Vera
29.12.04,10:29
Ahojte,

potrebujem poradiť. živnostník si chce dávať náklady súvisiace s mot. vozidlom do nákladov, lenže auto je písané na otca. Je mi jasné, že musí zaplatiť daň z mot. vozidla, ale neviem, či si ju môže dať do výdavkov (JÚ)? A tak isto aj dialničnú známku. Ostatné mi je jasné .... (PHM, 6,2 Sk/Km)
S otcom si môžu spísať zmluvu o nájme, alebo druhá možnosť, že otec prepíše auto na syna.

Vopred ďakujem
Vera
29.12.04,10:44
Neviete mi nikto poradiť, please ??
Yvvetta
29.12.04,11:03
No doteraz platilo, že si nemohol cestnú daň do nákladov ak auto nebolo jeho. Ale po novom vôbec netuším.
Vera
29.12.04,12:24
Tak sa mu oplatí, ak mu otec prepíše auto na jeho meno?? Ak by to bolo po starom...
rene
29.12.04,12:47
Náhrady si môže uplatňovať len za vlastné auto, nie prenajaté. Ak ho prepíše, má v nákladoch auto/formou odpisov,ak bude firemné/ aj cestnú daň, aj paušál/ak bude auto súkromné/,aj dialničnú nálepku.
Sany
03.01.05,13:10
Čo je vlastne vlastné auto? Čo ak je písané na manželku? Je vlastné alebo nie? Všetko je v BSM....
Evanka
03.01.05,13:34
Podla mna ano. Je to predsa spolocny majetok. Myslim, ze to tak beru aj danovaci.
iva
03.01.05,13:49
S tým autom v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je to takto :
Manželia si spoločne kúpili auto, auto je písané na manžela.
Napr. podniká manželka, môže si dávať do nákladov cestovné (teda prac.cesty - počet kilometrov x amortizácia a spotreba), ale musí byť zaplatená cestná daň (po novom daň z motor.vozidiel). Tú daň musí ale zaplatiť manžel, aj podať tlačivo na cestnú daň, keďže on je v techn.preukaze zapísaný ako majiteľ. Takto zaplatenú cestnú daň si manželka-podnikateľka nemôže dať do nákladov.
Vera
03.01.05,14:23
Správne tomu rozumiem - ak bude auto vo vlastníctve firmy - do nákladov (reps. výdavkov v JU) si môže dať odpisy, PHM, opravy, poistenie, daň
a ak si ho nenapíše na firmu - tak môže dať daň, PHM + paušál 6,20 Sk?
Teda oplatí sa, aby mu otec auto prepísal na neho,nie ?
Majka
03.01.05,14:25
suhlas s ivou.