hochelka
11.01.07,21:45
Ahojte, som SZČO, momentálne na PN a od 25.1.2007 nastupujem na MD. Termín pôrodu mám 21.3.2007. Musím sa čo najskôr rozhodnúť či si živnosť ponechám alebo je lepšie ju pozastaviť. Živnosť počas MD ani RD nebudem vykonávať. Už som si spísala info ktoré som našla aby som Vás neotravovala s tým čo už bolo riešené.
Prosím Vás poraďte. Ďakujem
---------------------------
Sumarizácia : materská a SZČO
- Nárok na materskú je ak SZČO je platcom povinného poistenia min. 270 dní počas posledných 2 rokov pred termínom pôrodu
- Nárok na materskú ako DNP – opäť ak poistenie trvá min 270 dní aj z min. VZ, potom tesne pred nástupom na MD zrušiť DNP a opätovne sa prihlásiť ale s max. VZ –
1) je nutné pozastavenie živnosti tak aby došlo k zániku a vzniku poistenia ??? 2) alebo stačí platiť DNP ako rozdiel max. VZ a VZ z ktorého platí odvody ako SZČO a VZ je potom súčtom 2 súbežných poistení ???
Stav bez pozastavenia živnosti: - Je možné mať príjem zo živnosti do určitej výšky
- po nástupe na MD nahlásiť na SP – neplatia sa odvody
- po nástupe na MD nahlásiť na ZP – neplatia sa odvody
- po nástupe na RD nahlásiť na SP – neplatia sa odvody
- po nástupe na RD nahlásiť na ZP – platia sa odvody zálohovo a pri ročnom zúčtovaní sa odvody vrátia zo ZP ako preplatok
- po nástupe na RD podať žiadosť na SP aby odvody do dôchodkového piliera odvádzal štát ??? a tieto odvody štát platí počas MD aj RD? - je možné sa prihlásiť na DNP – hoci bez povinnosti platit odvody aby sa započítala doba poistenia ako DNP pri ďalšom tehotenstve? Stav pri pozastavení živnosti: - pozastavenie živnosti na živnostenskom úrade
- nahlásenie na SP, ZP a DU – neplatia sa povinné odvody
- netreba sa prihlásiť na úrade práce – status matky na materskej ???
- po nástupe na MD nahlásiť na SP – odvody platí štát
- po nástupe na MD nahlásiť na ZP – odvody platí štát ??? - po nástupe na RD nahlásiť na SP – odvody platí štát
- po nástupe na RD nahlásiť na ZP – odvody platí štát ??? alebo ich treba platiť dobrovoľne ??? - ako je to s dôchodkovým pilierom? - je možné alebo potrebné sa prihlásiť na DNP – hoci bez povinnosti platiť odvody aby sa započítala doba poistenia ako DNP pri ďalšom tehotenstve?
-----------------------

Dakujem pekne ešte raz