hlucia
12.01.07,18:59
Pekný deň, potrebovala by som poradiť so zaúčtovaním takejto udalosti: Podnikateľ mal dopravnú nehodu na aute, ktoré je zaradené v obchodnom majetku firmy - už odpísané. V autoservise dostal faktúru: Cena bez dph 36464,9 dph 6909,3 spolu 43274,2 v autoservise zaplatil sumu 11486,-.čo znamená dph+amortizácia zo sumy spolu. Avšak na ppd je táto suma uvedená bez dph.Teraz si s tým neviem poradiť. Mám túto sumu nahrať do réžie bez rozpisu dph, alebo mám nárok na odpočet. Ešte otázočka, či potrebujem k zaúčtovaniu krycí list, lebo ten sme nedostali. ďakujem
Tweety
12.01.07,18:03
Pekný deň, potrebovala by som poradiť so zaúčtovaním takejto udalosti: Podnikateľ mal dopravnú nehodu na aute, ktoré je zaradené v obchodnom majetku firmy - už odpísané. V autoservise dostal faktúru: Cena bez dph 36464,9 dph 6909,3 spolu 43274,2 v autoservise zaplatil sumu 11486,-.čo znamená dph+amortizácia zo sumy spolu. Avšak na ppd je táto suma uvedená bez dph.Teraz si s tým neviem poradiť. Mám túto sumu nahrať do réžie bez rozpisu dph, alebo mám nárok na odpočet. Ešte otázočka, či potrebujem k zaúčtovaniu krycí list, lebo ten sme nedostali. ďakujem
PPD je iba dokladom o zaplatení fa.(čiastočnom. Do účta zaúčtuješ fa za opravu. Ak bolo MV poistené, tak potrebuješ krycí list na základe, ktorého zaúčtuješ pohľadávku voči poisťovni. Ak si platcom dph, máš nárok na odpočet dph z fa za opravu.
Paula
12.01.07,18:05
Pekný deň, potrebovala by som poradiť so zaúčtovaním takejto udalosti: Podnikateľ mal dopravnú nehodu na aute, ktoré je zaradené v obchodnom majetku firmy - už odpísané. V autoservise dostal faktúru: Cena bez dph 36464,9 dph 6909,3 spolu 43274,2 v autoservise zaplatil sumu 11486,-.čo znamená dph+amortizácia zo sumy spolu. Avšak na ppd je táto suma uvedená bez dph.Teraz si s tým neviem poradiť. Mám túto sumu nahrať do réžie bez rozpisu dph, alebo mám nárok na odpočet. Ešte otázočka, či potrebujem k zaúčtovaniu krycí list, lebo ten sme nedostali. ďakujem

Servisu ste zaplatili DPH ( na odpočet ktorej máš nárok, ak si platiteľom) + spoluúčasť (predpokladám). Krycí list potrebuješ , bude na ňom uvedené, či poisťovňa uhradí uznanú čiastku tebe alebo servisu .
hlucia
12.01.07,18:18
Takže ja si nahrám do knihy závazkov sumu 43274,2, sumu 6909,3 si uplatním. potom v peňažnom denníku urobím úhradu na sumu 11 486 a ten zvyšok čo uhradí poisťovna autoservisu si zapíšem ako príjem o.z.d.?Ale veď ja nebudem mať žiadny príjem tak ako to spraviť, som z toho blbec.
ondrejvla
12.01.07,19:39
Takže ja si nahrám do knihy závazkov sumu 43274,2, sumu 6909,3 si uplatním. potom v peňažnom denníku urobím úhradu na sumu 11 486 a ten zvyšok čo uhradí poisťovna autoservisu si zapíšem ako príjem o.z.d.?Ale veď ja nebudem mať žiadny príjem tak ako to spraviť, som z toho blbec.

Pravdepodobne sa jedná o JÚ, takže zapíš si to takto :
- nahráš si do KZ faktúru - základ + DPH, tak ako je na faktúre,
- na základe krycieho listu od poisťovne máš podklad, koľko ti uhradí poisťovňa
a koľko ty, tú sumu si dáš mínusom do ceny
- keď ukončíš zápis faktúry, zostane ti presne suma k úhrade, dph si uznáš, taktiež a v nákladoch, resp. VOZD budeš mať 4576,70 + dph 6909,30 Sk.
hlucia
12.01.07,19:59
Ale mne poisťovna nič neuhradí, uhradí autoservisu! Aj tak mám právo na odpočet dph, keď vlastne moje výdavky budú iba tých 11 tis. a nie 42 tis?nemala by som si dať do výdavkov iba tých 11 tis bez dph.účtujem v alfe.
hlucia
12.01.07,20:17
Už som to asi pochopila. keď som to spravila ako mi poradila odrejvla tak mi ale základ pre dph zapísalo sumu 36 364,9. dúfam, že to je v poriadku. ďakujem
hanelie
23.05.08,06:31
aký je váš názor na takúto dopravnú nehodu:

v okamihu zmeny farby na semafore zo zelenej na oranžovú vodič prudko zabrzdí a za ním idúce auto doňho narazí ?