martina333
11.01.07,11:41
Ruším prevádzku obchodu a chcem tovar, ktorý mám nakúpený darovať inej SZČO, ktorá bude tento tovar ďalej predávať. Akým spôsobom to vyriešiť v jednoduchom účtovníctve a ako je to v tomto prípade z hľadiska DzP, nie som platca DPH. Ďakujem.
skaspa
11.01.07,10:48
doporučujem ti, aby si mu ho predala aspoň za nejakú symbolickú cenu; ak mu ho daruješ výdavky vynaložené na tento darovaný tovar by nemohli byť považované za výdavky na zabezpečenie, dosiahnutie a udržanie príjmov, čiže ty by si ich mala ako neovplyvňujúce základ dane. Keď mu ich predáš, príjem dosahuješ, aj keď v konečnom dôsledku budeš v strate, nič to nemení na fakte, že si príjem dosiahla. Nikde nie je napísané, že musíš predávať zo ziskom a fakt, že rušíš prevádzku je okrem iného dobrým argumentom na to, aby si predala aj pod cenu,daňový úrad potom nemôže nič namietať.
martina333
11.01.07,10:52
Ďakujem za názor, takže bolo by dobré asi naviazať na koncoročnú inventúru zásob a nejako ich oceniť, spraviť faktúru a tým pádom budem mať v nákladoch zásoby za napr. 200.000 a vo výnosoch napr. 50.000. Moc sa mi to nepozdáva, ale myslím že by do toho daňák nemal rýpať. :rolleyes:
Anja111
11.01.07,11:07
Ďakujem za názor, takže bolo by dobré asi naviazať na koncoročnú inventúru zásob a nejako ich oceniť, spraviť faktúru a tým pádom budem mať v nákladoch zásoby za napr. 200.000 a vo výnosoch napr. 50.000. Moc sa mi to nepozdáva, ale myslím že by do toho daňák nemal rýpať. :rolleyes:

...v krajnom prípade budeš zdôvodňovať, že za vyššiu cenu to bolo nepredajné.
martina333
11.01.07,11:18
...vec sa môže skomplikovať tým že ten odberateľ je svokra toho predávajúceho, z toho nemôže byť prúser?
renča1
11.01.07,11:22
Ďakujem za názor, takže bolo by dobré asi naviazať na koncoročnú inventúru zásob a nejako ich oceniť, spraviť faktúru a tým pádom budem mať v nákladoch zásoby za napr. 200.000 a vo výnosoch napr. 50.000. Moc sa mi to nepozdáva, ale myslím že by do toho daňák nemal rýpať. :rolleyes:

Veď sa ich musíš nejako zbaviť....:) a pokiaľ sa ti nedajú predať, tak argumentuj tým, že predala si ich v najvyššej ponuke aká bola.
Anja111
11.01.07,11:40
Veď sa ich musíš nejako zbaviť....:) a pokiaľ sa ti nedajú predať, tak argumentuj tým, že predala si ich v najvyššej ponuke aká bola.

... a svokra Ti dosvedčí, že nebola ochotná viac za ne zaplatiť, lebo napr. kupovala od Teba zásoby ako celok a boli tam aj také druhy, ktoré neplánovala nakupovať.