evnka
12.01.07,13:15
Ahojte poradaci,
vedeli by ste mi poradit ako radsej postupovat v takomto pripade:
Manzel - zamestnanec+SZCO+DOVP, podava si sam danove priznanie
Manzelka - rodicovska dovolenka + DOVP
Manzel si chce uplatnit v DP aj manzelku...ma si dat manzelka urobit rocne zuctovanie z titulu DOVP? alebo poziadat o potvrdenie o ZD a Zraz.preddavkoch a v tom pripade si tirz podat samostatne DP?
Je v tom nejaky vyrazny rozdiel?
V akom pripade si nemoze manzel uplatnit tuto manzelku, resp. moze?

dakujem:)
KvetkaK
12.01.07,12:35
Manzelka si moze urobit aj sama DP a moze si ju uplatnit aj manzel. Len musi ten jej prijem, co zarobila odpocitat zo sumy co si moze na manzelku uplatnit.
Antea
13.01.07,15:36
Ahojte poradaci,
vedeli by ste mi poradit ako radsej postupovat v takomto pripade:
Manzel - zamestnanec+SZCO+DOVP, podava si sam danove priznanie
Manzelka - rodicovska dovolenka + DOVP
Manzel si chce uplatnit v DP aj manzelku...ma si dat manzelka urobit rocne zuctovanie z titulu DOVP? alebo poziadat o potvrdenie o ZD a Zraz.preddavkoch a v tom pripade si tirz podat samostatne DP?
Je v tom nejaky vyrazny rozdiel?
V akom pripade si nemoze manzel uplatnit tuto manzelku, resp. moze?

dakujem:)
Pri tej manželke je to asi nasledovne: Keď mala príjem z DoVP a ten bol danený preddavkovou daňou je povinná si urobiť DP alebo roč.zúčtovanie.
Až bol danený len zrážkovou daňou daň je vysporiadaná.
Keď sa rozhodne zrážkovú daň prekvalifikovať na preddavkovú musí si urobiť DP. Tak či onak si musí pre manžela vyžiadať potvrdenie o príme z týchto DoVP.
evnka
15.01.07,09:36
Dakujem pekne za prispevky...
ano, ano...ale ja by som predsa len chcela poradit v tom, ci: dat si urobit rocne zuctovanie z DoVP alebo radsej potvrdenie o zdanitelnej mzde...teda, ci si ma nechat urobit vyuctovanie cez firmu v ktorej ma Do VP alebo si ma radsej sama podat DP A. Moze si ju manzel uplatnit aj v prvom pripade???aj v druhom???...
Ktora varianta je pre nich vyhodnejsia..../pre informaciu ide asi o cca 30.000Sk za rok 2006 z DoPV/..
ja skor na toto hladam odpoved, nakolko vyssie spomenute je mi jasne...
dakujem
evnka
17.01.07,14:41
vedel by sa niekto vyjadrit?
KvetkaK
18.01.07,19:45
V kazdom pripade aj ci poziada o vykonanie rocneho zuctovania dane alebo si sama urobi DP si ju moze manzel uplatnit. Len nezabudni odpocitat ten jej prijem. A co je vyhodnejsie? Tak ci onak jej musi vysledok dane vyjst tak isto, len myslim ze ma jednoduchsie ked si sama urobi DP a pridu jej korunky priamo z danoveho uradu. Tolko moj nazor.
Jozef Mihál
18.01.07,20:07
Ak jej príjem bol 30000 Sk za celý rok 2006, nemusí ani žiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane a nemusí ani podať daňové priznanie (§ 32 ods.1). Ak neplatila preddavky na daň, nech ani o ročné zúčtovanie nežiada a daňové priznanie nech takisto nepodáva - škoda zbytočnej námahy.

Jej manžel si však môže uplatniť odpočet na manželku v každom prípade len vo výške (90816 - 30000).
liba2
18.01.07,20:09
Pri tej manželke je to asi nasledovne:
Keď mala príjem z DoVP a ten bol danený preddavkovou daňou je povinná si urobiť DP alebo roč.zúčtovanie.
Až bol danený len zrážkovou daňou daň je vysporiadaná.
Keď sa rozhodne zrážkovú daň prekvalifikovať na preddavkovú musí si urobiť DP. Tak či onak si musí pre manžela vyžiadať potvrdenie o príme z týchto DoVP.To znamená, že zamestnávateľ pri vyhotovení ročného zúčtovania dane tento príjem a daň nebude brať do úvahy, lebo daň je vysporiadaná.
Ak chceš, aby sa aj táto daň vrátila, vrátiť ju môže len DÚ a teda treba podať DP A (viď podčiarknutý text).

Dakujem pekne za prispevky...
ano, ano...ale ja by som predsa len chcela poradit v tom, ci: dat si urobit rocne zuctovanie z DoVP alebo radsej potvrdenie o zdanitelnej mzde...teda, ci si ma nechat urobit vyuctovanie cez firmu v ktorej ma Do VP alebo si ma radsej sama podat DP A.
Prepáč, ale odpovede si dostala a napriek tomu sa stále pýtaš na to isté.
Rozhodnúť sa musíš sama o tom čo chceš dosiahnúť.:)
evnka
18.01.07,20:13
dakujeeem...to som chcela pocut....preddavky platila, takze si ich chce vypytat spat!!!takze urobime variantu B - a danove priznaie A...
dakujem vam!
Jozef Mihál
18.01.07,20:19
N. c.