pozdenka
10.01.07,09:43
Ahojte poraďáci,
potrebujem poradiť.
Prišiel mi výpis z Tatrabanky k 31.12.06, kde mi nesedí konečný zostatok.
Chyba je v jednej operácii. Výber z bankomatu sa uskutočnil 30.12.06, dátum spracovania tejto transakcie majú na výpise uvedený 2.1.07, tým pádom mi robí rozdiel - keďže oni to spracovali v novom roku a ja účtujem podľa dátumu uskutočnenia - 3000, Sk.
Poradí mi niekto, čo s tým? Určite nie som jediný prípad.

Ďakujem pekne
Zita5
10.01.07,08:45
Ahojte poraďáci,
potrebujem poradiť.
Prišiel mi výpis z Tatrabanky k 31.12.06, kde mi nesedí konečný zostatok.
Chyba je v jednej operácii. Výber z bankomatu sa uskutočnil 30.12.06, dátum spracovania tejto transakcie majú na výpise uvedený 2.1.07, tým pádom mi robí rozdiel - keďže oni to spracovali v novom roku a ja účtujem podľa dátumu uskutočnenia - 3000, Sk.
Poradí mi niekto, čo s tým? Určite nie som jediný prípad.

Ďakujem pekne


V JÚ Ti to zostane táto suma vysieť na priebežných položkách . Tento rozdiel uvedieš aj vo Výkaze o majetku a záväzkoch .
Zita5
10.01.07,08:47
Tento výber zaúčtuješ :

30.12.2006

príjem pokladňa 3000,- Sk
výdaj priebežná položka 3000 Sk


Ak príde v januári výpis

výdaj banka 3000,- Sk
príjem priebežná položka 3000,- Sk
pozdenka
10.01.07,08:55
Neviem, ci som dobre pochopila. Výpis z banky je z 2.1.07, ale je na ňom 6 pohybov, ktoré sa týkajú posledného týždňa r.2006 t.j. aj úhrady faktúr atď. Všetky sú bankou spracované ešte v r. 2006 okrem tohto jedného.A ja tieto pohyby neúčtujem z dátumom 2.1.07, ale s dátumom, kedy sa uskutočnili. Ale banka si tento jeden pohyb zaúčtovala už ako keby v novom roku.
Takže urobiť to podľa nich?

Ď
Zita5
10.01.07,09:02
Neviem, ci som dobre pochopila. Výpis z banky je z 2.1.07, ale je na ňom 6 pohybov, ktoré sa týkajú posledného týždňa r.2006 t.j. aj úhrady faktúr atď. Všetky sú bankou spracované ešte v r. 2006 okrem tohto jedného.A ja tieto pohyby neúčtujem z dátumom 2.1.07, ale s dátumom, kedy sa uskutočnili. Ale banka si tento jeden pohyb zaúčtovala už ako keby v novom roku.
Takže urobiť to podľa nich?

Ď

A výber je zúčtovaný na BV akým dátumom ?
pozdenka
10.01.07,09:06
Výber je zaúčtovaný s dátumom 30.12.06. Spracovanie operácie bankou je 2.1.07.
Potom mi to vychádza tak, ze 5 pohybov budem mat zaúčtovaných v r. 2006 a tento jeden v r. 2007. ?????
Neviem.
Zita5
10.01.07,09:10
Výber je zaúčtovaný s dátumom 30.12.06. Spracovanie operácie bankou je 2.1.07.
Potom mi to vychádza tak, ze 5 pohybov budem mat zaúčtovaných v r. 2006 a tento jeden v r. 2007. ?????
Neviem.

Tak to budeš musieť aj spraviť . V januári pri účtovaní toho zápisu z výberu si prilož kópiu výpisu a bude to prvý zápis v peňažnom denníku . Poprípade môžeš napísať k tomu aj poznámku o čo sa jedná , aby si pri prípadnej kontrole vedela, prečo to tak je .
Ale hore vyššie čo som písala to zaúčtovanie výberu aj príspevok pred tým platí . Prechod na prelome rokov nie je z uvedeného najlepší .Ale dá sa to spraviť .


.
pozdenka
10.01.07,09:12
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
liu
10.01.07,09:14
Prajem pekný dník,
chcem sa spýtať, v PU mi na podnikateľský účet prišla šéfova PN, ako to mám zaúčtovať? A ešte mám jeden problém! Šéf nakupuje kartou aj osobné veci pre seba, čo do účtovníctva absolútne nejde, ale vo výpisoch z banky sa to tam samozrejme ukáže. Čo s tým?????
Ďakujem
liba2
10.01.07,09:29
Prajem pekný dník,
chcem sa spýtať, v PU mi na podnikateľský účet prišla šéfova PN, ako to mám zaúčtovať? A ešte mám jeden problém! Šéf nakupuje kartou aj osobné veci pre seba, čo do účtovníctva absolútne nejde, ale vo výpisoch z banky sa to tam samozrejme ukáže. Čo s tým?????
ĎakujemTo prvé je záväzok voči šéfovi (zamestnanec? spoločník?); môžeš mu to vyplatiť cez pokladňu.
to druhé je pohľadávka voči šéfovi, mal by vrátiť do firmy.
liu
10.01.07,09:43
To akože, keď si kúpi napr. topánky, tak to zaúčtujem napr.: 378/221 a potom budem čakať, že to vráti?
A tá PN: 221/379 a potom mu to vyplatím cez pokladňu.
Môže to byť tak???
Šéf je konateľ
liba2
10.01.07,09:48
Správne by to nemal robiť, ale keď už to urobil, tak náklad to nie je ;) , tak zostáva len pohľadávka voči nemu. Peniaze za PN sú jeho, tie tiež do firmy nepatria, takže záväzok voči nemu. Finančne to treba usporiadať.
liu
10.01.07,09:53
Takže môžu byť tie čísla účtov, čo som napísala predtým? Ja len, že až to nedovŕzam úplne.
liba2
10.01.07,10:05
No nejako zaúčtovať to musíš.
Môžeš ho tiež postrašiť, že ak obratom nevráti peniaze do firmy, zaúčtuješ to ako jeho nepeňažný príjem a zdaníš mu 19% - čo urobiť môžeš, ale to by ti asi dal výpoveď :D .
Mala by si poznať jeho názor na vec, možno si neuvedomuje čo robí. Musíš sa sama rozhodnúť.
Tiež môžeš kompenzovať jeho pohľadávky a záväzky (tú PN mu nevyplatíš a znížiš pohľadávku voči nemu, bude menej dlždý firme).
Ak je súčasne aj spoločník, potom použi účty 355 a 365.
liu
10.01.07,10:19
:) Ďakujem za radu;) :o
mirado
11.01.07,23:33
Prajem pekný deň.
Mám obdobný problém. Účtujem v MoneyS3 JU, výpis Vúb banky č.1 rok 2007 dátum zaúčtovania banky 02.01.2007, ale valuta odpis 29.12.2006, nejedná sa ale o výdaj na priebežné položky, ale o nákladový výdaj (nákup PHM nafta kamion vo výške 9.486,- SK). Platba, výdavok, DPH, sú účtovné položky roka 2006, ale mám to až na výpise z roku 2007. Naviac problém - účet je kontokorentný, úprava debetného úroku z dôvodu vyššie uvedenej tranzakcie takisto s dátumom zaúčtovania 02.01.2007, valuta odpis 31.12.2006.
Prosím o radu, ako postupovať v tomto prípade.
Zita5
13.01.07,21:04
Prajem pekný deň.
Mám obdobný problém. Účtujem v MoneyS3 JU, výpis Vúb banky č.1 rok 2007 dátum zaúčtovania banky 02.01.2007, ale valuta odpis 29.12.2006, nejedná sa ale o výdaj na priebežné položky, ale o nákladový výdaj (nákup PHM nafta kamion vo výške 9.486,- SK). Platba, výdavok, DPH, sú účtovné položky roka 2006, ale mám to až na výpise z roku 2007. Naviac problém - účet je kontokorentný, úprava debetného úroku z dôvodu vyššie uvedenej tranzakcie takisto s dátumom zaúčtovania 02.01.2007, valuta odpis 31.12.2006.
Prosím o radu, ako postupovať v tomto prípade.


Mirado , jednoznačme bankový výpis ku dňu 29.12.2006 Ti musí sedieť zo zostatkom v peňažnom denníku .Taktiež tento zostatok vykazuješ vo Výkaze o majetku a záväzkoch k 31.12.2006. Čiže tu s bankou hýbať nemôžeme .
Navrhovala by som nasledovné ......... ofotiť bankový výpis , vyznačiť tam tieto dve transakcie a napísať k tomu poznámku .
Potom v rámci účtovných uzávierkových operácii v roku 2006 by som cez interný doklad zaúčtovala ako výdavok ovplyvňujúci ZD do prevádzkovej réžie nákup PHM /cez platobnú kartu/ , nakoľko v skutočnosti sa čerpalo PHM do kamiónu dňa 29.12.2006, čo by sa samozrejme prejavilo aj v evidencie jázd - nádrž , čerpanie PHM
.K uvedenej platbe ste dostali aj paragón - platba platobnou kartou a v prípade , že ste plátcom DPH , DPH uplatniť 12/2006 resp. IV.štvrťrok 2006 , tento doklad pripojiť k ID....ale to už píšem mimo otázky.
Týmto spôsobom by som účtovala aj poplatok -18,75 Sk zo dňa 31.12.2006, ktorý vyplýva z Tvojho bankového výpisu č.1 z roku 2007 .



V novom roku pri účtovaní BV č.1 by som tieto dve položky účtovala :
banka výdaj - oproti zápis výdavky neovplyvňujúce ZD - iné .Samozrejme zasa by som k tomu uviedla poznámku , prečo to mám vo VNZD.

O ostatných položkách sa nezmieňujem , nakoľko je jasné , že sa týkajú roku 2007.

Napriek tomu , že som takýto nákup doposiaľ neúčtovala , tak som uvažovala horeuvedeným spôsobom . Možno ma kolegovia poopravia , ak sa mýlim .
Zuzka
13.01.07,21:15
Ja by som cez priebežné položky urobila príjem na sumu 9486,- Sk. Cez pokladňu by som zúčtovala PHM (ZD+DPH) a v roku 01/2007 by som na výpise cez priebežné položky účtovala výdaj.
Na priebežných položkách by som mala zostatok k 31.12.2006 uvedenú sumu.
BV č. 1/2007 podľa mňa účtovať až v r. 2007.
Zita5
13.01.07,21:20
Ja by som cez priebežné položky urobila príjem na sumu 9486,- Sk. Cez pokladňu by som zúčtovala PHM (ZD+DPH) a v roku 01/2007 by som na výpise cez priebežné položky účtovala výdaj.
Na priebežných položkách by som mala zostatok k 31.12.2006 uvedenú sumu.
BV č. 1/2007 podľa mňa účtovať až v r. 2007.

Zuzka ok , beriem Tvoje riešenie .Ale , prosím o vyjadrenie , čo by si videla v môjom navrhovanom riešení nesprávne .Vieš chcem mať v tom jasno aj do budúcna , ako postupovať pri platení platobnou kartou .
Zuzka
13.01.07,21:30
Zitka, ja by som nefotila bankový výpis a neúčtovala by som v rámci uzávierkových operácií. To je všetko. :) Veď tak ako píšeš, doklad o zaplatení majú, myslím tým lístok z bank. terminálu, na základe ktorého by som účtovala príjem do pokladne a doklad o nákupe PHM by som zúčtovala výdavkovým dokladom.
Netvrdím, že moje riešenie je správne. Ja totiž tak účtujem platby kartou aj v priebehu roka.
Najprv príjmem cez priebežné položky peniaze a v pokladni rozúčtujem doklad.
Zita5
13.01.07,21:33
Zitka, ja by som nefotila bankový výpis a neúčtovala by som v rámci uzávierkových operácií. To je všetko. :) Veď tak ako píšeš, doklad o zaplatení majú, myslím tým lístok z bank. terminálu, na základe ktorého by som účtovala príjem do pokladne a doklad o nákupe PHM by som zúčtovala výdavkovým dokladom.
Netvrdím, že moje riešenie je správne. Ja totiž tak účtujem platby kartou aj v priebehu roka.
Najprv príjmem cez priebežné položky peniaze a v pokladni rozúčtujem doklad.

Ja si myslím , že oba spôsoby sú správne , ja tiež používam účtovanie cez PP, ale v tomto prípade ma pletie jedno , tie peniaze sa nevybrali bankomatom , čiže neprišli do pokladne a ani sa v skutočnosti z nej neplatilo za PHM . Inak sa mi zdá všetko ok.
Zuzka
13.01.07,21:35
Zitka, OK, ja si myslím že bank. terminál alebo bankomat je to isté. Ale je to vec názoru. :)
Zita5
13.01.07,21:40
Zitka, OK, ja si myslím že bank. terminál alebo bankomat je to isté. Ale je to vec názoru. :)

Jasné Zuka , je to pravda v konečnom dôsledku , tie peniaze sa aj tak vybrali z BU , a dajú sa považovať aj ako peniaze na ceste .

Mirado si môže teraz vybrať spôsob .
andrej_rv
13.01.07,22:12
Ja by som cez priebežné položky urobila príjem na sumu 9486,- Sk. Cez pokladňu by som zúčtovala PHM (ZD+DPH) a v roku 01/2007 by som na výpise cez priebežné položky účtovala výdaj.
Na priebežných položkách by som mala zostatok k 31.12.2006 uvedenú sumu.
BV č. 1/2007 podľa mňa účtovať až v r. 2007.Aj keď postupy JÚ spôsob účtovania platobných kariet neupravujú, horeuvedený spôsob sa mi zdá byť najviac v súlade s požiadavkou na verné zobrazenie skutočnosti v účtovníctve. Okrem toho je aj v súlade s ustanovením o spôsobe účtovania priebežných položiek v JÚ - § 15 ods. 7 - posledná veta. (Snáď len s malou poznámkou - nákup PHM nie cez pokladňu ale cez priebežnú položku - a príslušné výdavkové kolónky denníka - , keďže peniaze z pokladne neodišli, iba z účtu cez opačnú priebežnú položku pri zúčtovaní platby na výpise ).
mirado
14.01.07,14:11
Prajem pekný deň.
Ďakujem všetkým za názor a typy na zaúčtovanie výdavkov s dátumom pohybov peňažných prostriedkov 29-31.12.2006 zaúčtovaných bankou až vo výpise BV-1/2007. No, zatiaľ sa priznám: "stále dilema, ktorý z Vašich návodov použiť.":confused:
andrej_rv
14.01.07,14:16
No, zatiaľ sa priznám: "stále dilema, ktorý z Vašich návodov použiť.":confused: No, niekedy k riešeniu dilemy prispejú aj možnosti či obmedzenia používaného softu ;) .
evina
14.01.07,14:41
Ja sa pridávam k riešeniu účtovania cez priebežné položky od Zuzky upravené v časti výdaja - Andrej v príspevku 24.
mirado
14.01.07,15:08
V priebehu roka sa platby kartou koncom mesiaca takisto prelínali. Zaúčtované platby bankou vo výpise nového mesiaca, no s dátumom pohybu prostriedkov starého mesiaca. Čo pri zaúčtovaní nového výpisu so zadaním dňa pohybu prostriedkov starého masiaca narušilo stav účtov ku koncu predchádzajúceho mesiaca. Pritom si myslím, že som bol povinný použiť dátum pohybu prostriedkov z výpisu. Sakra, ale koniec roku je predsa niečo iné. Banka by mala uzavrieť a odoslať výpis až po dobehu trasakcií z terminálov za dané obdobie.
Bolo by mi jedno so sklzom jeho vystavenia.