filka
10.01.07,12:18
Niektorých našich zamestnancov posielame na školenie na motor. vozíky k jednej zmluvnej firme. Ide o to, že je to dosť drahé školenie, a stali sa nám prípady, kedy zamestnanci po niekoľkých mesiacoch, často ešte v skúšobnej dobe, jednoducho z firmy odišli a preukaz samozrejme žiadali so sebou.
Je to majetok firmy? Alebo už zamestnanca, hoci sme ho platili my?
Môžeme im takýto preukaz jednoducho nevydať a oponovať tým, že oni si v podstate ešte ani jeho hodnotu neodpracovali? Žiadna pridaná hodnota z nich…
A vôbec, ide o zaučenie zamestnanca v zmysle §154 Zákonníka práce?mám rozumieť jeho zneniu „…a zamestnávateľ je povinný zamestnancovi vydať potvrdenie o zaškolení/zaučení“, tak, že nielen počas výkonu práce u nás, ale aj po skončení prac. pomeru??
Ako sa máme brániť v takýchto prípadoch?Nie sme predsa zaškoľovací ústav...:confused:
karka
10.01.07,11:33
My davame podpisat zamestnancom pred skolenim ze min rok budu pracovat vo fy inak im bude suma za skolenie + naklady pripadne alik. ciastka stiahnuta z platu.
filka
10.01.07,12:19
No to napadlo aj mna, ale cim to mate podlozene??Akym pravnym predpisom?Zakonnik prace o nicom takom nehovori,podla mna by sa to dalo napadnut.
Gabi03
10.01.07,12:23
Pozri § 155 ZP.
filka
10.01.07,12:37
Gabi, to nie je prípad podľa §155.je to len podľa §154, zaučenie zamestnanca. Dohoda o zvýšení kvalifikácie sa vzťahuje na zvyšovanie kvalifikácie ako dlhodobý proces, kde "náklady na školenie presiahnu aspoň 100.000,- Sk"; nie na jednorázové zaškolenie na vozíky resp. po roku preškolenie...
Gabi03
10.01.07,12:42
Všade sa píše o zvýšení kvalifikácie. Ja som skôr chcela poukázať na tú dohodu.
Skôr si treba položiť otázku, či je zvyšovanie kvalifikácie povinné zo zákona dané pozíciou - funkciou bez ktorého by nevedeli vykonávať svoju prácu, alebo je to len nejaké plus....

My sme voľakedy brali do zamestanania len takých ZCov, ktorý mali určitý preukaz, bez ktorého vôbec nemohli vykonávať danú činnosť. Tí, ktorí nemali, sme ich poslali na školenie s tým, že si to zaplatia postupne. Čiže my sme im to zaplatili, ale potom po určitých čiastkach strhávali zo mzdy, alebo po skoršom skončení sa strhla zostatková časť nákladov na to školenie.
Danila
10.01.07,13:12
Ide o školenie bez ktorého pracovník nemôže obsluhovať daný prostriedok. Kontroluje to taktiež IP. Preukaz/osvedčenie/ nie je majetok pracovníka. Ak nesplní dohodnuté podmienky v zmluve, ktoré by mali existovať pred školením, a zo zamestnania odíde predčasne, školenie si zaplatí, alebo odíde bez príslušného preukazu /osvedčenia/.
Chobot
10.01.07,13:17
Gabi, to nie je prípad podľa §155.je to len podľa §154, zaučenie zamestnanca. Dohoda o zvýšení kvalifikácie sa vzťahuje na zvyšovanie kvalifikácie ako dlhodobý proces, kde "náklady na školenie presiahnu aspoň 100.000,- Sk"; nie na jednorázové zaškolenie na vozíky resp. po roku preškolenie...

Hotového človeka s preukazom na tie vozíky asi ťažko nájdete. Ak chcete byť čestní a poctiví a dodržiavať ZP, tak si nepomôžete a musíte znášať riziko, že človeka zaškolíte, zaučíte a náhodou vám odíde v skúš. dobe.

To školenie nie je taký veľký náklad, aby ste ho mohli zaviazať zotrvať vo firme.
filka
10.01.07,13:20
Danila, to sa mi celkom páči, je to tak, také školenie je povinné aby mohol vykonávať prácu podľa zmluvy. Ale na čom zakladáš to tvrdenie, že odíde "predčasne" atď. Samozrejme, že by to tak "malo" fungovať, je to celkom logické, ale o čo to oprieť?
A koniec koncov, trh práce sa mi nezdá taký, že máš desiatich záujemcov o danú prácu a hneď aj s potrebným preukazom v ruke, akokoľvek by sme takých hľadali...
Chobot, suhlasim,je to len na nase riziko...
Dakujem vsetkym za prispevky.
Danila
11.01.07,17:44
Danila, to sa mi celkom páči, je to tak, také školenie je povinné aby mohol vykonávať prácu podľa zmluvy. Ale na čom zakladáš to tvrdenie, že odíde "predčasne" atď. Samozrejme, že by to tak "malo" fungovať, je to celkom logické, ale o čo to oprieť?
A koniec koncov, trh práce sa mi nezdá taký, že máš desiatich záujemcov o danú prácu a hneď aj s potrebným preukazom v ruke, akokoľvek by sme takých hľadali...
Chobot, suhlasim,je to len na nase riziko...
Dakujem vsetkym za prispevky.Ja nezakladám tvrdenie, že odíde predčasne. Ja zakladám tvrdenie, že ak predčasne odíde, vráti osvedčenie, alebo peniaze. Ty zaplatíš školenie. Osvedčenie je na meno. On odíde s osvedčením a iná firma ho okamžite berie. Príjmy bude dosahovať tvojimi výdavkami. O tom to je.
Black
11.01.07,18:59
Filka, prečo sa bojíš, že to nebude o čo oprieť, nepotrebuješ na to predpis, je to vecou dohody medzi ZĽ a ZC, teda vecou znenia pracovnej zmluvy - ZP §43 (4).
filka
12.01.07,05:20
Podľa mňa zamestnávateľ nemôže prenášať náklady na vzdelavanie zamestnanca, s vynimkou ako som spominala ze sa podpise dohoda o zvyseni kvalifikacie, naklady min. 100 tis. ... Pokial ide o taketo "male" skolenia, tak sa to asi neda (nehovoriac o zakonnych skoleniach), a ten preukaz je osobnym preukazom zamestnanca, ktory mu musime vydat...
Som sa utvrdila v tomto nazore u viacerych zdrojov, ale urcite je priestor na polemizovanie...
Danila
12.01.07,07:13
Podľa mňa zamestnávateľ nemôže prenášať náklady na vzdelavanie zamestnanca, s vynimkou ako som spominala ze sa podpise dohoda o zvyseni kvalifikacie, naklady min. 100 tis. ... Pokial ide o taketo "male" skolenia, tak sa to asi neda (nehovoriac o zakonnych skoleniach), a ten preukaz je osobnym preukazom zamestnanca, ktory mu musime vydat...
Som sa utvrdila v tomto nazore u viacerych zdrojov, ale urcite je priestor na polemizovanie...Filka, ten preukaz je na meno zamestnanca, ale majetkom firmy, tak ako je na meno zamestnanca OOPP, ale majetkom firmy. Vydáš mu ho, ak bude na mechanizme pracovať, ak príde kontrolór a pod. potom uzamkneš do "šuflíka".
poncoo
23.02.08,11:20
Zdravim,
uvodom par faktov: pracujem na Dohodu o vykonani prace pre pracovnu agenturu (zamestnavatel), ocakavam prechod na TPP. Este pocas prace na dohodu absolvujem skolenie na VZV (na ziadost zamestnavatela), ktore mi zamestnavatel aj preplati. Neuzatvorili sme ziadnu pisomnu dohodu o podmienkach pouzivania, alebo nejakej viazanosti vydaneho osvedcenia.

Chcem sa spytat, ci za tychto podmienok ostane vydane osvedcenie mojim majetkom aj po pripadnom odchode z firmy a ci ma zamestnavatel pravo nevydat mi osvedcenie aj ked znie na moje meno.
Dalej, ci sa skolenie berie ako bezny pracovny den, teda s narokom na mzdu akoby som bol v praci, alebo to treba dohodnut?
Posledna otazka, mimo dohodnuty rozsah prac sa "musim" zucastnovat skoleni, hoci len na par hodin napr. v sobotu a v nedelu, co mi zamestnavatel odmieta preplatit. Vysvetluje to zvysovanim kvalifikacie pre buduci vykon prace a ze de facto investujem do seba. Preplatenie tohto casu si narokujem a ak nie, odmietol som ucast vo svojom volnom case, iba ak pocas bezneho pracovneho tyzdna. Je moj postoj spravny? Dakujem za rady.
Chobot
25.02.08,11:15
Zdravim,
uvodom par faktov: pracujem na Dohodu o vykonani prace pre pracovnu agenturu (zamestnavatel), ocakavam prechod na TPP. Este pocas prace na dohodu absolvujem skolenie na VZV (na ziadost zamestnavatela), ktore mi zamestnavatel aj preplati. Neuzatvorili sme ziadnu pisomnu dohodu o podmienkach pouzivania, alebo nejakej viazanosti vydaneho osvedcenia.

Chcem sa spytat, ci za tychto podmienok ostane vydane osvedcenie mojim majetkom aj po pripadnom odchode z firmy a ci ma zamestnavatel pravo nevydat mi osvedcenie aj ked znie na moje meno.

Na toto sú rôzne názory, ja si však myslím, že pokiaľ je nejaký preukaz odbornosti (osvedčenie o absolvovaní školenia, preukaz spôsobilosti niečo vykonávať a pod.) patrí osobe, ktorá to školenie absolvovala a ktorá je uvedená na preukaze a nie firme, ktorá to zaplatila. Preto by to nemali zadržať. Ja by som s nimi vypiekol asi tak, že by som požiadal o vystavenie duplikátu v tej firme, ktorá školenie organizovala.


Dalej, ci sa skolenie berie ako bezny pracovny den, teda s narokom na mzdu akoby som bol v praci, alebo to treba dohodnut?

Áno, školenie je ako pracovná cesta, pokiaľ je to mimo miesta pracoviska. Pokiaľ je to na pracovisku, tak je to tiež výkon práce. Mzda v oboch prípadoch patrí taká, ako keby si v ten deň pracoval.



Posledna otazka, mimo dohodnuty rozsah prac sa "musim" zucastnovat skoleni, hoci len na par hodin napr. v sobotu a v nedelu, co mi zamestnavatel odmieta preplatit. Vysvetluje to zvysovanim kvalifikacie pre buduci vykon prace a ze de facto investujem do seba. Preplatenie tohto casu si narokujem a ak nie, odmietol som ucast vo svojom volnom case, iba ak pocas bezneho pracovneho tyzdna. Je moj postoj spravny? Dakujem za rady.

Tvoj postoj je správny, zam-ľ ťa nemôže nútiť absolvovať niečo ako pracovnú záležitosť na úkor tvojho voľného času. A ak áno, tak jedine udeliť náhradné voľno alebo to preplatiť ako nadčas.