janasiv
11.01.07,17:56
Ahojte poraďáci,

mám niekoľko otázok k paušálnym výdavkom:
1. mám si k príjmom so SZČO pripočítať aj úroky z podnikateľského účtu pred odpočítaním paušálnych výdavkov?
2. Mám faktúru vystavenú v januári 2007 (aj uhradenú v januári), za služby ktoré som poskytla v decembri. Kedže si uplatňujem paušál, bude správne, ak si ju dám do príjmov až v r.2007?
3. Môžem si od príjmov odpočítať aj dobrovoľné sociálne poistenie (povinné si neplatím) - tu všade sa hovorí len o povinnom poistnom?
Vopred vďaka za Vaše odborné rady.
Milan Benka
11.01.07,17:03
Ahojte poraďáci,

mám niekoľko otázok k paušálnym výdavkom:
1. mám si k príjmom so SZČO pripočítať aj úroky z podnikateľského účtu pred odpočítaním paušálnych výdavkov? V prípade, že zrazenú daň z úrokov budeš považovať za preddavok na daň, tak áno. §43/7 ZDP
2. Mám faktúru vystavenú v januári 2007 (aj uhradenú v januári), za služby ktoré som poskytla v decembri. Kedže si uplatňujem paušál, bude správne, ak si ju dám do príjmov až v r.2007? Áno. §6/10 ZDP
3. Môžem si od príjmov odpočítať aj dobrovoľné sociálne poistenie (povinné si neplatím) - tu všade sa hovorí len o povinnom poistnom?Áno. §19/3i) ZDP
Vopred vďaka za Vaše odborné rady.


zvýraznené
Johanka
11.01.07,17:04
Ahojte poraďáci,

mám niekoľko otázok k paušálnym výdavkom:
1. mám si k príjmom so SZČO pripočítať aj úroky z podnikateľského účtu pred odpočítaním paušálnych výdavkov?
http://www.porada.sk/t7492-p2-pausdalne-vydavky-a-uroky.html
2. Mám faktúru vystavenú v januári 2007 (aj uhradenú v januári), za služby ktoré som poskytla v decembri. Kedže si uplatňujem paušál, bude správne, ak si ju dám do príjmov až v r.2007?
je to príjem roka 2007
3. Môžem si od príjmov odpočítať aj dobrovoľné sociálne poistenie (povinné si neplatím) - tu všade sa hovorí len o povinnom poistnom? Ak sa prihlásiš do SP ako dobrovoľný platiteľ, si povinná platiť odvody ;) .
Vopred vďaka za Vaše odborné rady.

..............................
Muška
11.01.07,17:28
2. Mám faktúru vystavenú v januári 2007 (aj uhradenú v januári), za služby ktoré som poskytla v decembri. Kedže si uplatňujem paušál, bude správne, ak si ju dám do príjmov až v r.2007?
je to príjem roka 2007..............................

Súhlasím.
Len doplním, že je to príjem v roku uhradenia, teda 2007 za predpokladu, že r. 2006 , ale aj rok 2007 si budeš uplatňovať paušálne výdavky.

Tzn., že nebudeš preskakovať pauš.výdavky - účtovníctvo a opačne
Milan Benka
11.01.07,17:30
Na doplnenie:
Na JU preskočiť môže, len ten skok z JU na paušál robí problémy.
Muška
11.01.07,17:37
Milanko, si si istý????

(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Milan Benka
11.01.07,17:46
Muška beriem späť. Prehliadol som zvýraznené:

(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

Ak si uplatňujem pauš. výdavky, nie som účt. jednotkou.

Škrtám svoje príspevky


Muška, ty si poklad. Pri tebe stále prídem na niečo, čo som poriadne neprečítal:D
Muška
11.01.07,17:51
Muška, ty si poklad. :D
Milanko, toto sa mi dobre číta :cool: