josh
11.01.07,10:51
Mam otazku pre pravnikov - su dlhy predmetom BSM? Ked manzelia zoberu uver, je mozne nan spravit napriklad zuzenie BSM notarskou zapisnicou?
Alebo pri dedicskych konaniach su uvery z bank (co brali manzelia spolocne) predmetom BSM?
elli
12.01.07,14:10
Mam otazku pre pravnikov - su dlhy predmetom BSM? Ked manzelia zoberu uver, je mozne nan spravit napriklad zuzenie BSM notarskou zapisnicou?
Alebo pri dedicskych konaniach su uvery z bank (co brali manzelia spolocne) predmetom BSM?

Od konca:
Predmetom dedicstva su, podla mojho nazoru, ako pasiva majetku porucitela aj dlhy z uveru. Ak sa v sulade s dohodou dedicov, resp. volou manzela/ky nevyporiada BSM (obvykle v pripade, ze si pozostaly manzel neuplatnuje ani pravo na 1/2 aktiv titulom vyporiadania), zodpovedaju za ne dedicia do hodnoty nadobudnutych aktiv.

Nie celkom dobre chapem, aky vyznam by malo zuzenie BSMka vo vztahu k uveru: kym bsm trva, uver by mal iba jeden z manzelov, ale zodpovedal by zan svojim majetkom - teda aj tym, ktory patri do BSM. Naviac, kym BSM trva a nezaniklo (smrtou-rozvodom-za zivota rozhodnutim sudu), a nejde o podnikatelsky uver, banka zvycajne trva na tom, aby manzel bol spoludlznikom, prave preto, aby sa vyhla sporom o tom, ci islo o bezny ukon pri sprave spolocneho majetku a tym aj zakonny mandat na zastupovanie druheho z manzelov.

Asi by viac pomohlo definovat roviny START - CIEL, aby bolo jasne, kde zaciname a co chceme dosiahnut... :-)
josh
18.01.07,04:49
Je relativne neplatny pravny ukon jedneho z manzelov - manzel ako dlznik si pozicia zmluvou o pozicke 300tisic korun?
Z dovodu § 145 OZ "Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný."
monymon
18.01.07,06:07
Určite je relatívne neplatný...Uzatvorenie zmluvy o pôžičke nemožno považovať za "bežnú vec"......pozri si k tomu §40a
josh
18.01.07,06:36
a vyplyva z toho, ze dlhy patria do bsm alebo nie?
monymon
18.01.07,08:20
Ja som toho názoru, že patria.....
elli
19.01.07,08:02
a vyplyva z toho, ze dlhy patria do bsm alebo nie?

Odpoviem otazkou:
Ak by nepatrili, mohol by exekutor vymahat dlhy postihnutim majetku patriaceho do BSM?
Majetok je subor aktiv AJ pasiv.
josh
19.01.07,08:32
Odpoviem otazkou:
Ak by nepatrili, mohol by exekutor vymahat dlhy postihnutim majetku patriaceho do BSM?
Majetok je subor aktiv AJ pasiv.
Exekutor by mohol, lebo podľa ustanovenia § 147 OZ pohľadávku jedného z manželov je možne uspokojit z majetku patriaceho do BSM.
Ja len preto, lebo mne sa vnucuje jazykovy vyklad pri ustanoveni § 143 - ze do BSM patri vsetko, co moze byt predmetom vlastnictva, no osobne sa mi zda, ze dlh nemoze byt predmetom vlastnictva. Predmetom vlastnictva moze byt pohladavka, ale nie zavazok - z logiky veci.
Toto je ale iba take moje fantazirovanie, najma si uvedomujem, ze elli ma pravdu v tom, ze majetok je subor aktiv aj pasiv.
Ak by ste mali nejaky judikat alebo komentar, hned a zaraz by som to mal vysvetlene.
monymon
19.01.07,12:45
josh, pozri judikáty ......46/1966 a trocha v suvislosti s tym aj 44/1977 a 57/1970.... a elli ma pravdu a je to tak a každý jeden súd pri vyporiadani BSM rozdeli aj dlhy.....
adv
21.01.07,15:20
ale, ale pani....

trochu sa treba pozriet do skript....a najma do zakona.

vsak by ste leteli zo skusky....


predmetom BSM mozu byt iba veci. veci. a este raz iba veci. zavazok nie je vec. je ale pravdou, ze pri vyporiadani BSM treba vyporiadat nielen veci ale aj ine prava / napr. prava zavazkove/ . sudna prax celkom logicky rozsirila predmet vyporiadania BSM.

a kazdy manzel si moze brat hocijake samostatne dlhy. t.j. napr. aj 5 mil. pozicku. takyto pravny ukon nie je neplatny. ani baslotne ani relativne. manzel je sposobily na takyto pravny ukon. smola je ze, tento samostatny dlh jednneho z manzelov mozno spokojit aj z BSM....

cakam reakcie.
a slova uznania a vdaky :D
josh
22.01.07,04:57
a kazdy manzel si moze brat hocijake samostatne dlhy. t.j. napr. aj 5 mil. pozicku. takyto pravny ukon nie je neplatny. ani baslotne ani relativne. manzel je sposobily na takyto pravny ukon. smola je ze, tento samostatny dlh jednneho z manzelov mozno spokojit aj z BSM....
takze v pripade umrtia jedneho z manzelov, ktori mali od banky (muz dlznik, zena spoludlznik) nejaky uver, sa tento uver nevyporiadava pri vyporiadavani BSM v dedicskom konani? Iba zan dedicia zodpovedaju do vysky zdedeneho majetku?
Alebo ho treba podla nazorov niektorych judikatov vyporiadat vzdy spolu s aktivami pri vyporiadani BSM?
adv
23.01.07,11:49
ano, tento zavazok z uveru sa vyporiada ako pasivum v ramci dedicskeho konania. a dedicia zopovedaju vzdy iba do vysky zded. majetku. do vyporiadania BSM, ktore sa urobi najprv v ramci ded. konania, sa vsak nezaraduje.
monymon
23.01.07,17:10
no neviem neviem, ale mam pred sebou jedeno krasne rozhodnutie sudu, kde je stavebny uver manzelov vyporiadany spolu s ostatnym majetkom manzelov (zhodou okolnosti ide tiez o dedicske konanie po zomrelom manzelovi) tak, ze kedze uver bol zavazkom oboch manzelov, bolo najprv predmetom vyporiadania BSM a potom cast po zomrelom predmetom dedicskeho konania.... tieto stavebne a hypotekarne uvery, pokial su poskytovane manzelom, maju osobitne podmienky poskytovanie....prave preto sa dostavaju do BSM .... takze len take "mala" skusenost z praxe .....
adv
24.01.07,06:58
ale ja som hovoril o samostnom dlhu jedneho z manzelov... a nie o spolocnom dlHu manzelov, a NIE O PASIVNEJ SPOLUDARITE, T.J. SPOLUDLNICTVE. treba rozlisovat pojmy samostatny dlh, rucitelstvo, spoludlznictvo=pas. solidaritu, pristupenie k zavazku so suhlasom veritela a bez suhlasu dlnika, pristupenie k zavasku so suhlasom dlznika a bez suhlasu veritela = privativna intercesia, a prevzatie zavazku=cesia. to je na dlhu debatu...
adv
24.01.07,06:59
ale ja som hovoril o samostnom dlhu jedneho z manzelov... a nie o spolocnom dlHu manzelov, a NIE O PASIVNEJ SPOLUDARITE, T.J. SPOLUDLNICTVE.

treba rozlisovat pojmy samostatny dlh, rucitelstvo, spoludlznictvo=pas. solidaritu, pristupenie k zavazku so suhlasom veritela a bez suhlasu dlnika, pristupenie k zavazku so suhlasom dlznika a bez suhlasu veritela = privativna intercesia, a prevzatie zavazku=cesia. to je na dlhu debatu...
adv
24.01.07,07:04
josh, zavazok je obligacne pravo a nie vecne....

zavazky nepatria do BSM...

to mas ako pohladavku z titulu mzdy. ziadna pohladavka, ani tato nemoze patrit do BSM, ale peniaze vyplatene z jej titulu su uz predmetom BSM.

takze notar ti ani nemoze urobit takuto not. zapisnicu. bude cumiet, co to od neho chces....

manzelia mozu byt spoludlznici, alebo jeden z nich rucitelom samostatneho dlhu jedneho z nich. alebo jeden moze pristupit k zavazku.
josh
24.01.07,07:16
Musim priznat, ze sa priklanam skor k argumentom adv-a.

Ale dakujem naozaj vsetkym za velmi plodnu diskusiu.
monymon
24.01.07,09:59
ano adv, krasne zhrnutie teorie...obcana sme mali vsetci...jasne, mas pravdu, ja som len reagovala na otazku josha, ktoru dal na zaciatku a co bolo predmetom temy ...uvery..banka..manzelia spolocne... kazdy sem dal nejaku trosku a myslim, ze sa z toho da pekne vyvodit zaver pre josha... s tou mzdou by sme sa uz dostali zase niekam inam...ale inak tiez ocenujem tuto diskusiu .... konecne nieco ine ako ci je lepsie nehn. darovat alebo kupit :-)))