KatyZV
12.01.07,20:38
chcem sa opyta, ak by som si chela za rok 2006/zaciatok podnikania/ uplatnit pausalne vydavky, tak sa do prijmu na ich vypocet zapocitava aj prijem z prostriedkov poskytnutych UPSVR<

Dakujem
ondrejvla
12.01.07,19:43
chcem sa opyta, ak by som si chela za rok 2006/zaciatok podnikania/ uplatnit pausalne vydavky, tak sa do prijmu na ich vypocet zapocitava aj prijem z prostriedkov poskytnutych UPSVR<

Dakujem

KatyZV - najskôr malé upozornenie, keby si si bola dala vo vyhľadávači paušálne výdavky, tento problém tam bol už viackrát riešený. Samozrejme, že sa započítava aj pri paušálnych výdavkoch.
Milan Benka
12.01.07,19:44
chcem sa opyta, ak by som si chela za rok 2006/zaciatok podnikania/ uplatnit pausalne vydavky, tak sa do prijmu na ich vypocet zapocitava aj prijem z prostriedkov poskytnutych UPSVR<

Dakujem

Pri uplatňovaní paušálnych výdajov zahrnieš do príjmu započítavá aj celá dotácia z UPSVR.
Okrem paušálu si môžeš uplatniť aj poistné (ZP a SP)
Kelis
17.01.07,07:10
Milí poraďáci,


potrebujem Vašu pomoc. V roku 2005 mi bola poskytnutá dotácia z UPSVaR. V roku 2005 som si priznala do príjmu časť dotácie, ktorú som reálne aj minula. Problém je v tom, že odpisujem PC zostavu a teda rozpúšťam príspevok vo výške odpisov. Tohto roku by som mala zaúčtovať druhý odpis a rozpustiť ďalšiu časť príspevku do príjmu. A tu sa trošku zamotávam. Minulý rok som viedla riadne jednoduché účtovníctvo s preukázateľnými výdavkami. Tohto roku si chcem uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 %.
1. Môj príjem = VYSTAVENÉ FA UHRADENÉ V R.2006 + INÝ ZDANITEĽNÝ PRÍJEM + ČASŤ DOTÁCIE VO VÝŠKE ODPISOV (??? účtujem do príjmu aj kreditné úroky na podnikateľskom účte, keď si uplatňujem paušálne výdavky a teda neúčtujem do réžie poplatky za vedenie účtu)
2. PODĽA MOJICH INFO MUSÍM VIESŤ KNIHU VFA. JE PODMIENKOU VIESŤ AJ PEŇAŽNÝ DENNÍK? A ČO S ODPISMI? KDE ICH MÁM ZAEVIDOVAŤ ZA ROK 2006?


PROSÍM ODPOVEDZTE MI, JE TO ŽIVOTNE DOLEŽITÉ.

ĎAKUJEM.
:o :rolleyes: :eek: :confused: :) :mad: ;) :(
renča1
17.01.07,07:20
Milí poraďáci,


potrebujem Vašu pomoc. V roku 2005 mi bola poskytnutá dotácia z UPSVaR. V roku 2005 som si priznala do príjmu časť dotácie, ktorú som reálne aj minula. Problém je v tom, že odpisujem PC zostavu a teda rozpúšťam príspevok vo výške odpisov. Tohto roku by som mala zaúčtovať druhý odpis a rozpustiť ďalšiu časť príspevku do príjmu. A tu sa trošku zamotávam. Minulý rok som viedla riadne jednoduché účtovníctvo s preukázateľnými výdavkami. Tohto roku si chcem uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 %.
1. Môj príjem = VYSTAVENÉ FA UHRADENÉ V R.2006 + INÝ ZDANITEĽNÝ PRÍJEM + ČASŤ DOTÁCIE VO VÝŠKE ODPISOV (??? účtujem do príjmu aj kreditné úroky na podnikateľskom účte, keď si uplatňujem paušálne výdavky a teda neúčtujem do réžie poplatky za vedenie účtu)
2. PODĽA MOJICH INFO MUSÍM VIESŤ KNIHU VFA. JE PODMIENKOU VIESŤ AJ PEŇAŽNÝ DENNÍK? A ČO S ODPISMI? KDE ICH MÁM ZAEVIDOVAŤ ZA ROK 2006?


PROSÍM ODPOVEDZTE MI, JE TO ŽIVOTNE DOLEŽITÉ.

ĎAKUJEM.
:o :rolleyes: :eek: :confused: :) :mad: ;) :(

k bodu
1) do príjmu sa zahrňuje aj kredit.úroky na podnik.účte. Poplatky, ako ďalšie iné výdavky o nich neúčtuješ. V 40% máš zahrnuté všetky výdavky okrem odvodov do poisťovní, ktoré si odrátaš z príjmu.
2) Odpisy sú zahrnuté vo výdavkoch v tých 40%. Na kartu poznačíš odpis za r.2006, nebudeš o ňom účtovať. Tento odpis sa nedá prerušiť pri uplatnňovaní paušál.výdavkoch. Musíš viesť knihu pohľadávok, evidenciu zásob. Nie si povinná mať peňaž.denník.
Kelis
17.01.07,07:59
Ďakujem krásne, tak rýchlu odpoveď som nečakala. Si super.
Ešte sa teda spýtam, ten príjem som rozpísala správne? Vyzerá to u mňa približne takto:
170 000 (cca je príjem za vfa + iný zd. príjem + kreditné úroky na podnik.účte + dotácia vo výške odpisu)
x 40 % = 68 000
+ 90 816
+ 25 161 (soc. a zdr. poistenie)
= 170 000 - 183 977 = - 13 977 STRATA

Podrobný peňažný denník teda viesť nebudem, zaúčtujem iba príjmy v časovom slede a odvody + zaevidujem odpis na odpisovú kartu za rok 2006. Zásoby nemám žiadne. A ešte evidenciu pohľadávok.

Ešte poprosím o odpoveď či to takto môže byť a či je to správne.
Ďakujem.
renča1
17.01.07,08:14
Nie je to správne.
170 000 - (40%) 68 000 - odvody 25161 = 76 839,00 základ dane.
Od základu dane 76 839 ,00 - si odpočítaš odpoč.položku 76 839,00 ( i keď máš nárok na 90 816,00. Daňová povinnosť na úhradu 0,00. Strata môže vychádzať len z P - V a nie z odpočítateľných položiek.
Kelis
17.01.07,08:28
Jasnéééééééé, tak teda od základu dane 76 839 Sk (ktorý je teda kladný) ešte odpočítam 90 816 (odpočitateľnú položku na daňovníka) a tým pádom mi nevzniká daňová povinnosť.
Dúfam, že už teraz som to pochopila. Tak či onak, je to pre mňa výhodnejší systém riešenia. Nemám v tomto roku toľko preukázateľných výdavkov a ani nemám záujem ich teraz zháňať.
Účtovníctvo som si viedla od začiatku r.2006 úplne podrobne v peňažnom denníku a myslím, že to tak aj budem robiť naďalej. Ku koncu roka sa vždy rozhodnem, ktorá alternatíva je pre mňa výhodnejšia.

Ešte please ten príjem som rozpísala správne? Hlavne tú dotáciu vo výške odpisov je potrebné tiež započítať, nie?

Thanks
renča1
17.01.07,09:28
Jasnéééééééé, tak teda od základu dane 76 839 Sk (ktorý je teda kladný) ešte odpočítam 90 816 (odpočitateľnú položku na daňovníka) a tým pádom mi nevzniká daňová povinnosť.
áno
Dúfam, že už teraz som to pochopila. Tak či onak, je to pre mňa výhodnejší systém riešenia. Nemám v tomto roku toľko preukázateľných výdavkov a ani nemám záujem ich teraz zháňať.
Účtovníctvo som si viedla od začiatku r.2006 úplne podrobne v peňažnom denníku a myslím, že to tak aj budem robiť naďalej. Ku koncu roka sa vždy rozhodnem, ktorá alternatíva je pre mňa výhodnejšia.

správne aj ja by som to tak robila.

Ešte please ten príjem som rozpísala správne? Hlavne tú dotáciu vo výške odpisov je potrebné tiež započítať, nie?

Ja som myslela, že všetko čo si opísala v zátvorke, teda aj príjem z dotácie vo výške odpisu tvorí sumu 170 tis. Ak nie, tak ju tam dopočítaj vo výške odpisu.

Thanks

.............
Kelis
17.01.07,09:31
Ďakujem ešte raz za odpovede a predovšetkým za pomoc.
Áno, suma 170 000 tvorila všetky moje príjmy vrátane rozpúšťanej dotácie.

Pekný deň, pre mňa je hneď krajší keď mám o jeden problém menej.

Dík.
hana57
17.01.07,11:48
Dobry den, prosim Vas pri pausalnych vydavkoch sa vedie evidencia ako pri klasickom uctovani /penazny dennik, pokladna, ucet, .../?
Vopred dakujem
Anja111
17.01.07,11:56
Dobry den, prosim Vas pri pausalnych vydavkoch sa vedie evidencia ako pri klasickom uctovani /penazny dennik, pokladna, ucet, .../?
Vopred dakujem

Pri paušálnych výdavkoch sa vedie evidencia o príjmoch, majetku a o pohľadávkach a záväzkoch.
Marína
17.01.07,13:10
Pri paušálnych výdavkoch sa vedie evidencia o príjmoch, majetku a o pohľadávkach a záväzkoch.
Anja111, záväzky sa neevidujú. Má to logiku. Ak si ich neuplatňuješ v skutočnej výške, evidencia by bola zbytočná, preto ju aj zákon nevyžaduje. Pozri ZoDP_§6_ods.10 poslednú vetu.