uctoeva
12.01.07,12:14
Poradte mi v Pohode správne zaviesť a zúčtovať lesing v JU. Jedná sa o zakúpenie užitkového vozidla u plátcu DPH. Doba nájmu 60 mesiacov.
Ďakujem
Dada
12.01.07,11:16
Poradte mi v Pohode správne zaviesť a zúčtovať lesing v JU. Jedná sa o zakúpenie užitkového vozidla u plátcu DPH. Doba nájmu 60 mesiacov.
Ďakujem

Ak máš mesačné splátky, tak každý mesiac si do Ostatných záväzkov budeš nahadzovať jednotlivé splátky. Istina je nedaň. výdavok, úroky a poistné daňový výdavok. Do Majetku si to auto nahodíš.
Keby niečo, tak sa ozvi.
uctoeva
12.01.07,11:33
Mám si nahodiť do ostatných záv.celkovú sumu - záväzok voči lizingovke s akou predkontáciou , alebo postupne nahadzovať každý mesiac mesačné splátky? A akontáciu si mám ako nahodíť?
Dada
12.01.07,11:38
Mám si nahodiť do ostatných záv.celkovú sumu - záväzok voči lizingovke s akou predkontáciou , alebo postupne nahadzovať každý mesiac mesačné splátky? A akontáciu si mám ako nahodíť?

1. Nahodíš si do Ostatných záväzkov celkový záväzok voči lízingovke.
2. Keždý mesiac si budeš nahadzovať mesačné splátky - tak ako som vyššie uviedla - istina (nedaň. výdavok), fin.činnosť a poistné - réžia, DPH na DPH.
3. Cez banku si spáruješ úhradu so záväzkom.
4. Celkový záväzok budeš mesačne likvidovať "bez väzby", aby ti bolo jasné, koľko ti ešte zostáva voči lízingovke.
5. Akontáciu si tiež nahodíš ako ostatný záväzok.
uctoeva
12.01.07,11:44
Záväzok voči lizingovke s akou predkontáciou si ho mám nahodiť?
Dada
12.01.07,11:45
Záväzok voči lizingovke s akou predkontáciou si ho mám nahodiť?

Bez zaúčtovania. Lebo len jednotlivé splátky (teda ich úhrady) ti pôjdu do peňažného denníka.
uctoeva
12.01.07,11:49
Ešte by som ťa poprosila o vysvetlenie
celkový záväzok budeš mesačne likvidovať "bez väzby" ako sa to robí.Ešte som sa k tomu nedostala.
A veľmi pekne ti ďakujem snáď už sa z toho vymotám
Dada
12.01.07,11:51
Ešte by som ťa poprosila o vysvetlenie
celkový záväzok budeš mesačne likvidovať "bez väzby" ako sa to robí.Ešte som sa k tomu nedostala.
A veľmi pekne ti ďakujem snáď už sa z toho vymotám

Vojdeš do "likvidácie" a klikneš na pravé tlačítko myšky a ti vyhodí likvidáciu bez väzby, nahodíš si tam dátum úhrady a čiastku a uložíš, tým pádom sa ti o tú čiastku poníži celkový záväzok.
uctoeva
12.01.07,12:02
Ešte sa spýtam," bez zaúčtovania" môžem dať predkonáciu "neviem"?
Dada
12.01.07,12:04
Ešte sa spýtam," bez zaúčtovania" môžem dať predkonáciu "neviem"?

Áno, môžeš.
nadica
08.11.07,19:42
Ja som zaúčtovala leasing do leasingového majetu a zdá sa mi, že mi to vyrátava všetky odpisy správne. Teraz ale pri nahadzovaní ďaľšieho majetku ma soft upozornil, že táto agenda je len do 31.12.2003.
Dada
09.11.07,04:50
Ja som zaúčtovala leasing do leasingového majetu a zdá sa mi, že mi to vyrátava všetky odpisy správne. Teraz ale pri nahadzovaní ďaľšieho majetku ma soft upozornil, že táto agenda je len do 31.12.2003.

Tá agenda na leasingový majetok, čo tam je, to je na starý lízing. Nový lízing treba nahodiť tak, akom som písala vyššie.
apo
12.11.07,17:04
1. Nahodíš si do Ostatných záväzkov celkový záväzok voči lízingovke.
2. Keždý mesiac si budeš nahadzovať mesačné splátky - tak ako som vyššie uviedla - istina (nedaň. výdavok), fin.činnosť a poistné - réžia, DPH na DPH.
3. Cez banku si spáruješ úhradu so záväzkom.
4. Celkový záväzok budeš mesačne likvidovať "bez väzby", aby ti bolo jasné, koľko ti ešte zostáva voči lízingovke.
5. Akontáciu si tiež nahodíš ako ostatný záväzok.

Málokedy s Dadou nesúhlasím. Teraz nejde ani tak o nesúhlas, ale ponúkam iné riešenie.

1. Celý lízing roznanalyzujem v Exel tabuľke. V dokumentoch na Porade v ROZNOM je na stiahnutie niekoľko vzorov.
2. Do ostatných záväzkov zapíšem predpisy na úhradu aj uvedením DPH na odpočet s dátumami podľa splátkového kalendára. Poruším možno nejaký predpis tým, že vytvorím predpisy na celý rok hneď na začiatku roka. Takto postupujem z pohodlnosti aby som to nemal na starosti každý mesiac (na Porade viacerí uvádzajú takýto postup). Vytvoril som samostatný účel názvom Liz2004 je to nedaňový s nárokom na odpočet DPH. Liz2004 preto, že od roku 2004 sa zmenila metodika účtovania lízingov a aby som sa mohol po vyfiltrovaní ak je to nutné zaoberať sa iba lízingami. Predpisy z ostatných záväzkov likvidujem pri úhrade z banky, alebo pokladne.
3. Pri uzávierke
a/ V interných dokladoch zaúčtujem prevádzkovú réžiu z úrokov a poistenia jednou sumou a odpisy jednou sumou.
b/ Z exel tabuľky zapíšem hodnoty zostatku do splatenia celého lízingu ako aj zostatkovú cenu po odpisoch do príslušných kníh, ale lepšie je ich uviesť vo výkaze majetku ako korekciu skôr ako sa zobrazí definitívna podoba výkazu.


Takto robím lízingy v JÚ ja.
:mee:Žiaľ v jednoduchom účtovníctve nič nejde urobiť jednoducho.

apo
nadica
17.11.07,17:41
Ja som to nahodila v minulosti cez leasingový majetok, niektoré veci som si opravila, ale celkovo mi to vyšlo podľa tabuľky v exceli...
apo
18.11.07,16:09
Ja som to nahodila v minulosti cez leasingový majetok, niektoré veci som si opravila, ale celkovo mi to vyšlo podľa tabuľky v exceli...

Ak v minulosti máš na mysli odbodie do 31.12.2003 tak áno, ale od roku 2004 urobiť v pohode úplne univerzálny postup by sa dal, ale museli by to v Pohode chcieť. Komu to chýba nech na autorov tlačí, že je to pre užívateľa programu nutnosť. Pod tlakom verejnosti užívateľov oni povolia a dopracujú čo treba.

Nateraz som spokojný s dvomi novinkami:
1. Pohoda v PÚ nevypočíta súvahu z konečných zostatkov účtov z ktorých sa správna súvaha vypočítať nedá. Upozornil som ich na chybu, že pohoda nemá problém vypočítať súvahu ak napríklad účty 111,131,431 nemajú nulový zostatok. Spočiatku namietali, ale keď som im uviedol, že v podstate oni vedome porušia zákon o účtovníctve tak to do programu dorobili a verzia jeseň 2007 to už má.
2. V lete dorobili špeciálny druh predkontácie BEZčíslo_účtu. Napriek tomu, že som Pohodu používal prvý rok tak som ich skritizoval ako môžu urobiť databázu pre nový rok po údajovej uzávierke kde sa stratí informácia o čísle účtu pre záväzky a pohľadávky zapísané v evidencii faktúr, ktoré nie sú uhradene k 31.12. Dnes je to už zapracované do Pohody, ale nateraz je nutné predkontáciu Bez nahradiť prddkonáciou BEZčíslo_účtu ručne, alebo cez editáciu Uhraviť všetko.

apo