etelka
10.01.07,10:08
Ahojte,

som konatel a spolocnik v s.r.o. Nemam vsak uzatvoreny pracovnopravny vztah. Mozem pouzit svoje sukromne auto a davat si spotrebu a amortizaciu do nakladov? Je tam podmienka zaplatenie dane z motorovych vozidiel? Mozem si davat do nakladov mobilny telefon?

dakujem
dracica
10.01.07,09:14
Mobilný telefón ak máš zmluvu na firmu s mobilným operátorom tak ano
skaspa
10.01.07,09:16
ak budeš ako konateľ využívať svoje súkromné motorové vozidlo (resp. akékoľvek vozidlo nezaradené v obchodnom majetku s.r.o.) máš ako konateľ nárok na 6,20 Sk + PHM (čo bude náklad s.r.o. a príjem konateľa, ktorý nie je predmetom dane), za takto používané auto nemusí byť zaplatená daň z motorových vozidiel
cesac09
10.01.07,09:26
a keď som konateľ v jednosobovej s.r.o a mam osobne vozidlo, nezapisane vo firme, mozem urobit Zmluvu o prenajme medzi fyzickou osobou (mnou) a firmou (kde som konatelom) a uctovat firme prenajom_? samozrejme ze pre mna to bude prijem ktory budem zdanovat. Dan z MV pojde firme do nakladov. V takom pripade nebudem uctovat 6,20 Sk za kilometer, len firme dam do nakladov benzin a urobim cestaky. Prosim opravte ma, ak zle postupujem. Ď.
skaspa
10.01.07,09:33
cesac09, ten môj súhlas v tvojom príspevku znamená, že postupuješ správne
cesac09
10.01.07,10:11
ok dík, a cenu za prenajom pouzijem beznu trhovu cenu, ze
skaspa
10.01.07,10:19
ok dík, a cenu za prenajom pouzijem beznu trhovu cenu, ze
výška prenájmu je vecou dohody zmluvných strán (teba ako FO a PO, kde si konateľom), nemusí to byť vôbec bežná trhová cena
podľa § 671 ods. 1 občianskeho zákonníka: Nájomca je povinný platiť nájomné podľa zmluvy, inak nájomné obvyklé v čase uzavretia zmluvy s prihliadnutím na hodnotu prenajatej veci a spôsob jej užívania.
O nájomnom nájdeš vyše aj od § 663 (siedmej hlavy) zákona č. 40/1964 - občiansky zákonník.
brute
14.01.07,23:51
Tiez by som sa rad spytal na podobnu vec. Rad by som si ako s.r.o. prenajimal od seba ako FO notebook za 800/mesiac.

1. Ako s.r.o., je to pre mna naklad znizujuci dan z prijmu? Alebo to musim viest ako naklad neovplyvnujuci dan z prijmu?
2. Ako FO, som povinny priznavat tento prijem v dani z prijmov FO? Nie som si isty, ale myslim, ze som niekde v zakone cital, ze ak ma FO prijem z prenajmov mensi ako 10000 rocne, nemusi ho priznavat.

Vopred dakujem za odpoved.
cesac09
17.01.07,08:21
len sa chcem spytat ze ked takymto sposobom prenajimam ako FO firme MV, co som ako firma povinny viest aby som si mohol uplatnovat PH do danovych nakladov_? Kniha jazd staci__? Tam rozpisem kedy som tankoval a ktory den som nabehal kolko km. Je potreba udavat aj ucel kazdy den_? napr. ked som nabehal 100 km po BA - vybavovacky atd...dakujem
Fany
17.01.07,08:33
No myslím, že už dnes nieje nutné dokladovať účel použitia PHM. Musí byť ale rozpísaná kniha jázd a najazdené kilometre by mali súhlasiť v prepočte s nakúpenými a uplatnenými vo výdavkoch pohonnými látkami.
frekomrkva
17.01.07,08:38
Dobrý deň, som tu nový a akosi som zatiaľ nepochopil, kde klásť otázky. Potrebujem sa dozvedieť, ako je to s vyúčtovaním svedočného, v prípade svedčenia na súde v KE, jazda bude vykonaná súkromným vozidlom z BA do KE.
FeDaZab
20.01.07,21:19
len sa chcem spytat ze ked takymto sposobom prenajimam ako FO firme MV, co som ako firma povinny viest aby som si mohol uplatnovat PH do danovych nakladov_? Kniha jazd staci__? Tam rozpisem kedy som tankoval a ktory den som nabehal kolko km. Je potreba udavat aj ucel kazdy den_? napr. ked som nabehal 100 km po BA - vybavovacky atd...dakujem

Ano z mojich skusenosti danovy urad vyzaduje nielen ciel cesty ale aj ucel
A ak rozpises km po meste BA 100 km tak urcite nie len BA-BA 5km a tak
podobne... treba sa s tym pohrat, resp. mat na to dobry software.
dracica
20.01.07,21:22
a je dôležite uvádzať aj stav tachometra kontrolu to ??
Zita5
20.01.07,21:25
a je dôležite uvádzať aj stav tachometra kontrolu to ??


Stav tachometra je dôležitý u firemného vozidla .Tam sa na to DK môže zamerať .
dracica
20.01.07,21:26
to mi pôjde fyzicky skontrolovat ???
Anja111
20.01.07,21:27
a je dôležite uvádzať aj stav tachometra kontrolu to ??

Ja si myslím, že áno, lebo môjmu klientovi to kontrolovali. Nie, že by prepočítavali km podľa tachometra, ale v knihe jázd pozerali, či je tam stav...
Anja111
20.01.07,21:28
to mi pôjde fyzicky skontrolovat ???

Môže, aj nemusí...
dracica
20.01.07,21:29
Ja si myslím, že áno, lebo môjmu klientovi to kontrolovali. Nie, že by prepočítavali km podľa tachometra, ale v knihe jázd pozerali, či je tam stav...

no to vam ešte nepočítali litre na kalkulačke
Zita5
20.01.07,21:30
to mi pôjde fyzicky skontrolovat ???

Ešte som síce nepostrehla , že by niekomu kontrolovali fyzicky stav TCH , ak áno tak určite do tejto témy napíše .Ale majú právo ....i keď si myslím , že je to ťažko kontrolovateľné .

Myslím ... jedine námatkovou kontrolou porovnať skutočný stav tachometra so stavom , ktorý sa vedie v evidencii MV ......ale to už ...no neviem .....ale by ma to zaujímalo ......či niekomu už kontrolovali stav TCH.
FeDaZab
20.01.07,21:31
Anja 111, ten moj suhlas, je o tom, ze ano. DU fyzicky skontroluje stav tachometra s tym co je vykazane.
Nakoniec vsetko zavisi od toho aka iniciativna osobka pride na kontrolu
Anja111
20.01.07,21:32
no to vam ešte nepočítali litre na kalkulačke

... na šťastie nie.
Zita5
20.01.07,21:32
Ja si myslím, že áno, lebo môjmu klientovi to kontrolovali. Nie, že by prepočítavali km podľa tachometra, ale v knihe jázd pozerali, či je tam stav...


S tým súhlasím , lebo v evidencii musí byť stav tachometra pre fir. auto
Anja111
20.01.07,21:33
Anja 111, ten moj suhlas, je o tom, ze ano. DU fyzicky skontroluje stav tachometra s tym co je vykazane.
Nakoniec vsetko zavisi od toho aka iniciativna osobka pride na kontrolu

Tiež si myslím, že je to len o tom.
Zita5
20.01.07,21:34
Anja 111, ten moj suhlas, je o tom, ze ano. DU fyzicky skontroluje stav tachometra s tym co je vykazane.
Nakoniec vsetko zavisi od toho aka iniciativna osobka pride na kontrolu

Ale ta kontrola musí byť neohlásená ...... aby v daný deň kontrolovala stav tachometra s evidenciu MV ...........to by bola náhoda .......
dracica
20.01.07,21:39
hmm takže poctivo sa venovať knihe jázd...
Anja111
20.01.07,21:43
hmm takže poctivo sa venovať knihe jázd...

... veľa trpezlivosti.
vladoo
23.01.07,20:28
Jedna informácia hovorí,že ak používa konateľ súkromé auto tak musí byť zaplatená DzMV/dračica/,druhá,že nemusí/skaspa/.Tak ako toje?veľa času nezostáva.
skaspa
23.01.07,23:06
Jedna informácia hovorí,že ak používa konateľ súkromé auto tak musí byť zaplatená DzMV/dračica/,druhá,že nemusí/skaspa/.Tak ako toje?veľa času nezostáva. ver skaspovi :D

Keď konateľ, využije pri pracovnej ceste súkromné vozidlo resp. vozidlo nezaradené v obchodnom majetku s.r.o.čky, ten platiť daň z motorových vozidiel nemusí, lebo ako konateľ nevyužil motorové vozidlo na podnikanie (ako konateľ nepodniká, nemá živnostenský list, ten má s.r.o.-čka) a ani s.r.o. toto auto nevyužíva na podnikanie - využíva ho konateľ pri plnení úloh, ktoré mu vyplývajú so špecifického postavenia - je vymenovaný alebo zvolený do orgánov právnickej osoby ale nemusí byť k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu. Za takto využité auto sa DzMV neplatí. Konateľ tak nespĺňa definíciu daňovníka dane z motorových vozidiel v zmysle § 85 zákona 582/2004 - Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.
dracica
24.01.07,15:00
skaspa ma pravdu, ale ved to viem, že konateľ a zamestanec neplatí DzMV ak pri prac. ceste využije auto neevidované v majetku aaaaaaaaanooooooo ver skapsovi...prvý príspevok vymažem prepáčte
Lydka R
15.07.07,21:06
Konateľ s.r.o. používa svoje súkromné auto. Problematika dane z MV je jasná. Nemám ale úplne jasno v tom, či si môže písať jazdy aj po Prešove, ak má firma sídlo i miesto podnikania v Prešove. Ak áno, tak potom riadne cesťáky aj na takéto jazdy?
jurekk
07.04.08,06:47
co sa tyka preplacania amortizacie, je na to urcena presna suma tych 6,20 ? alebo je to tabulkovo urcene? totiz je dost velky rozdiel ci mam favorita alebo bmw. v druhom pripade by som bol z tych 6,20 vysoko v strate.
Tweety
07.04.08,06:48
co sa tyka preplacania amortizacie, je na to urcena presna suma tych 6,20 ? alebo je to tabulkovo urcene? totiz je dost velky rozdiel ci mam favorita alebo bmw. v druhom pripade by som bol z tych 6,20 vysoko v strate.
Áno, je to presná suma.
jurekk
07.04.08,06:53
po dohode so zamestnavatelom moze byt aj vyssia ak spiseme zmluvu ? totiz mam starsie auto kupil som ho za dobru cenu lenze cena za nove bola cca 2.2mil a nahradne diely, servis atd... stoja ako na nove, tych 6,20 je zalostne malo ak zamestanavatel chce aby som ho pouzival na firemne ucely
Tweety
07.04.08,06:57
po dohode so zamestnavatelom moze byt aj vyssia ak spiseme zmluvu ? totiz mam starsie auto kupil som ho za dobru cenu lenze cena za nove bola cca 2.2mil a nahradne diely, servis atd... stoja ako na nove, tych 6,20 je zalostne malo ak zamestanavatel chce aby som ho pouzival na firemne ucely
Môžete sa dohodtnúť na vyššej sadzbe, ale bude to už nad rámec zákona, teda sadzba nad 6,2 nebude uznaným daňovým nákladom zamestnávateľa.
jurekk
07.04.08,07:04
som zamestnany na zivnost takze by som vedel firme fakturovat prenajom vozidla. dakujem za radu
Tweety
07.04.08,07:05
som zamestnany na zivnost takze by som vedel firme fakturovat prenajom vozidla. dakujem za radu
Zamestnaný na živnosť? to je v rozpore so ZP.
Chobot
07.04.08,07:06
po dohode so zamestnavatelom moze byt aj vyssia ak spiseme zmluvu ? totiz mam starsie auto kupil som ho za dobru cenu lenze cena za nove bola cca 2.2mil a nahradne diely, servis atd... stoja ako na nove, tych 6,20 je zalostne malo ak zamestanavatel chce aby som ho pouzival na firemne ucely

Môžete sa dohodnúť aj na vyššej sume.

ALE!

To, čo bude navyše (viac, než 6,20/km) bude pre firmu nedaňový náklad (zaplatí to z čistého zisku) a pre teba to bude vstupovať do zdaniteľného príjmu - teda to budeš musieť zdaniť.
jurekk
07.04.08,07:46
Zamestnaný na živnosť? to je v rozpore so ZP.

neviem ako to myslis, je to uplne bezne ze firmy vyzaduju od zamestnancov aby mali zivnost a miesto vyplaty mi vlastne uhradzaju fakturu ktoru vystavujem kazdy mesiac. takto funguje aj napriklad prva stavebna sporitelna
Petra29
07.04.08,07:50
neviem ako to myslis, je to uplne bezne ze firmy vyzaduju od zamestnancov aby mali zivnost a miesto vyplaty mi vlastne uhradzaju fakturu ktoru vystavujem kazdy mesiac. takto funguje aj napriklad prva stavebna sporitelna
Je to myslené asi tak, že vieme, že sa to deje, ale je to v rozpore so zákonom.
Tweety
07.04.08,07:51
neviem ako to myslis, je to uplne bezne ze firmy vyzaduju od zamestnancov aby mali zivnost a miesto vyplaty mi vlastne uhradzaju fakturu ktoru vystavujem kazdy mesiac. takto funguje aj napriklad prva stavebna sporitelna
A si zamestaný na PZ podľa ZP?
jurekk
07.04.08,07:55
trosku sa stracam v tvojich skratkach PZ ZP. ale nemam ziadnu zmluvu,
Tweety
07.04.08,07:56
trosku sa stracam v tvojich skratkach PZ ZP. ale nemam ziadnu zmluvu,
Ak nemáš PZ-pracovnú zmluvu, tak potom nie si zamestnaný( ako píšeš) podľa ZP-zákonníka práce.
liba2
07.04.08,09:43
po dohode so zamestnavatelom moze byt aj vyssia ak spiseme zmluvu ? totiz mam starsie auto kupil som ho za dobru cenu lenze cena za nove bola cca 2.2mil a nahradne diely, servis atd... stoja ako na nove, tych 6,20 je zalostne malo ak zamestanavatel chce aby som ho pouzival na firemne ucely


som zamestnany na zivnost takze by som vedel firme fakturovat prenajom vozidla. dakujem za radu


neviem ako to myslis, je to uplne bezne ze firmy vyzaduju od zamestnancov aby mali zivnost a miesto vyplaty mi vlastne uhradzaju fakturu ktoru vystavujem kazdy mesiac. takto funguje aj napriklad prva stavebna sporitelna
jurekk,
ak chceš dostať správnu radu, musíš aj ty používať správne termíny.
Ty pracuješ na základe živnostenského listu, teda ty nie si zamestnaný, nemáš zamestnávateľa!
si SZČO = samostatne zárobkovo činná osoba, a ten komu poskytuješ svoje služby, je tvoj odberateľ - tak ako ťa upozornili iní predo mnou a či sa ti to páči alebo nie, je to fakt, také je tvoje postavenie.
Takže po dohode s odberateľom môžeš mu faktúrovať použitie=prenájom svojho vozidla buď paušálnou mesačnou sumou, alebo cenou za 1 km - a tu máš možnosť dohodnúť si napr. aj 10 Sk / km.
liba2
07.04.08,09:54
mimotemy

Okrem toho - téma je: konateľ a súkromné auto.
ede
12.01.09,19:28
ver skaspovi :D

Keď konateľ, využije pri pracovnej ceste súkromné vozidlo resp. vozidlo nezaradené v obchodnom majetku s.r.o.čky, ten platiť daň z motorových vozidiel nemusí, lebo ako konateľ nevyužil motorové vozidlo na podnikanie (ako konateľ nepodniká, nemá živnostenský list, ten má s.r.o.-čka) a ani s.r.o. toto auto nevyužíva na podnikanie - využíva ho konateľ pri plnení úloh, ktoré mu vyplývajú so špecifického postavenia - je vymenovaný alebo zvolený do orgánov právnickej osoby ale nemusí byť k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu. Za takto využité auto sa DzMV neplatí. Konateľ tak nespĺňa definíciu daňovníka dane z motorových vozidiel v zmysle § 85 zákona 582/2004 - Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.
plati to aj teraz aktualne pri podavani DP k DzMV za rok 2008? Konateľ teda neplati DzMV za auto ktore pouziva vo svojej s.r.o. /nema tam prac.pomer/ak je jeho drziteľom?
a este Otazka: plati s.r.o. DzMV za taketo auto?
Vdaka vam...
Evanka
12.01.09,19:47
plati to aj teraz aktualne pri podavani DP k DzMV za rok 2008? Konateľ teda neplati DzMV za auto ktore pouziva vo svojej s.r.o. /nema tam prac.pomer/ak je jeho drziteľom? Konateľ neplatí dan z MV za automobil, ktorý využíva pri pracovných cestách.
a este Otazka: plati s.r.o. DzMV za taketo auto? s.r.o. platí za tento automobil v prípade, ak je ako vlastník zapísaný konateľ, ktorý automobil využíva na pracovné cesty, prípadne ak je vlastníkom automobilu s.r.o.
Vdaka vam...
Odpovede v texte. Takto je formulovaný zákon :confused:
ede
12.01.09,19:56
Odpovede v texte. Takto je formulovaný zákon :confused:
dakujem...sorry, ale este ma napada jeden pripad:
drzitel auta zapisany v TP - konatel A /bez prac.pomeru v sr.o./ , jeden mesiac v r.2008 pouzivala na prac.cesty toto auto jeho manzelka - tiez konatel bez PP v sro. Za "tento mesiac" roku 2008 nezaplati sro DzMV ?? ...rozumiem tomu spravne?
Evanka
12.01.09,20:09
dakujem...sorry, ale este ma napada jeden pripad:
drzitel auta zapisany v TP - konatel A /bez prac.pomeru v sr.o./ , jeden mesiac v r.2008 pouzivala na prac.cesty toto auto jeho manzelka - tiez konatel bez PP v sro. Za "tento mesiac" roku 2008 nezaplati sro DzMV ?? ...rozumiem tomu spravne?
Rozumieš tomu spravne :). Samozrejme, ak v tom mesiaci ani raz nepoužil uvedený automobil on - vlastník.
Verím, že toto nemôže prežiť a budú zas zmeny. Celý zákon je zmes nezmyslov. Výška dane za PC zamestnancov totiž vôbec nie je riešená v zákone, preto sa na nich nedopatrením vzťahuje vlastne to čo na automobnily v podnikaní.
ede
12.01.09,20:23
dakujem...
chandler
13.01.09,15:46
mozete mi prosim povedat ci este stale plati to co je na zaciatku tejto temy?
ze ak som konatel vo svojej firme (ale nie zamestnany) mozem si davat spotrebu a amortizaciu sukromneho auta do nakladov? cestnu dan som nezaplatil. ci sa nieco za tie dva roky nezmenilo. a kolko je ta amortizacia v roku 2008?
mirifuk
14.01.09,19:41
dobry den, precitala som si clanky na porade, ale napriek tomu sa chcem opytat:
1/ ak som konatel a zaroven majitel jednoosobovej sro, ktory nepobera odmenu a ani nie som zamestnana v sro, mozem pouzivat auto, ktore nie je ani mojim sukromnym vozidlom a nie je ani majetkom sro na sluzobne ucely? ak ano, mam narok na preplacanie najazdenych km?
2/ taka ista otazka, len s tym rozdielom, ze by som poberala odmenu konatela.
dakujem pekne
luciaNR
20.03.11,15:39
AHOJTE PORAĎÁCI. POTREBUJEM OD VÁS PORADIŤ OHĽADOM POUŽÍVANIA SÚKROMNÉHO AUTA V PODNIKANÍ. VIEM, ŽE JE TU TOHO VEĽA POPÍSANÉ..UŽ TU PRI TÝCHTO TÉMACH DNES SEDÍM 5HOD. A MÁM POCIT ŽE TERAZ MÁM V TOM EŠTE VäČŠÍ CHAOS AKO SOM MALA.. :( :(

..SZČO používa súkromné auto na podnikanie.. auto je nahlásené na DU, na rod.číslo FO, daň je zaplatená, SZČO robí cesťáky, čiže nákladuje si spotrebu PHM a amortizáciu 0,183 €
SZČO chce v apríli živnosť zrušiť a založiť s.r.o.. Konateľ nebude zamestnanec s.r.o., no chce naďalej využívať súkromné auto aj v s.r.o. Je to staršie auto tak ho už nechce dávať do majetku.
ako má postupovať?
1. spísať nejakú dohodu o používaní auta medzi s.r.o. a konateľom (FO) a naďalej robiť cesťáky ako pri SZČO?
2. alebo môže byť aj formou nájomnej zmluvy, keď FO prenajme auto s.r.o.?? čo potom?
3.čo s DU? má auto odhlásiť a potom zase prihlásiť na rodné číslo??
VOPRED VÁM MOOC ĎAKUJEM!! no už mám z toho v hlave ozaj chaos.. :( :(
johanka12
24.06.11,17:48
Ahojte,
vie mi prosim niekto poradit ,
s.r.o. ma auto v majetku, konatel chce zrusit s.r.o. a auto by chcel prepisat na seba ako na sukromnu osobu aky zvolit postup?

dakujem za odpoved
KEJKA
24.06.11,21:29
nech ho zo sro kupi.
janapill
27.07.11,21:44
Prosím Vás, začínam mať v tom chaos, ako to je ak konateľ svojej s.r.o.(nie je zamestnancom) sa rozhodol, že bude používať svoje vlastné auto, vlastne aj ho používa, ale náklady na PHM,opravy a pod. nedávame do nákladov. Čo mám spraviť aby nám to išlo do daň.nákladov alebo nechať tak a robiť cesťáky s pauš.náhradou+spotreba PHM podľa TP? A ako to bude s daňou DzMV, prihlasovať to auto na DÚ?
Vďaka
KEJKA
27.07.11,22:01
konateľ sa považuje za zamestnanca s nárokom na cestovné náhrady. Takže PHM + paušál za km na základe cesťákov, ako píšeš.
Na DU ho ohlasovať nemusíš, ale po skončení roka podáš DP DMV.
katka 23
28.07.11,07:47
Konateľ môže s.r.o. svoje auto aj prenajať, potom si môže dávať do nákladov aj PHM a opravy ale musí to byť uvedené v zmluve o prenájme MV , vedie knihu jázd. Používanie auta nahlásiť na DÚ.