kvietok
11.01.07,13:21
ahojte.
akosi sa mi na porade nedarí zistiť, ako je to s faktúrou, ktorá bola vystavená v tomto roku za služby, ktoré nám boli poskytnuté minulý rok. pokiaľ som ešte neodovzdala dph-čku, môžem túto faktúru zaradiť do minulého roku, alebo ju musím cez účet 326 preniesť do roku 2007?
ďakujem, monika
Tweety
11.01.07,12:22
ahojte.
akosi sa mi na porade nedarí zistiť, ako je to s faktúrou, ktorá bola vystavená v tomto roku za služby, ktoré nám boli poskytnuté minulý rok. pokiaľ som ešte neodovzdala dph-čku, môžem túto faktúru zaradiť do minulého roku, alebo ju musím cez účet 326 preniesť do roku 2007?
ďakujem, monika
Nie, nemusíš, zaúčtuješ ju klasicky do roku 2006.5../321.343/321( ak si platcom)
šenky
11.01.07,12:29
Faktúru zaúčtuješ interným dokladom cez 326 do starého roku aj s DPH. V novom roku 326 vyrovnáš s 321.
renatan
11.01.07,12:33
Nie, nemusíš, zaúčtuješ ju klasicky do roku 2006.5../321.343/321( ak si platcom)

Ak bola vystavená v 2007, predsa sa o nej nemôže účtovať v 2006?! ale len cez 326.
Tweety
11.01.07,12:34
Ak bola vystavená v 2007, predsa sa o nej nemôže účtovať v 2006?! ale len cez 326.
Nie je to tak.
Johanka
11.01.07,12:34
ahojte.
akosi sa mi na porade nedarí zistiť, ako je to s faktúrou, ktorá bola vystavená v tomto roku za služby, ktoré nám boli poskytnuté minulý rok. pokiaľ som ešte neodovzdala dph-čku, môžem túto faktúru zaradiť do minulého roku, alebo ju musím cez účet 326 preniesť do roku 2007?
ďakujem, monika
... neviem čo má odovzdanie priznania na DPH s účtovaním cez 326 :rolleyes: .
Keďže sme v DPH - nevieš , v ktorom období ju máš dať do DPH?
šenky
11.01.07,12:38
Podľa môjho názoru, keď je faktúra vystavená v roku 2007 nemôže byť záväzkom /321/ roku 2006. Mala by sa vytvoriť rezerva /326/. Nesúhlasím s "tweenty".
Tweety
11.01.07,12:40
Podľa môjho názoru, keď je faktúra vystavená v roku 2007 nemôže byť záväzkom /321/ roku 2006. Mala by sa vytvoriť rezerva /326/. Nesúhlasím s "tweenty". Aj 326 je účet záväazkový.
renatan
11.01.07,12:42
Nie je to tak.

Prečo? Nemusím doklad mať, aby som o ňom mohla účtovať?
judy
11.01.07,12:43
Týmto Vás chcem upozorniť na platný zákon o účtovníctve § 17 – účtovná závierka, kde v ods. 8 je uvedené : Účtovná jednotka je povinná uvádzať v účtovnej závierke informácie podľa stavu ku dňu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, to platí obdobne aj pre všetky účtovné zápisy, ktoré sa uskutočňujú iba ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ak tento zákon neustanovuje inak. Účtovná jednotka pritom zohľadňuje aj informácie týkajúce sa stavu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a ktoré účtovná závierka získala do dňa zostavenia účtovnej závierky.





Na základe vyššie uvedeného vyplýva, že do účtovného obdobia 2006 a tým aj do číselnej rady dodávateľských faktúr roka 2006 by ste mali účtovať len dodávateľské faktúry, ktoré boli vystavené do 31.12. 2006. Ostatné dodávateľské faktúry týkajúce sa skutočností roku 2006, ale vystavené v roku 2007, by ste mali do účtovnej závierky roku 2006 doúčtovať prostredníctvom účtu 326 – nevyfakturované dodávky a do knihy dodávateľských faktúr ich zaradiť v roku 2007 v číselnej rade roku 2007.



Tieto pokyny mi poslala moja auditorka k tejto problematike
.lena.
11.01.07,13:02
Týmto Vás chcem upozorniť na platný zákon o účtovníctve § 17 – účtovná závierka, kde v ods. 8 je uvedené : Účtovná jednotka je povinná uvádzať v účtovnej závierke informácie podľa stavu ku dňu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, to platí obdobne aj pre všetky účtovné zápisy, ktoré sa uskutočňujú iba ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ak tento zákon neustanovuje inak. Účtovná jednotka pritom zohľadňuje aj informácie týkajúce sa stavu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a ktoré účtovná závierka získala do dňa zostavenia účtovnej závierky.





Na základe vyššie uvedeného vyplýva, že do účtovného obdobia 2006 a tým aj do číselnej rady dodávateľských faktúr roka 2006 by ste mali účtovať len dodávateľské faktúry, ktoré boli vystavené do 31.12. 2006. Ostatné dodávateľské faktúry týkajúce sa skutočností roku 2006, ale vystavené v roku 2007, by ste mali do účtovnej závierky roku 2006 doúčtovať prostredníctvom účtu 326 – nevyfakturované dodávky a do knihy dodávateľských faktúr ich zaradiť v roku 2007 v číselnej rade roku 2007.



Tieto pokyny mi poslala moja auditorka k tejto problematike
No ja neviem. Povinnosť fakturovať je do 15 dní. Účtovať na 326 - nevyfakturované dodávky na základe faktúry sa mi zdá dosť nelogické. Ten účet sa podľa mňa použije vtedy ak faktúru nemáme.
sta
11.01.07,15:48
Neviem, či to tu môžem uviesť, ale toto je zo stránky www.ceniga.sk (http://www.ceniga.sk/) zo školenia Ing. Cenigovej - ÚZ PÚ za r. 2006:

4.1. Zaúčtovať všetky prírastky a úbytky majetku a záväzkov, ktoré sa uskutočnili do posledného dňa účtovného obdobia. Pritom nie je rozhodujúci dátum vyhotovenia účtovného dokladu ani dátum úhrady, inkasa alebo vyrovnania iným spôsobom. Rozhodujúce je vždy to, či vecné plnenie bolo uskutočnené najneskôr do posledného dňa účtovného obdobia. Taktiež nerozhoduje, či účtovná jednotka je v postavení dodávateľa alebo odberateľa, veriteľa alebo dlžníka. Účtovanie je nasledovné:
a) ak do dňa zostavenia účtovnej závierky (do dňa uzavretia účtovných kníh) bolo plnenie zo strany dodávateľa, veriteľa, zamestnávateľa, atď. vyúčtované v určitej sume, zaúčtuje sa v účtovníctve
a1) ako obvyklý záväzok so súvzťažným zápisom na ťarchu príslušného účtu majetku v účtovej triede 0, 1, 2 pri dodávkach dlhodobého majetku, zásob a krátkodobého finančného majetku alebo na ťarchu príslušného účtu nákladov v účtovej skupine 50 a 51 pri dodávkach energie, ostatných neskladovateľných dodávok a služieb, na ťarchu príslušného účtu v účtovej skupine 52 pri vyúčtovaných mzdách, odmenách a ostatných osobných nákladoch, atď. a u platiteľa DPH aj na ťarchu účtu DPH,
a2) ako obvyklá pohľadávka so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu tržieb alebo iných výnosov a u platiteľa DPH aj v prospech účtu DPH,
b) ak do dňa zostavenia účtovnej závierky neboli zo strany dodávateľa vyúčtované (vyfakturované) uskutočnené dodávky a služby, avšak účtovná jednotka na základe zmluvy, dodacieho listu alebo iného dokladu pozná cenu dodávky a služby, zaúčtuje sa v účtovníctve
b1) ako záväzok v prospech účtu 326 - Nevyfakturované dodávky alebo 476 - Dlhodobé nevyfakturované dodávky so súvzťažným zápisom na ťarchu príslušného účtu majetku v účtovej triede 0, 1, 2 pri dodávkach dlhodobého majetku, zásob a krátkodobého finančného majetku alebo na ťarchu príslušného účtu nákladov v účtovej skupine 50 a 51 pri dodávkach energie, ostatných neskladovateľných dodávok a pri službách,
b2) ako pohľadávka na ťarchu príslušného účtu odberateľa, avšak na samostatnom analytickom účte so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu tržieb alebo iných výnosov,
c) ak do dňa zostavenia účtovnej závierky neboli zo strany dodávateľa vyúčtované (vyfakturované) uskutočnené dodávky a služby a účtovná jednotka nezískala informácie o výške záväzku (cene dodávky a služby), vytvorí sa na nevyfakturované dodávky rezerva v odhadovanej výške, ktorá sa zaúčtuje v prospech účtu 323 - Krátkodobé rezervy a na ťarchu,
c1) príslušného účtu majetku v účtovej triede 0, 1, 2 pri dodávkach dlhodobého majetku, zásob a krátkodobého finančného majetku,
c2) účtu 552 - Tvorba zákonných rezerv pri dodávkach energie, ostatných neskladovateľných dodávok a pri službách, ktoré sú daňovými výdavkami podľa § 20 ods. 9 zákona o dani z príjmov,
c3) účtu 554 - Tvorba ostatných rezerv pri takých dodávkach a službách, ktoré nie sú daňovými nákladmi, napr. služby na reprezentačné účely.
sta
11.01.07,15:52
Btw. ja osobne to robím tak, pretože som mala od materskej spoločnosti určený termín predbežnej ročnej závierky na 05.1.2007, tak faktúry, ktoré mi prišli do tohto dátumu som číselne zaradila do r. 2006 a zaúčtovala ich ako normálne faktúry aj som si odpočítala DPH.
Všetko, čo mi prišlo už po tomto dátume a patrí to do r. 2006 účtujem cez ID ako 326 a DPH si uznám v 01/2007. A v internej smernici mám toto všetko uvedené. :)
evina
11.01.07,15:56
Danila
11.01.07,16:07
Ani na túto tému určite nebude jednoznačný názor účtovníkov. Ale domnievam sa, že prelom rokov je obdobie špecifické a prípravou na ročnú uzávierku roku 2006 v internej smernici stanovím obdobie /deň/, do ktorého prijaté faktúry vystavené v roku 2007 s plnením prislúchajúcim účtovnému obdobiu roku 2006 budú v číselnom rade roku 2006. Prijatie faktúry po stanovenom termíne v číselnom rade roku 2007. Táto interná smernica je v takom prípade záväzná a neodporuje žiadnemu ustanoveniu.
MARIKAzKE
11.01.07,18:15
Už roky pravidelne chodím na školenia k roč.účt.závierke, kde nám metodička DR pr účt. dáva tie isté pokymy ako uvádza Danila t.j. vo vnútrop.smernici stanoviť hraničný dátum t.j. deň, do ktorého prijaté faktúry vystavené v roku 2007 s plnením za rok 2006 budú v číselnom rade roku 2006 a len tie účtovať cez rezervy a dohady, ktoré nedôjdu do toho termínu. To isté pravidlo si uplatňujem aj pri vydaných faktúrach, veď predsa všetko nevyfakturujem presne 31.12.2006, mám na to 15 dní, ale výnosy predsa potrebujem zúčtovať do roku 2006 aj keď faktúru vystavím napr.10.1.2007. Samozrejme treba dávať pozor na správne triedenie faktúr na rok 2006 a 2007. Na faktúry roku 2007 už vytvoriť nový číselný rad.
sway
11.01.07,18:56
Nie, nemusíš, zaúčtuješ ju klasicky do roku 2006.5../321.343/321( ak si platcom)

Ja súhlasím s týmto názorom, ale nik tu nepíše - alebo som si nevšimla, aký dátum dodania je na faktúre (kôli DPH). Ak je 31.12.2006 a menej s kľudom by som ju dala do 2006 a nárokovala si odpočet v 12/2006.
misurka
11.01.07,19:42
Ja na základe pokynov našich auditorov účtujem faktúry tykajúce sa r. 2006, ale vystavené v r. 2007 klasicky cez nákladový resp. výnosový účet, v minulosti som účtovala cez 326, auditor ma upozornil na nesprávne účtovanie. Takže treba si asi vybrať. Ale jednoznačnú odpoveď, príp. obhajobu dá predsa vnútropodnik. smernica.