Germany
12.01.07,13:28
Prosím o radu, mám tento problém:
slovenská s.r.o., registrovaná ako platca DPH v SR dováža tovar z Číny. Ten je umiestnený v colnom sklade v Poľsku, ktorý vlastní a na ktorý má povolenie poľska firma (platca DPH v Poľsku). Tej je v tomto colnom sklade tovar predaný, clo bude platiť Poľská firma keď bude tovar prepustený.
Ako je to s DPH? Mám za to, že my vystavíme faktúru bez DPH a u nás to bude oslobodený príjem podľa §47 ods.4 Zákona o DPH. Je to spávne? neviete aké doklady potrebujeme k tomuto tovaru (doklad o umiestnení v colnom sklade??) Ak je to tak, faktúry sa v daňovom priznaní nebudú uvádzať. Budem vďačná za každý názor, potrebujeme to promtne riešiť. Ďakujem :mee: :mee:
Germany
12.01.07,13:04
Nikto nevie poradiť????
Germany
12.01.07,13:49
Mám za to, že my vystavíme faktúru bez DPH a u nás to bude oslobodený príjem podľa §47 ods.4 Zákona o DPH.

Takže po troche študia opravujem znenie svojej otázky:
My vystavíme faktúru bez DPH - oslobodenie od dane pri dovoze tovaru podľa §48 ods. 3 Zákona o DPH, nakoľko je splnená podmienka, že u dovozcu (§69 ods.8 - Poliaci platia clo) je dodanie tohto tovaru z tuzemska do iného štátu oslobodené od dane podľa §43 ods.1

UVAŽUJEM SPRÁVNE?
Poteší každý názor.. :)
JanaSys
12.01.07,17:46
Trochu nerozumiem. Nakúpite tovar v Číne (je teda už Váš) a doveziete do colného skladu v Polsku? Alebo Vám dodáva tovar čínska firma? Napísala si dovážate, tak by ste mali byť ? Alebo to priamo v colnom sklade predáte Poliakovi?
Milan Benka
12.01.07,19:39
Mám za to, že my vystavíme faktúru bez DPH a u nás to bude oslobodený príjem podľa §47 ods.4 Zákona o DPH.

Takže po troche študia opravujem znenie svojej otázky:
My vystavíme faktúru bez DPH - oslobodenie od dane pri dovoze tovaru podľa §48 ods. 3 Zákona o DPH, nakoľko je splnená podmienka, že u dovozcu (§69 ods.8 - Poliaci platia clo) je dodanie tohto tovaru z tuzemska do iného štátu oslobodené od dane podľa §43 ods.1

UVAŽUJEM SPRÁVNE?
Poteší každý názor.. :)

Pozor, nedochádza k dodaniu z tuzemska do iného štátu.

Tento predaj bude z pohľadu DPH úplne neutrálny, nakoľko nedochádza k naplneniu podstaty §2.

Podľa mňa .... predaj mimo DPH, pretože nie je čo zdaňovať (neexistuje predmet dane (viď §2 ZDPH)
JanaSys
12.01.07,20:34
Pozor, nedochádza k dodaniu z tuzemska do iného štátu.

Tento predaj bude z pohľadu DPH úplne neutrálny, nakoľko nedochádza k naplneniu podstaty §2.

Podľa mňa .... predaj mimo DPH, pretože nie je čo zdaňovať (neexistuje predmet dane (viď §2 ZDPH)

Tiež si myslím, že to v SR nie je predmetom dane. Ale mala by to upresniť, či náhodou nerobia niečo, čo je predmetom dane v Poľsku.
Milan Benka
12.01.07,20:36
Tiež si myslím, že to v SR nie je predmetom dane. Ale mala by to upresniť, či náhodou nerobia niečo, čo je predmetom dane v Poľsku.

Myslím, že ak dôjde k predaju ešte v rámci colného skladu, teda pred prepustením tovaru do voľného obehu ( tak nejak sa to volá, že?), tak nevzniká žiadna povinnosť ani v Poľsku.
Germany
16.01.07,15:51
Myslím, že ak dôjde k predaju ešte v rámci colného skladu, teda pred prepustením tovaru do voľného obehu ( tak nejak sa to volá, že?), tak nevzniká žiadna povinnosť ani v Poľsku.

Aby som upresnila, pre nás povinnosť v Poľsku ani na Slovensku nevznikne. Poliaci si tam clo aj DPH zaplatia. My sme Poliakom predali tovar ešte "v colnom sklade". Takže som to poriešila takto: Faktury, ktoré nám dôjdu z Číny - neutrálne k DPH aj k clu (clo sa platí v Poľsku), faktúry, ktoré vystavíme Poliakom - neutrálne k DPH - nejde o dodanie tovaru (predaný v colnom sklade viď §48 ods. 3 Zákona o DPH). Požiadala som len klienta, aby z Poľska pre istotu vyžiadal doklady, že tovar dovezený z Číny bol tam umiestnený v colnom sklade.
Milan Benka
16.01.07,17:13
Aby som upresnila, pre nás povinnosť v Poľsku ani na Slovensku nevznikne. Poliaci si tam clo aj DPH zaplatia. My sme Poliakom predali tovar ešte "v colnom sklade". Takže som to poriešila takto: Faktury, ktoré nám dôjdu z Číny - neutrálne k DPH aj k clu (clo sa platí v Poľsku), faktúry, ktoré vystavíme Poliakom - neutrálne k DPH - nejde o dodanie tovaru (predaný v colnom sklade viď §48 ods. 3 Zákona o DPH). Požiadala som len klienta, aby z Poľska pre istotu vyžiadal doklady, že tovar dovezený z Číny bol tam umiestnený v colnom sklade.

§48
(3) Dovoz tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tretieho štátu a ktorého odoslanie alebo preprava sa skončí v inom členskom štáte, je oslobodený od dane za podmienky, ak u dovozcu (§ 69 ods. 8) je dodanie tohto tovaru z tuzemska do iného členského štátu oslobodené od dane podľa § 43 ods. 1 až 4.

Janka, ten tvoj "dovoz" jednoducho nepodlieha slovenskému zákonu o DPH, ani žiadnym jeho §§ ( aspoň podľa môjho názoru).
Orsz
16.01.07,17:18
Aby som upresnila, pre nás povinnosť v Poľsku ani na Slovensku nevznikne. Poliaci si tam clo aj DPH zaplatia. My sme Poliakom predali tovar ešte "v colnom sklade". Takže som to poriešila takto: Faktury, ktoré nám dôjdu z Číny - neutrálne k DPH aj k clu (clo sa platí v Poľsku), faktúry, ktoré vystavíme Poliakom - neutrálne k DPH - nejde o dodanie tovaru (predaný v colnom sklade viď §48 ods. 3 Zákona o DPH). Požiadala som len klienta, aby z Poľska pre istotu vyžiadal doklady, že tovar dovezený z Číny bol tam umiestnený v colnom sklade.

Tu sa mi to nezdá. Tovar ide priamo do Poľska a zostáva v Poľsku? Na Slovesnko sa nedostane? Pretože tu by mi pripadala do úvahy Vaša povinnosť registrácie v Poľsku na DPH - a tam vystavovať faktúry s poľskou DPH. A to úplne vážne. Vysvetli ešte ten tovar - kde sa dostáva.
Milan Benka
16.01.07,17:20
Tu sa mi to nezdá. Tovar ide priamo do Poľska a zostáva v Poľsku? Na Slovesnko sa nedostane? Pretože tu by mi pripadala do úvahy Vaša povinnosť registrácie v Poľsku na DPH - a tam vystavovať faktúry s poľskou DPH. A to úplne vážne. Vysvetli ešte ten tovar - kde sa dostáva.

Tovar bol predaný ešte v colnom sklade v Poľsku, takže povinnosť registrácie tam určite nevznikla.
Orsz
16.01.07,17:24
Tovar bol predaný ešte v colnom sklade v Poľsku, takže povinnosť registrácie tam určite nevznikla.

Takže skôr ako bol prepustený do EÚ.
Germany
29.01.07,21:35
Takže skôr ako bol prepustený do EÚ.
Áno, tovar je predaný skôr ako je prepustený do EÚ.