almolonga
12.01.07,12:28
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť či niekto vie niečo o tom, že "Poslanci odhlasovali zrušenie oslobodenia príjmov z podnikateľskej činnosti do výšky 300 000 Sk", prípadne od kedy to platí, kde sa to dá nájsť v zákone, ďakujem.
victoria
12.01.07,14:01
Ruší sa oslobodenie od dane pre neziskové organizácie. Neziskové organizácie už nebudú mať oslobodené svoje príjmy do 300000 Sk.
Chava
13.01.07,13:48
Áno, oslobodenie týchto príjov zrušili.
Ale uplatňuje sa to už v daňovom priznaní za rok 2006?
Jozef Mihál
13.01.07,13:57
Nie, až za rok 2007.
almolonga
17.01.07,09:11
Dakujem a viete mi este povedat, ci novelizacia 688/2006 Z. z. sa tyka uz tohto danoveho priznania za rok 2006 alebo takisto az na dalsi rok, este raz dakujem.
tinaM
17.01.07,09:17
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť či niekto vie niečo o tom, že "Poslanci odhlasovali zrušenie oslobodenia príjmov z podnikateľskej činnosti do výšky 300 000 Sk", prípadne od kedy to platí, kde sa to dá nájsť v zákone, ďakujem.

Chcem sa len uistiť. Zrušenie oslobodenia platí pre príjmy z podnik.činnosti. Ak občianske združ.nedosahuje príjmy z podnikania, ale dostáva len dary, na to sa limit 300000 nevzťahuje?
almolonga
17.01.07,09:24
ano vztahuje sa to len na podnikateľskú činnosť
victoria
17.01.07,09:24
Áno oslobodenie 300 000 sk sa týka len zdaňovanej podnikateľskej činnosti. Pokiaľ takú nevykonávate tak sa pre vás nič nemení.
tinaM
17.01.07,09:26
Áno oslobodenie 300 000 sk sa týka len zdaňovanej podnikateľskej činnosti. Pokiaľ takú nevykonávate tak sa pre vás nič nemení.
Ďakujem za odpovede.
almolonga
17.01.07,09:42
Dakujem a viete mi este povedat, ci novelizacia 688/2006 Z. z. sa tyka uz tohto danoveho priznania za rok 2006 alebo takisto az na dalsi rok, este raz dakujem.
hlavne ma zaujima §50 odsek 5.
Podiel zaplatenej dane možno poskytnúť prijímateľovi a použiť len na účely, ktoré sú predmetom jeho činnosti, ak predmetom jeho činnosti sú
a) ochrana alebo podpora zdravia. . .
b) podpora športu detí...
c) poskytovanie sociálnej pomoci
d) zachovanie kultúrnych hodnôt
victoria
17.01.07,10:10
MVO: Poukázanie 2 % z dane môže skomplikovať účinnosť novely

BRATISLAVA 15. decembra (SITA) - Schválené prechodné ustanovenie v novele zákona o dani z príjmov dotýkajúce sa poukázania dvoch percent z daní môže spôsobiť problémy. Upozorňuje na to advokát a autor legislatívnej úpravy asignačnej dane Pavol Handiak. Ako uviedol pre agentúru SITA, problém môže vzniknúť, ak prezident zákon podpíše, vyjde v Zbierke zákonov a bude účinný skôr ako 1. januára. Podľa prechodného ustanovenia sa totiž na vyhlásenia podané za zdaňovacie obdobie ukončené 31. decembra 2006 použijú ustanovenia platné do 31. decembra, upozornil. Novela schválená na decembrovej schôdzi parlamentu pritom zužuje možnosť použitia takto získaných prostriedkov.

Bude preto potrebné, aby ministerstvo financií koordinovalo proces uverejnenia novely v Zbierke zákonov. "Účel, na ktorý budú môcť občania poukázať 2 % zo zaplatenej dane, bude závisieť od termínu podpísania novely zákona o dani z príjmov prezidentom a uverejnenia v Zbierke zákonov SR," potvrdil hovorca rezortu financií Miroslav Šmál. Do kancelárie prezidenta bol zákon doručený 7. decembra a prezident sa musí rozhodnúť, či ho podpíše alebo nie do 15 dní od doručenia, teda do budúceho piatka. Následne plynie 15-dňová lehota pre zverejnenie normy v Zbierke zákonov.

Handiak zdôraznil, že požiadajú ministerstvo financií, aby v prípade potreby vydalo metodické usmernenie alebo pripravilo krátku novelu zákona. Mimovládne organizácie, ktoré sa chcú uchádzať o dve percentá z daní, sa museli zaregistrovať do centrálneho registra prijímateľov do dnes. Celkový počet uchádzačov zverejní notárska komora. Handiak upozornil, že aj keď zákon bude účinný ešte v tomto roku, nebude možné ľudsko- právne či environmentálne organizácie z registra vyčiarknuť. Organizácie sú tam zaregistrované podľa mena a nie účelu ich činnosti a tak sa môže stať, že organizácia dostane prostriedky, ale keďže je napríklad environmentálne zameraná, nebude ich môcť použiť, zdôraznil Handiak.

Mimovládne organizácie zároveň pripravujú novelu, ktorá by mala opäť rozšíriť použitie poukázaných dvoch percent z dane tak, ako to bolo pred novelou schválenou na decembrovej schôdzi parlamentu. Začiatkom roka by o nej mali rokovať so zástupcami ministerstva financií. Zdôraznil zároveň, že sa potom budú snažiť o systémovú diskusiu o zmene legislatívy neziskového sektora, vrátane systémových pravidiel financovania.

(SITA, sy;bl), 200612150348

Neviem, či je to teda už vyriešené odkedy je platná novela.
almolonga
17.01.07,10:18
dakujem velmi pekne :)
to som teda zvedava ako to cele dopadne :confused: