiadosť daňovníka určiť preddavky inak, ak suma preddavkov nezodpovedá predpokladanej výške dane, na ktorú sú platené.
V žiadosti uveď aká situácia nastala, že predaj nehnuteľnosti bol záležitosťou iba jedného roka a budúci rok taký vysoký príjem neočakávaš a suma preddavkov by teda nezodpovedala predpokladanej výške dane.