MMosny
10.01.07,17:05
ahojte, chcel by som sa opytat, ci je mozne aby zamestnavatel dodal zamestnancovi len elektronicku verziu vyplatnej pasky - teda v zmysle ze ju posle emailom alebo umiestni na svojej Intranetovej stranke.

na reakciu ze podla "§130 odsek (5) Zákonníka prace:
Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene prace ..... "


zamestnavatel reagoval:
Dovolim si v tomto pripade upriamit pozornost na slovo „pisomny“, to neznamena tlaceny. Pisomny doklad je aj elektronicka verzia.

ma pravdu?

dakujem
Janka6685
10.01.07,16:48
Na internetovej stránke???? To si každý bude môcť pozrieť, kto koľko zarába (a iné info.)?
accad
10.01.07,16:50
Ak zamestnávateľ zabezpečí, aby každý zamestnanec mal možnosť dostať svoju výplatnú pásku, hoci aj elektronickou poštou a zamestnanec mu prevzatie výplatnej pásky potvrdí, tak aby zamestnávateľ preukázal splnenie si svojej povinnosti podľa Zákonníka práce § 130 ods.5, je to možné. V zmysle tohto § je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad, čo musí aj preukázať. Nestačí len rozhodnutie zamestnávateľa, nakoľko § 119 ods.2 hovorí, že mzdové podmienky zamestnávateľ dohodne so zamestnancom v pracovnej zmluve.
Trvala by som ale na tom, aby zamestnávateľ v tomto prípade zabezpečil nemožnosť prístupu a zneužitia týchto údajov inou osobou.
MMosny
11.01.07,06:22
@janka: nie Internetovej ale Intranetovej - system pristupny len zo siete zamestnavatela pod heslom.

@accad: dakujem za odpoved. nestalo sa prvy krat, ze sa zamestnavatel rozhodol o takyto tah bez dojednania alebo upozornenia. skor mi to zasa zavana nejakym podvodom. aku vyhodu to moze mat pre zamestnavatela?
endrju
11.01.07,06:55
O dôvodoch, ktoré zamestnávateľa viedli k prechodu na elektronické výplatné pásky, môžeme ako nezúčastnení pozorovatelia iba premýšľať.
Ako autorovi prvého príspevku odpovedal niekto z vedúcich pracovníkov zamestnávateľa na otázku o dôvodoch takéhoto kroku?

Viem si ako programátor predstaviť, že zamestnanec si svoju elektronickú výplatnú pásku z intranetovej aplikácie vytlačí iba vtedy, keď má o to záujem. Ušetrí sa množstvo papiera, ktoré po krátkom preštudovaní v mnohých prípadoch končí medzi odpadom.

Ak je intranetová aplikácia prepojená s programom na výpočet miezd a inými aplikáciami používanými vo firme na evidenciu činnosti firmy, zamestnancovi môžu byť sprístupnené v elektronickej forme aj doklady, na základe ktorých bola mzda vypočítaná a pod.
Samozrejme, ide o dosť hypotetickú úvahu. Avšak takéto niečo je realizovateľné bez väčších problémov.

V prvom príspevku nie je úplne jednoznačne uvedené, akú podobu má elektronická výplatná páska (napr., dokument typu "Word / Excel").
Ak všetci zamestnanci majú v pracovnom čase prístup k intranetu a elektronická výplatná páska má aj "pridanú hodnotu" (napríklad, nejaké štatistiky vývoja príjmov zamestnanca za dlhšie obdobie), nepovažoval by som to iba za pokus zamestnávateľa o poškodenie zamestnancov.

Výhody pre zamestnávateľa potom môžu byť aj v tom, že zamestnancom sú "na počkanie" poskytnuté údaje, ktoré im inak musí poskytovať mzdárka. Azda sa nemusím obšírne rozpisovať o tom, že mzdárky sú v súčasnosti preťažené kontrolovaním skontrolovaného, vykazovaním vykázaného, dokazovaním dokázaného a potvrdzovaním potvrdeného.

P.S.
Kedysi sa tu niečo hovorilo o nápade na založenie spolku na ochranu mzdových účtovníčiek. Neviete náhodou, či taký spolok už nebol založený? :eek: :D
Janka6685
11.01.07,08:36
@janka: nie Internetovej ale Intranetovej - system pristupny len zo siete zamestnavatela pod heslom.


Aha.....prepáč:o
Richard
11.01.07,09:23
Janka, kludne to moze byt pristupne na webe, samozrejme pod heslom.
Ak to tak nie je dnes zajtra to tak urcite bude :-)

a nielen vyplatne pasky, ale aj cela dochadzka zamestnanca vratane celeho mzdoveho systemu
MMosny
11.01.07,09:39
@endrju
napriek setreniu papiera a mzdarok :) zamestnavatel vykonal jednostranny krok, momentalne nema potvrdenie o prevzati vyplatnej pasky a tym podla mna porusuje zakonnik prace.

> Ako autorovi prvého príspevku odpovedal niekto z vedúcich pracovníkov zamestnávateľa na otázku o dôvodoch takéhoto kroku?

odmieta na tuto temu diskutovat. oznam sme dostali 1 den pred vyplatenim, ze to tak bude. Napriek tomu, ze kolovala sprava o "intranetovej aplikacii", kde si budeme moct pozriet nase udaje v elektronickej podobe nemala nastat zmena, ale nam zasa zamestnavatel povedela len 50% pravdy :)

> akú podobu má elektronická výplatná páska

je to html sranka, ktoru je mozne exportovat do pdf alebo XLS formatu, bohuzial len kazdy mesiac zvlast a nie je mozne nad udajmi vykonavat ziadne statistiky, nakolko to rozhranie ani export neumoznuje a moze to robit len zamestnavatel, ktory ma priamy pristup do DB.
endrju
11.01.07,09:55
Vďaka za doplnenie informácií. Myslím si, že dostatočne sa k takémuto "smeru vývoja" vyjadrila accad v príspevku číslo 3 v tejto téme. Nemám nič, čo by som k jej vyjadreniu chcel dodať. :cool:
MMosny
11.01.07,13:12
@all, este by som dodal:

- definiciu pisomneho dokladu resp. pisomnej formy nenajdes nikde v zakone lebo to sa povazuje za vseobecne znamy pojem (kazdy vie co to znamena). argument len §130 odst.5

Z neho jednoznacne vyplyva ze vas zamestnavatel je povinny vydat doklad v pisomnej forme.

- Do urcitej miery je spravne aj tvrdenie zamestnavatela ze pisomny doklad moze byt aj v elektronickej podobe, ale v takom pripade je zamestnavatel povinny ho "spisomnit" teda vytlacit a odovzdat ho zamestnancom.

- Dokym ma elektronicku podobu nie je pisomnym dokladom. V ziadnom pripade nemozno tvrdit ze ak doklad poskytne v elektronickej podobe splnil si zakonnu povinnost. Zakon hovori jednoznacne o pisomnej forme.

- pre potreby vytlacenia ele. pasky, prenasa svoju zakonnu povinnost na vas co je v rozpore so zakonnikom prace.

- Otazne ostava co v pripade ak si tuto svoju povinnost nesplnil :)
denial
30.05.07,21:18
viete uz niekto viac k tejto veci?
lebo u nas tiez uz dava zamestnavatel iba pasku na webstranke a tiez mi tu argumentuju tym, ze to ma vyhody a mozem si to predsa vytlacit.

lenze zakon vravi jasne pisomne a podla mna toto pisomne nie je.

a takisto sa to tam casom tie udaje v databaze/na stranke mozu "zmenit" akymkolvek sposobom a co potom.

Pisomne znamena na papieri alebo nie?
MMosny
31.05.07,04:11
mierne offtopic ;)

ano, uz v tejto veci viem viac. dal som v danej spolocnosti vypoved. spolocnost nadalej pokracuje v ele.paskach a meni ich 3-4 po vyplate, vzdy z dovodu nejakej chyby.