alenka
28.12.04,08:19
Dobry den, obraciam sa na Vas s prosbou o radu,

Som zamestnana v TPP pomere na zaklade pracovnej zmluvy, s DSS mam uzatvorenu Zmluvu o sprostredkovani SDS a dohodu o vykonani prace na DDP, chcela by som sa Vas opytat ci dan z provizii za sprostredkovnie SDS odvediem pri rocnom zuctovani dane, alebo ci som povinna registrovat sa na danovom urade na dan z prijmu.

Dakujem Alena
alenka
28.12.04,11:41
Nenachadza sa tu ani jeden sprostredkovatel starobneho dochodkoveho sporenia, ktory by mi poradil?

Dakujem
Alena
sway
28.12.04,13:05
Nie som sprostredkovateľ, ale myslím si, že si musíš podať daňové priznanie a tam dať všetky príjmy a odrátať preddavky na dani zo ZČ a sama si uhradiť daň - ak Ti tak bude vychádzať - čo nie je isté, keď si dáš všetky odpočítateľné položky na seba, prípadne deti - bonus..., dohodu tam nedávaš, tá je zdanená. V práci si nedáš spraviť ročné zúčtovanie dane, nepodpíšeš prehlásenie, ale dajú Ti potvrdenie o zdaniteľnej mzde a z toho si spravíš Daň.priznanie po pripočítaní výnosov za sprostredkovanie.(tie provízie - nezdaňujú Ti ich??)
alenka
28.12.04,13:33
dakujem, tiez som najprv takto uvazovala, ale potom som sa dozvedela od jednej kolegyne ze isla na danovy urad a ze jej tam pridelili DIC, nie je zivnostnik na danovom urade ju zaregistrovali na zaklade zmluvy s DSS cize je to osoba ktora podnika podla osobitnych predpisov §6.1c) ZDP, cize ma narok na pausalne vydavky 25%, no a ja premyslam co je pre mna vyhodnejsie. Provizie nie su zdanovane.
Alenka
sway
28.12.04,13:35
dakujem, tiez som najprv takto uvazovala, ale potom som sa dozvedela od jednej kolegyne ze isla na danovy urad a ze jej tam pridelili DIC, nie je zivnostnik na danovom urade ju zaregistrovali na zaklade zmluvy s DSS cize je to osoba ktora podnika podla osobitnych predpisov §6.1c) ZDP, cize ma narok na pausalne vydavky 25%, no a ja premyslam co je pre mna vyhodnejsie. Provizie nie su zdanovane.
Alenka

určite sa zaregistruj, švagrinká to robí a výdavky nemá nad 25% - takže sa to isto oplatí. :o
alenka
28.12.04,15:00
diky, zajtra pojdem na DU
Nike
29.12.04,09:00
alenka, táto tvoja činnosť je podnikanie podľa osobitných predpisov § 6.1 c) ZDP. Tvojím "živnostenským listom" je licencia DSS. Takže si SZČO.

Ako si dopadla na DU.
A neviem či nepotrebuješ aj IČO. Neviem spamäti, ale všetky činnosti podľa osobitných predpisov si musia vybaviť IČO na ŠU SR a neviem určite či aj tvoja licencia.
alenka
29.12.04,09:36
si si isty? lebo na DU som bola 2 hodiny, 4 pracovnicky riesili tento moj problem. Nakoniec sa dohodli ze nie je potrebna registracia, staci ked ma zaeviduju po podani danoveho priznania a nakoniec sa zhodli ze nech podam danove priznanie B k dani z prijmov fyzickych osob a ze vraj tato cinnost nie je zivnostou ani podnikanim ods.2 pism.b a tam by som si dala aj vydavky vo vyske 25%, ale este im mam zavolat v januari ci nie je nieco nove, no ked mam pravdu povedat tak sa v tom akosi nevyznali.
Nike
31.12.04,09:41
Alenka, bola som si istá, ale trochu si ma zneistila, budem to musieť preveriť.

§ 6.1.c) sa odvoláva na licencie podľa zákona o poisťovníctve a všetky komory...., licencia DSS je presne taká ako licencia poisťovne.
Ktorý DU to bol? Odporúčam ti to preveriť, lebo ak sa DU pomýlil, a v januári budú vedieť ako to je tak bude problém, že si sa neprihlásila.
Čo na to tí, ktorí už licenciu DSS majú, aké majú skúsenosti s DU?
alenka
03.01.05,07:14
Ahoj Nike,
v prvom rade Ti prajem vsetko dobre v novom roku. Ja som bola na DU Kosice I, poradila mi to moja byvala kolegyna ona je tiez sprostrekovatel DSS, a zaregistrovala sa pred mesiacom, registrovala sa na tom istom DU. V DSS nam tvrdili ze staci podat rocne zuctovanie DSS. Poznam este zopar sprostredkovatelov a neregistruju sa, podavaju len rocne zuctovanie dane. Na DU urcite v januari este zajdem, lebo tie argumenty pracovnicok DU su podla mna neprofesionalne, lebo taketo tvrdenie ze keby sa vsetci sprostredkovatelia registrovali tak by sme si to vsimli lebo ich je vela nie su pre mna postacujuce, mali by si byt v tom iste a vediet hned povedat ci som povinna sa registrovat alebo nie.
Beata
03.01.05,07:21
Ja si myslím, že na základe zmluvy o sprostredkovaní SDS by mal DÚ prideliť DIČ, tak ako je to pri poisťovákoch. Tým pádom vykonávaš túto činnosť nie na základe ŽL, len na základe zmluvy a prideleného DIČ a samozrejme podávaš daňové priznanie.
alenka
03.01.05,07:54
Diky, takto som si to aj ja predstavovala, ale pracovnicky na DU v tom este nemaju jasno takze ich chvilku pockam nech si to ujasnia a buduci tyzden tam znova zajdem.
dvd
03.01.05,09:57
Suhlasim s 1. prisp. Nike. Jedna sa (podla mna) o podnikanie podla osobit. predpisu (zakona o II. pilieri) na zaklade povolenia (povolenie od UFT) a je povinne sa do 30 dni registrovat na DU. Iba si nemyslím, ze je nutne si vybavovat ICO na Statistickom urade.
Nike
03.01.05,16:33
Aleka, prajem ti šťastný celý nový rok.

Použila si výraz "podavaju len rocne zuctovanie dane", vysvetli prosím, lebo ja to chápem, tak že ťa platí DSS a zráža ti zálohovú daň. Akú zmluvu máš s DSS?

To IČO musia mať aj tí, ktorí podnikajú podľa osobitných predpisov, ale preverím to, ale až 10-teho.
alenka
03.01.05,17:23
Dakujem dvd
alenka
03.01.05,17:28
dakujem Ti Nike.
V s.r.o. som zamestnaná v TPP.
Sprostredkovateľa robím popri zamestnaní. S DSS mám uzatvorenú zmluvu o sprostredkovaní SDS. DSS mi na účet zasiela nezdanené provízie a ja odvediem daň pri ročnom zúčtovaní dane, ale neviem či som povinná registrovať sa na DÚ na daň z príjmu.
Magma
04.01.05,05:08
A čo odvody do poisťovní???
alenka
04.01.05,06:12
Odvody do poistovni platim z TPP.
dvd
04.01.05,09:00
alenka, nedobra sprava!

Pravdepodobne budes musiet platit preddavky na zdravotne poistenie, lebo si nieco ako SZCO popri zamestnani - pozri si tieto temy (SZCO popri zamestnani od r. 2005)
alenka
04.01.05,12:22
diky, skusim zavolat zdravotnu poistovnu
Nike
04.01.05,16:53
Alenka, podľa mňa to je podnikanie podľa osobitných predpisov úplne ukážkové. Nerobí ti zamestnávateľ ročné zúčtovanie dane, ale ty si podávaš daňové priznanie typ B.

A registrácia podľa mňa je povinná.
Opakujem sa, viem.
Dúfam, že na tvojom DU už budú vedieť viac.
Magma
05.01.05,06:32
Ale ak sa to považuje za podnikanie, potom sa treba prihlásiť aj do SP a ZP!?

Zaujímal by ma názor p. Mihala.
alenka
05.01.05,07:27
Prave som došla z DU potvrdili mi ze podam danove priznanie typu B a registracia nie je potrebna.
Džek
05.01.05,15:15
A ja som dnes prišla z daňového úradu, kde mi dali tlačivo na registráciu. Tá registrácia ma až tak netrápi. Až to budú chcieť, zaregistrujem sa, pridelia mi DIČ, ja na konci zdaňovacieho obdobia podám daňové priznanie B a je to. Viac ma trápia tie odvody do fondov. V akom prípade by som ich platila. Som v TPP.
Džek
05.01.05,15:26
A ešte jedna otázka, Jedna moja známa robí vypisovanie zmlúv na základe príkaznej zmluvy. Z provízií tiež nemá zrazenú daň. Máte s tým niekto skúsenosti. Na daňovom mi povedali, že aj takúto činnosť treba zaregistrovať.
Magma
07.01.05,09:08
Teraz som prisla takisto z danoveho uradu, kde som sa zaregistrovala na zaklade sprostredkovatelskej zmluvy pre SDS. Poistne sa na zaklade toho, ze v roku 2003 nebol z tejto cinnosti prijem, neplati. Ale podla mna sa zaregistrovat treba v SP i ZP. Este som tam nebola..A potom neviem s akym datumom, od uzavretia zmluvy, od vydania DIC?
Jozef Mihál
07.01.05,15:09
..ešte aby som sa tu staral aj o sprostredkovateľov SDS...
Viď § 111 ods.16 zákona 43/2004. Právne vzťahy medzi sprostredkovateľmi SDS a správcovskou spoločnosťou sa spravujú podľa § 642 až § 651 Obchodného zákonníka, teda ustanoveniami týkajúcimi sa zmluvy o sprostredkovaní, nie zmluvy o obchodnom zastúpení...

Spostredkovanie SDS nie je činnosťou SZČO ani podľa zákona 461/2003 o soc.poistení (viď § 5) ani podľa zákona 580/2004 o zdravotnom poistení (viď § 11 ods.4).

Sprostredkovateľ SDS sa nemusí hlásiť ani v Soc.poisťovni ani zdrav.poisťovni, nemá na to dôvod.

Ešte k tomu - uvedomte si prosím, že definícia "príjmov z podnikania, z inej samostatne zárobkovej činnosti a prenájmu", teda § 6 ZDP, je niečo úplne iné, ako definícia pojmu SZČO na účely sociálneho poistenia a to je zasa niečo úplne iné, ako definícia pojmu SZČO na účely zdravotného poistenia. V každom z týchto troch zákonov je to inak!

Typický príklad je konateľ. Na účely zdravotného poistenia sa považuje za SZČO, na účely sociálneho poistenia vôbec zo svojho príjmu neplatí odvody ani ako SZČO ani ako zamestnanec a napokon na účely zákona o dani sa jeho príjem považuje za príjem zo závislej činnosti!
Džek
07.01.05,16:44
A to som dnes volala do zdravotnej poisťovne a tam mi povedali, že sa musím zaregistrovať a taktiež im mám poslať kópiu sprostredkovateľskej zmluvy.

Ale nakoľko sledujem poradu a jej prispievateľov už dlhšiu dobu a podľa príspevkov je vidieť, že p. Mihál je fundovaný človek, tak dôverujem jeho odpovedi.
Nike
09.01.05,16:07
..ešte aby som sa tu staral aj o sprostredkovateľov SDS...
Viď § 111 ods.16 zákona 43/2004. Právne vzťahy medzi sprostredkovateľmi SDS a správcovskou spoločnosťou sa spravujú podľa § 642 až § 651 Obchodného zákonníka, teda ustanoveniami týkajúcimi sa zmluvy o sprostredkovaní, nie zmluvy o obchodnom zastúpení...

Spostredkovanie SDS nie je činnosťou SZČO ani podľa zákona 461/2003 o soc.poistení (viď § 5) ani podľa zákona 580/2004 o zdravotnom poistení (viď § 11 ods.4).

Sprostredkovateľ SDS sa nemusí hlásiť ani v Soc.poisťovni ani zdrav.poisťovni, nemá na to dôvod.

Ešte k tomu - uvedomte si prosím, že definícia "príjmov z podnikania, z inej samostatne zárobkovej činnosti a prenájmu", teda § 6 ZDP, je niečo úplne iné, ako definícia pojmu SZČO na účely sociálneho poistenia a to je zasa niečo úplne iné, ako definícia pojmu SZČO na účely zdravotného poistenia. V každom z týchto troch zákonov je to inak!

Typický príklad je konateľ. Na účely zdravotného poistenia sa považuje za SZČO, na účely sociálneho poistenia vôbec zo svojho príjmu neplatí odvody ani ako SZČO ani ako zamestnanec a napokon na účely zákona o dani sa jeho príjem považuje za príjem zo závislej činnosti!
P.Mihál, vy sa musíte starať o všetkých, už ste si to tak na seba "ušili".

V tomto prípade máme ale problém so sprostredkovateľmi SDS z pohľadu ZDP a to či spadajú do § 6.1.c) (o čom som bola ja informovaná), alebo do §6.2.b) čo tvrdili na DU v KE a následná povinnosť registrácie na DU.
atramka
09.01.05,19:02
Registrácia na DÚ je potrebná, ako sprostredkovatelia DSS sme dostali avízo od svojej DSS, aby sme sa registrovali na DÚ - zatiaľ som to neurobila ani ja, ale sa zajtra pôjdem na spýtať na DÚ....
alenka
10.01.05,11:04
ďakujem všetkym, ktorí reagovali na môj prispevok, volala som aj svoju DSS, kde mi povedali že nieje potrebné sa registrovať na DÚ
Nike
10.01.05,14:00
No tuším to je opäť 1:1.
Jozef Mihál
10.01.05,15:25
Osobne sa mierne prikláňam k výkladu, podľa ktorého sprostredkovateľ SDS patrí pod § 6 ods.1 c), a to preto, lebo ich činnosť má všetky znaky podnikania (sústavne, vo svojom mene, za účelom zisku atď.). Samozrejme sa takéto zatriedenie - hoci s povinnosťou registrácie na DÚ - vyplatí, lebo na rozdiel od príjmov podľa § 8 si takto sprostredkovateľ môže uplatniť paušálne výdavky.
d.varmeda
10.01.05,19:40
Dnes som sa na tuto temu informoval na DU v MI a bolo mi povedane ze sprostredkovatel DS sa musi zaregistrovat do 30 dni po podpisani zmluvy pod pokutou min. 2000, Sk. Ak uz mate DIC tak, ze sa jedna len o rozsirenie je potrebne to vykonat, ale nebudu za nedodrzanie terminu sankcie. Mam pre vas taky navrh. Dajte si vystavit novu zmluvu na sprostredkovanie s inym datumom, mozno to vyjde.
Magma
12.01.05,05:44
Takže to zhrniem:

Mám podpísanú zmluvu o sprostredkovaní starobného sporenia, do 30 dní som sa zaregistrovala na DÚ, za rok 2005 si v daňovom priznaní uplatním výdavky vo výške 25% z úhrnu príjmov podľa z. 595/2003 §6 ods. 10, pretože si nebudem uplatňovať preukázateľné daňové výdavky.V ZP a SP sa nebudem registrovať.
alenka
12.01.05,07:37
Mne na DÚ povedali že sa nezaregistrujem, ale podám daňove priznanie ,,B" a tam si uplatním výdavky vo výške 25%.
dvd
12.01.05,10:36
Ak je pravda co v tejto teme napisal p. Mihal - ze sprostredkovatel SDS sa nemusi prihlasovat do SP ani ZP - teda ani platit(!) SP a PnZP, tak jedinou povinnostou sprostredkovatela je iba sa prihlasit na DU (zaregistrovat na platenie dane z prijmu FO) co je to najmenej (0,- Sk) -- ovsem ak nepocitam pripadnu pokutu min. 2000,- Sk za neskoru registraciu. Podla mna sa registrovat treba a to do 30 dni od vydania povolenia (licencie) UFT a nie az do 30 dni od podpisu zmluvy s DSS-kou.
Nike
12.01.05,12:21
Alenka to tvrdenie o neregistrácii je už januárové? A stále tvrdia, že patríš do §6.2.b?

Stále je to 1:1.
Eduso
13.01.05,18:35
Rád by som sa opýtal, či nevie niekto poradiť ako to ovplyvní odvody do SP a ZP ? Nazdávam sa, že v prípade zaradenia do § 6 ods.1 c) sa všetky príjmy za sprostredkovanie spolu s TPP zrátajú a zvýšia vymeriavací základ pre odvody na další rok !
Nike
14.01.05,07:22
Tu to máš vysvetlené


..ešte aby som sa tu staral aj o sprostredkovateľov SDS...
Viď § 111 ods.16 zákona 43/2004. Právne vzťahy medzi sprostredkovateľmi SDS a správcovskou spoločnosťou sa spravujú podľa § 642 až § 651 Obchodného zákonníka, teda ustanoveniami týkajúcimi sa zmluvy o sprostredkovaní, nie zmluvy o obchodnom zastúpení...

Spostredkovanie SDS nie je činnosťou SZČO ani podľa zákona 461/2003 o soc.poistení (viď § 5) ani podľa zákona 580/2004 o zdravotnom poistení (viď § 11 ods.4).

Sprostredkovateľ SDS sa nemusí hlásiť ani v Soc.poisťovni ani zdrav.poisťovni, nemá na to dôvod.

Ešte k tomu - uvedomte si prosím, že definícia "príjmov z podnikania, z inej samostatne zárobkovej činnosti a prenájmu", teda § 6 ZDP, je niečo úplne iné, ako definícia pojmu SZČO na účely sociálneho poistenia a to je zasa niečo úplne iné, ako definícia pojmu SZČO na účely zdravotného poistenia. V každom z týchto troch zákonov je to inak!

Typický príklad je konateľ. Na účely zdravotného poistenia sa považuje za SZČO, na účely sociálneho poistenia vôbec zo svojho príjmu neplatí odvody ani ako SZČO ani ako zamestnanec a napokon na účely zákona o dani sa jeho príjem považuje za príjem zo závislej činnosti!
alenka
20.01.05,08:50
Pozdravujem vsetkých, ktorí reagovali na moj prispevok a zároveň oznamujem, že som bola včera znova na DÚ a zmenili názor, registrácia sprostredkovateľov SDS na daň z príjmu je povinná tak som sa hneď zaregistrovala.
George Michael
30.01.05,17:05
Registrácia pre sprostredkovateľov DSS na DÚ je povinná.Odporúčam všetkým, ktorí to ešte neurobili, aby čo najskôr navštívili príslušný DÚ.