alexandraB
28.12.04,22:10
Prosim, poradte mi, chcem dat vypoved od 1.1.2005 a neviem ako na to. Najlepsie by sa mi hodil nejaky formular, podla ktoreho by som vypoved mohla zostavit.
vladan
29.12.04,05:35
alexandra, neviem aká je tvoja pozícia, či si môžeš zvoliť dátum odchodu, a či s týmto dátumom bude tvoj zamestnávateľ súhlasiť. Lebo ak hovoríš o výpovedi, tak výpovedná doba je 2, resp. 3 mesiace. Ak by sa dalo s tvojím zamestnávateľom dohodnúť, tak navrhujem spísať dohodu o skončení pracovného pomeru.
Svojmu zamestnávateľovi by si mala predložiť žiadosť o skončenie pracovného pomeru, kde môžeš navrhnúť dátum odchodu. Túto žiadosť by mal prevzať tvoj zamestnávateľ a vyjadriť sa. Buď skončí pracovný pomer navrhnutým dátumom (dohoda) alebo ťa bude ešte potrebovať a prijme tvoju výpoveď, ale s výpovednou dobou 2 alebo 3 mesiace.
Alexandra, koľko rokov máš odpracovaných v danej firme, resp. nie si ešte v skúšobnej dobe?
petero
15.02.05,13:00
Chcem dat vypoved k 28.2.02 lebo vtedy sa mi konci skusobna doba a mozem ukoncit pracovny pomer bez udania dovodu.Chcem sa spytat co musim uviest do tej vypovede a ci neexistuje niejaky formular.diki
petra:-)
15.02.05,13:10
Ide o § 72 Zákonníka práce. Stačí ak písomne doručíte zamestnávateľovi "Oznámenie o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe v zmysle § 72 Zákonníka práce ku dňu 28.2.2005". Toto oznámenie treba predložiť zamestnávateľovi aspoň 3 dni pred skončením pracovného pomeru. Pracovný pomer môžte skončiť bez udania dôvodu. :)
Luba2
15.02.05,13:23
Chcem dat vypoved k 28.2.02 lebo vtedy sa mi konci skusobna doba a mozem ukoncit pracovny pomer bez udania dovodu.Chcem sa spytat co musim uviest do tej vypovede a ci neexistuje niejaky formular.diki
To neznamená, že keď sa Ti končí skúšobná doba 28.2.2005, tak musíš ukončiť presne k tomu dňu. Môžeš ukončiť aj zajtra. A tie tri dni, ak ich nemáš priamo dohodnuté v pracovnej zmluve - tak to nie je záväzné, to zákonník práce len odporúča.
FijO
02.03.05,13:42
Ako je to s výpovednou lehotou? V prípade, že moja priateľka chce dať výpoveď (doba neurčitá, dohoda so zamestnávateľom nie je možná), má 2mesačnú výpovednú lehotu. To znamená, že musí ešte vo firme 2mesiace pracovať? V tom prípade si bude prácu hľadať dosť ťažko, nakoľko málokto podrží flek na 2 mesiace

Ďakujem
akozuchova
02.03.05,14:02
výpovedná doba začína plynúť od prvného dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, čiže tvoja priateľka musí ostať u toho zamestnávateľa ešte 2 mesiace. Je to §62 Zákonníka práce...:)
vladan
02.03.05,14:24
V tom prípade si bude prácu hľadať dosť ťažko, nakoľko málokto podrží flek na 2 mesiace... na hľadanie práce poskytne zamestnávateľ pracovné voľno bez náhrady mzdy, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby (§ 141 ods. 2i) ... takže tvoja priateľka má nárok na pracovné voľno na hľadanie si práce, ale máš pravdu, kto dnes podrží flek na 2 mesiace :cool:
FijO
02.03.05,19:30
Aj tak dakujem ludia. Toto som som si precital aj v zakone. Veril som, ze ma zahrniete optimistickejsimi vetami, ako napr. podla §bla bla bla je tu legislativna diera a da sa to nejako obist.
-)))
ale ako vidim, neda.

Ak by sa nahodou zadarilo a ona by sa dohodla v tom pripade by tam nebola ta vypovedna lehota a od prveho dna nasledujuceho kalendarneho mesiaca by mohla balit kufre?

dik
vladan
03.03.05,06:18
Ak by sa nahodou zadarilo a ona by sa dohodla v tom pripade by tam nebola ta vypovedna lehota a od prveho dna nasledujuceho kalendarneho mesiaca by mohla balit kufre?
... ak by sa zadarilo a dohodla by sa so zamestnávateľom, tak v "Dohode o skončení pracovného pomeru" si určia jeden dátum (napr. dnes uzatvoria dohodu, že zajtra ide preč) a tento deň bude jej posledným pracovným :D

FijO, vidím, že čítať Zákonník práce vieš, ak si chcel nejaké legislatívne diery, mohol si sa na to opýtať priamo ... ale otázka bola položená tak ako bola, čiže aj odpovede zodpovedali zadaniu, nemyslíš? :D
FijO
04.03.05,16:12
dobre Vladan ...pytam sa na rovinu. Je tu nejaka moznost obijst v pripade vypovedi vypovednu lehotu? Co by ste poradili mojej priatelke (na mojom mieste)?

Dakujem
evuša
04.03.05,17:29
Jediný dôvod ako obísť výpovednú lehotu je okamžité rozviazanie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov. Čiže nájsť lekára, ktorý to odobrí.
Luba2
05.03.05,19:59
Evuša nemáš celkom pravdu, lebo aj zo zdravotných dôvodov môže okamžite skončiť pracovný pomer len vtedy, ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu. Čiže aj tu nemôže ukončiť z dňa na deň, ale najskôr za 15 dní od doručenia. /§69/1aZP/ alebo 69/1c - ak je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
FijO
13.03.05,18:31
Dik za info.
1. Este by som sa chcel opytat, ci sa v pripade vypovedi zaratáva 2mesacna vypovedna lehota do odprac. rokov - pre potrebu ziskania podpory v nezamestnanosti.
2. Ked da vypoved osobne na papieri bez udania dovodu ..ako to funguje? Ma jej nejak zamestnavatel prevzatie vypovedi pisomne potvrdit? Moze zamestnavatel odmietnut? Je mozne v tom pripade poslat vypoved doporucene, ..aby ju prevzal?

Poradte prosim. Dakujem (aj za moju priatelku)
-)))
lenkak
13.03.05,18:53
samozrejme že sa výpovedná lehota započítava do odpr. rokov, veď ešte tie dva mesiace pracovať bude len s tým, že o dva mesiace už v tej firme robiť nebude. Pre získanie podpory je potrebné mať odpracované tuším 3 roky nepretržite, inak je potrebné ísť na Sociálne.
Je dobré keď jej zamestnávatzeľ výpoveď potvrdí, a ešte keď tam dopíše že prevzal dňa..... Keď vieš, že zamestnávateľ s výpoveďou nesúhlasí treba to poslať formou do vlastných rúk. S týmto už nič nezmôže.
FijO
13.03.05,20:55
fajn.
---co sa tyka tych odprac. rokov...ak bude mat uhrnne od dna nastupu do prace pocnuc vypovednou lehotou 3 roky ...potom tam nebude ziadny problem s podporou nezamestnanosti?

---co sa tyka tej vypovede. Mala by asi osobne ist s 2ma vypovedami, jedna ako doklad pre nu a jeden pre zamestnavatela. Dovod: bez udania dovodu. Podpis zamestnanca. Datum. Podpis zamestnavatela.

---v pripade neuspechu, je mozne aby zamestnavatel odmietol zasielku do ruk? Ak ano, staci potom priatelke ako doklad o odoslani zasielky postou?

Dakujem za podporu.
Luba2
14.03.05,08:44
Ona bola zamestnaná /vrátane výpovednej doby/ presne tri roky? A bola celú dobu aj poistená v nezamestnanosti? Nemala napr. PN a pod.?
FijO
14.03.05,12:42
Lubka to ma nejaky vplyv? Pokial viem zamestnavatel za nu platil odvody. Momentalne tam pracuje 2roky aj 10mesiacov. Cize ak da teraz vypoved tak este 2 mesiace k tomu. Za ten cas ...mozno bola uhrne mesiac na PN (pocas tych takmer 3 rokov). PNka sa odpocitava v tomto pripade?

...toto su komplikacie -(((
vladan
14.03.05,13:02
FijO, tvoja priateľka musí čisté 3 roky byť poistená v nezamestnanosti (odvádzať v Sociálnej poisťovni poistné v nezamestnanosti) ... za dobu "nepoistenia" sa považujú napr. tieto:
1. práceneschopnosť (PN)
2. pracovné voľno bez náhrady mzdy (tzv. neplatené voľno)
3. absencia
4. obdobie poberania rodičovského príspevku a materskej
5. práceneschopnosť bez nároku na nemocenské (porušenie liečebného poriadku)
6. ošetrovanie člena rodiny od 11teho dňa
7. vojenská služba
FijO
14.03.05,15:24
hm
dik Vladan. Ak zoberiem do uvahy fakt, ze nebola na vojenskej sluzbe -)), akym sposobom sa da zistit, ci ma narok na podporu v nezamestnanosti. Vedela by sa dopatrat k takejto informacii v Socialnej poistovni, resp. kolko este musi odpracovat, aby tento na podporu mala narok. Bola by smola dat po 2 a3/4 roku vypoved a zistit, ze jej chybalo 10 dni (napriklad) k ziskaniu podpory.
Pretoze zakon a jeho vyklad je jedna vec, ...pochopte ma ...nerad by som aby ma priatelka preto poslala k vode -))) ze som jej tak "genialne" poradil.
Dik
Luba2
15.03.05,08:15
Buď si musí tieto doby zrátať sama, alebo jej ich presne zráta jej mzdárka. A to ona chce dať výpoveď len kvôli tomu, aby mohla ísť na podporu? To nie je moc veľká výhra.
FijO
15.03.05,09:37
::: samozrejme ze nie kvoli tomu... kvoli zamestnavatelovi. je pod velkym tlakom a bez dodatocneho fin.ohodnotenia. Chce dat vypoved, ale rozhodne je lepsie dat ju a vediet ze ak si nenajde ihned pracu bude mat aspon podporu, ...takto bude na socialke a to by bola "uplna vyhra".
::: takze ak bola dokopy mesiac za tie 3 roky na PN, tento mesiac sa odpocitava od toho odprac. obdobia? nejaky som dopleteny -)).
vladan
15.03.05,11:32
takze ak bola dokopy mesiac za tie 3 roky na PN, tento mesiac sa odpocitava od toho odprac. obdobia?ešte raz a pomaly ... "odpracovaná doba" musí byť minimálne 3 roky, čiže vzorec:

"obdobie poistenia v nezamestnanosti (obdobie kedy pracovala - platila poistenie v nezamestnanosti) mínus všetky tie obdobia, ktoré sa odpočítavajú sa musí rovnať alebo byť väčšie ako 3 roky" ... už je to trošku jasnejšie?
FijO
15.03.05,16:23
dik Vladan. Asi poda tu vypoved o nejaky mesiac neskor ...lebo pochybujem, ze jej mzdova uctarka bola ochotna podat jej info ohladom odpracovaneho casu a cerpanej PNky.
...novy zakon nam to skomplikoval, cooo? -)))

dakujem vsetkym (teda zatial)
deha
21.06.05,10:17
Vie mi niekto vysvetliť podstatný rozdiel medzi §61 a §67

ZP? Chcem napísať výpoveď danú zamestnancom a nechcem aby to zlyhalo na §./Lebo v príspevkoch o tomto druhu výpovede sa uvádzali oba paragrafy a preto to potrebujem od znalého pomerov presne/Ď.
Jura
21.06.05,10:29
V § 61 máš všeobecný výklad k výpovedi: v ods. 1/ , že výpoveďou môže skončiť PP zamestnávateľ aj zamestnanec. V ods. 2/ je vysvetlenie, že zamestnávateľ môže dať výpoveď zamestnancovi iba z dôvodov uvedených v § 63. A § 67 je výpoveď daná
zamestnancom.
Zuzka11
21.06.05,10:30
V § 61 je definovaná výpoveď a podmienky pre zamestnávateľa, za ktorých môže dať výpoveď zamestnancovia.
§ 67 sa týka len výpovede danej zamestnancom bez udania dôvodu. Takže kľudne použite §67.