solaris
12.01.07,10:34
Ahoj poraďáci, nakoľko sa mi nikde nepodarilo nájsť uspokojivú odpoveď, prosím Vás o radu.
S manželkou sme kúpili byt v 03/2002 ešte ako slobodní do podielového vlastníctva 50:50. V jeden deň sme podpísali kúpnopredajnú zmluvu, zaplatili kúpnu cenu a podali návrh na vklad do katastra. Kataster povolil vklad až 7.11.2002 a podľa pečiatky aj právne účinky vkladu nastali dňa 7.11.2002. Manželka má v byte trvalý pobyt viac ako dva roky, ja tam trvalý pobyt nemám.
Podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov je predaj nehnuteľnosti osolobedný po 5 rokoch odo dňa nadobudnutia. V § 9 ods. 4 sa píše, že oslobodenie príjmov sa posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode, podľa toho ktorý deň nastal skôr, bezohľadu na to v ktorom období kupujúci nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti.
Byt chceme predat, ale tak, aby sme neplatili žiadnu daň z príjmu.
Kedy sa v zmysle ZDP považuje deň nadobudnutia nehnuteľnosti? Môžme byt predať už v marci alebo až v novembri 2007?
Ak sme už v súčasnoti manželia, príjem z predaja tohto bytu sa považuje za podielový alebo bezpodielový?
Dá sa rozdeliť v kúpnopredajnej zmluve kúpna cena v inom pomere akou je vlastníctvo nehnuteľnosti, t.j. prevažnú časť dať na manželku, ktorá je oslobodená od dane a primeranú časť na mňa, tak aby som nemal daňovú povinnosť?
Vďaka za radu.
betka
15.01.07,17:24
Kedze ste manzelia ide o bezpodielove vlastnictvo manzelom. To, ze ste mali uzatvorenu nejaku zmluvu pred sobasom, je medzi Vami. A kedze tam ma manzelka trvaly pobyt 2 roky a vlastnite tuto nehnutelnost, podla mna by ste dan z prijmu nemali platit. Tu je lehota dvojrocna. Pokial by ste mali zahrnutu nehnutelnost v OM, az vtedy by bola 5-rocna lehota.
solaris
15.01.07,18:04
Lenže my sme to kúpili pred sobášom, a pokiaľ viem majetok nadobudnutý pred sobášom sa nezahŕňa do bezpodielového vlastníctva. Ale príjem z predaja takéhoto majetku už ako manželia, to neviem či je alebo nie je vrámci BSM.
betka
16.01.07,17:15
[quote=solaris]Lenže my sme to kúpili pred sobášom, a pokiaľ viem majetok nadobudnutý pred sobášom sa nezahŕňa do bezpodielového vlastníctva. /quote]
Majetok nadobudnuty samostatne pred sobasom, sa dnom manzelstva stava BSM. u nas v SR, je mozne zrusit BSM iba na sude. U nas neexistuje predmanzelska zmluva, ktora zahrna, co je ktoreho manzela, t.j. zrusime BSM iba sudne.
Tweety
16.01.07,17:17
[quote=solaris]Lenže my sme to kúpili pred sobášom, a pokiaľ viem majetok nadobudnutý pred sobášom sa nezahŕňa do bezpodielového vlastníctva. /quote]
Majetok nadobudnuty samostatne pred sobasom, sa dnom manzelstva stava BSM. u nas v SR, je mozne zrusit BSM iba na sude. U nas neexistuje predmanzelska zmluva, ktora zahrna, co je ktoreho manzela, t.j. zrusime BSM iba sudne.
Nie je to pravda, tento majetok je majetkom toho, kto ho pred sobášom nadobudol.
betka
16.01.07,17:22
Ale príjem z predaja takéhoto majetku už ako manželia, to neviem či je alebo nie je vrámci BSM.
Prijem z predaja je sucastou BSM, Manzelka tam mala trvaly pobyt 2 roky, t.j. tento prijem nie je sucastou DP.
ZDP par.9 odst.1
betka
16.01.07,17:26
[quote=betka]
Nie je to pravda, tento majetok je majetkom toho, kto ho pred sobášom nadobudol.
Mam 2 vacsie nehnutelnosti, ktore som nadobudla pred sobasom. Teraz mame s manzelom BSM. Teraz ked sa z muzom rozvediem je to nadalej moje a on nema pravo na tento majetok, kedze som to nadobudla pred sobasom a je to zaevidovane v katastri a liste vlastnictva na moje meno?
Tweety
16.01.07,17:28
[quote=Tweety]
Mam 2 vacsie nehnutelnosti, ktore som nadobudla pred sobasom. Teraz mame s manzelom BSM. Teraz ked sa z muzom rozvediem je to nadalej moje a on nema pravo na tento majetok, kedze som to nadobudla pred sobasom a je to zaevidovane v katastri a liste vlastnictva na moje meno?
Ano, tento majetok nepatrí do BSM, nie je to majetok nadobudnutý počas
manželstva.
betka
16.01.07,17:34
[quote=betka]
Ano, tento majetok nepatrí do BSM, nie je to majetok nadobudnutý počas
manželstva.

Vzdy som si myslela, ze dnom manzelstva vstupi tiez automaticky do BSM. To znamena, ze opat by bolo vsetko moje a nedostane ani gros? UUHAAA parada.
Tweety
16.01.07,17:46
[quote=Tweety]

Vzdy som si myslela, ze dnom manzelstva vstupi tiez automaticky do BSM. To znamena, ze opat by bolo vsetko moje a nedostane ani gros? UUHAAA parada. No, dostane polovicu z toho, čo si nazhrňate počas manželstva.
Gido
16.01.07,17:46
[quote=Tweety]

Vzdy som si myslela, ze dnom manzelstva vstupi tiez automaticky do BSM. To znamena, ze opat by bolo vsetko moje a nedostane ani gros? UUHAAA parada.

Nie opäť je všetko Tvoje ale stále, aj počas manželstva to bolo len Tvoje. A rovnako to platí aj pre Solaris. Obaja on aj manželka sú podieloví spoluvlastníci predmetného bytu a záleží len na nich, či a za akých podmienok, za akú cenu predajú svoje spoluvlastnícke podiely. Zákon nevylučuje, aby jeden zo spoluvlastníkov predal svoj podiel za päť a druhý za tri, prípadne aj daroval. Vec dohody a zmluvy. Pekný večer všetkým.
elli
17.01.07,09:50
Manzelka splna podmienku na oslobodenie od DP vzhladom na trvaly pobyt, preto sa da predat manzelkin podiel za akukolvek cenu, a tvoj podiel za cenu, za aku si ho nadobudol, danove priznanie sice podas, ale danova povinnost bude nula.
Ak kupujuci suhlasi, je mozne aj riesenie, aby manzelka predala spoluvlastnicky podiel teraz, a ty az po splneni podmienok na oslobodenie od DzP, teda isty cas by si bol spoluvlastnikom s kupujucim v podieloch 50-50%.
solaris
22.01.07,09:00
Čiže ako som pochopil z diskusie, príjem z predaja tohto bytu nie je v BSM, t.j. pre každého z manželov je príjem posudzovaný samostatne. Ale je možné predať svoje podiely v rozdielnych sumách, tak aby som sa vyhol plateniu DP.
A čo sa týka 5 ročného obdobia vlastníctva, kedy je ten rozhodujúci dátum nadobudnutia, resp. kedy je naozaj možné predať byt tak, aby nepodliehal dani z príjmu?
adv
22.01.07,10:22
moc sa netes. nehnutelnosti su sice stale tvojim vlastnictvom, ale pomernu cast investicii do nich moze muz po rozvode ziadat. vlastne aj pred rozvodom... je to mozne... ak o tom vie a vie to nejako znaleckym posudkom vycislit... nie je to take jednoduche s tym BSM....
solaris
01.02.07,14:51
A čo sa týka 5 ročného obdobia vlastníctva, kedy je ten rozhodujúci dátum nadobudnutia, resp. kedy je naozaj možné predať byt tak, aby nepodliehal dani z príjmu?

nikto neporadí?