ajty
11.01.07,06:22
Ahojte,
cca pred tromi rokmi som sa rozisiel s byvalou (neboli sme zobrati). Spolocne sme si postavili dom (je skolaudovany), na LV sme 50:50, v sucasnosti tam byva ona (ma tam trvaly pobyt), ja mam trvaly pobyt inde.
Otazka znie: Ako ju mozem donutit aby ma vyplatila?
Co sa tyka financovania, na mna bol brany uver z PSS (200.000), ona zo SFRB (660.000) + spolocne peniaze, ktore do toho isli (moje aj jej vyplaty, cca 70.000 od mojho deda - nie je o tom nijaky doklad...)
Hmmmmm? :-) Dufam, ze som nieco neprepasol a nakoniec z toho neuvidim nic... :-(
Dakujem za rady
Chobot
11.01.07,08:59
Ahojte,
cca pred tromi rokmi som sa rozisiel s byvalou (neboli sme zobrati). Spolocne sme si postavili dom (je skolaudovany), na LV sme 50:50, v sucasnosti tam byva ona (ma tam trvaly pobyt), ja mam trvaly pobyt inde.
Otazka znie: Ako ju mozem donutit aby ma vyplatila?
Co sa tyka financovania, na mna bol brany uver z PSS (200.000), ona zo SFRB (660.000) + spolocne peniaze, ktore do toho isli (moje aj jej vyplaty, cca 70.000 od mojho deda - nie je o tom nijaky doklad...)
Hmmmmm? :-) Dufam, ze som nieco neprepasol a nakoniec z toho neuvidim nic... :-(
Dakujem za rady

Ak si ešte stále spolumajiteľ domu, tak vlastnícke práva neprepadajú ani sa nepremlčujú, tam si nič neprepásol.

Dôležitý je postoj Tvojej ex-priateľky. AK nie je záujem o dohodu (či už vyplatenie, predaj a rozdelenie peňazí, ...) tak si v ťažkej situácii. Môžeš sa k nej drzo nasťahovať (veď máš právo užívať nehnuteľnosť). ALebo sa s ňou súdiť, kde ju môže súd zaviazať predať nehnuteľnosť (ak by mala iné ubytovanie) alebo Ti bude musieť vyplatiť súdom určenú sumu (pozor však, môže sa stať, že to bude v mesačných splátkach trvať aj desaťročia).

Najlepšie by bolo dohodnúť sa s ňou.
vieroslava
11.01.07,16:59
Ešte máš možnosť svoj podiel na nehnuteľnosti predať. Spoluvlastníčka však má predkupné právo. Ponúkni jej (písomne, doporučenou poštou, alebo osobne proti podpisu o prevzatí) Tvoj podiel na odkúpenie. Daj jej lehotu, dokedy sa má vyjadriť. A buď si Tvoj podiel odkúpi, alebo to môžeš ponúknuť niekomu cudziemu, ak ona nebude mať o odkúpenie záujem.
Chobot
12.01.07,06:56
Ešte máš možnosť svoj podiel na nehnuteľnosti predať. Spoluvlastníčka však má predkupné právo. Ponúkni jej (písomne, doporučenou poštou, alebo osobne proti podpisu o prevzatí) Tvoj podiel na odkúpenie. Daj jej lehotu, dokedy sa má vyjadriť. A buď si Tvoj podiel odkúpi, alebo to môžeš ponúknuť niekomu cudziemu, ak ona nebude mať o odkúpenie záujem.

Teoreticky áno, ale vieš si niekoho predstaviť, ako kupuje za veľké peniaze polovicu rodinného domu, kde býva eše iný spolumajiteľ? Ja by som nekúpil ani nedhnuteľnosť (dom), ktorý je v spoločnom dvore.

Jedine dať ho za lacný peniaz vybraným typom, ktorí si potom zabezpečia vyplatenie spoluvlastníckeho podielu.:cool:
vieroslava
12.01.07,13:41
Súhlasím s tebou, napísala som to len ako možnosť.
Ja ako kupujúci by som to tiež takto nechcela, ale v situácii podielového vlastníka, ktorý sa nevie dohodnúť so spoluvlastníkom by som sa snažila hájiť svoje práva a hlavne peniaze.
rada
12.01.07,14:33
Ovšem je to zložitá situácia. Súhlasím s názorom Chobot vlastnícke právo sa nepremlčuje, ale v tomto prípade bude iste obtiažne sa k nemu dopracovať. Rovnako súhlasím s názorom vieroslava. Ponúknuť písomný návrh na predkupné právo so sumou rovnajúcou sa polovice trhovej ceny v danom mieste. Ešte v stanovenej lehote by som sa okolo nehnuteľnosti ukázala s dvoma či troma najatými kupcami popr. nejakou rómskou rodinou ochotnou to urobiť. Myslím, že keby videla kto má záujem o kúpu (aj keď by to bolo len fiktívne), ale určite by sa snažila situáciu vyriešiť čo najrýchlejšie. Nie som zástanca nátlaku, ale ak sa nedá po dobrotky tak....
ajty
12.01.07,19:27
dakujem za rady... niektore, hlavne tato posledna od "rady" ma pobavila napriek vaznosti situacie :-) Ked nebudem vediet kam z konopi, este sa ozvem...
dakujem
Leontin
12.01.07,19:49
dakujem za rady... niektore, hlavne tato posledna od "rady" ma pobavila napriek vaznosti situacie :-) Ked nebudem vediet kam z konopi, este sa ozvem...
dakujem
Zialbohu, mas len dve moznosti! Ta prva je moralne spravna, beznatlakova. Ta druha moralne nespravna, natlakova. Tu prvu uz niekto popisal. (dohoda, domahanie na sude a podobne). Ta druha ma vela foriem a nie som urcite zastanca tejto moznosti, ale akceptujem ze je.
Napriklad staci, ak si tam nastahujes bezdomovcov,tak 2-3 a povedzme, ze Ti budu udrzovat zahradu. Celkom som zvedavy, ako by to nakoniec dopadlo. Su to Tvoji "kamosi" a tak si im umoznil prespat u Teba. Ved tam byvas. (minimalne mas vlastnicke pravo). I ked je to extrem, som zvedavy, ako by sa s tym vysporiadala. :D

Ale nakoniec, urcite by som premyslal nad tym, ze troska by som na Tvojom mieste ustupil. Ak skusis sud a povedzme, ze cena bude 2mil, to znamena, ze by Ta mala vyplatit jednym milionom a sud jej urci, ze ma na to 10rokov, co sa stava pre nu zaväzne, tak jej potom navrhni, ze vybavis hypotekarny uver, povedzme na 800tis, ktore Ti vyplati, ty jej prepises zbytok 50% domu a ona nech splaca. Tak ci tak ju to vyjde, ako tych 10rokov a zaroven si jej dal zlavu 200tis a nakoniec ste spokojny vsetci. Toto by som povazoval za sposob. Ale aby to nebola tvrdohlava babizna, co sa nechce nikdy na nicom a s nikym dohodnut !!! :) (aj take poznam)
ajty
17.01.07,05:49
OK... predpokladajme, ze nebude mat zaujem dohodnut sa mimosudne (vypada to tak). Mam to rovno dat na sud? Co bude dovodom? To, ze ma nechce vyplatit? A nebude sa prizerat na uvery, ktore su na dom zobrate? Podla vysky uveru je na tom lepsie... Kolko sa taky sud moze tahat a co ma to moze stat?
Chobot
17.01.07,07:09
OK... predpokladajme, ze nebude mat zaujem dohodnut sa mimosudne (vypada to tak). Mam to rovno dat na sud? Co bude dovodom? To, ze ma nechce vyplatit? A nebude sa prizerat na uvery, ktore su na dom zobrate? Podla vysky uveru je na tom lepsie... Kolko sa taky sud moze tahat a co ma to moze stat?

Náklady na súd (hlavne advokáta) môžeš rátať na desiatky tisíc SKK. Súdny poplatok je závislý od výšky predmetu žaloby (ak ju žaluješ o vyplatenie hodnoty 500.000, tak z tejto sumy sa bude odvíjať percento súdneho poplatku - zistíš si ho v sadzobníku správych poplatkov č. 71/1992 (myslím, že je to 6%).

Advokát Ti sám povie cenu, tam nie je pevne stanovená cena.

Súd môže trvať pol roka ale kľudne aj 3 roky a viac, záleží od preťaženosti súdu.
Leontin
19.01.07,20:52
OK... predpokladajme, ze nebude mat zaujem dohodnut sa mimosudne (vypada to tak). Mam to rovno dat na sud? Co bude dovodom? To, ze ma nechce vyplatit? A nebude sa prizerat na uvery, ktore su na dom zobrate? Podla vysky uveru je na tom lepsie... Kolko sa taky sud moze tahat a co ma to moze stat?

No je jasne, ze ked chces nieco riesit, tak musis cez pravnika (advokata). Ale bude to stat vela penazi. V konecnom dosledku by ta to ani nemalo nejako trapit, lebo jeho odmenu zahrnies do nakladov sudu, ktore by ti mala preplatit druha strana. Takze byvala priatelka.
Ale! Nie je vobec iste, ci sud vyhras. Asi by som skor zistil, ake mas sance,
Ale!! A nie je tiez iste, ako dlho to bude cele trvat. Majetkove rozdelenie a s tym kopec problemov, ako je dokazovanie byva niekedy na veeelmi dlhy cas. Mozno ked sa to uz bude tiahnut druhy rok, zanadavas si, u pravnika nechas dalsich 10tis a zistis, ze za ten cas si uz minus 100tis a zatial si tvoja byvala uziva v tvojom dome s nejakym inym cudzim chlapom, ktory jej mozno prispieva na pravnika.
Ale nakoniec nestracaj hlavu, ak to chces vidiet z tej pozitivnej strany, tak si zober, ze i ked das za 2roky do toho 100tis (pravnik+sud), tak urcite ten dom neklesne na cene a mozno ked sud nakoniec rozhodne, tak ten dom o 2roky predate o milion viac a dostanes aj ty viac.
Proste kooopec problemov.

Moj nazor je taky, ze musis konat aktivne. Chod tam byvat, liezte si na nervy a snad casom sa bude chciet dohodnut. Inak neviem.

PS. A co sa tyka uverov, tak ten by mal sud zobrat ako nutne zaväzky. Ak vyhlasi na dom drazbu, vyrovnaju sa zaväzky a potom vas vyrovnaju 1:1. A mimochodom, co znamena ta veta, ze podla uveru je na tom lepsie? Akoze ma zobrate vyssie uvery? Ale to je jedno. Vas dom ma hodnotu predajna cena - uvery. A ta pojde na polovicu. Jedine, zeby mala zaujem ta vyplatit alebo ty ju.