Funtomas
10.01.07,09:31
Zdravim Vas,
mam otazky ohladom cestovnych nahrad. Som SZCO a jazdim na sukromnom aute za klientami. Mam zaplatenu dan z motoroveho vozidla (cestnu dan). Po kazdej jazde si v uctovnickom programe (Alfa) vediem evidenciu jazd a vytvaram cestovne prikazy a vyuctovanie pracovnej cesty. Uplatnujem si skutocne spaleny benzin plus pausal 6,20 Sk za km. Na vyslednu sumu si vytvorim vydavkovy pokladnicny doklad vystaveny na moje meno. V penaznom denniku to mam v kolonke Prevadzkova rezia.

Teraz zopar otazok k tomu:
1. Je moj postup spravny?
2. Potrebujem ku vsetkym vyuctovaniam pracovnych ciest dokladat aj blocky za benzin? Stava sa casto, ze mam skoro plnu nadrz pred pracovnou cestou, ktoru som natankoval predtym na sukromnu jazdu. Preto netankujem a teda nemam blocek za benzin, resp. mam, ale so skorsim datumom ako je datum pracovnej cesty. Mam takyto blocek pouzit, alebo vtedy blocek neprikladam?
3. Su taketo vydavky 100% uznatelne DU? Moze DU vyzadovat nejake dokazovanie realnosti tychto pracovnych ciest? Napr. zmluvy s klientami a pod.?

Vopred dakujem za odpovede.
Chobot
10.01.07,09:07
Zdravim Vas,
mam otazky ohladom cestovnych nahrad. Som SZCO a jazdim na sukromnom aute za klientami. Mam zaplatenu dan z motoroveho vozidla (cestnu dan). Po kazdej jazde si v uctovnickom programe (Alfa) vediem evidenciu jazd a vytvaram cestovne prikazy a vyuctovanie pracovnej cesty. Uplatnujem si skutocne spaleny benzin plus pausal 6,20 Sk za km. Na vyslednu sumu si vytvorim vydavkovy pokladnicny doklad vystaveny na moje meno. V penaznom denniku to mam v kolonke Prevadzkova rezia.

Teraz zopar otazok k tomu:
1. Je moj postup spravny?
2. Potrebujem ku vsetkym vyuctovaniam pracovnych ciest dokladat aj blocky za benzin? Stava sa casto, ze mam skoro plnu nadrz pred pracovnou cestou, ktoru som natankoval predtym na sukromnu jazdu. Preto netankujem a teda nemam blocek za benzin, resp. mam, ale so skorsim datumom ako je datum pracovnej cesty. Mam takyto blocek pouzit, alebo vtedy blocek neprikladam?
3. Su taketo vydavky 100% uznatelne DU? Moze DU vyzadovat nejake dokazovanie realnosti tychto pracovnych ciest? Napr. zmluvy s klientami a pod.?

Vopred dakujem za odpovede.

1. Áno, postup je pekne učebnicovo správny. Len poslednú vetu (prevádzková réžia) Ti neviem potvrdiť, lebo v tom sa nevyznám.

2. Nemusíš prikladať originál. Stačí kópia z predošlého tankovania (Zase aby to nebolo tankovanie spred pol roka). Musíš preukázať len cenu PHM.

3. Tieto výdaje sú v súlade so zákonom o dani z príjmu. DU pri kontrole môže vyžadovať všeličo, ťažko povedať, čo kontrolóra napadne požadovať. Hlavné je, aby si si to vedel obhájiť (nemusí byť zmluva, môže mu stačiť, keď preukážeš, že napr. v PP máš klienta a zasielaš mu faktúry).
jasminka!!!
16.01.07,21:17
Po mojich skúsenostiach s daňovými úrami kontrolóri v poslednej dobe strikne vyžadujú! doklady od benzínu aj pri súkromnom vozidle používanom v súvislosti s podnikaním !:confused:

Prajem príjemný deň
Melnick
16.01.07,21:39
Po mojich skúsenostiach s daňovými úrami kontrolóri v poslednej dobe strikne vyžadujú! doklady od benzínu aj pri súkromnom vozidle používanom v súvislosti s podnikaním !:confused:

Prajem príjemný deň
Jasminka,tie daňové úry -len dúfam že to "r" nie je preklep- sú hrozné.:D
MILKA58
17.01.07,12:05
K tejto téme by som sa chcela opýtať, či cestovné náhrady sa musia účtovať napr. na konci mesiaca (JÚ - prevádzková réžia), alebo to stačí urobiť na konci roka s posledným dátumom, alebo až v rámci uzávierkových operácií.
Zrejme to každý robí ináč, ale či je k tomu nejaký predpis. Dakujem.