kING
28.12.04,20:39
Možno to tu už bolo niekoľkokrát spomenuté v iných témach, ale bol by som veľmi rád, keby mi to niekto vysvetlil "polopate".
Som živnostník, podnikajúci popri zamestnaní od roku 2004. Zamestnávateľ za mňa odvádza všetky odvody z maximálneho vymeriavacieho základu. Živnosť je zisková. Aké odvody zaplatím za rok 2004? A aké v roku 2005 za prepokladu, že bude situácia nezmenená? Odpoveď by som potreboval dosť rýchlo, nakoľko by som si ešte potreboval pred koncom roka trochu "zoptimalizovať" daňový základ...

Ďakujem.
dôchodca
29.12.04,04:50
Zdravím ťa "kING" vidím, že sa nikto nechytil na tvoju otázku, ale ak by predsa len niekto, môhol by si mi to poslať? Ja som totižto úplne stejný prípad a mám v tom celkom hokej.
Jozef Mihál
29.12.04,10:34
Za rok 2004 ako živnostník neplatíte žiadne odvody.

V roku 2005 -

1. Sociálne poistenie - ak ako živnostník dosiahnete hrubý príjem za rok 2004 vyšší, ako 78000 Sk, budete od 1.7.2005 platiť do Soc.poisťovne ako živnostník. Kedže však už v zamestnaní platíte do SP z maximálneho základu, ak to tak zostane, ako živnostník nebudete platiť do SP nič.

2. Zdravotné poistenie - pre platenie poistného ako živnostníka bude v konečnom dôsledku dôležitý základ dane zo živnosti dosiahnutý za rok 2005. Opäť ale platí, keďže ako zamestnanec už platíte z maximálneho základu, ako živnostník fakticky žiadne zdravotné poistenie platiť nebudete. V druhej polovici roka 2005 síce budete platiť preddavky na zdravotné poistenie, ale tie Vám poisťovňa v roku 2006 vráti.

Ak to zhrniem, pokojne zarobte na živnosť koľko len môžete. Ak aj v roku 2005 budete platiť ako zamestnanec odvody z maximálnych základov, ako živnostník nebudete platiť nič.
kING
29.12.04,18:35
Vážený pán Mihál,

ďakujem za skutočne promptnú odpoveď. Rád by som Vám zložil poklonu za to, čo na tomto fóre robíte a nechápem, ako môžete stihnúť odpovedať na všetky otázky v takom krátkom čase. Netušil som, že na internete niečo také existuje a som skutočne veľmi príjemne prekvapený - určíte budem tieto svoje skúsenosti tlmočiť ďalej.

Ešte k Vašej odpovedi - takto by sa mi to celkom pozdávalo. Informoval som sa na Sociálnej poisťovni, vyzerá to, že odvody by sa ma naozaj nemuseli týkať, iba spomínali nejaký rezervný fond - vraj tento rok je to 2,5% a na budúci rok to bude dokonca 4,5% z vymeriavacieho základu a do tohto fondu musia platiť aj SZČO bez ohľadu na to, koľko za nich zamestnávateľ odvádza.
V zdravotnej poisťovni som narazil na chlapíka, ktorý tomu rozumel snáď ešte menej ako ja - ale s úplnou istotou mi tvrdil, že vôbec nie je dôležité, že za mňa zamestnávateľ platí maximálne poistné, ako SZČO si musím platiť zvlášť zo základu, ktorý sa počíta len z príjmu na živnosti.
Môžete mi k tomu, prosím, niečo napísať?

Ešte raz ďakujem.
Jozef Mihál
30.12.04,12:54
Vážený pán kING,
ďakujem za poklonu, ak si ale pozornejšie prekúmate Poradu, zistíte, že môj obor je len mzdové účtovníctvo a to najmä otázky odvodov, takže nepreháňajte prosím. Inak dúfam, že sa mi darí vychovávať si tu následovníkov, ak som tu ešte dnes, nemusím tu byť zajtra...

K veci - SP má žiaľ pravdu. Ako SZČO si v prípade, že budete povinne poistený od 1.7.2005 (ak budete mať za rok 2004 obrat vyšší ako 78000 Sk) - budete musieť platiť 4,75% do rezervného fondu z mesačného základu daného ako 1/24-tina základu dane z činnosti SZČO z roka 2004, minimálne však zo základu 6500 Sk, maximálne zo základu cca 46000 Sk.

Zdravotné poistenie - od 1.1.2005 platí nový zákon, žiaľ v zdravotných poisťovniach toho veľa o tom nevedia, takže sa nečudujem odpovedi, ktorú ste dostali. Čo ten chlapík povedal, platilo do konca roku 2004. Od roku 2005 ak ako zamestnanec budete platiť zdravotné poistenie z maxima, tj. z mesačného základu 43095 Sk, ako SZČO nebudete fakticky platiť nič, bez ohľadu na výšku príjmu, základu dane a pod., ktorý ako SZČO dosiahnete za rok 2004 či za rok 2005. Na to sa môžete na 100% spoľahnúť.
dôchodca
01.01.05,20:55
Pán Mihál, dovoľujem si aj ja požiadať Vás o radu. Som zamestnanec a môj hrubý príjem je cca 14.000 Sk, popri tom robím pre jednu poisťovňu na zmluvu o obchodnom zastúpení pre sprostredkovanie poistenia. Podľa zákona o dani z príjmu som teda SZČO. V roku 2004 som dosiahol obrat cca 800 tisíc. Budem od 1.7.2005 platiť odvody do SP a z akého vymeriavacieho základu? Musím platiť aj vtedy, ak som mal v roku 2004 náklady na dosiahnutie zisku cca.750 tisíc?
Jozef Mihál
02.01.05,15:10
Dôchodca:
Podľa § 5 písmeno f) zákona 461/2003 o sociálnom poistení, ak ste obchodný zástupca podľa § 652 až 672a Obchodného zákonníka - čo myslím ste - tak sa na účely zákona o sociálnom poistení považujete za SZČO. Ako SZČO ste od 1.7.2005 povinne poistený v Sociálnej poisťovni, ak Váš príjem (výnos) za rok 2004 bol vyšší, ako 12-násobok minimálnej mzdy platnej k 1.7.2005 - viď § 14 ods.1 písm.b) zákona 461/2003. 800 tisíc je viac ako 78 tisíc, takže od 1.7.2005 budete ako SZČO platiť poistné do Sociálnej poisťovne.
Váš mesačný VZ ako SZČO bude 1/24-tina čiastkového základu dane z činnosti SZČO za rok 2004, teda 1/24 krát (800-750 tisíc)... atď, VZ je však najmenej vo výške minimálnej mzdy (§ 138) - takže platiť budete zo základu 6500 Sk.
dôchodca
03.01.05,07:53
Pán Mihál vrelá vďaka, veľmi ste mi pomôhol sa zorientovať.
kING
03.01.05,11:51
Pripájam sa k vďake.
aladin
03.01.05,12:20
Tiež by som mal otazku, tuším odznelo to už tu niekde, ale pre istotu. som zamestnanec a popri tom SZCO v roku 2003 som mal stratu ale nakolko prijem z podnikania bol nad limit(cca 72000) tak do soc.poistovne platim odvody z minima. a ked som dobre pochopil do zdravotnej poistovni od januara 2005 by som nemal platit nič. lebo som bol v strate. za rok 2004 vykažem yisk takze od jula 2005 budem platit aj do zdravotnej poisťovne. Dobre som to pochopil ?
Jozef Mihál
03.01.05,12:26
Tiež by som mal otazku, tuším odznelo to už tu niekde, ale pre istotu. som zamestnanec a popri tom SZCO v roku 2003 som mal stratu ale nakolko prijem z podnikania bol nad limit(cca 72000) tak do soc.poistovne platim odvody z minima. a ked som dobre pochopil do zdravotnej poistovni od januara 2005 by som nemal platit nič. lebo som bol v strate. za rok 2004 vykažem yisk takze od jula 2005 budem platit aj do zdravotnej poisťovne. Dobre som to pochopil ?Dobre. Od júla 2005 budete platiť, ak Vám preddavok na poistné na zdravotné poistenie dosiahne aspoň 100 Sk. Pritom tento preddavok = 14% zo základu daného ako 1/24-tina základu dane SZČO za rok 2004.
singliar
04.01.05,07:41
Dobry den,

mam trosku komplikovanejsiu situaciu. V roku 2004 som bol zamestnancom na Slovensku len nejake 3 mesiace a zarobil pomerne malo penazi, cca 40tisic.
Inak sa dlhodobo zdrziavam v zahranici a som tam zdravotne poisteny, teda neplatim ZP. Zaroven som vyhotovil softwarove prace v hodnote 90 tisic pre firmu na Slovensku. V predchadzajucich rokoch som prijem podla autorskeho zakona nemal.
Ako mam postupovat pri vykazovani ZP?

Dakujem