Ježko
11.01.07,13:18
Som riadne zamestnaný a okrem toho chcel by som začať podnikať v oblasti prenájmu nehnuteľnosti:
1. Musím si založiť živnosť ?
2. Môžem si uplatniť 40% do nákladov ?
mysimis
11.01.07,12:21
Máš nejakú nehnuteľnosť a tú chceš dávať do nájmu?
Ježko
11.01.07,12:26
Máš nejakú nehnuteľnosť a tú chceš dávať do nájmu?
Áno, kúpil som si nehnuteľnosť a chcem ju prenajímať. Najprv ju chcem opraviť, dať do poriadku a s tým je spojených veľa nákladov.
Johanka
11.01.07,12:26
Som riadne zamestnaný a okrem toho chcel by som začať podnikať v oblasti prenájmu nehnuteľnosti:
1. Musím si založiť živnosť ?
2. Môžem si uplatniť 40% do nákladov ?

Prenájom nehnuteľností je živnosťou iba ak sú spolu s prenájmom poskytované iné ako základné služby, napr. upratovanie, pranie prádla, podávanie raňajok. Čiže ak budeš poskytovať iba tzv. holý prenájom živnosť na túto činnosť nedostaneš. Tvoje príjmy budeš zdaňovať podľa § 6 ods.3 Zákona o dani z príjmov. Z týchto príjmov máš možnosť uplatniť si 40 % výdavky.
Johanka
11.01.07,12:27
Áno, kúpil som si nehnuteľnosť a chcem ju prenajímať. Najprv ju chcem opraviť, dať do poriadku a s tým je spojených veľa nákladov.
Možno by boli výhodnejšie skutočné výdavky ...
mysimis
11.01.07,12:32
V Tvojom prípade vôbec nemusíš vybavovať živnostenský list na uvedené podnikanie. Nehnuteľnosť budeš dávať do nájmu ako FO.
slavenkacka
12.01.07,07:46
Mam s.r.o. a FO mi prenajima priestory na podnikanie. Z "debaty" som sa dozvedela, ze tato osoba nemusi mat zivnost na prenajom, moze mi potom vystavovat faktury??? Jedna sa o dost vysoku sumu a ja by som si to rada dala do nakladov. MOze mi teda mesacne vystavit fakturu?
jolaj
12.01.07,10:06
V Tvojom prípade vôbec nemusíš vybavovať živnostenský list na uvedené podnikanie. Nehnuteľnosť budeš dávať do nájmu ako FO.

Živnosť teda nepotrebujem a výdavky/náklady na opravu a údržbu budovy/ si môžem dať do nákladov ?
40% alebo skutočné ?
mysimis
12.01.07,16:38
Mam s.r.o. a FO mi prenajima priestory na podnikanie. Z "debaty" som sa dozvedela, ze tato osoba nemusi mat zivnost na prenajom, moze mi potom vystavovat faktury??? Jedna sa o dost vysoku sumu a ja by som si to rada dala do nakladov. MOze mi teda mesacne vystavit fakturu?

Pokiaľ Ti FO prenajíma priestory predpokladám, že máš aj nájomnú zmluvu. Na základe uvedenej nájomnej zmluvy a dokladu o zaplatení nájomného si uvedenú sumu môžeš dávať do nákladov.
mysimis
12.01.07,16:41
Živnosť teda nepotrebujem a výdavky/náklady na opravu a údržbu budovy/ si môžem dať do nákladov ?
40% alebo skutočné ?

Do nákladov si môžeš dávať aj skutočné náklady príp. 40% - vypočítaj si čo je pre Teba výhodnejšie.