zuzula1
10.01.07,10:11
Ahojte,

prosim Vás, poradte mi, kde by som nasla info ohladom znizenia DPH na 10 perc. pri ortop.pomockach - klient sa zaobera predajom tohto tovaru. Ďakujem velmi pekne a prajem pekny den
ANNAP
10.01.07,09:16
zuzula1
10.01.07,09:25
Dakujem velmi pekne , velmi si mi pomohla, pekny den prajem : )
misolga
11.01.07,09:23
Očné optiky: V zozname pre zníženú sadzbu DPH 10 % sú uvedené pod kódom col.sadzobníka 7015 10 00 Okuliarové sklá korekčné, ministerstvo zdravotníctva vydalo opatrenie Opp0406-26553/2006 OL zoznam zdravotníckych pomôcok-cenník platný pre 10 % DPH-ceny sú také isté ako minulý rok .Obvolávala som zdravotné poisťovne ako a pod akou sadzbou máme tieto zdravotné pomôcky-dioptrické sklá, plasty, lupy, kontakt.šošovky účtovať, ceny sa oproti minulého roku nemenili ale jedná sa mi o správnu sadzbu dph ale v žiadnej zdravotnej poisťovni mi nevedeli dať potrebné informácie ako účtovať.V jednej poisťovni mi poradili nech dávam ceny na tieto výrobky po starom s 19 % DPH a potom možno vo februári keď im ministerstvo zravotníctva dá presnejšie informácie mám zavolať a potom sa dohodneme ako mám vyúčtovať tieto zdravotné pomôcky za mesiac január. Takže v tomto mesiaci budem zákazníkovi účtovať na predpis na dioptrické sklá sadzbu 19 % Dph a keď budem vystavovať zdravotným poisťovniam faktúru za náhradu týchto pomôcok sa stane že mi oznámia že im to mám preúčtovať s 10 % DPH...Vždy keď sa mennili sadzby DPH, boli zdravotnícke pomôcky oslobodené-potom zase začali podliehať Dph, bol v optikách a zdravotných poisťovniach obrovský chaos-optici obvolávali poisťovne, poisťovne nemali informácie z ministerstva ale zákon už bol v platnosti, potom sa spätne museli prerábať faktúry-Kocúrkovo.:mad::mad::mad: Takže prosím vás,ak niekto účtujete očné optiky a máte nejaké informácie o DPH pre tieto výrobky tak mi poradte pod ako sadzbou mám účtovať .
bepo
11.01.07,10:10
Zavolaj dovozcovi pod akým kódom colného sadzobníka to dováža,tie ceny vo Opatrení MZ sú maximálne čo znamená že môžu byť aj nižšie
misolga
11.01.07,12:14
čo sa týka mňa, tak nakupujeme korekčné sklá od slovenských výrobcov a na faktúrach je 19 % sadzba DPH..
misolga
16.01.08,21:41
Od 01.01.2008 mali očné optiky pri predaji korekčných skiel a ostatných zdravotných pomôcok uplatňovať 10 % Dph, avšak majiteľka optiky začala tento tovar so zníženou sadzbou predávať až od 09.01.2008, takže tržby za tento tovar cez registračku má do 08.01.2008 v 19% sadzbe DPH a od 09.01.2008 v správnej 10 % sadzbe dph.

Môže postupovať nasledovne ? :
-tržby do 08.01. v 19 % sadzbe zrátať a túto sumu vystornovať cez registračku
- znovu nahodiť tržby do registračnej pokladne v takej istej výške ibaže zo správnou 10 % dph
misolga
18.01.08,11:19
Prosím , vie mi niekto poradiť?:o
bepo
18.01.08,12:42
A čo chce urobiť s rozdielom? Bude hľadať každého klienta a na podpis mu vráti rozdiel v dph? Lebo stornovať celodennú tržbu nie je sranda.
misolga
18.01.08,17:52
A je aj iná možnosť, alebo to nechá tak ako to účtovala aj keď v nesprávnej sadzbe dph?
Myslela som že ak má dennú tržbu v sadzbe 19% napr.DZ: 21008,- Sk , DPH 19 % : 3992,-Sk, spolu tržba 25000,-Sk, túto sumu vystornuje z registračky a nahodí znovu do Reg.pokladne: DZ 22.727,- , DPH 10 % 2273,-Sk, spolu tržba 25000,-Sk.
bepo
20.01.08,11:01
Ja by som to nechal tak ako to je, jedine žeby sa nejaký klient vrátil že sa mu to zdá veľa tak to vystornoval a nablokoval so správnou dph a k omluve dal nejakú handričku na okuliare zadarmo.
Reprografia
20.01.08,14:06
Zdravím,
tiež "bojujem" s problémom 10 % DPH. Vedel by niekto prosím poradiť, kto má skúsenosť s tlačiarenskými výrobkami. Sme tlačiareň, ktorá tlačí aj reklamné brožúrky, letáky (tam samozrejme neuplatním 10% DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html)), ale aj hospodárske tlačivá - faktúry, potvrdenky CIM, výkazy, daňové tlačivá a pod, časopisy pre zdravotníkov - a tu netuším, čo s tým. Do ktorej sadzby to zadeliť. A tiež ma zaujímajú aj tlačiarenské služby napr. my vo veľkom kopírujeme - rozmnožujeme materiály, viažeme ich a pod. Akou DPH toto zdaniť?
Dotazovala som ohľadom tohoto aj DÚ, tak som zvedavá, či mi odpíšu. Stále som si myslela, že do tetjo kategórie budú spadať knihy s ISBN.
A okrem toho si myslím, že keď sa už pri týchto tlačiarenských výrobkoch má uplatňovať 10 % DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html), čo potom papier na ich výrobu?
Díki za info
Marianna01
20.01.08,14:40
Podľa zákona ak sa vypočíta nesprávna výška DPH, a to vyššia, ako mala byť, DPH sa odvedie vyššia. Pohľadám príslušné ustanovenie.
Zita5
21.01.08,06:00
Zdravím,
tiež "bojujem" s problémom 10 % DPH. Vedel by niekto prosím poradiť, kto má skúsenosť s tlačiarenskými výrobkami. Sme tlačiareň, ktorá tlačí aj reklamné brožúrky, letáky (tam samozrejme neuplatním 10%DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html)),
ale aj hospodárske tlačivá - faktúry, potvrdenky CIM, výkazy, daňové tlačivá a pod, časopisy pre zdravotníkov - a tu netuším, čo s tým. Do ktorej sadzby to zadeliť.

Pri tlačivách , nakoľko sa jedná už o nomenklatúrne číslo podľa colného sdzobníka "4820" bude 19% . Strana v colnom sadzobníku 338.

A tiež ma zaujímajú aj tlačiarenské služby napr. my vo veľkom kopírujeme - rozmnožujeme materiály, viažeme ich a pod. Akou DPH toto zdaniť?
Dotazovala som ohľadom tohoto aj DÚ, tak som zvedavá, či mi odpíšu. Stále som si myslela, že do tetjo kategórie budú spadať knihy s ISBN.
A okrem toho si myslím, že keď sa už pri týchto tlačiarenských výrobkoch má uplatňovať 10 % DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html), čo potom papier na ich výrobu?
Díki za info
Doplnené aj hore v texte .
Prikladám Colný sazobník , ktorého sa treba pridžiavať . Pre Vás sú dôležité z prílohy č. 7 Zákona o DPH číselné kódy "4901" " 4903" a "4904" .....pozrite si ich v Colnom sadzobníku .V tých prípadoch účtujete 10% DPH. Strana colného sadzobníka 340 -341 .
http://www.porada.sk/t64177-novy-colny-sadzobnik.html?highlight=Coln%FD+sadzobn%EDk

Dotazovať sa na DÚ nepomôže , ale môžete požiadať Colný úrad o zatriedenie na základe žiadosti , ktorá je v tejto téme http://www.porada.sk/t67858-dph-na-knihy.html


Čo sa týka nákupu papiera , tak ten budete nakupovať v 19% DPH . Čiže vstupná DPH bude vyššia ako výstupná .Ale to je v rámci zákona , takže s tým sa nezaoberajte .Na papier DPH neznížili .

Z mojej strany zatiaľ toľko , možno ma niekto doplní , alebo opraví .
Reprografia
21.01.08,16:30
Doplnené aj hore v texte .
Prikladám Colný sazobník , ktorého sa treba pridžiavať . Pre Vás sú dôležité z prílohy č. 7 Zákona o DPH číselné kódy "4901" " 4903" a "4904" .....pozrite si ich v Colnom sadzobníku .V tých prípadoch účtujete 10% DPH. Strana colného sadzobníka 340 -341 .
http://www.porada.sk/t64177-novy-colny-sadzobnik.html?highlight=Coln%FD+sadzobn%EDk

Dotazovať sa na DÚ nepomôže , ale môžete požiadať Colný úrad o zatriedenie na základe žiadosti , ktorá je v tejto téme http://www.porada.sk/t67858-dph-na-knihy.html


Čo sa týka nákupu papiera , tak ten budete nakupovať v 19% DPH . Čiže vstupná DPH bude vyššia ako výstupná .Ale to je v rámci zákona , takže s tým sa nezaoberajte .Na papier DPH neznížili .

Z mojej strany zatiaľ toľko , možno ma niekto doplní , alebo opraví .


Vďaka za odpoveď, už som si to popozerala. S tým papierom to bola iba ironická poznámka, to mi je jasné, že 19% DPH. V tých colných sadzobníkoch - to je taký alibizmus. Tiež pod kódom 4901 sú vymenované knihy, brožúry, letáky a podobné tlačiarenské výrobky je uvedené a ostatné. Ale čo do toho ostatného. My teraz napríklad vyrábame brožúrky na školenia s testami, alebo kopírujeme jeden list A4 so vstupnými testami v počte 1000 ks alebo robíme info brožúrky ohľadom životného prostredia. Ja by som tam napr. všade dala 10% DPH, pretože okrem kódu 4901, my to nikam nepasuje. Ale čo ak ...
Ja viem, že asi najlepšie by bolo dať tam všade 19% DPH, ke%dže nejde o knihy na predaj a hotovo. Nič tým nepokazím, akurát odvediem viac DPH, ale na druhej strane štát bude nesmierne rád.
zltalienka
26.05.08,06:30
Nechcem otvárať novú tému tak moju (asi dosť smiešnu) otázku priradím sem:
Sme predajňa, ktorá má tovar s 19% DPH aj s 10% DPH. Musí byť na bločku uvedená 10% DPH (v nulovej hodnote) aj keď sa v danom nákupe tovar s 10% DPH nevyskytoval (len tovar s 19% DPH)?
Je to tak?
zltalienka
26.05.08,08:29
prosím.... nikto nevie?
Tweety
26.05.08,08:32
prosím.... nikto nevie? Ak tam znížená sadzba nie je, tak určite uvádzaná byť nemusí. Ale stretla som sa s dph aj , aj.T.j. 10%, 19%.
zltalienka
26.05.08,08:42
Ďakujem za odpoveď! Pekný dník
Lucka F.
26.05.08,12:03
Ahojte všetci,

mám taký superproblém, skúšala som tu nájsť niečo obdobné, ale bezvýsledku.

V roku 2001 sme prijali faktúru (4731,70+23% DPH 1088,40). Tú sme nezaplatili, tak mi ostala visieť v DPH
V roku 2008 sme prijali dobropis (4890,9+19% DPH 929,30). Ten som normálne zaúčtovala.

DPH z roku 2001 som ručne zapísala ako zaplatenú, čo mi spôsobilo, akokeby som ju 2x dlzila danovemu uradu.

neviete poradit co s tym?