sanya
11.01.07,09:57
V zákonníku práce sa píše že za jednu hodinu nadčasu patrí jedna hodina náhradného voľna. Je to u učiteľov tak, že na jeden pracovný deň (7,5 hod) potrebujú iba toľko náhradného voľna koľko majú základnú mieru vyučovacej povinnosti (napr. 5,2 hod. a u riaditeľov je to ešte menej napr. 3,8). Mne to vychádza tak že ak má učiteľka 5,2 hodín nadčasu môže se čerpať jeden celý deň náhradného voľna čiže 7,5 hod, ktorý si ja musím poctivo odrobiť v robote.
Je to naozaj tak, alebo učitelia sú výnimky a ak áno kde sa k takému usmerneniu môžem dostať. ˇ
Ďakujem
vcela123
12.01.07,10:29
Treba si kliknut na ministerstvo skolstva, kde je na lavej strane zoznam - tam kliknite na osobny urad na nom na personalne oddelenie a tam je pisomne usmernenie o praci nadcas. Ale neteste sa lebo aj nam robi take nieco problemy a docela sa v tom nevieme vynajs. A co sa tyka riaditelov tak viem, ze im neprinalezia nadcasove hodiny ani ich cerpanie. Tie maju zahrnute v riadiacom priplatku. Pekny den zelam
Kolenčík
12.01.07,14:56
Na MŠ by sa bolo treba opýtať aj na niektore ďalšie nejasnosti v oblastí ochrany práce, práce nadčas, bezpečnosti práce, školských úrazov, lekárskych prehliadok a pod. Nič nerobia, len sľubujú.
bonacs74
03.09.07,16:56
Pekný deň,
vlani (06.02.2006) vydalo MŠ SR usmernenie k práci nadčas v školstve. My sme to zverejnili (našim ľuďom). Odvtedy sú hádky v zborovni. Skúsim stručne napísať prečo.
Nám (riaditeľovi a mne) sa nezdalo, že ak učiteľ má len 4 vyučovacie hodiny za deň v rozvrhu a chce si tento deň čerpať náhradné voľno, tak mu stačí mať 4 hodiny nadčasu. Veď my učitelia máme podľa Nariadenia vlády 238/2004 citujem:
"(1) Týždenný pracovný čas2) pedagogických zamestnancov pozostáva z času, počas ktorého pedagogickí zamestnanci vykonávajú vyučovaciu činnosť a výchovnú činnosť, a z času, počas ktorého pedagogickí zamestnanci vykonávajú ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou."

Čiže podľa nášho názoru učiteľ potrebuje na celý deň bez ohľadu na počet vyučovacích hodín v rozvrhu na daný deň 7,5 hod nadčasu. A toto je jeden z kameňov úrazu, kde sme sa nezhodli ani s usmernením, ani s našimi pedagog. zamestnancami.
Tak som napísal na Národný Inšpektorát Práce (on-line otázky), nech nám poradia. Napísali, že to usmernenie je v rozpore so Zákonníkom práce z toho dôvodu, že každý zamestnanec má mať 40 hodinový pracovný týždeň, učitelia (vďaka kolektívnej zmluve 37,5 hod). Z toho vyplýva, že my učitelia potrebujeme na jeden celý deň 7,5 hod nadčasu.
Do konca školského roka 2006-07 som fungoval tak, že som uplatňoval aj časti usmernenia, aj časti z e-mailu z NIP-ky.

Medzitým som prišiel na to, že ak (citujem zo Zákona 553/2003 §19 ods. 1):
"Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodli na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí mu príslušná časť funkčného platu a za každú hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna.."

Teda podľa môjho názoru, ak my učitelia získame nadčas za 45 minútovú hodinu, tak nám prináleží 45 minútová hodina náhradného voľna, z čoho mi vyplýva, že ak niekto z nás chce čerpať jeden celý deň náhradného voľna (ak platí 7,5 hodinový pracovný deň, 7,5*60 min=450 min, čiže 450 min/45 min=10 hod), tak potrebuje na to mať 10 hodín nadčasu.
Dúfam, že tomu rozumiete.

Poraďte mi niekto, lebo je tu začiatok nového školského roka a ja už naozaj neviem, ako mám evidovať náhradné voľno pedagog. zamestnancom.

Mgr. Bóna

P.S.:
Preto som písal stále, že my učitelia, lebo momentálne som síce zástupca riaditeľa školy, ale aj ja som len učiteľ. Aby ste ma chápali, ja nechcem nikomu ublížiť, len chcem mať právne v poriadku všetky záležitosti - aj náhradné voľno.
ptooo
04.09.07,06:23
Dobrý deň, pri usmernení odpovede na otázku ohľadne nadčasov v školstve vcela 123 odkázala na stránku ministerstva školstva, naľavo že je osobný úrad - na ľavej strane tam nič také nie je. Môžem mi poradiť kde treba konkrétne kliknúť? Ďakujem
bonacs74
24.09.07,06:04
http://www.minedu.sk/data/USERDATA/OsobnyUrad/RPaIM/20060208_praca_nadcas_usmernenie.pdf

Tu to je. Dakedy dávnejšie mala webová stránka MŠ SR inú podobu: vtedy to bolo naozaj na tom mieste, kde to vcela písala. Teraz je to tu:
-Hlavné menu/Ministerstvo školsvta/Rezortné predpisy.../Usmernenie k práci nadčas

Dúfam, že to teraz už nájdeš.
janka331
15.10.08,16:12
K všetkým otázkam práce nadčas mám ešte jednu: Ak napríklad v pondelok som bola na lekárskom vyšetrení a vo štvrtok alebo v piatok mám stanovené nadpočetné hodiny, ktoré normálne odučím. Môžu mi tieto hodiny preplatiť (alebo môžem dostať za ne náhradné voľno )?
milka12
30.06.13,11:46
som učiteľka Náhr.voľno máme presne hodinu za hodinu Keď si nazbierame jeden deň až vtedy si ho môžeme vybrať
ale upratovačky majú náhr.voľno na väčšine škôl aj za prácu,ktorú stihnú vo svojej pracovnej dobe,lebo nie sú peniaze na vyplácanie zastupovania
rkbetka
12.12.13,03:55
aj ja mám otázku - ako je to s nadčasmi za rodičovské stretnutia? V našej škole máme stanovenú pevnú pracovnú dobu. Ja konkrétne mám ešte aj znížený úväzok, moja pracovná doba je do 13.30. Mám nárok na nadčas, keďže rodičovské sa konajú až po mojej pracovnej dobe? To isté platí aj o výletoch a rôznych akciách školy. Náš zamestnávateľ tvrdí, že to mám vrámci triednictva a príplatku za triednictvo.