inge57
10.01.07,09:35
Ahojte! Prosím Vás môj známy si na celý rok 2006 prerušil živnosť a odišiel pracovať do Írska, kde si našiel prácu u Írskeho podnikateľa. Musí za rok 2006 podávať daňové priznanie? Ďakujem.
Johanka
10.01.07,08:39
Pokiaľ má trvalý pobyt v SR, je v SR daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou a zdaňuje v SR aj príjmy zo zdrojov v zahraničí. Takže DP podať v SR musí.
Pripomínam, že s Írskom máme v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia metódu zápočtu dane a daňovník, ktorý má príjmy zo zdrojov v zahraničí, má možnosť požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP až o 6 mesiacov.
Pozri aj Írsko.
Beata2
10.01.07,10:34
Mám otázku, nie je mi celkom jasné, čo znamená daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou.
skaspa
10.01.07,10:48
Mám otázku, nie je mi celkom jasné, čo znamená daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou.
§ 2 zákona o dani z príjmov: Na účely tohto zákona sa rozumie
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt 1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, 1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,
2. právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri,
Marína
10.01.07,11:09
inge57, pre istotu si zisti, či sa pedmetný príjem týka Írskej republiky(zápočet dane) alebo Severného Írska(vyňatie príjmov), ktoré je súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.
Prečítaj si:
http://tiererova.blog.sme.sk/c/20250/Slovaci-v-zahranici-vs-Danovy-urad.html#t2
kacena
10.01.07,11:48
Ja by som sa tiež chcela spýtať na môjho otecka. Na Slovensku je ako dobrovoľný platca zdravotného poistenia , platí si 634,-Sk / mesačne zdravotné poistenie.V Írsku je riadne zamestnaný na pracovnú zmluvu od septembra 2006. Musí si na Slovensku podať daňové priznanie za rok 2006 a čo k tomu bude potrebovať ? Ak áno tak čo by sa stalo keby daňové nepodá ? Poznám veľa ľudí , ktorí takto pracujú a nič nepodávajú ?
Marína
10.01.07,12:05
kacena, čítala si môj príspevok, ktorý je tesne nad Tvojim príspevkom a priložený link? Skús si ho prečítať, prosím.
Dodatok:
Pri podpísaní prac. zmluvy v EU(a jej predložení v ZP) sa mal v ZP odhlásiť.
kacena
10.01.07,12:14
Nie veru nečítala , ďakujem za upozornenie , preštudujem si to doma a zajtra položím ešte prípadné otázky.
Sahino
15.01.07,14:59
Mohol by som vediet, akym kurzom sa prepocitava prijem v zahranici. Predpokladam ze NBS 31/12/06 (napriklad minuly rok).
abel
15.01.07,15:23
Mohol by som vediet, akym kurzom sa prepocitava prijem v zahranici. Predpokladam ze NBS 31/12/06 (napriklad minuly rok). Pozri §31 ods. 2 zákona o DP ( akým kurzom sa prepočíta príjem je aj v poučení k DP)
- priemerným kurzom za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem
- alebo platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol
pripísaný bankou
- alebo priemerným ročným kurzom, za ktorý sa podáva daňové priznanie
- alebo aj priemerom z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva DP

Niektoré vybrané kurzy pozri aj tu: http://www.porada.sk/showpost.php?p=360215&postcount=66
Johanka
15.01.07,15:38
Mohol by som vediet, akym kurzom sa prepocitava prijem v zahranici. Predpokladam ze NBS 31/12/06 (napriklad minuly rok).

Súhlasím s Abel, iba doplním, že uvedené možnosti sa týkajú príjmov zo závislej činnosti( zo zamestnania).
Sahino
16.01.07,12:26
Pozri §31 ods. 2 zákona o DP ( akým kurzom sa prepočíta príjem je aj v poučení k DP)
- priemerným kurzom za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem
- alebo platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol
pripísaný bankou
- alebo priemerným ročným kurzom, za ktorý sa podáva daňové priznanie
- alebo aj priemerom z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva DP

Niektoré vybrané kurzy pozri aj tu: http://www.porada.sk/showpost.php?p=360215&postcount=66

OK, dakujem za odpoved. Mam vsak este jednu doplnujucu otazku. Z pohladu pouziteho kurzu je rozhodny den pripisania platby na ucet alebo obdobie za ktore narok na takyto prijem vznikol. Vopred dakujem za odpovede.
Johanka
16.01.07,12:33
Odpoveď máš v príspevku od Abel , ktorý si odcitoval ....
Pozorne čítaj každú odrážku ;) .
Možno tam chýba, že daňovník si vyberie kurz pre neho najvýhodnejší.
Sahino
16.01.07,13:57
Super, dakujem za upozornenie;-). Existuje niekde popisany proces ako podat DP v Irsku a nasledne na SVK. Neviem totiz ci mam
a) v Irsku ziadat o vratenie celej dane, potom si kompletne DP podat na SVK alebo
b) si to vysporiadat v IE, naledne zapocitat DP z Irska vo svojom DP zo SVK

(kedze sa spomina metoda zapoctu, vychadza mi z toho, ze prijmom slovenskeho DU bude len rozdiel medzi danou z IE a danou vypocitanou s pouzitim SVK premennych - teda moznost b)...

Vopred dakujem
Johanka
16.01.07,15:16
V Írsku si vysporiadaš dane podľa ich zákona .
V SR podáš DP , v ktorom uvedieš tzv.celosvetové príjmy. Výsledok DP v SR nebude rozdiel medzi daňovou povinnosťou vypočítanou v slovenskom DP a daňou zaplatenou v Írsku.
Metóda zápočtu spočíva v tom, že sa vypočíta percentuálny podiel príjmov zo zahraničia na celosvetových príjmoch. Týmto percentom sa prepočíta daň.povinnosť z celosvetových príjmov. Výsledkom je číslo, ktoré je maximom pre zápočet dane zaplatenej v zahraničí.
Jednoduché, že ?:)
Ančika
15.02.07,13:22
Máme zamestnancov, ktorí požiadali o neplatené voľno, odišli do zahraničia na 1 - 2 mesiace na brigádu, zväčša v poľnohospodárstve. Tvrdia, že žiadne doklady o príjme v zahraničí nedostali. Čo s tým? Tváriť sa, že nič neviem a na základe Žiadosti, v ktorej uvedú, že nemali iné príjmy, im urobiť RZD, alebo doporučiť im, aby si podali sami DP. Viem ale, že budú odomňa chcieť, aby som im s nim pomohla. Ako im mám pomôcť?
Johanka
15.02.07,13:43
Hlavne pomôž sama sebe, a to tak, že akceptuj to, čo napísali do žiadosti o RZD. Oni tam niečo prehlasujú .... Ty nie si povinná za nich rozmýšľať a pátrať ,kto kde robil a koľko zarobil ;) .
veronikasad
15.02.07,14:10
V Írsku si vysporiadaš dane podľa ich zákona .
V SR podáš DP , v ktorom uvedieš tzv.celosvetové príjmy. Výsledok DP v SR nebude rozdiel medzi daňovou povinnosťou vypočítanou v slovenskom DP a daňou zaplatenou v Írsku.
Metóda zápočtu spočíva v tom, že sa vypočíta percentuálny podiel príjmov zo zahraničia na celosvetových príjmoch. Týmto percentom sa prepočíta daň.povinnosť z celosvetových príjmov. Výsledkom je číslo, ktoré je maximom pre zápočet dane zaplatenej v zahraničí.
Jednoduché, že ?:)

Vlani som riešila prípad, že si zamestnanec požiadal o ročné zúčtovanie dane v Irsku a uplatnil si tam aj odpočet na manželku. Pri vyplnovaní DP na Slovensku nechcel pochopiť, že na Slovensku má doplácať nejakú daň, keď celý rok žije v Írsku. Na potvrdení boli dve položky dane a ani na DU mi nevedeli povedať, ktorú z nich mám uviesť do zápočtu. Zamestnanec trval na tej vyššej, tak som ju tam uviedla na jeho zodpovednosť. Inač vychádzal na Slovensku veľký nedoplatok.

---------
Veronika
Johanka
15.02.07,18:41
To je nešťastie krajín, s ktorými máme v zmluvách o zamedzení dvojitého zdanenia metódu zápočtu dane. Ak je to skombinované s príjmami zo SR ...:mee:
Martina2
19.02.07,13:07
Ahojte potrebujem radu,
priatel pracoval od 1.1.2006 do 31.7.2006 v SR, od 1.8. do 9.10. bol evidovany na UP /nic nepoberal/. Zaroven od 19.9.2006 zacal pracovat oficialne v IRsku. Zamestnavatel mu vystavil "potvrdenie o prijme" s nazvom PAYE-PRSI a SOCIAL WELFARE BENETITS, kde ma uvedene polozky PAY /plat/, EMPLOYEES PRSI /poistky/. Ma tam uvedenu aj nieco vo vyzname Tax Credit 3120 Eur, neviem ale co to znamena. Viem ze si musi podat DP v SR, problem je v tom ze írsky zamestnavatel mu vsetku odvedenu dan z prijmu od 9-12/2006 vratil ku koncu roka. Existuje u nich nieco ako vratenie dane pre nizky prijem? Znamena to ze mu dan celu vratili, ze vsetko musi zaplatit v SR? poradi mi niekto?
Marína
19.02.07,14:21
S Írskou republikou má SR podpísanú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenenia č. 365/2000 Z.z., čl.23 - metóda zápočtu dane, t.z., že daň sa bude započítavať. Keďže FO do ŠR Írskej republiky neodviedla žiadnu daň(resp. daň jej bola vrátená v plnej výške), nie je čo započítať. Výpočet daň. povinnosti voči ŠR SR závisí od výšky celosvetových príjmov a od možnosti uplatnenia si nezdaniteľných častí základu dane-ZoDP_§11_ods.2
tax = daň
credit = zostatok v prospech, dobropis
Pre istotu otázka: Ide o Írsku republiku alebo Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska? Ak by išlo o druhú menovanú krajinu, podľa medzinárodnej zmluvy o dvojitom zdanení a ....... podľa čl. 22 platí metóda vyňatia príjmov.
Martina2
19.02.07,18:16
dik Marina,

jedna sa o Irsku republiku. Poradis mi ako mam zapocitat tu dan zo zahranicia? ja som totiz taketo DP este nerobila, a neviem ani ako zacat. Sumu uvedenu ako pay, odvedene poistky mam preratat akym kurzom? a ako sa vlastne robi to zapocitanie?
dik
Johanka
19.02.07,18:58
Lucilla1691
22.02.08,16:40
Dobry den,
Na tuto stranku som nadabila iba nahodou ale tato otazka ma zaujala, pretoze sama som kedysi hladala tieto odpovede. Pracujem v Irsku uz 3 roky a tiez som na zaciatku patrala ako je to s danovim priznanim. Takze podavala som danove priznanie typu A a je to s tymi zmluvami medzi Slovenskom a Irskom tak ako hovorite, avsak nahoda ma nejako priviedla na danovy urad na dalsi rok ked som opet chcela podat danovve priznanie, a dozvedela som sa ze danove priznanie (pracujuci v Irskej Republike) podavat nemusia ak prinesu potvrdenie o DOMICILE.
Taketo potvrdenie mi dali na danovom urade v Irsku, priniesla som ho na danovi urad na Slovensku a vsetko bolo v poriadku. Toto musim robit kazdy rok ale myslim ze to plati len ak mate v zahranici odpracovany viac ako urcity pocet dni resp. mesiacov, neviem uz presne kolko to je....
19734
05.03.08,08:16
Pokiaľ má trvalý pobyt v SR, je v SR daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou a zdaňuje v SR aj príjmy zo zdrojov v zahraničí. Takže DP podať v SR musí.
Dovolim si s tebou nesuhlasit je sice pravda ze si z dovodu trvaleho pobytu povinna podat danove priznanie ale taka ista povinnost ti vyplyva aj v tej krajine ktorejej pracujes a odvadzas dane viac ako pol roka. Táto situácia sa rieši v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia, uzavretej medzi Slovenskom a Irskom. Ak sa niekto považuje podľa vnútroštátnych predpisov za daňového rezidenta oboch krajín, postupom daným podľa zmluvy sa určí, kam takýto občan "patrí".
Kritéria pri rozhodovaní o príslušnosti občana sú zaradom tieto:
• občan je rezidentom toho štátu, v ktorom má k dispozícii stály byt,
• ak má k dispozícii stály byt v oboch štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov),
• ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemá k dispozícii stály byt v žiadnom štáte, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava,
• ak sa občan obvykle zdržiava v oboch štátoch alebo sa nezdržiava v žiadnom z nich, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ktorého je štátnym príslušníkom,
• ak je občan štátnym príslušníkom oboch štátov alebo nie je štátnym príslušníkom žiadneho z nich, príslušné orgány zmluvných štátov upravia túto otázku vzájomnou dohodou.
Cize na zaklade uvedennych skutocnosti patrite do Irska a v tom pripade ako daňový rezident Irska tu aj podavate daňové priznanie z celosvetových príjmov, na Slovensku podávate daňové priznanie len ak ste mali príjmy aj na Slovensku a len z príjmov na Slovensku aj to je tam urcena hranica od akej vysky.
Lucilla1691
05.03.08,16:08
Dakujem za reakciu,
Ja som to takto nejako myslela ako ste to povedali v poslednej vete, asi to bolo zle podane mojimi slovami. :)
19734
06.03.08,09:16
Ak ste v Irsku strávili pocas roka aspoň 183 dní alebo ak máte tu v Irsku tzv. stály byt = byt, apartmán, dom, izbu a pod., čiže bývate v UK a ide o bývanie, ktoré máte dlhodobo k dispozícií, nemusí byť vo Vašom vlastníctve a nemusíte mať v Irsku trvaly pobyt povazujete sa za danoveho rezidenta Irska.
Podla zakona o dani z prijmov c.595/2003 Z.z. v zneni neskorsich noviel ste zaroven aj danovym rezidentom v SR a to konkretne podla paragrafu 2 pism.d ste danovnikom s nebomedzenou danovou povinnostou nakolko mate trvaly pobyt na uzemi SR.
A tu dochádza k tzv. konfliktu záujmov. Podľa nášho zákona ste daňovým rezidentom na Slovensku (lebo na Slovensku máte trvalý pobyt) a súčasne ste daňovým rezidentom aj v Irsku.
Táto situácia sa rieši v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia, uzavretej medzi Slovenskom a Irskom. Ak sa niekto považuje podľa vnútroštátnych predpisov za daňového rezidenta oboch krajín, postupom daným podľa zmluvy sa určí, kam takýto občan "patrí". To ze sa to bude riadit podla tejto zmluvy je uvedene aj v hore citovanom zakone v paragrafe 1 ods.2.
Kritéria pri rozhodovaní o príslušnosti občana sú zaradom tieto:
• občan je rezidentom toho štátu, v ktorom má k dispozícii stály byt,
• ak má k dispozícii stály byt v oboch štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov),
• ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemá k dispozícii stály byt v žiadnom štáte, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava,
• ak sa občan obvykle zdržiava v oboch štátoch alebo sa nezdržiava v žiadnom z nich, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ktorého je štátnym príslušníkom,
• ak je občan štátnym príslušníkom oboch štátov alebo nie je štátnym príslušníkom žiadneho z nich, príslušné orgány zmluvných štátov upravia túto otázku vzájomnou dohodou.
Cize na zaklade uvedennych skutocnosti patrite do Irska a v tom pripade ako daňový rezident Irska tu aj podavate daňové priznanie z celosvetových príjmov, na Slovensku podávate daňové priznanie len ak ste mali príjmy aj na Slovensku a len z príjmov na Slovensku.