Zuzkaz
10.01.07,10:18
Rada by som sa poradila ohladom podania danoveho priznania pre fyzicke osoby.
V roku 2006 som pracovala pre zahranicneho zamestnavatela na uzemi SR ako riadny zamestnanec - zavisla cinnost na dobu neurcitu. Nas urad nepodava za zamestnancov danove priznanie a an neodvadza preddavky na dan /zamestnanci si tieto zalezitosti zuradovavaju sami/. Okrem riadneho pracovneho pomeru som na dohodu som pre inu spolocnost urobila par prekladov. Ako sa tato skutocnost uvadza v danovom priznani? Ake odvody musim zaplatit? Nerada by som mala nejake podlznosti voci statu. Dakujem
Johanka
10.01.07,09:25
Rada by som sa poradila ohladom podania danoveho priznania pre fyzicke osoby.
V roku 2006 som pracovala pre zahranicneho zamestnavatela na uzemi SR ako riadny zamestnanec - zavisla cinnost na dobu neurcitu. Nas urad nepodava za zamestnancov danove priznanie a an neodvadza preddavky na dan /zamestnanci si tieto zalezitosti zuradovavaju sami/. Okrem riadneho pracovneho pomeru som na dohodu som pre inu spolocnost urobila par prekladov. Ako sa tato skutocnost uvadza v danovom priznani? Ake odvody musim zaplatit? Nerada by som mala nejake podlznosti voci statu. Dakujem
To čo je za zamestnávateľa???
Preklady si robila na dohodu o vykonaní práce?
Zuzkaz
10.01.07,09:50
Je to zastupitelsky urad. Preklady som robila na dohodu o vykonani prace.
Johanka
10.01.07,15:18
Zastupiteľský úrad je nejaká výnimka? To ani odvody za Vás neplatí, platíte si ich sami?
Zuzkaz
11.01.07,15:20
Odvody nam platia, len nam nezdanuju prijem.
evina
11.01.07,16:32
Rada by som sa poradila ohladom podania danoveho priznania pre fyzicke osoby.
V roku 2006 som pracovala pre zahranicneho zamestnavatela na uzemi SR ako riadny zamestnanec - zavisla cinnost na dobu neurcitu. Nas urad nepodava za zamestnancov danove priznanie a an neodvadza preddavky na dan /zamestnanci si tieto zalezitosti zuradovavaju sami/. Okrem riadneho pracovneho pomeru som na dohodu som pre inu spolocnost urobila par prekladov. Ako sa tato skutocnost uvadza v danovom priznani? Ake odvody musim zaplatit? Nerada by som mala nejake podlznosti voci statu. Dakujem

Zahraničné zastupiteľské úrady na území SR nie sú podľa § 48 a následne zákona o DzP platiteľom dane z príjmov na území SR, preto ani neodvídzajú za Vás preddavky na daň zo závislej činnosti.
V zmysle nasledovného/§32/ si preto povinná podať si DP pre FO typu A:
2) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), ak a) plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,

Od zamestnávateľa by si mala obdržať Potvrdenie o výške príjmu, kde budú uvedené aj odvody, ktoré zamestnávateľ vykonal za teba ako zamestnanca.Takisto musíš dostať Potvrdenie o príjme od organizácie, pre ktorú si vykonávala preklady. Tieto potvrdenia budú tvoriť prílohu Tvojho DP. Jednotlivé kolonky by Ťa mali naviesť, ako vyplniť DP. Máš nárok na odpočitateľnú položku z DZ v sume 90 816, resp. na odpočet poistného na životné, resp. dôchodkové poistenie a pod, v zmysle § 11 ods. c, d, e zákona o dani z príjmov.