MIŠO T
12.01.07,21:00
moje vystavené DF a VF v CM, nevysporiadané-neuhradené v r. 2006 prechádzajú do r. 2007 s kurzom 31.12.2006
Rozdiel mám zaúčtovať do PD ako uzávierk. operáciu-kurz.rozdiely :
- poníženie sumy DF= kurz zisk- ako príjem OZD-/stlp. 16/,
- poníženie sumy VF= kurz. strata - ako výdaj OZD-réžia.

Je to správne ?
Adula
12.01.07,20:09
Faktúry došlé a vyšlé prepočítaš kurzom k 31.12.2006 a do výkazu o majetku a záväzkoch uvedieš hodnotu prepočítanu k 31.12.2006. Kurzový zisk a strata v jednoduchom účtovníctve ti vznikajú len pri prepočte pokladní a účtov v cudzej mene /nie z faktúr/ a to sa buď pripočítava- zisk alebo odpočítava - strata od základu dane. Adula
MIŠO T
12.01.07,20:17
kurzové rozdiely na bankovom účte a valut. pokladni som už urobil cez soft.
Ale príručka JU píše: na konci roka ID zvýšite príjmy/výdavky v PD o sumy doteraz nezaučtované, ktoré sa zahrnajú do daň. príjmov.
MIŠO T
12.01.07,20:20
Faktúry došlé a vyšlé prepočítaš kurzom k 31.12.2006 a do výkazu o majetku a záväzkoch uvedieš hodnotu prepočítanu k 31.12.2006.
Kurzový zisk a strata v jednoduchom účtovníctve ti vznikajú len pri prepočte pokladní a účtov v cudzej mene /nie z faktúr/ a to sa buď pripočítava- zisk alebo odpočítava - strata od základu dane. Adula

kurz. rozdiely v banke a val. pokladni mi urobil soft.
Príručka JU hovorí : za posledný zápis v PD cez ID : zvýšite príjmy/výdavky o sumy doteraz nezaúčtované, ktoré sa zahrňajú do daň. príjmov/výdavkov
Milan Benka
12.01.07,20:29
moje vystavené DF a VF v CM, nevysporiadané-neuhradené v r. 2006 prechádzajú do r. 2007 s kurzom 31.12.2006
Rozdiel mám zaúčtovať do PD ako uzávierk. operáciu-kurz.rozdiely :
- poníženie sumy DF= kurz zisk- ako príjem OZD-/stlp. 16/,
- poníženie sumy VF= kurz. strata - ako výdaj OZD-réžia.

Je to správne ?

Prepočítava sa iba banka a pokladňa, v JU KR pri DF a VF nepočítaš.
Marína
12.01.07,20:34
MIŠO T
12.01.07,20:51
Ďakujem. ??? to znamená, mám už zaúčtované: pokladne, banky, DF,VF,ID, kurz.rozdiely - žeby som uzavrel rok ?????

hi- ešte fa od ORANGE
Milan Benka
12.01.07,21:03
Ďakujem. ??? to znamená, mám už zaúčtované: pokladne, banky, DF,VF,ID, kurz.rozdiely - žeby som uzavrel rok ?????

hi- ešte fa od ORANGE

Čo s ňou? .
MIŠO T
12.01.07,21:17
musím za ňou počkať. zúčt. obdobie mám 14.1. a dôjde 21.1 aby som du jal do DPH IV.Q 06
Milan Benka
12.01.07,21:30
musím za ňou počkať. zúčt. obdobie mám 14.1. a dôjde 21.1 aby som du jal do DPH IV.Q 06


Daňová povinnosť ( a teda aj nárok na odpočet) pri orangi nastáva vystavením fa ! (§19/3 -3. veta ZDPH)
ekopo
13.01.07,07:16
Daňová povinnosť ( a teda aj nárok na odpočet) pri orangi nastáva vystavením fa ! (§19/3 -3. veta ZDPH)
Tak aj Orange vystavuje rovno FA: dátum vystavenia=dárum zd.plnenia.
MIŠO T
13.01.07,17:44
Daňová povinnosť ( a teda aj nárok na odpočet) pri orangi nastáva vystavením fa ! (§19/3 -3. veta ZDPH)

To znamená, že ju dám až do 1.Q 07 ?.
ekopo
13.01.07,17:54
Tá FA ide jednoznačne do 1Q 07
MIŠO T
13.01.07,18:01
Za IV.Q 06 mi vychádza na DPH NO. Ešte zapísať tento do pohľadávky voči DU a možem hupnuť do r. 07
MIŠO T
21.01.07,11:40
Faktúry došlé a vyšlé prepočítaš kurzom k 31.12.2006 a do výkazu o majetku a záväzkoch uvedieš hodnotu prepočítanu k 31.12.2006. Kurzový zisk a strata v jednoduchom účtovníctve ti vznikajú len pri prepočte pokladní a účtov v cudzej mene /nie z faktúr/ a to sa buď pripočítava- zisk alebo odpočítava - strata od základu dane. Adula

z toho mi vyplýva, že výkaz o majetku o závazkoch nebude totožný s výkazom vypočítaným softom ---o sumu povýšenia/poníženia pohľadavok a závazkov o kurz. rozdiely/s kurzom k 31.12/-.neúčtovaných v PD
liba2
21.01.07,12:07
z toho mi vyplýva, že výkaz o majetku o závazkoch nebude totožný s výkazom vypočítaným softom ---o sumu povýšenia/poníženia pohľadavok a závazkov o kurz. rozdiely/s kurzom k 31.12/-.neúčtovaných v PD
V inej obdobnej téme o k.r. bolo uvedené, že v JU sa prepočítavajú kurzom NBS k 31.12. aj všetky neuhradené DF a VF, a to cez ID v závierkových operáciach, teda aj v účt. programe by mali byť tieto záväzky a pohľadávky prepočítané na stav k 31.12.
MIŠO T
21.01.07,12:09
to isté som uvádzal vyššie. ale nie všetci majú na to rovnaký názor. Robím uzávierku po prvykrát a nechcel by som to poondiť .
liba2
21.01.07,12:14
to isté som uvádzal vyššie. ale nie všetci majú na to rovnaký názor
V takom prípade sa rozhodujem sama podľa skutočností v danom účtovnictve a keď sa dá, podložím to poznámkou s odkazom na príslušný predpis, podľa ktorého som sa rozhodla...
MIŠO T
21.01.07,12:19
jedna sa o to, že závazky mi prejdu do r. 2007 ponížené o cca 2.000.- a pohľadávky o cca 3.000. Rozdiel majetku a závazkov je cca 1.000.-, / ak to prepočítam kurzom k 31.12. a zaradím do výkazu/ - než softom.
liba2
21.01.07,12:29
jedna sa o to, že závazky mi prejdu do r. 2007 ponížené o cca 2.000.- a pohľadávky o cca 3.000. Rozdiel majetku a závazkov je cca 1.000.-, / ak to prepočítam kurzom k 31.12. a zaradím do výkazu/ - než softom.
Asi sa budeš musieť rozhodnúť sám/a. Ja by som sa snažila upraviť hodnotu pohľ.a záv. na stav k 31.12. po prepočítaní kurzom, teda urobiť tú zmenu aj v programe. Potom ti program zaradí do výkazu o majetku správne sumy.
V žiadnom prípade by som neprepočítavala rozdiel majetku a záväzkov, ale vypočítala by som každý doklad samostatne. Veď to budeš potrebovať aj v budúcom roku u každého dokladu jednotlivo, akú má hodnotu v Skk .
MIŠO T
21.01.07,12:38
JU robím v ALFE. v r. 07 keď uhradím, alebo mi príde úhrada - vyrovnám CM a soft mi automaticky urobí KR k danej fa v Skk. Teraz sa mi jedná o to, či sa majú robiť KR - ako som to položil v otázke na začiatku témy, či mi daňováci nemôžu použiť sankciu za nesprávne vedenie účtovníctva.
liba2
21.01.07,13:53
JU robím v ALFE. v r. 07 keď uhradím, alebo mi príde úhrada - vyrovnám CM a soft mi automaticky urobí KR k danej fa v Skk. Teraz sa mi jedná o to, či sa majú robiť KR - ako som to položil v otázke na začiatku témy, či mi daňováci nemôžu použiť sankciu za nesprávne vedenie účtovníctva.Ja ti neviem poradiť ako to urobiť "technicky", nepracujem s tým programom. Kurzový rozdiel ktorý vznikne po úprave pohľ. a záv. k 31.12. je príjem/výdaj neovplyvňujúci ZD, tak to treba označiť, neovplyvní ti účto, zmení sa len zostatok v saldokonte. Keď to zapíšeš takto, daňováci budú tiež spokojní.
Niektoré účtovníčky to urobia len ručne , ale ty píšeš ,že výkaz o mejetku ako výstup z programu nie je korektný, čísla nie sú skutočné, lebo sa urobila úprava ručne, tak sa snažím ti poradiť, ako na to, aby to bolo aj v programe. Treba sa rozhodnúť, či ručne, alebo v programe. Ja by som to urobila v programe, nič sa tým nepokazí, naopak výstupy budú mať reálne hodnoty. Len dohliadnúť na to čo je zvýraznené vyššie.
MIŠO T
21.01.07,15:54
ok. asi to urobím v evidencii pohľadávok a závazkov. ich sumu upravim tak, aby vstupili do r.2007 s kurzom k 31.12.- takto by som mal dostat nový stav aj do výkazu.
Milan Benka
21.01.07,19:54
Prepočítava sa iba banka a pokladňa, v JU KR pri DF a VF nepočítaš.

Tak mi to vychádza z postupov účtovania pre JU §15/4.
liba2
21.01.07,20:10
Tak mi to vychádza z postupov účtovania pre JU §15/4..... aby pravdivo uvádzal vo výkaze o majetku pohľadávky a záväzky znejúce na cudziu menu, tak musí tie fa prepočítať - nie ? :confused:
Paula
21.01.07,20:34
V jednej literatúre je takáto, pre mňa zapeklitá veta: Zostatok pohľadávok v cudzej mene k poslednému dňu účtovného obdobia sa prepočíta kurzom vyhláseným NBS k tomuto dátumu a vzniknuté rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pre vyčíslenie súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách....po pravde už pri opisovaní tejto vety sa mi takmer prsty zavrkočili, nieto ešte aj mozgové bunky.
andrej_rv
21.01.07,21:18
.... aby pravdivo uvádzal vo výkaze o majetku pohľadávky a záväzky znejúce na cudziu menu, tak musí tie fa prepočítať - nie ? :confused:Áno, musí. Táto povinnosť prepočítať pohľadávky a záväzky ku dňu účtovnej uzávierky vyplýva pre všetky účtovné jednotky (aj účtujúce v JÚ) zo znenia § 24 ods. 1 písm. b) a ods. 2 ZÚ. V náväznosti na znenie Postupov JÚ - § 15 ods. 4 sa tento kurzový rozdiel v peňažnom denníku neúčtuje a teda nemá vplyv na základ dane z príjmu. Vyčíslený kurzový rozdiel sa zaeviduje len v knihe pohľadávok resp. záväzkov tak, aby konečná hodnota ku dňu účtovnej uzávierky zodpovedala ich nominálnej hodnote prepočítanej kurzom NBS.
liba2
22.01.07,03:00
Áno, musí. Táto povinnosť prepočítať pohľadávky a záväzky ku dňu účtovnej uzávierky vyplýva pre všetky účtovné jednotky (aj účtujúce v JÚ) zo znenia § 24 ods. 1 písm. b) a ods. 2 ZÚ. V náväznosti na znenie Postupov JÚ - § 15 ods. 4 sa tento kurzový rozdiel v peňažnom denníku neúčtuje a teda nemá vplyv na základ dane z príjmu. Vyčíslený kurzový rozdiel sa zaeviduje len v knihe pohľadávok resp. záväzkov tak, aby konečná hodnota ku dňu účtovnej uzávierky zodpovedala ich nominálnej hodnote prepočítanej kurzom NBS.Teda inými slovami povedané to, čo v príspevku č. 22 ;) .
Ten kto vedie KNIHU pohľadávok, resp. záväzkov v programe Alfa, tak zostatky neuhradených fa k 31.12. prepočíta a zapíše v programe Alfa (a nie niekde na papieri). Výkaz o majetku z Alfy musí mať správne údaje.

O tom tu bola reč. Ja JU nerobím, ani Alfu nepoužívam, ale takto by som to urobila.
MIŠO T
22.01.07,06:24
Áno, musí. Táto povinnosť prepočítať pohľadávky a záväzky ku dňu účtovnej uzávierky vyplýva pre všetky účtovné jednotky (aj účtujúce v JÚ) zo znenia § 24 ods. 1 písm. b) a ods. 2 ZÚ. V náväznosti na znenie Postupov JÚ - § 15 ods. 4 sa tento kurzový rozdiel v peňažnom denníku neúčtuje a teda nemá vplyv na základ dane z príjmu. Vyčíslený kurzový rozdiel sa zaeviduje len v knihe pohľadávok resp. záväzkov tak, aby konečná hodnota ku dňu účtovnej uzávierky zodpovedala ich nominálnej hodnote prepočítanej kurzom NBS.

ok. takže takto to urobím. VF a DF v CM vstupia do r. 07 s kurzom k 31.12. , t.j. v pôvodnej sume + KR /+,-/ ale len v evidencii.
a NO DPH za 4.Q. zaevidujem tiež v Pohľadávkach voči DU / r.2006/.
Zita5
22.01.07,06:41
Program ALFA si počíta kurzové rozdiely k 31.12.200. , treba kliknúť na "Kurzové rozdiely " jednak na účet a taktiež aj pokladňu ... je tam sprievodca a všetko je tam popísané ako to zapísať na konci roka a vlastne celý postup .
MIŠO T
22.01.07,06:47
Program ALFA si počíta kurzové rozdiely k 31.12.200. , treba kliknúť na "Kurzové rozdiely " jednak na účet a taktiež aj pokladňu ... je tam sprievodca a všetko je tam popísané ako to zapísať na konci roka a vlastne celý postup .

Dik. nepotrebujem KR ku koncu roka - to robí soft. Išlo mi o neuhrad-nevyspor.VF a DF