koalko
27.12.04,20:15
V novele zákona o daniach z príjmov č. 659/04 Z.z. je doplnený §25 odst.6)
ktorý znie: "Pri obstaraní hmot.majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty".
Ako mám tomu rozumieť?
KEJKA
27.12.04,19:56
Tak ako je napísané, t.j. prenajímateľ odvedie DPH, nájomca si ju uplatní.
/ak je platititeľ aje nárok na odpočítanie/. Ak nie je nárok na odpočítanie, tak je to náklad = 548
Obstarávacia cena u nájomcu =istina u prenajímateľa bez dph plus súvisiace náklady.
moja doplnujúca OTáZKA - AKO JE TO, AK JE NáJOMCA NEPLATITEľ A OBSTARá OSOBNé AUTO?
vladan
28.12.04,06:37
V novele zákona o daniach z príjmov č. 659/04 Z.z. je doplnený §25 odst.6)
ktorý znie: "Pri obstaraní hmot.majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty".
Ako mám tomu rozumieť?
Bola som na školení Minárskeho a on tento doplnok vysvetlil takto:
z uvedeného znenia zákona vyplýva, že v prípade obstarania hmotného majetku formou finančného prenájmu, pri ktorom zákon o DPH neumožňuje odpočítanie dane z pridanej hodnoty (osobný automobil) nie je táto neodpočítateľná daň súčasťou obstarávacej ceny (z ktorej nájomca uplatňuje daňové odpisy) a preto je táto daň daňovo uznaným výdavkom.
Ešte upozornenie: uvedená zmena v zákone sa bude uplatňovať už za zdaňovacie obdobie roku 2004 :D
Yvvetta
28.12.04,10:54
Ako budete teraz opravovať DPH za rok 2004 ? DPH bolo súčasťou vstupnej ceny automobilu a vypočítavala som zo vstup. ceny odpisy.
Ako to všetko budete opravovať ?
Sany
28.12.04,11:23
Ja tak, že opravím interný doklad, ktorým som to zaúčtovala a odpis účtujem raz za rok na konci roka, takže no problem. Ja sa chcem opýtať na účtovanie leasingového úroku. Ja mám vlastne zaúčtované všetky aj budúce úroky spôsobom 381/474 a rozpúšťam to podľa skutočných platieb. Myslíte, že to tak môže byť? Ide mi o to, aby som mala celý záväzok zaúčtovaný a nie ho účtovala postupne až keď mi vzniká.
Yvvetta
28.12.04,12:38
Ja si myslím Sany, že to robíš správne.
koalko
29.12.04,19:42
určite to platí už za rok 2004? Lebo novela zákona je s platnosťou od 1.1.2005 .
vladan
30.12.04,06:06
skús pozrieť prechodné ustanovenia, tie sú v novelách veľmi dôležité. Ale môžem ti potvrdiť, že to určite platí už za rok 2004.
Katarína STR
30.12.04,06:20
Ja som bola tiež na školení Ing. Minárskeho a on to presne tak povedal, ako tvrdí vladan.
mudroš
30.12.04,09:33
Ja tak, že opravím interný doklad, ktorým som to zaúčtovala a odpis účtujem raz za rok na konci roka, takže no problem. Ja sa chcem opýtať na účtovanie leasingového úroku. Ja mám vlastne zaúčtované všetky aj budúce úroky spôsobom 381/474 a rozpúšťam to podľa skutočných platieb. Myslíte, že to tak môže byť? Ide mi o to, aby som mala celý záväzok zaúčtovaný a nie ho účtovala postupne až keď mi vzniká.

Nie je to správne. Podľa postupov účtovania pre podnikateľov a úrok účtuje v deň splatnosti splátky. Ak sa splátky nekryjú s účtovným obdobím, tak je treba časovo rozlišovať alikvotnu časť úroku. Keď sa splátky platia pozadu, ta sa časť úroku, ktorá sa týka roku 2004, zaúčtuje 562/474 (tak je to v postupoch účtovania).
Ak sa splátky platia dopredu, ta tú časť úroku, ktorá sa týka roku 2005, treba časovo rozlíšiť a zaúčtovať 381/474.

Podľa novely zákona o dani z príjmov, aj do základu dane to pôjde v súlade s účtovníctvom. Boli novelizované aj postupy pre JÚ, aby sa dalo do základu dane uplatniť "nájomné" podľa účtovných predpisov. preto bolo do postupov účtovania v JÚ doplnené účtovanie lízingov.