vysokan
10.01.07,11:00
Chcel by som sa spýtať, či má niekto skúsenosť so situáciou, keď boli omylom zaslané peniaze zamestnancovi. Teda v skutočnosti dostal viac ako mal dostať, a čo je najdôležitejšie, že už nieje zamestnancom spoločnosti od 01.10.2006.
Dá sa nejakým spôsobom nárokovať vrátenie čiastky ktorá mu bola zaslaná?
Za odpovede a názory vopred ďakujem
horka
10.01.07,10:35
Skusit je to mozne, ale vratit to nemusi, resp. len na zaklade rozhodnutia sudu.
Chobot
10.01.07,10:43
Chcel by som sa spýtať, či má niekto skúsenosť so situáciou, keď boli omylom zaslané peniaze zamestnancovi. Teda v skutočnosti dostal viac ako mal dostať, a čo je najdôležitejšie, že už nieje zamestnancom spoločnosti od 01.10.2006.
Dá sa nejakým spôsobom nárokovať vrátenie čiastky ktorá mu bola zaslaná?
Za odpovede a názory vopred ďakujem

Jasné, že môžete nárokovať.

V prvom rade sa môžeš odvolať na občiansky zákonník, tretiu hlavu - Bezdôvodné obohatenie. V paragrafoch 451 a ďašlích je to uvedené:

"§ 451


(1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.

(2) Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov."

Ak to nepomôže, môžete mu pohroziť súdnym vymáhaním tohto prospechu.

Podobná téma bola aj tu:

http://www.porada.sk/t36792-zle-vyplatena-mzda.html
liba2
10.01.07,13:23
Chcel by som sa spýtať, či má niekto skúsenosť so situáciou, keď boli omylom zaslané peniaze zamestnancovi. Teda v skutočnosti dostal viac ako mal dostať, a čo je najdôležitejšie, že už nieje zamestnancom spoločnosti od 01.10.2006.
Dá sa nejakým spôsobom nárokovať vrátenie čiastky ktorá mu bola zaslaná?
Za odpovede a názory vopred ďakujemMne sa to stalo vo firme kde nebolo zvykom dávať zálohy na mzdy. Zamestnanec, ktorý vo firme končil, dostal odmenu vyplatenú v hotovosti (pred vianocami), čo som prehliadla a nezrazila vo výplate. Bola to čiste moja chyba. Napísala som mu osobný list, vysvetlila čo sa stalo a požiadala aby vrátil. On keď dostal výplatu na účet dobre vedel, že dostal viac, ale sa neozval. Až na základe môjho listu prišiel a peniaze vrátil.
Vzhľadom na to, že to bola moja chyba, dostal odo mňa 10% "nálezné" :D . Aj tak som bola rada, že to tak dopadlo.
ZuzanaP
11.01.07,05:16
Dúfam, že to tak dopadne aj v mojom prípade a ten zamestnanec bude "charakter" a vráti korunky, keď nie, zaplatím to ja :mee: . Čo už, človek sa celý život učí.
kanianka
11.01.07,05:29
aj mne sa to stalo, ale zamestnankyňa mi po telefonickom kontakte peniaze priniesla.