Marti.ka
11.01.07,06:46
Viete mi niekto povedať, či ešte stále platí pre vodičov - referentov /vodičov v pracovnom pomere na služobnom aute/preškolenie každé 2 roky a lekárske prehliadky taktiež každé 2 roky?
A čo školenie pre vodičov vysokozdvižných vozíkov a školenie zamestnancov o bezpečnosti práce?
Môžte mi niekto napísať, v ktorých zákonoch sa o tomto píše? Veľmi pekne ďakujem.
endrju
11.01.07,06:20
Martinella
11.01.07,06:25
Viete mi niekto povedať, či ešte stále platí pre vodičov - referentov /vodičov v pracovnom pomere na služobnom aute/preškolenie každé 2 roky a lekárske prehliadky taktiež každé 2 roky?
A čo školenie pre vodičov vysokozdvižných vozíkov a školenie zamestnancov o bezpečnosti práce?
Môžte mi niekto napísať, v ktorých zákonoch sa o tomto píše? Veľmi pekne ďakujem.
Skúste:Zákon č.124/2006 o BOZP
Zákon č.126/2006 o verejnom zdravotníctve
Zákon č.280/2006 o povinnej základnej kvalifikácii a pravidelnom
výcviku niektorých vodičov
Kolenčík
11.01.07,14:04
Vyhláška č. 55/1991 o výcviku a zdokonaľovaní odbornej spôsobilosti vodičov cestných motorových vozidiel bola zrušená Zákonom č. 315/1996 o prevádzke na pozemných komunikáciách. V súčasnosti túto problematiku upravuje Zákon č. 124/2006 podľa ktorého je zamestnávateľ povinný oboznamovať pravidelne zrozumiteľne a preukázateľne zamestnancov so zreteľom na vykonávané práce, pracoviská a iné okolnosti, ktoré sa tykajú výkonu práce s príslušnými právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a overovať ich znalosť.
Na základe uvedených skutočnosti vyplýva, že špeciálne školenie pre vodičov už nie je nutné vykonávať prostredníctvom autoškoly, ani už nepatria do špeciálnych školení, avšak povinnosťou zamestnávateľa je oboznámiť zamestnanca s príslušnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, čiže aj s predpismi, ktoré platia pre opravu, údržbu motorových vozidiel ako aj pre samotnú dopravu.
Podľa Zákona č. 124/2006 Z.z. v platnom znení zamestnávateľ vo vnútornom predpise je povinný upraviť pravidelnosť oboznamovania zamestnancov, tak aby k oboznamovaniu došlo najmenej raz za dva roky.
1. referent. vodiči - toto školenie môže vykonávať BTS /bezpečnostný technik/, ktorý má oprávnenie na poradenstvo, výchovu a vzdelávanie v oblastí ochrany práce /príloha 2 124/06 skupina 01.1/
2. LP vodičov: 2 roky, vodiči nad 50 rokov každý rok.
3. Vozičkári: školenie každý rok
4. 3kolenie BOZP - zákon, každé dva roky s overením vedomostí.
Ak nestačí, ozví sa.
Marti.ka
12.01.07,11:51
Vďaka za výstižnú odpoveď. Myslím, že stačí.