orazel
10.01.07,17:42
Je možné platiť záväzky podnikateľa, ktoré sú adresované na jeho obchodné meno, z jeho osobného účtu?
Zoltán Kovács
10.01.07,16:53
Je možné platiť záväzky podnikateľa, ktoré sú adresované na jeho obchodné meno, z jeho osobného účtu?

Platiť je možné, ale DÚ to nemá moc rád.
Zdeni
10.01.07,17:00
Treba "dotlačiť" podnikateľa k otvoreniu podnikateľského účtu.;)
Marianna01
10.01.07,18:34
Po dotlačení však možno veľmi rýchlo sa podnikateľ odtlačí - milému začínajúcemu podnikateľovi som podobne poradila, po 1a1/2 roku sa ma jeho manželka (mierne zúfalo) pýtala, či ten účet nemôže zrušiť, lebo len ho vedú v banke, mesačne platia za vedenie účtu a ako je rok dlhý, neplatí z neho nič. Ešte aj účty za telefón platí v hotovosti.
ďalší príklad sú manželia SZČO obaja, ktorí majú aj sporožírový účet. Majú platiť v banke za vedenie troch účtov?
Zdeni
10.01.07,19:01
Po dotlačení však možno veľmi rýchlo sa podnikateľ odtlačí - milému začínajúcemu podnikateľovi som podobne poradila, po 1a1/2 roku sa ma jeho manželka (mierne zúfalo) pýtala, či ten účet nemôže zrušiť, lebo len ho vedú v banke, mesačne platia za vedenie účtu a ako je rok dlhý, neplatí z neho nič. Ešte aj účty za telefón platí v hotovosti.
ďalší príklad sú manželia SZČO obaja, ktorí majú aj sporožírový účet. Majú platiť v banke za vedenie troch účtov?
Súhlasím, v takomto prípade áno, keď nemajú čo platiť ale z otázky orazel-a som pochopila, že by bolo čo platiť, a či sa to môže z osobného účtu. Tak som jednoznačne za to, aby si otvoril podnikateľský účet. Aj mne sa stane, že podnikateľ zaplatí omylom z osobného namiesto podnikateľského a samozrejme, že sa nič nedeje, ale robiť to sústavne, to sa mi nezdá. A keď tak strašne nechcú platiť cez účet, tak nech neplatia ani cez osobný a všetko poštou.
Môj názor: na podnikateľské veci podnikateľský, na osobné osobný.;)
orazel
10.01.07,19:09
tak akým spôsobom zaučtovať podnikateľovy pravidelné platby z jeho osobného účtu ( odvody poisťovniam a pod) v peňažnom denníku, aby to bolo trochu po vôli daňovému úradu. Dakujem za rady
Zdeni
10.01.07,19:13
tak akým spôsobom zaučtovať podnikateľovy pravidelné platby z jeho osobného účtu ( odvody poisťovniam a pod) v peňažnom denníku, aby to bolo trochu po vôli daňovému úradu. Dakujem za rady
No už tým, že mu to ide z osobného účtu, im to po vôly nebude, ale vyhodiť to nemôžu:rolleyes: /aspoň nemám také info/. V denníku to zaúčtuj do VOZD odvody do fondov.
Marianna01
10.01.07,19:17
tak akým spôsobom zaučtovať podnikateľovy pravidelné platby z jeho osobného účtu ( odvody poisťovniam a pod) v peňažnom denníku, aby to bolo trochu po vôli daňovému úradu. Dakujem za rady

Ja to v takomto prípade dávam z pokladne - tie peniaze "vrátil" na osobný účet z podnikateľskej pokladne, prikladám k tomu kópiu výpisu z osobného účtu, že skutočne peniaze odišli do poisťovní. K tomu vypíšem VPD. Viem, že to nie je celkom "čisté", ale ináč mi skutočne nebudú sedieť zostatky na účtoch v BU a v peňažnom denníku.
Zita5
10.01.07,19:23
Ja by som to účtovala v peňažnom denníku interným dokladom ako VOZD-odvody do fondov a priložila by som kópiu BV z osobného účtu .
Takto by som postupovala aj pri iných podnikateľských platbách ,pokiaľ ich už platil z osobného účtu .
orazel
10.01.07,19:23
No už tým, že mu to ide z osobného účtu, im to po vôly nebude, ale vyhodiť to nemôžu:rolleyes: /aspoň nemám také info/. V denníku to zaúčtuj do VOZD odvody do fondov.

Takže všetky úhrady z osobného účtu evidovať v peňažnom denníku a ako doklady o zaplatení evidovať výpisy z osobného účtu ?
orazel
10.01.07,19:27
Tu je veľa možností, ale asi najrozumnejšie je zriadiť bežný účet, alebo skutočne všetko platiť poštovými poukážkami a vyhneme sa komplikáciám :-)
Zdeni
10.01.07,19:28
Ja to v takomto prípade dávam z pokladne - tie peniaze "vrátil" na osobný účet z podnikateľskej pokladne, prikladám k tomu kópiu výpisu z osobného účtu, že skutočne peniaze odišli do poisťovní. K tomu vypíšem VPD. Viem, že to nie je celkom "čisté", ale ináč mi skutočne nebudú sedieť zostatky na účtoch v BU a v peňažnom denníku.
Aj ja vypisujem VPD, lebo z účtu sa nedá, nesedel by, no pokladňa nám sedí vždy, že?:D ;) a priložím kópiu osobného účtu. Takže Marianka účtujeme tak isto, len podnikateľov "nenútime" tak isto.:D :D :D
andi
11.01.07,17:19
Prosím Vás a ako treba zaúčtovať opačný prípad keď z podnikatelského účtu platí osobné veci,,napr.pri nákupoch,tankovaní atď..Ja to účtujem ako VNZD.Robím to dobre?
cloe
11.01.07,17:24
Robíš to dobre, je to VNZD. Ja to mám označené ako osobná spotreba.
andi
11.01.07,17:31
Ďakujem za rýchlu odpoveď.