ondrej2
10.01.07,22:18
Dobrý večer prajem.

Pokiaľ mi môžte niekto poradiť. Mám jeden problém a ani tu na porade som naň nenašiel dostatočnú odpoveď.


Príklad:
Fyzická osoba FO – nepodnikateľ má uzatvorenú pracovnú zmluvu so svojim zamestnávateľom. Pravidelne poberá mesačnú mzdu a odvádza všetky poplatky do fondov a preddavok na daň z príjmu, čiže štandardný pracovnoprávny vzťah.
Táto FO má ale počas roka aj iný príjem, konkrétne z kapitálového majetku, napr. výnosy z akcií, cenných papierov ( nie dividendy ) ktoré nie sú dlhodobým majetkom, jedná sa o krátkodobé nepravidelné kontrakty, čiže nejde o podnikanie. Napr. v čase dvoch týždňov FO akcie kúpi a predá. Toto zopakuje napr. sedemkrát v roku. Predpokladajme, že FO na konci roku vznikne zisk 100.000,-Sk, ktoré podľa zákona o dani z príjmov ( §7 príjmy z kapitálového majetku ) podliehajú sadzbe 19%.

1.otázka: musí FO po každom ukončení konkrétneho kontraktu, kde vykáže zisk podať daňové priznanie, alebo až za celý rok, t.j. k 31.12. ?
2.otázka: ako to ovplyvní odvody do fondov, resp. do zdravotnej poisťovne pri ročnom zúčtovaní ? Nevznikne tam na základe ďalšieho priznaného príjmu nedoplatok ?
3.otázka: ak by sa nejednalo o FO – nepodnikateľa, ale SZČO, aké by to malo dopady na SZČO, čo sa týka odvodov ?


Ďakujem veľmi pekne.

Jana Motyčková
11.01.07,07:07
1. až za celý rok
2. Neovplyvní, z §7 sa žiadne odvody neplatia
3. Ak by to nebolo predmetom živnosti, tak detto ako u zamestnanca.
ondrej2
11.01.07,08:28
Ďakujem ešte raz !