Megen
12.01.07,10:14
Chcela by som sa spytat, ide o pripad , kde manzel darovacou zmluvou daroval byt svojej manzelke, s dozivotnym pravom manzela uzivat ho. Manzel platil doteraz vsetko, najom a dokonca splaca i pozicku na tento byt. Manzelka sa vie len vyhrazat a utracat peniaze. Manzelka, kedze je tento byt jej, je povinna platit najomne ??? Ak by neplatila najomne, je to mozne povazovat za moralnu chybu a mohla by byt zrusena darovacia zmluva ?????????? vdaka za podnetne rady.
Chobot
12.01.07,10:06
Chcela by som sa spytat, ide o pripad , kde manzel darovacou zmluvou daroval byt svojej manzelke, s dozivotnym pravom manzela uzivat ho. Manzel platil doteraz vsetko, najom a dokonca splaca i pozicku na tento byt. Manzelka sa vie len vyhrazat a utracat peniaze. Manzelka, kedze je tento byt jej, je povinna platit najomne ??? Ak by neplatila najomne, je to mozne povazovat za moralnu chybu a mohla by byt zrusena darovacia zmluva ?????????? vdaka za podnetne rady.

Predpokladám, že to asi budú bývalí manželia.

Vlastníkom bytu je teda ona. Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov je vlastník povinný prispievať do fondu a platiť zálohy pri správe bytu. Ak by neplatila, môžu ju ostatní vlastníci bytového domu dať na nútenú dražbu.

Zrušiť darovaci zmluvu možno len v zmysle § 630 Občianskeho zákonníka:

"Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

Myslím, že v prípade platenia nájomného sa nedá o toto ustanovenie oprieť.

Otázne je, čo chce ten človek dosiahnuť. Chce získať byt späť do vlstníctva? (Prečo ho teda vtedy daroval? :rolleyes: ) Mohol by to tak, že by správca dal byt na nútenú dražbu z dôvodu dlhu a on by si to v rámci dražby odkúpil.

Alebo je chce dostať z bytu preč? Kým bude ona vlastníkom bytu, nemá šancu.

Či ide mu o niečo iné? Neuviedla si to.
Daniela
12.01.07,10:24
Chytrý, on si zabezepčil doživotne bývanie. Je vecným bremenom, čiže bez neho sa nebude dať s tým bytom ani pohnúť. Chytrý.
On nechce podľa mňa byt do vlastníctva, chce neposlušnú manželku donútiť platiť a nie len utrácať.

Ale darovaciu zmluvu zrušiť môže, keď sa bude mnželka správať neprístojne - neplatiť atď.