Yvvetta
28.12.04,12:34
V r. 2003 sme zakúpili budovu - dom na kanc. priestory. Budovu odpisujeme. V r. 2004 sme zakúpili koberce za 22tis. bez DPH, na vstupné dvere sa namontovalo bezdotykové otváranie ( na fa je uvedené : bezdotyk.otváranie, magnetický zámok, zdroj zo zálohou + montáž ) suma 20tis. bez DPH. Potom sme zakúpili reg. skrine - cena 9200 bez DPH.
Jednotlivé sumy sú menšie ako 30 tis., ale spolu keď to sčítam tak je to viac ako 30tis. Je to tech. zhodnotenie alebo to môžem dať rovno do nákladov ?
Skúsite mi poradiť ?
Palino
28.12.04,12:22
Koberce a registračné skrine by som v každom prípade dal rovno do nákladov, a keďže bezdotykové otváranie, čo by podľa mňa malo ísť do tech. zhodnotenia, nie je za viac ako 30 000,- Sk, tak aj to do nákladov.
rosemary
28.12.04,12:27
Ako Palino
Yvvetta
28.12.04,12:28
Potešili ste ma.

Vďaka
MMM
28.12.04,12:34
Priamo do nakladov. V §29 zakona o DzP je uvedene, co je technickym zhodnotenim. No a k budove by som koberce a reg.skrine v ziadnom pripade nedavala ako TZ, pretoze netvoria neoddelitelnu sucast budovy a ani ten zamok, i ked ten by tam mohol ist, lebo podla platneho zakona o DzP v odst.2/ citovaneho §-u sa hovori, ze ak sa danovnik rozhodne taketo vydavky(neprevysujuce 30 000) povazovat za TZ tak moze- bola by to modernizacia.
Yvvetta
28.12.04,13:15
Ešte by som chcela sa spýtať k tejto otázočke. V záhradke pri dome nám urobili stôl, lavice, vysadili trávičku a stromčeky. Môžem to dať tiež rovno do nákladov ? V pôvodnej záhrade bola len vysoká burina. Suma bola nad 30tis.
Yvvetta
29.12.04,08:44
Čo myslíte kolegovia - rádcovia, čo bude oprava našej záhradky ? Náklad alebo tech. zhodnotenie ?
Nike
29.12.04,09:31
Yvvetta, ten domček so záhradkou je celý v majetku firmy? Ak áno tak jednotlivé časti do 30.000 do nákladov nad 30000 odpisovať.

Ak nie je firemný tak potom aký je dôvod na zakúpenie záhradného nábytku?
Yvvetta
29.12.04,09:48
Nike. Záhradka v znaleckom posudku je uvedená ako pozemok, tak som hodnotu tej záhrady nedala do vstupnej ceny domu. Dom odpisujem bez záhrady.
rosemary
29.12.04,11:03
Yvetka, ako si obhájiš pred daňovákmi, že sedenie v zahrade a trávnik máš na zabezpečenie a udržanie príjmov?
Yvvetta
29.12.04,11:05
Resemary : Ja som to isté hovorila šéfovi. A on mi povedal, že je to " imidž " firmy.
rosemary
29.12.04,11:38
Mohol Vám to dodavateľ tej úpravy vyfakturovať ako udržovanie, alebo terenné úpravy.
fličo
30.12.04,08:51
Celkom dobre rieši túto problematiku DÚPP 15/2004, kde by si mohla nájsť, čo potrebuješ.
mudroš
30.12.04,09:42
Úprava záhrady je podľa mňa "biologická rekultivácia". Tá podľa postupov účtovsania nie je súčasťou ocenenia dlhodobého majetku. je to teda náklad. Ani z daňového hľadiska by s tým nemal byť problém. Neviem podľa akého zákova (možno nariadenie obce) ale majiteľ pozemku určite musí zabezpečiť aby nebol zdrojom buriny. A konateľ je zodpovedný za starostlivosť o majetok firmy.

To záhradné sedenie je treba rozumne zdôvodniť. Aby daňováci netvrdili, že je to "imidž firmy". To je potom reprezentačné.
Nemáte ale zamestnancov, ktori cez pracovné prestávky potrebujú oddychovať v príjemnom prostredí? Veď aj zákonník práce ukladá, aby zamestnávateľ vyváral pracovné prostredie.
Ak nebudú súhlasiť, nech sa idú pozieť na najväčší DÚ v Bratislave na tú kvetinovú výzdobu a podobne. Je to naozaj pekné (a určite drahé) a ide to z našich daní!!!
Yvvetta
30.12.04,09:50
Mudroš vďaka to je krásne zdvôvodnenie.
babenko1
30.12.04,13:55
Môžeš ten záhradný nábytok zdôvodniť aj tak, že v letných mesiacoch prebiehajú rokovania práve tam... :-) mojej kamoške to prešlo cez daňovú kontrolu :-)
accad
30.12.04,19:50
Tiež účtujem firmu, ktorá má prevádzku firmy v rodinnom dome s priľahlým pozemkom v majetku firmy. Úpravu okolia firmy sme účtovali ako biologickú rekultiváciu, každý rok v čase vegetácie zamestnávame na dohodu človeka, ktorý sa stará o údržbu záhrady, nákup záhradnej techniky, osív a pod. účtujeme do nákladov. Týmto zabezpečujeme údržbu a ochranu nášho majetku, znížujeme výskyt alergénov v okolí budovy na základe hygienických noriem a tým zabezpečujeme a vytvárame zdravé pracovné prostredie zamestnancom. Ak by bol problém tak to doložíme potvrdením od lekára, že sú alergici na pele.
accad
12.07.05,18:47
Ako by ste účtovali náklady spojené s úpravami a údržbou v historickom parku pri kaštieli, ktorý spoločník vložil ako časť nepeňažného vkladu do základného imania obchodnej spoločnosti.
Ide o:
1. analytický rozbor pôdnych vzoriek pre stanovenie základných chem.parametrov (biologická rekultivácia alebo služba)
2. výrub stromov
3. nákup vzrastlých stromov a okrasných kríkov
4. práca žeriavom pri výsadbe
5. dodávka kompostu, hnojív, herbicídy
6. rekultiváciu pôdy-obrobenie pôdy oraním do hĺbky 20 cm v rovine, bránenie, hrbanie, založenie trávnika výsevom (podľa zmluvy)
7. podľa zmluvy o dielo - pravidelná údržba zelene, strihanie stromkov a drevín-mesačný paušál


Ja som si našla názor k posúdeniu či činnosti pri úprave záhrady predstavujú biologickú rekultiváciu. V príspevku bolo napísané, že pod
biologickou rekultiváciou rozumieme dodatočné vklady do pôdy napr.
- hnojenie a prihnojovanie (tu by som zaúčtovala bod 5),
- sejba tráv ( čiastočne bod 6 )
- výsadba drevín, okrasných stromov a kríkov (bod 2+3+4)
Za technickú rekultiváciu príspevok považuje všetky rekultivačné práce, ktoré nemajú charakter biologiockých vkladov do pôdy napr. terénne úpravy (presuny pôdy, navezenie zeminy, zrovnanie povrchu pri terénnych nerovnostiach).
Pri posúdení bodu 6 delím náklady na terénne úpravy-čo bude technická rekultivácia (042/321 a 029/042) a výsev a založenie trávnika by bola biologická rekultivácia (priamo 518).
V príspevku je odporúčanie, že pokiaľ ide o významnú sumu (ako určiť výšku významnej sumy), výdavky na biologickú rekultiváciu časovo rozlíšiť prostredníctvom účtu 381, pretože tento výdavok bude mať dlhodobejšie účinky.
Tu sa dostávam k problému ako chápať zmluvu a následne mesačnú fakturáciu paušálu za pravidelnú údržbu (bod 7). Ide o priame služby alebo o služby spadajúce pod biologickú rekultiváciu. Tieto služby by postupne navýšili náklady na biologickú rekultiváciu, kedy by bolo možné už hovoriť o významnej čiastke nad 100 tis. a podľa odporúčania časovo rozlišovať alebo účtovať o biologickej rekultivácii len do momentu výsevu trávnika a výsadby stromov, príp. nákup hnojív a to časovo rozlíšiť (tu je problém koľko rokov?) a mesačný paušál účtovať osobitne ako prijatú službu priamo do nákladov bez časového rozlíšenia.
Mirkaska
21.12.05,07:05
Prikladám Vám článok od Ing. Z.Kováčovej, neviem odkiaľ je, ale poslala mi ho naša auditorka, lebo sme tiež mali vysoké výdavky na záhradu cca 60 000,- (kríky, skalky, sadenie,....). Povedala, že všetko do nákladov v roku obstarania. Dúfam, že Vám to pomôže a že je to ešte aktuálne. :)
V prípade, že by ste to chceli časovo rozlišovať, koľko rokov stanovíte, že budú plynúť úžitky?
Manual
11.08.06,17:36
Srdečne Vás všetkých zdravím :)
Prosím o pomoc - konzultáciu v mojom probléme:
Súkromná osoba prenajíma rodinný dom, ktorý neodpisuje. V podkroví vybuduje novú plynofikáciu a ústredné kúrenie (cca 90 tis. Sk).Predtým tam nebolo nič.
Zaradí to ako dlhodobý hmotný majetok a odpisuje 20 rokov :confused:, ako by to bola súčasť stavby, keby ju odpisoval?
Alebo je aj iná možnosť? :(
Ďakujem pekne :)
Myslíš súkromnú osobu ako radového občana ? Alebo je to SZČO, ktorá má ten dom v majetku firmy ?
Soňurka
11.08.06,17:57
Jedná sa o súkromnú osobu.
Prajem pekný večer :)
Manual
11.08.06,18:03
Jedná sa o súkromnú osobu.
Prajem pekný večer :)
Soni, ale súkromná osoba nemá dôvod odpisovať, nemá kde uplatniť odpisy do nákladov.