sway
11.01.07,16:03
Ľudkovia, poradíte?;););)
Veľmi ma zaujímajú názory ostatných ako by ste si s týmto poradili:
Otvorili sme v 2006 vzorkovú miestnosť nábytku, nejedná sa o klasickú predajňu, nakoľko nejde o maloobchod - nie je tam ani RP (čo máme schválené DÚ) ide o vzorkovú miestnosť, kde sú celoročne umiestnené vzorky (stoly, stoličky, kancelárske zostavy... ) - stálé vzorky.
No a ide mi o to, ako ich nákup mám zaúčtovať v PÚ.
- nedávam ich na 131 , lebo nejde o tovar
- zostavy sa skladajú z xy dielov, pričom ani jeden nie je nad 30 000
- mám dilemu či ich zaúčtovať na anal. 501 , alebo na 022 anal a odpisovať
- alebo brať vzorky na základe tohto: Zák o DZP §19 .k) výdavky (náklady) na reklamu vynaložené na účel prezentácie podnikateľskej činnosti daňovníka, tovaru, služieb, nehnuteľností, obchodného mena, ochrannej známky, obchodného označenia výrobkov a iných práv a záväzkov súvisiacich s činnosťou daňovníka so zámerom dosiahnutia, zabezpečenia, udržania alebo zvýšenia príjmov daňovníka. (tu neviem či na 501?)

... sú to jednoznačne, lebo na základe výberu odberateľov dľa týchto vzoriek sme mali v 2006 už obrat - aj zisk.

celkovo sa jedná o sumu cca 300 000,- takže nejde o fazuľky :confused:
tak Vás poprosím ak niekoho niečo napadne, hodíte mi to sem, nech môžem konfrontovať názory odborníkov, praxe a vôbec....
vďaka.:)
kukučka
11.01.07,15:21
hodnota vysoká, aj doba použiteľnosti isto viac ako rok, ja by som to dala ako súbor

len som to odoslala, už ma napadlo, že ten "súbor" nie je nemenný, veď tie vzorky môžete obmienať...a staršie, alebo nemoderné aj predať...som zvedavá aj ja
sway
11.01.07,16:02
hodnota vysoká, aj doba použiteľnosti isto viac ako rok, ja by som to dala ako súbor

len som to odoslala, už ma napadlo, že ten "súbor" nie je nemenný, veď tie vzorky môžete obmienať...a staršie, alebo nemoderné aj predať...som zvedavá aj ja

veď práve...
čakám na rady ostatných....:(:(:(
Zoltán Kovács
11.01.07,17:26
Ja by som to dal na 501. Podľa mňa by nebol problém to obhájiť pred DÚ. Nakoľko tie vzorky návštevníci si môžu vyskúsať, obchytať atď.... Tým pádom hneď strácajú na hodnote. Ale na základe toho si potom objednávajú u vás nábytok.
sway
11.01.07,18:46
Ja by som to dal na 501. Podľa mňa by nebol problém to obhájiť pred DÚ. Nakoľko tie vzorky návštevníci si môžu vyskúsať, obchytať atď.... Tým pádom hneď strácajú na hodnote. Ale na základe toho si potom objednávajú u vás nábytok.

je to tak ako píšeš, len sa trocha bojím, lebo ide o veľkú sumu.... vďaka za názor,:)
ešte čakám na ostatné...
lenkak
11.01.07,18:50
- zostavy sa skladajú z xy dielov, pričom ani jeden nie je nad 30 000 - dala by som to na 501/an, nakoľko ich používaš, tým pádom opotrebúvaš. Vieš ich dať aj jednotlivo, nemusia tvoriť len súbor. Aspoň tak som to pochopila.
sway
11.01.07,19:00
- zostavy sa skladajú z xy dielov, pričom ani jeden nie je nad 30 000 - dala by som to na 501/an, nakoľko ich používaš, tým pádom opotrebúvaš. Vieš ich dať aj jednotlivo, nemusia tvoriť len súbor. Aspoň tak som to pochopila.

samozrejme, ide len o ten prvý pohľad, akonáhle vojdeš do prevádzky uvidíš zostavy "vzorkové" kancelárie. Aby mi netvrdili z DÚ že ide o súbory - poznáš to. Zákazník si môže a nemusí objednať celú zostavu, môže si ju objednať v inom členení , menšiu....a.p. a samozrejme sú funkčné jednotlivé diely samé o sebe.... len či toto bude dobrý argument....
lenkak
11.01.07,19:02
- myslím si, že postačujúci. Veď nemusí si zákazník objednať všetko, nejakú celú zostavu, stačí nejakú časť.
Viera.M.
11.01.07,19:35
Účtovne do nákladov, ale súčasne by som si to odfotila, teda zachytila na nejakom nosiči, kvôli príp. preukaznosti a vysvetleniu pred DÚ...
sway
12.01.07,05:32
Účtovne do nákladov, ale súčasne by som si to odfotila, teda zachytila na nejakom nosiči, kvôli príp. preukaznosti a vysvetleniu pred DÚ...

moc dík za názory, mám to na CD - čo sme mali reklamu v regionálnom vysielaní, aj na webe.
ale predsa:
nik nemá konkrétnu skúsenosť z praxe ???
sway
12.01.07,08:47
posúvam to ešte - pomôže mi každý názor, díííík :)



Ľudkovia, poradíte?;););)
Veľmi ma zaujímajú názory ostatných ako by ste si s týmto poradili:
Otvorili sme v 2006 vzorkovú miestnosť nábytku, nejedná sa o klasickú predajňu, nakoľko nejde o maloobchod - nie je tam ani RP (čo máme schválené DÚ) ide o vzorkovú miestnosť, kde sú celoročne umiestnené vzorky (stoly, stoličky, kancelárske zostavy... ) - stálé vzorky.
No a ide mi o to, ako ich nákup mám zaúčtovať v PÚ.
- nedávam ich na 131 , lebo nejde o tovar
- zostavy sa skladajú z xy dielov, pričom ani jeden nie je nad 30 000
- mám dilemu či ich zaúčtovať na anal. 501 , alebo na 022 anal a odpisovať
- alebo brať vzorky na základe tohto: Zák o DZP §19 .k) výdavky (náklady) na reklamu vynaložené na účel prezentácie podnikateľskej činnosti daňovníka, tovaru, služieb, nehnuteľností, obchodného mena, ochrannej známky, obchodného označenia výrobkov a iných práv a záväzkov súvisiacich s činnosťou daňovníka so zámerom dosiahnutia, zabezpečenia, udržania alebo zvýšenia príjmov daňovníka. (tu neviem či na 501?)

... sú to jednoznačne, lebo na základe výberu odberateľov dľa týchto vzoriek sme mali v 2006 už obrat - aj zisk.

celkovo sa jedná o sumu cca 300 000,- takže nejde o fazuľky :confused:
tak Vás poprosím ak niekoho niečo napadne, hodíte mi to sem, nech môžem konfrontovať názory odborníkov, praxe a vôbec....
vďaka.:)
ALDA
12.01.07,10:20
Účtovne do nákladov, ale súčasne by som si to odfotila, teda zachytila na nejakom nosiči, kvôli príp. preukaznosti a vysvetleniu pred DÚ...
Neviem prečo sa robí z komára slon:D.
Pred DU nie je čo vysvetľovať "vzorkovú predajňu". Už sám názov niečo znamená. Takéto predajne sú už bežné.
V tomto prípade je možné dokonca kúpiť foťák, kameru do NOZD. Zákazníkovi ponúknuť aj nejaké občerstvenie. /nie ako repre/
Toto je moja skúsenosť.
sway
12.01.07,10:49
Neviem prečo sa robí z komára slon:D.
Pred DU nie je čo vysvetľovať "vzorkovú predajňu". Už sám názov niečo znamená. Takéto predajne sú už bežné.
V tomto prípade je možné dokonca kúpiť foťák, kameru do NOZD. Zákazníkovi ponúknuť aj nejaké občerstvenie. /nie ako repre/
Toto je moja skúsenosť.
Si zlatá :D:D:D, to máš tak keď sa niekto bojíííííííííííí:):):) dííík :p
sway
12.01.07,10:52
Vďaka všetkým za názory, buchnem to do nákladov ;):):D potvrdili ste mi môj názorček.