tarina
12.01.07,09:46
zdravim,
mam dilemu ohladom toho, co je najlepsie urobit dalej. mam zmluvu na dobu urcitu do konca januara. som teraz v 6.mesiaci, termin mam v aprili. cize mi ostavaju mesiace februar, marec, april. na materske je narok ak bolo odvadzane nemocenske za posledne 2 roky - min.270 dni. co u mna bolo. na matersku dovolenku by som mala nastupit od marca, ale kedze budem v tom case uz nezamestnana, materska dovolenka neexistuje. neviem teraz, ci aj materske si mozem teda uplatnit az od porodu, alebo mam na neho narok od marca? a ci za mesiac februar si mam nemocenske este sama zaplatit?
dalej sa chcem opytat, ze ak by som sa prihlasila na UP, musela by som si ako kazdy iny hladat pracu. co je pre mna uz dost vycerpavajuce. ale aspon by boli za mna odvadzane odovody. ak by som ale ostala ako dobrovolne nezamestnana, neviem presne co vsetko treba odvadzat - len zdravotne a nemocenske? a v akej vyske? a ako je to s platenim do 2. a 3.piliera?
vyriesilo by nieco keby som sla na PN???
a ak sa dam na PN, staci si ju dat len na februar, alebo az do porodu? od kedy plati stat za mamicku odovody? od mesiaca ked budem dostavat materske, alebo v mojom pripade az od porodu??? potom mi vlastne ostanu visiet az 3 mesiace, co budem ako nezamestnana...a ak by som sa dala na PN, aj v tom pripade je potrebne zahlasit sa na UP?
mam v tom akosi chaos a neviem CO JE PRE MNA NAJLEPSIE RIESENIE!
vedel by mi niekto v tomto smere poradit???
jankasm
12.01.07,08:52
Takže v prvom rade, aj keď už nebudeš zamestnaná, nárok na materské budeš mať odo dňa nástupu na materskú dovolenku. Tehotná žena je po skončení PP v ochrannej lehote 6 mesiacov.
Ak by si chcela dostávať maximálnu materskú, stačí sa pár dní pred nástupom na MD, alebo aj na PN (ak na ňu nastúpiš), zamestnať u niekoho známeho napr. na 1 deň ale s maximálnym VZ. Potom by sa materská aj PN počítali z tohoto nového VZ.
Po skončení PP môžeš kľudne nastúpiť na PN až do nástupu na MD. Neplatíš vtedy žiadne odvody, len to musíš nahlásiť na ZP.
Ak by si sa stala dobrovoľne nezamestnanou, tak myslím, že odvody musíš platiť len do ZP. Nemocenské a dôchodkové iba dobrovoľne, teda ak chceš.
Ak som niečo poplietla, verím, že sa nájde niekto kto ma opraví. ;) :) :rolleyes:
tarina
12.01.07,12:02
dakujem za radu...
takze materske mozem dostavat, hoci nebudem na materskej dovolenke, kedze budem nezamestnana?
a za februar nie som ani povinna zaplatit si este nemocenske...nebude to mat vplyv na vysku materskeho...alebo neprerusi sa mi tym tych 270 dni platenia?
a stat odkedy bude za mna platit odvody?
Jana Motyčková
12.01.07,12:47
Materskú budeš dostávať, za február je zbytočné platiť nemocenské - nebude to mať vplyv na výšku materského (až na prípad zamestnania sa, ako uviedla jankasm). 270 dní poistenia nemusí byť v kuse. Štát zaćne platiť odvody na dôchodkové poistenie odo dňa narodenia dieťaťa - ale treba sa ísť do 15 dní prihlásiť na SP. Na ZP bude štát platiť poistné ak budeš evidovaná na úrade práce, alebo ak budeš poberať nemocenké alebo materské. Ak sa neprihlásiš na ÚP, musela by si sa prihlásiť ako samoplatiteľ na ZP.
tarina
12.01.07,13:48
takze ak dobre rozmyslam, vo vzduchu mi visi iba februar...kedze od marca budem dostavat materske. ak by som sa dala na PN aj vtedy sa mam zahlasit na UP?
Jana Motyčková
12.01.07,16:50
Ak budeś na PN, na ÚP ťa nezaregistrujú.
bruno
15.01.07,05:02
Dobre rano vsetkym!

Ja by som sa pridala k tejto teme, lebo ja som z toho uplny blbec. Uz som si na porade precitala toho dost. Uz som si aj myslela, ze som to pochopila, ale zase som na zaciatku. Moj problem. K 31.03.2006 som dala vypoved, teda este nie je pisomna, len ustna. Ale medzicasom som zostala tehotna. Porod mi vychadza az na september. Vymeriavaci zaklad mam maximlany. Nemocenske mam platene minimalne 270 dni. Prosim Vas poradte mi co robit, aby som dostavala matersku z maximalne VZ resp.aj dve a co sa stane ked: 1. tesne pre ukoncenim PP pojdem na PN. Aku PN budem dostavat?
2. ked riadne ukoncim PN , nechcem ist na urad prace. Mozem si u niekoho znameno uzatvorit novy PP , s minimalnou mzdou a potom by som mala nejaky ten mesiac pre nastupom na MD zvysit VZ na maximum?
3. zamestnavatel nemoze so mnou ukoncit PP ak som tehotna, pokial sa na tom nedohodneme, vsak?
4. alebo mate niekto pre mna ine riesenie?

Dakujem za vsetky odpovede.
zubadielko
15.01.07,06:11
Dobré ráno,

Mám takúto otázku: Kamarátka je od septembra na materskej dovolenke /alebo už rodičovskom príspevku no neviem presne/ Jej problém spočíva v tom, že pred odchodom na materskú bola zamestnaná na dobu určitú do 31.12.2006. Čiže jej skončil pracovný pomer. Teraz hoci je poberateľkou materskej je povinná ísť niekde nahlásiť zmeny? Ak áno kam to musí hlásiť?
A ďalšia otázka. Teraz keď už nie je vedená ako zamestnanec kto bude za ňu odvádzať DDP? Alebo si ho musí platiť sama?
Máte niekto takúto skúsenosť? Vopred ďakujem za všetky odpovede
zubadielko
15.01.07,07:52
Odpovie niekto?
kacenka29
15.01.07,11:11
Dobré ráno,

Mám takúto otázku: Kamarátka je od septembra na materskej dovolenke /alebo už rodičovskom príspevku no neviem presne/ Jej problém spočíva v tom, že pred odchodom na materskú bola zamestnaná na dobu určitú do 31.12.2006. Čiže jej skončil pracovný pomer. Teraz hoci je poberateľkou materskej je povinná ísť niekde nahlásiť zmeny? Ak áno kam to musí hlásiť?
A ďalšia otázka. Teraz keď už nie je vedená ako zamestnanec kto bude za ňu odvádzať DDP? Alebo si ho musí platiť sama?
Máte niekto takúto skúsenosť? Vopred ďakujem za všetky odpovede

Dobrý deň. Zmeny treba nahlásiť na zdravotnú poisťovňu. Vyžadujú si dokladovať obdobie (skončenie PP, trvanie rodičovskej alebo materskej), a myslím, že aj na sociálnu poisťovňu sa zahlásiť ako materská, resp. rodičovská.
Poistné odvádza štát. Druhý dôch. pilier sa neodvádza myslím. Ale na 100% neviem.
tarina
15.01.07,16:39
a mozem sa este opytat, ci je mozne poberat aj materske aj nemocenske, v pripade ze sa dam do porodu na PN? alebo len jedno z toho?
a dalsia otazocka...pri vypocte materskej, co je "rozhodujuce obdobie"?
Jana Motyčková
16.01.07,08:42
Ak budeš pred pôrodo PN, 6-8 týždňov pred pôrodom ti PN ukončia a vypíšu materskú.
RO je štandardne minulý rok, ak by pracovný pomer vznikokl tento rok, tak doba od vzniku pracovného pomeru.
tarina
16.01.07,09:05
ale pre nezamestnane materska dovolenka neexistuje, preto sa pytam ze ak budem na PN az do porodu, tak ci budem poberat nemocenske alebo materske?
a ze RO je standardne minuly rok, t.j. berie sa do uvahy cely minuly kalendarny rok (ak som nemenila zamestnanie) ? cize januar tohto roku sa uz nerata?
Jana Motyčková
16.01.07,09:13
ale pre nezamestnane materska dovolenka neexistuje, preto sa pytam ze ak budem na PN az do porodu, tak ci budem poberat nemocenske alebo materske?
a ze RO je standardne minuly rok, t.j. berie sa do uvahy cely minuly kalendarny rok (ak som nemenila zamestnanie) ? cize januar tohto roku sa uz nerata?
Materskú dovolenku môže mať len zamestnankyňa. Ale materské nie je materská dovolenka, materské je dávka z nemocenského poistenia a tú môžeš dostávať aj keď si nezamestnaná, lebo budeš v ochrannej lehote (6 mesiacov po končení zamestnania). V ochrannej lehote môžeš ísť na PN aj na materskú. T.j. ak budeš mať problémy, môžeš ísť na PN, ale tak ako som písala, 6-8 týždňov pred pôrodom Ti lekár PN ukončí a vypíše materskú, ale nie dovolenku, ale papiere na zákade ktorých si požiadaš na SP o vyplácanie materského.

Január sa už nepočíta.
tarina
16.01.07,09:19
dakujem za rychlu odpoved.
som rada ze mi tato porada pomohla, a urcite uz v tom nemam taky chaos ako predtym! vdaka!
jankasm
16.01.07,09:25
A ďalšia otázka. Teraz keď už nie je vedená ako zamestnanec kto bude za ňu odvádzať DDP? Alebo si ho musí platiť sama?
Máte niekto takúto skúsenosť? Vopred ďakujem za všetky odpovede

DDP - myslíš 3. pilier alebo 2. pilier?
Ak 3. pilier - tak ten si mala od začiatku MD vlastne platiť sama, pretože zamestnávateľ jej to už nemal z čoho odvádzať, keďže nemala žiadny príjem. Ako ho platila doteraz?
Ak 2. pilier - tak myslím, že dôchodkové za ňu platí štát, a aj odvádza do 2. piliera.
tarina
17.01.07,06:58
este by som sa predsa nieco opytala. teraz ostanem na materskej, potom na rodicovskej dovolenke do 3 rokov dietata.(ako nezamestnana) ak by som medzitym znova otehotnela, na to dalsie dieta asi uz nebudem dostavat materske, len rodicovsky prispevok, vsak? alebo by som si musela dobrovolne platit nemocenske aspo tych 270 dni do narodenia toho druheho dietata? oplatilo by sa to??? ako to je?
jankasm
17.01.07,08:31
este by som sa predsa nieco opytala. teraz ostanem na materskej, potom na rodicovskej dovolenke do 3 rokov dietata.(ako nezamestnana) ak by som medzitym znova otehotnela, na to dalsie dieta asi uz nebudem dostavat materske, len rodicovsky prispevok, vsak? alebo by som si musela dobrovolne platit nemocenske aspo tych 270 dni do narodenia toho druheho dietata? oplatilo by sa to??? ako to je?

Pri nástupe na druhú MD by si už samozrejme nebola v ochrannej lehote, teda by si nedostávala žiadnu materskú, len rodičovský príspevok.
Samozrejme, že sa to oplatí. Prihlásiť sa na DNP, splniť podmienku poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch a potom môžeš z tohoto poistenia poberať napr. aj PN, OČR a samozrejme aj MD.
Odporúčam prečítať témy ohľadne materskej aj odborné články od p. Mihála na tému materská.
tarina
18.01.07,08:52
ak budem teda vo februari na PN uz ako nezamestnana, tak do socialnej odnesiem len papier od lekarky, alebo budem potrebovat aj nejaky papier este od zamestnavatela? vsak ako bude vediet socialka vymeriavaci zaklad? ci z coho sa mi vyrata PN, ked budem uz nezamestnana, v ochrannej dobe?
dakujem
Jana Motyčková
18.01.07,09:55
Do SP donesieš aj od zamestnávateľa potvrdenie o príjme (pre výpočet DVZ). Inak by to SP mohla vedieť, keďže zamestnávateľ jej každý mesiac posiela údaje. Ale nevie.
tarina
18.01.07,11:05
DAKUJEM!!!
a vymeriavaci zaklad je vlastne hruba mzda, nie? z ktorej mzdy sa mi bude ratat PN a materske, ak vo vyplatnej paske mam danu zmluvnu mzdu, a hrubu mzdu, ktora je rozdielna od zmluvnej!! ci to zavisi od zamestnavatela, ktoru zada?
Jana Motyčková
18.01.07,11:57
Do VZ ide skutočná hrubá mzda, nie to čo je v zmluve.
jankasm
18.01.07,11:58
DAKUJEM!!!
a vymeriavaci zaklad je vlastne hruba mzda, nie? z ktorej mzdy sa mi bude ratat PN a materske, ak vo vyplatnej paske mam danu zmluvnu mzdu, a hrubu mzdu, ktora je rozdielna od zmluvnej!! ci to zavisi od zamestnavatela, ktoru zada?

On musí zadať hrubú mzdu, z ktorej sa v skutočnosti odviedli odvody do SP na nemocenské poistenie, čiže VZ na nemocenské poistenie.
Nemôže tam napísať čo chce.
tarina
18.01.07,12:27
dakujem!!!
s tou skutocnou hrubou mzdou to vyzera ovela lepsie! (teda co sa bude tykat vypoctu :o )
tarina
19.01.07,07:28
a viete mi poradit ako sa vyrata PN, ak uz budem nezamestnana? na to ma SP svoje vypocty, alebo tiez je to tak, ze prve 3 dni 25 % a dalsich 7 dni 55 % a potom?
a z akeho VZ /za ktory mesiac - sa mi ta PN bude ratat?
(v januari som este riadny zamestnanec, od februara PN v ochrannej dobe)

a materska sa mi bude ratat z VZ za minuly rok co som mala? teda ak bola hruba mzda rozna, urobi sa priemer? vydelim poctom dni a krat 55% ?
jankasm
19.01.07,08:09
a viete mi poradit ako sa vyrata PN, ak uz budem nezamestnana? na to ma SP svoje vypocty, alebo tiez je to tak, ze prve 3 dni 25 % a dalsich 7 dni 55 % a potom?
a z akeho VZ /za ktory mesiac - sa mi ta PN bude ratat?
(v januari som este riadny zamestnanec, od februara PN v ochrannej dobe)

a materska sa mi bude ratat z VZ za minuly rok co som mala? teda ak bola hruba mzda rozna, urobi sa priemer? vydelim poctom dni a krat 55% ?

PN, ak je v ochrannej lehote, sa počíta z príjmu u zamestnávateľa v rozhodujúcim obdobím, ktorým je predchádzajúci kalendárny rok. PN vypláca SP vo výške prvé 3 dni 25% a všetky ďalšie dni 55%.
Materská sa ti bude počítať rovnako z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok. Spočítaš VZ za celý rok, nerobíš žiadny priemer, len vydelíš počtom dní 365 (ak si náhodou nerobila celý rok tak počtom dní koľko si robila). Z toho čo ti vyjde, potom 55%.
tarina
19.01.07,13:40
PN, ak je v ochrannej lehote, sa počíta z príjmu u zamestnávateľa v rozhodujúcim obdobím, ktorým je predchádzajúci kalendárny rok. PN vypláca SP vo výške prvé 3 dni 25% a všetky ďalšie dni 55%.
Materská sa ti bude počítať rovnako z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok. Spočítaš VZ za celý rok, nerobíš žiadny priemer, len vydelíš počtom dní 365 (ak si náhodou nerobila celý rok tak počtom dní koľko si robila). Z toho čo ti vyjde, potom 55%.

a ked to budem nasobit poctom dni, tak sa zaratavaju (do materskej aj PN) aj soboty, nedele???
a vyjde mi to v cistom, ci aj to sa este nejako zdanuje?
Jana Motyčková
19.01.07,13:46
aj soboty a nedele, v čistom, nezdaňuje sa.
tarina
19.01.07,14:52
velka vdaka za vsetko!!!
pre mna laika to bola spanielska dedina, aaale teraz uz viem na co som a kolko asi dostanem! naozaj vdaka za pomoc!
tarina
07.02.07,14:55
Materská sa ti bude počítať rovnako z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok. Spočítaš VZ za celý rok, nerobíš žiadny priemer, len vydelíš počtom dní 365 (ak si náhodou nerobila celý rok tak počtom dní koľko si robila). Z toho čo ti vyjde, potom 55%.

este mam predsa 2 otazky:
1. v prispevku od p.Mihala (zakon č.310/2006 Z.z) & 54 citujem:
"ak narok na nemocensku davku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujuce obdobie na zistenie denneho vymeriavacieho zakladusa zistuje ku dnu zaniku nemocenskeho poistenia."
neznamena to potom, ze materske sa mi bude ratat z prijmu za minuly kalendarny rok plus januar tohto roku? (zmluvu som mala na dobu urcitu do konca januara, teraz som v ochrannej lehote)
2. ak sa mi hruba mzda rozne menila, a v jednom mesiaci prekrocila 25 911sk, znamena to, ze za tento mesiac mam brat do uvahy tuto sumu ako hrubu mzdu, alebo je to obmedzene touto sumou len ak mam viac nemocenskych poisteni????
tarina
08.02.07,11:29
Citát:
Pôvodca textu príspevku: jankasm
Materská sa ti bude počítať rovnako z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok. Spočítaš VZ za celý rok, nerobíš žiadny priemer, len vydelíš počtom dní 365 (ak si náhodou nerobila celý rok tak počtom dní koľko si robila). Z toho čo ti vyjde, potom 55%.


este mam predsa 2 otazky:
1. v prispevku od p.Mihala (zakon č.310/2006 Z.z) & 54 citujem:
"ak narok na nemocensku davku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujuce obdobie na zistenie denneho vymeriavacieho zakladusa zistuje ku dnu zaniku nemocenskeho poistenia."
neznamena to potom, ze materske sa mi bude ratat z prijmu za minuly kalendarny rok plus januar tohto roku? (zmluvu som mala na dobu urcitu do konca januara, teraz som v ochrannej lehote)
2. ak sa mi hruba mzda rozne menila, a v jednom mesiaci prekrocila 25 911sk, znamena to, ze za tento mesiac mam brat do uvahy tuto sumu ako hrubu mzdu, alebo je to obmedzene touto sumou len ak mam viac nemocenskych poisteni????
ajobs
08.02.07,11:56
Citát:
Pôvodca textu príspevku: jankasm
Materská sa ti bude počítať rovnako z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok. Spočítaš VZ za celý rok, nerobíš žiadny priemer, len vydelíš počtom dní 365 (ak si náhodou nerobila celý rok tak počtom dní koľko si robila). Z toho čo ti vyjde, potom 55%.



este mam predsa 2 otazky:
1. v prispevku od p.Mihala (zakon č.310/2006 Z.z) & 54 citujem:
"ak narok na nemocensku davku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujuce obdobie na zistenie denneho vymeriavacieho zakladusa zistuje ku dnu zaniku nemocenskeho poistenia."
neznamena to potom, ze materske sa mi bude ratat z prijmu za minuly kalendarny rok plus januar tohto roku? (zmluvu som mala na dobu urcitu do konca januara, teraz som v ochrannej lehote)
2. ak sa mi hruba mzda rozne menila, a v jednom mesiaci prekrocila 25 911sk, znamena to, ze za tento mesiac mam brat do uvahy tuto sumu ako hrubu mzdu, alebo je to obmedzene touto sumou len ak mam viac nemocenskych poisteni????

1. deň zániku NP je 31.1.2007, čiže rozhodujúce obdobie na zistenie VZ je rok 2006,
2.ak si mala v niektorom mesiaci hrubú mzdu vyššiu ako 25.911 Sk (od 1.7.2006) alebo 23.738 Sk (do 30.6.2006), potom sa ti do VZ započíta iba toto maximum v tom-ktorom mesiaci.