Betina2
12.01.07,11:09
Zdravím všetkých. Potrebujem poradiť s kurzami. Klient má JU. Nakupuje tovar/materál z Thajska. Objednávať chodí letecky niekoľko krát - väčšinou 2-4 x do roka osobne do Thajska - tvrdí že musí osobne, lebo musí vidieť, čo ide objednať. Niekedy objedná aj mailom alebo telefonicky. Väčšinou však osobne. Niekedy nakúpi v hotovosti pramo tam. Faktúru dostane od dodávateľa pri objednaní na mieste ihneď alebo mu ju pošlú spolu s tovarom cez TenExpres. Vo fa uvedie dodávateľ niekedy aj poistenie a dopravné. Ten Expres zabezpečí vystavenie JCD, vyčísli CD a vystaví faktúru za svoje služby.A teraz tie kurzy:
1) Dátum vystavenia FA je 21.6.2006.
Neviem, kedy ju klient fyzicky obdržal, lebo nikde sa to neznačí ani sa fa neopečiatkuje. Môže ju dostať hneď na mieste, ale takisto aj spolu s tovarom o niekoľko dní - to neviem určiť, on mi to nepovie.
Vznik záväzku teda prepočítavam kurzom NBS jednotne dňom vystavenia faktúry (chystám sa to dať do internej smernice)
2) Vystavenie JCD je v r.54 dňa 28.8.2006
3) Pečiatka colnice na JCD je 6.9.2006, Výmer platieb a aj Oznámenie o výške colného dlhu je zo 6.9.2006.
4) Dátum úhrady je podľa výpisu z banky. (Niekdy je však úhrada urobená v hotovosti a nie je doklad písomný - nie ako u nás v SR. Tam to nepoznajú. Je tam len na fa od dodávateľa vytlačené Cash Sale, inokedy nič, ale klient tvrdí, že to uhradil na mieste v Thajsku v hotovosti (účtujem úhradu v hotovosti v rovnaký deň ako je na FA - môžem priamo do pokladne, či to musí byť cez cestovný príkaz?) a že ináč by mu tovar nedodali. Dodacie listy zvlášť nie sú. Je len fa, niekedy je k JCD pripnutý ložný/prepravný list (Waybill). Dúfam, že JCD prekázne dokladuje, že tovar bol dodaný.
5) NASKLADNENIE?
Akým kurzom naskladniť tovar/materiál
Ja som záväzok evidovala dňom vystavenia faktúry 21.6. kurzom NBS (podchytím to v Int.Smernici-dúfam, že to môže byť), naskladnenie by som najradšej tiež robila tým istým kurzom (21.6.). Budem to musieť dať na sklad kurzom NBS podľa JCD dňom 6.9.06 alebo kedy, keď neviem, kedy ho fyzicky prevzal? Vedľajšie náklady - colný dlh podľa JCD, prípadné puncovanie (z inej fa v SKK), poistenie a prepravné uvedené vo fa od thajského dodávateľa som rozúčtovala ako vedľajšie náklady k tovaru pri naskladnení. Idú do toho aj colné služby vyfaktúrované od Ten Expresu za vystavenie JCD a zastupovanie, alebo tieto môžem dať do réžie ako službu? Ako je to s letenkou pre klienta-je to ako rež.výdaj, či to má ísť do obst.cien tovaru? Letenku som dala do rež.výdavku.
Môžem mu úhradu fa na mieste v Thajsku zaúčtovať VPD s dňom vystavenia fa a priložiť mu k tomu jeho čestné vyhlásenie, že to uhradil, či ako? Alebo mu takúto faktúru jednoducho nebudem dávať cez evidenciu záväzkov a zaúčtujem a podchytím to len priamo v pokladni a a na pokladňu naviažem príjemku?
Poraďte mi, prosím, ako mám toto všetko čo najjednoduchšie spraviť. Nejaký presný postup. Ešte uvediem, že to robím v SW-Pohode.
Betina2
12.01.07,10:52
Nikto neodpovie?