siskage
11.01.07,12:50
Majiteľ firmy chce zamestnať na TPP dôchodcu. O odvodoch do poisťovní
som si všetko pozisťovala, ale s tou daňou v tom mám riadny guláš.
Ako je to s nezdaniteľnou čiastkou? Platí alebo nie? Alebo sa znižuje
o nejakú sumu? A ako je to s dôchodcom na dohodu? Platí z dohody
daň alebo nie?

Vďaka
boban
11.01.07,12:53
Ak poberá starobný, alebo predčasný starobný dôchodok k 1.1. príslušného roka nemá nárok na nezdaniteľnú časť zo základu dane. Ale na konci roka v daňovom priznaní, alebo ročnom zúčtovaní, ak je úhrnná suma dôchodku nižšia ako nezdaniteľná suma platná pre ten rok, môže si uplatniť rozdiel. Daň z dohody určite platí. Ak je výška vyplatenej dohody do 5000 Sk, bude platiť zrážkovú daň.
Milan Benka
11.01.07,12:55
Definuj aký dôchodca.
vikinka
11.01.07,13:01
Daň z dodody platí aj dochodca,závisí od výšky príjmu ak do 5 000,.tak to je zrážková daň,ak vyšší príjem tak riadna daň.Odpočit.položku v priebehu roka nárok nemá,nakoľko je poberateľom star.dochodku.Na konci roka v roč.zúčt.alebo pri podaní PD si može uplatniť rozdiel medzi vyplatenou sumou dochodku a sumou o ktorú sa znižuje zákl.dane..Pozri § 11 ods.2 zák.o dani z príjmu.
Milan Benka
11.01.07,15:18
Daň z dodody platí aj dochodca,závisí od výšky príjmu ak do 5 000,.tak to je zrážková daň,ak vyšší príjem tak riadna daň.Odpočit.položku v priebehu roka nárok nemá,nakoľko je poberateľom star.dochodku.Na konci roka v roč.zúčt.alebo pri podaní PD si može uplatniť rozdiel medzi vyplatenou sumou dochodku a sumou o ktorú sa znižuje zákl.dane..Pozri § 11 ods.2 zák.o dani z príjmu.

V zadaní otázky nie je definovaný druh dôchodku. Pri inv. dôchodku to neplatí. Práve podľa tohoto §. Sú v ňom presne vymenované druhy dôchodkov, na kt. sa § vzťahuje.
siskage
12.01.07,11:24
Je to starobný dôchodca. Až teraz som sa dostala na poradu.
Sorry. A ďakujem za odpovede. Pomohli mi. Super.