Betina2
10.01.07,08:54
Prosím o radu. Klient má JU a skladové hospodárstvo doteraz robil len nákup - predaj tovaru. V roku 2006 začal nakupovať rôzne materiály, resp. polotovary? (šnúry perál, rôzne upevňovacie, uzatváracie kovové očká, kamene - umelé polodrahokamy-sú len prevŕtané resp leštené, obrúsené, retiazky, drôtiky a to na metráž alebo hmotnosť prípadne kusy). Potom z toho doma vyrába rôznu bižutériu - náramky, náušnice a pod., následne to predá ako svoje výrobky. Mzdové náklady má len v súvislosti s predajom, nie s výrobou - vyrába to sám, príp. za pomoci rodinných príslušníkov-neplatí im za to, Skladuje to doma, takže tam tiež nevznikajú vedľajšie výdavky, ktoré by sa dali reálne vyčísliť. Jediné, čo príde do úvahy, je následné puncovanie-ak je ho treba, ale to len v niekoľkých prípadoch a väčšinou ho má zahrnuté už pri naskladnení. v 2006 dokonca kúpil zariadenie na puncovanie s príslušentvom (odtlačky) v česku za asi 3000 Skk. Tak je to v réžii a v drobnom hmotnom majetku - spravím to v int.smernici. A ešte si na niekoľko mesiacov ročne prenajíma obchodné pristory - neviem, či to sa má zarátať do ceny výrobku. Má to v réžii. Neviem však vyčísliť kalkuláciu pri naskladnení hotových výrobkov - tovaru vlastnej výroby pri príjmaní na sklad. Naprv sa naskladní materiál (alebo je to polotovar? ako to mám vlastne rozlíšiť?!) v nákupných cenách materiálu - ten je podrobne rozčlenený podľa položiek. Následne ten materiál (polovýrobok) vyskladní v nákupných cenách v určitom množstve (trebárs aj všetko) cez výdajku do výroby, spracuje, vyrobí náušnice a pod. a mal my ich prijať na sklad ako zásoby tovaru vlastnej výroby cez príjemku. Je tu ešte jeden problém - ak nakupuje napr. z Thajska kamene, perly a pod. na váhu alebo aj na ks, veľké množstvo z nich je poškodených (má tam spolu aj tisíce ks alebo kilogramy - nemôže to všetko hneď triediť a vyčíslovať), alebo sa poškodí priamo pri výrobe z nich. Su obúchané, prasknú a nedajú sa už použiť. FO ale nevie určiť ich objem, množstvo v jednotkách - chcela som do smernice určiť normu prirodzených úbytkov pri výrobe, ale neviem, čo je ešte "v norme" a čo je už veľa, aby to daňováci nevyhodili ako neuznané. Chcel mať 40% prirodzené úbytky z obst.ceny mat., ale mne sa to zdá veľa. Závisí aj od toho, akú maržu na predaj výrobkov si prihodí.A ja neviem oceniť, v akej cene má túto výrobu na sklad prijať. Každý kus takéhoto výrobku je originál, na každý ks sa použije iné množstvo a druh materiálu. Neviem ako vyčísliť množstvá jednotlivých materiálov použité na výrobu jednotlivých ks. má tam asi 500 rôzných výrobkov. Nakoľko podrobne to naskladniť a nakoľko podrobne viesť o tom evidenciu. Nič také som predtým nerobila. Neviem, či je možné množstvá určiť napr. na výrobu 100 ks náušníc, 20 ks náhrdleníkov a pod. a takto to normovať, lebo na jednotlivé kusy si to ani neviem predstaviť. Stačí, že použuje o 5 cm dlhšiu retiazku, skombinuje iné veľkosti kameňov a hneď je to iné. Po vyrobení, pospájaní a pod. sa to naskladní v cene obst.podľa zložiek materiálu už ako tovar, vyskladní sa to ako tovar, prihodí maržu a predá sa to. Lenže aj maržu prihadzuje rôzne na rôzne predaje tej istej položky zo skladu. Raz ten istý tovar predá s maržou 50%, inokedy 20%. Viem, že som sa rozpísala, ale je to dosť zložité, najmä ak to musím všetko robiť pozadu za 2006 a ešte aj určovať tie smernice a kalkulácie. A pritom všetko ani neblokuje !!! Tak je to dosť veľký chaos, kým to ako tak sadne na sklade. Aj tak to nebude na 100%. Mám z toho obavy. Ale vzala som to, tak to teraz musím dorobiť. Dúfam, že to aj patrične ocení. Nevie mi niekto poradiť, ako z toho vykorčuľovať? Mám z toho husiu kožu. Vďaka za každú radu.
Betina2
15.01.07,07:48
Nikto neodpovie?
Danila
15.01.07,08:38
Ani sa nečudujem, že nikto neodpovedá. Tvoje účtovnictvo je ako pole neorané. Ale skúsim Ti aspoň na niečo odpovedať. Zamyslime sa nad normami prirodzených úbytkov/ vysušenie, odparenie apod./ Tu sa mi zdá, že ide o dovozené nepodarky, alebo tovar k reklamácii. Na to určite nepristúpi klinet. Tak asi sa zamyslieť, či by sa nedalo uvažovať s krehkosťou tovaru, jeho vlastnosťami a použiť to ako možnosť znehodnotenia pri preprave. Veľmi mi to ale nevyhovuje. Čo sa týka zakalkulovania nájomného do ceny výrobkov, je to samozrejmé. Kalkuluješ podľa kalkulačného vzorca materiál, mzdy, odpisy, OOPN, teda aj nájomné. Tažko však zakalkuluješ to, čo tam má byť, a nemáš v účtovníctve / mzdy, prenájom a pod./. Je dôležité, koľko trvá výrobný proces jedného šperku. Či sa jedná o prechod z účtovného obdobia jedného do druhého alebo nie. Zatiaľ to vidím na kalkulovanie na jeden kus, ale budem rozmýšlať ďalej.
Marína
15.01.07,08:47
Ja by som si to na Tvojom mieste zjednodušila tým, že by som evidenciu na sklade viedla podľa skupín. Postupy účtovania v JU Ti to umožňujú. Viď § 16 ( Pomocné knihy o zložkách majetku a záväzkov) ods. 4
4) Zásoby sa účtujú v knihe zásob. Zásoby sa účtujú podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky, v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách.
Napr. Nákup rôznych kameňov v počte ks 1000 v rôznych cenách v celkovej hodnote 25000 Sk by som zaevidovala na sklad 25/ks, spony 100 ks v hodnote 1500 Sk, ... atd. Takto by som mala zavedené karty a karty by som si zaviedla aj na hotové výrobky. Napr. použila by som 12 ks kameňov + 4 spony na náušnice. Odpísala by som z karty 12x25=300(kamene) + spony(priemer.cena napr. 15 Sk) 60 = 360 Sk. Po ukončení výroby v karte Náušnice zaevidovať 2 páry x 180 Sk=360 Sk. Pri predaji 1 ks náušníc odpísať 1 ksx180 Sk, zostatok na karte 180 Sk.
Urobila som Ti tabuľku pre jednoduchú evidenciu.
V svojom príspevku som sa venovala len zjednodušenej skladovej evidencii. Ostatné viď. príspevok vyššie od Danilky.
renča1
15.01.07,09:26
Skúšala som tiež prispieť príspevkom, ale vyrazilo ma z porady. Potom som nabehla a už boli príspevky na svete. Chcela som napísať to čo Marína. V prvom rade by som vyhotovila smernicu a poznačila celý priebeh výroby, čo všetko vzniká ako napr.odpad, ..... popísala by som o prirodzen.úbytkoch a stanovila 40%, tak ako si sa rozhodla. DÚ ti to nemôže vyhodiť, môže mať pochybnosti, ale ak sa preukáže že je skutočných 40%, tak nemá právo ti vyhadzovať daň.výdavky. V int.smernici to však poznačené musí byť, pretože ak by to tam nebolo, tak vtedy DÚ má nárok ti to odtiaľ vyhodiť, tak isto aj so vzniknutým odpadom.
Danila
15.01.07,12:27
Norma prirodzených úbytkov je pojem spájaný s normou prirodzených úbytkov zásob. V tomto prípade to vidím ako nie celkom použiteľné. Mimo iného preto, lebo normami prirodzeného úbytku zásob okrem iného nie sú znehodnotené zásoby a o takýchto úbytkoch účtujeme len na základe inventarizácie. Vo výrobnom procese sa nejedná o normu prirodzených úbytkov, ale o odpad použiteľný, a nepoužteľný s odlišným dosahom na kalkulácie výkonu.
V Tvojom prípade by som po zaúčtovaní roku 2006 použila údaje ku kalkulácii. Predmet kalkulovania by som volila l ks výrobku - l ks náušnice, l ks náramok, l ks náhrdelník. Počet kusov výrobkov za celý rok určite /?/ poznáš. Kalkulačný vzorec by som volila k daným podmienkam, a jeho najvýznamnejšiu položkou by bol materiál, ktorý Ti presne vyšpecifikovala Marína.
l/ materil
2/ mzdy - ak neúčtuje, ale robí sám, podľa počtu výrobkov už naznačuje čiernu prácu
3/ ostatné priame náklady - telefón, nájomné, náklady na vykurovanie a pod.
4/ výrobná réžia
5/odbytové náklady, len ak sú významné položky. Po stanovení priemerného zisku máš cenu výrobku. A ako tak by Ti to malo sadnúť na sumu predaných výrobkov. Pozor ale na ten veľký odpad pri dovoze. Odpad použiteľný vieš vytriediť aj keď je polámaný a niečo z neho získať pre ďalšie výrobky. Ak nie, ide o odpad nepoužiteľný, ktorý musí byť zahrnutý v cene materiálu.
Betina2
16.01.07,07:32
Ďakujem všetkým za príspevky. Vo výrobe som nováčik, tak ma ospravedlňte. Človek sa stále niečo učí. A zvlášt účtovník. (Inak, najlepšie by bolo presvedčíť ho, nech si robí sklad sám! a nech si zaň aj zodpovedá.Do čoho sa mu určite nebude chcieť - podnikatelia sú v tomto dosť pohodlní - česť výnimkám. Veď mne vlastne stačí len vyčíslený zostatok. Aj tak to nebude dosť zaplatená námaha. Ale budem aspoň vedieť do budúcnosti, čo to obnáša a ako sa to robí). Veľká vďaka!