Jozef Mihál
12.01.07,23:02
Náš zamestnanec mal v roku 2006 u iného zamestnávateľa príjem na dohodu. Tento príjem bol zdanený zrážkovou daňou, nakoľko v žiadnom mesiaci neprevýšil sumu 5000 Sk. Iný zamestnávateľ zamestnancovi vydal "Potvrdenie o príjmoch...", kde v riadku 12 je uvedený úhrn príjmov a v riadku 14 suma zrážkovej dane.

U nás mal zamestnanec príjem približne 100000 Sk, po odpočítaní odvodov vychádza základ dane približne 87000 Sk. Zamestnanec si okrem nezdaniteľnej časti "na seba" uplatňuje aj nezdaniteľnú časť - príspevky na životné poistenie v úhrne 8000 Sk.

Z toho vyplýva, že v ročnom zúčtovaní dane bude daň nulová a nezdaniteľné časti by sa nevyužili v plnej miere.

Zamestnanec preto chce použiť postup v zmysle § 43 ods.7 zákona a "dodaniť" príjmy zdanené zrážkou - tj. príjem z dohôd u iného zamestnávateľa.

Môžem zamestnancovi vykonať ročné zúčtovanie dane a "dodaniť" v ňom aj príjmy zdanené zrážkovou daňou?
Jozef Mihál
12.01.07,22:03
Ak si zamestnanec chce "dodaniť" aj príjem zdanený zrážkovou daňou - napr. z dohody u iného zamestnávateľa - musí si podať daňové priznanie.

V ročnom zúčtovaní nie je možné do úhrnu zdaniteľných príjmov započítať aj príjmy zdanené zrážkovou daňou.

ZoDP_§38_ods.1
medved
13.01.07,18:47
A ak pracovník má dva pracovné pomery . Jeden hlavný, kde platil preddavkvy a v druhom pracovnom pomere platil zrážkovú daň. Aj v tom prípade si musí podať sám ročné zúčtovanie? Nemôže mu ho spraviť zamestnávateľ ?
Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
13.01.07,20:21
Zmyslom vyššie uvedeného príkladu bolo vysvetliť postup v prípade, ak zamestnanec chce "dodaniť" príjem zdanený zrážkovou daňou - ak tak chce urobiť, musí si sám podať daňové priznanie.

Ak zamestnanec nechce dodaňovať príjem zdanený zrážkovou daňou, môže o ročné zúčtovanie dane požiadať zamestnávateľa, u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú čiastku (ak nie sú iné okolnosti, ktoré by bránili v tom, aby mohol požiadať o ročné zúčtovanie - napr. ak by mal príjmy podľa § 6 a pod.).
marcik
15.01.07,04:50
Ak som to správne pochopila, tak mám zamestnanca ktorý najskôr u nás pracoval DOVP a mal zrážk.daň, a od 1.10.06 nastúpil u nás na HPP, nemôžem mu urobiť zúčtovanie?
Jozef Mihál
15.01.07,06:09
Môžete mu urobiť ročné zúčtovanie dane, ak si nebude chcieť dodaniť príjem zdanený zrážkou.

Ak si ho však bude chcieť dodaniť (lebo samotný príjem zdanený preddavkovo nebol ani vo výške nezdaniteľného minima), tak si musí sám podať daňové priznanie.
BOBY
14.02.07,06:25
Ak má pracovník súbežne 2 prac.pomery, v hlavnom preddavková daň,vo vedľajšom zrážková. Robím mu RZD, zrážkovú daň nezohľadňujem. Ale nedať do r. 03 zaplatené poistné a príspevky aj platby z druhého zamestnania?
Jozef Mihál
06.03.07,07:18
Nedať. Poistné zamestnanca v ročnom zúčtovaní dane je len poistné, ktoré súvisí s príjmami, zdanenými preddavkovo, prípadne poistné, ktoré si platí sám.

Nesmie tam byť poistné, o ktoré sa znížil základ dane z príjmov, zdanených zrážkovou daňou.
komarka
15.03.07,09:44
Prajem pekný dník :o) a ďakujem všetkým, že sa pýtate a odpovedáte, je to super, vždy nájdem, čo hľadám. ĎAKUJEM

Prosim, proraďte:
Zamestnanec (HPP) bol PN od 9.1.2006 - 31.12.2006
Príjem zo záv.činnosti §43 ods.3 pism j) .....3.304.-
poistne.....420.-
dan zrážková....547.-
neuplatňuje odpočet na daňovníka
ma životné poistenie zaplatené....3.660.-

môže si podať daňové priznanie (typ A?) a vrátia mu daň - 547 Sk?
Dakujem za odpoved
Jozef Mihál
15.03.07,10:02
Áno, samozrejme.

Ak si podá daňové priznanie typ "A", má zrážkovú daň naspäť.
BRK
15.03.07,10:23
Prosím Vás, neviem či som v správnej téme, ale nič bližšie som nenašla. Robím priznanie FO, zamestnanec v HPP s preddavkovou daňou, má dohodu so zrážkovou daňou a odvedeným ZP, príjmy z prenájmu nehnuteľností. Ide mi o príjem zo závislej činnosti, do r. 33 priznania pre FO typ B uvediem príjem z HPP + dohody (čiže sumár príjmov zdanených preddavkovou aj zrážkovou daňou) do. r. 34 uvediem poistné z HPP aj dohody?
Ďakujem pekne za Váš názor, Katarína
Jozef Mihál
15.03.07,10:42
Ad BRK:

Predpokladám, že príjem zdanený zrážkovou daňou uvádzate do daňového priznania preto, lebo sa daňovníkovi vráti zrážková daň.

Príjem zo závislej činnosti zdanený zrážkovou daňou sa uvádza v riadku 33 (typ "B"), do riadku 34 sa potom uvedie poistné, zrazené z príjmov, zdanených zrážkovou daňou.

Čiže robíte to dobre.
BRK
15.03.07,10:52
Ďakujem pekne za odpoveď. Konkrétne tomuto daňovníkovi sa daň nevráti, má ešte aj príjmy z prenájmu nehuteľností, ale z hľadiska výšky dane mu to nič neurobí tak by som to uviedla aj v priznaní. Ak ešte môžem, potom zrážkovú daň uvediem do r. 98 priznania a preddavkovú daň na r. 99 priznania?
Vďaka, Katarína
Jozef Mihál
15.03.07,10:53
zrážkovú daň uvediem do r. 98 priznania a preddavkovú daň na r. 99 priznania?
Presne tak .
Kandrea
23.03.09,13:13
Dobrý deň, chcem sa spýtať keď budem robiť dôchodkyni daňové priznanie a keď má príjmi zo zrážkovou daňou, budem jej dávať jeden príjem celý a druhý len časť, aby som neprevýšila sumu 49248 Sk. Má z tohoto príjmu odvedené aj poistné. Treba ho tiež odpočítať v pomernej výške ?
Jozef Mihál
23.03.09,14:02
Áno - do DP uvediete príjmy zdanené zrážkovou daňou tak, aby úhrn príjmov brutto bol presne 49248 Sk.

Poistné uvediete alikvótnou sumou, ale v podstate je to jedno, pretože podľa § 46 bude výsledná daňová povinnosť tak či tak nula.
Kandrea
24.03.09,05:55
ďakujem
Kandrea
01.04.09,06:24
Dobrý deň, urobila som daňové priznanie pre dôchodcu, a dala som mu len časť príjmu zdaneného zrážkou do výšky 49248 Sk. Poslali predvolanie z daňového úradu. Volala som na DÚ vysvetlila som pani dôvod, prečo sme to tak robili. Pani z dú povedala, že si to má opraviť, lebo jej to na potvrdenia nesedí a to musí sedieť a má si podať dodatočné DP. Ako ju presvedčiť že to tak môže byť? Ďakujem
Jozef Mihál
01.04.09,07:03
§ 43 nedefinuje presný postup pri uplatení príjmu zdaneného zrážkovou daňou pri "dodanení" v daňovom priznaní, čiže je len a len na rozhodnutí daňovníka, akú časť príjmu zdaneného zrážkovou daňou v DP uplatní. Vyžadovať, aby v DP uvedený príjem presne "sedel" s príjmom uvedenom v Potvrdení od zamestnávateľa (v zmysle aby nebol v DP uvedený nižší príjem) nemá oporu v zákone.


Napríklad na DÚ Trenčín je možné postupovať tak, ako to popisujem v tomto príspevku. Ak pre občanov platí ústavou garantovaná rovnosť pred zákonom, tak iný DÚ nemôže interpretovať § 43 zákona svojvoľne inak a v rozpore so samotným zákonom. Pripomínam, že čo zákon nezakazuje (napr. postup pri uplatení "dodanenia"), to môže občan vykonať bez toho, žeby mu v tom mal brániť nejaký úradník.
Kandrea
01.04.09,07:58
Ďakujem pekne, skúsim pani úradníčku presvedčiť, že to tak môže byť. :-)
Kandrea
17.04.09,08:09
Dobrý deň, poradíte mi prosím pán Mihál ešte niečo keď, sa daňová úradníčka nechce dať presvedčiť...že ona na to nemá metodiku a nemôže to tak prijať. Alebo sa to mám nechať tak a urobiť dodatočné daňové priznanie len na sumu aby jej to sedelo?
Jozef Mihál
18.04.09,20:09
Sťažujte sa na Daňovom riaditeľstve v Banskej Bystrici.

Adresu nájdete na www.drsr.sk
Kandrea
07.05.09,09:24
Nakoniec som nemusela nič riešiť, daňový úrad daň vrátil, s tým, že čakajú na metodiku, ktorá im presne vysvetlí či sa to môže tak robiť, alebo nie a že je to 50% - 50% či to prejde, a ak to prejde tak sa bude musieť vrátiť celá suma a že som radšej mala podať dodatočné a uviešť, len sumu v jednom potvrdení. Ďakujem pán Miháľ za rady.
rennka
16.02.10,14:47
Dobry den, zamestnanec pracoval do 6/2009 na HPP-preddavkova dan. V 7-8/09 pracoval u toho isteho zamestnavatela na dohodu-zrazkova dan. Odvtedy nepracoval-vysluhovy dochodok. Teraz poziadal o RZD na uplatnenie NC na manz. +DB a aj zrazkovu dan. Manzelka pobera dochodok zo SP- povazuje sa za jej prijem? Ma narok na DB na syna -studenta na cely rok? Ked si chce uplatnit zraz. dan- nemal by si podat DP?
Dakujem
Jozef Mihál
17.02.10,06:36
Dôchodok zo SP sa považuje za vlastný príjem manželky, vianočný príspevok sa nepovažuje za vlastný príjem manželky.

Nárok na DB sa môže uplatniť za celý rok, ak počas celého roka boli splnené podmienky - syn študoval celý rok.

V RZD prvýkrát za rok 2009 sa môže uplatniť aj príjem zo závislej činnosti zdanený zrážkovou daňou.

http://www.porada.sk/t127141-nezdanitelna-cast-na-manzelku-za-rok-2009-a.html

http://www.porada.sk/t127355-ziadost-o-vykonanie-rocneho-zuctovania-za-rok-2009-a.html
rennka
17.02.10,12:09
Dakujem p.Mihal
samo zv
02.03.10,07:11
§ 43 nedefinuje presný postup pri uplatení príjmu zdaneného zrážkovou daňou pri "dodanení" v daňovom priznaní, čiže je len a len na rozhodnutí daňovníka, akú časť príjmu zdaneného zrážkovou daňou v DP uplatní. Vyžadovať, aby v DP uvedený príjem presne "sedel" s príjmom uvedenom v Potvrdení od zamestnávateľa (v zmysle aby nebol v DP uvedený nižší príjem) nemá oporu v zákone.


Napríklad na DÚ Trenčín je možné postupovať tak, ako to popisujem v tomto príspevku. Ak pre občanov platí ústavou garantovaná rovnosť pred zákonom, tak iný DÚ nemôže interpretovať § 43 zákona svojvoľne inak a v rozpore so samotným zákonom. Pripomínam, že čo zákon nezakazuje (napr. postup pri uplatení "dodanenia"), to môže občan vykonať bez toho, žeby mu v tom mal brániť nejaký úradník.
Môže sa teda v DP A uviesť časť príjmov zrazených zrážkovou daňou z potvrdení od zamestnávateľa, napr. tak aby daň vyšla maximálne 16,60 €? Daň za v takej výške neplatí (aj keď celkové zdaniteľné príjmy presahujú 50 %), a DÚ by mal vrátiť aj preddavkovú dať, aj zrážkovú (z časti uvádzanej v DP), ktorá sa považuje za preddavkovú? Či vyšlo nejaké usmernenie DÚ, ako rozdeľovať príjmy zdanené zrážkovou daňou(ako sa spomína v príspevku č. 22)? Nič som také nenašiel.
Jozef Mihál
02.03.10,08:52
V DP sa môže uviesť len časť príjmov, zdanených zrážkovou daňou - napríklad tak ako píšete a to z dôvodu, aby vyšla daň do 16,60 €.

Žiadne jasné a zrozumiteľné usmernenie DU k tomuto problému neexistuje (aspoň ja o žiadnom neviem), avšak samotná žiadosť o RZD, ktorú vypĺňa zamestnanec, je dôkazom toho, že je možné takto postupovať.
samo zv
04.03.10,04:19
ďakujem za tak rýchlu odpoveď
MIRKA
10.03.10,15:53
dobrý deň,
chcem sa spýtať:
dôchodca u nás pracuje na dohodu od 2.2.2009, má u nás príjem zdanený preddavkom=890eur a zrážkovou daňou=1120eur. akú maximálnu sumu príjmu si môže zahrnúť do DP, aby nemusel podávať RZZP??

ďakujem veľmi pekne
Jozef Mihál
10.03.10,16:00
Ak mal príjem len na dohody, RZZP určite podávať nemusí - pre dôchodcu - poistenca štátu - je dohoda príjem spadajúci do tzv. vyňatých príjmov - § 13 ods. 20 zákona o zdravotnom poistení.
uko
02.03.11,22:38
mohol by ma prosim niekto uistit?
...zamestnanec ma prijmy od dvoch zamestnavatelov:
- u jedneho ma podpisane vyhlasenie ale preddavky na dan rovne nule
- u druheho prijem na dohodu v celkovej vyske cca 500eur za cely rok. zrazena zrazkova dan 90Eur.
pri vyplneni DP typ A na stranke danoveho riaditelstva vysla dan 15 Eur(riadok45), co je menej ako 16,60 preto mam dat na riadok 54 nulu a teda cela zrazkova dan 90Eur bude preplatkom dane a bude vratena.
a teraz co ma myli
myli ma to, ze keby tomuto zamestanancovi urobil zamestnavatel RZD, pri vypocte by sa napozeralo na to, ze dan je nizsia ako 16,60 a vysledok by bol preplatok len vo vyske 75EUR (15-90=-75)
otazka
Je teda toto danove priznanie vyplnene spravne a je vysledkom naozaj preplatok dane 90EUR?
vopred dakujem
samo zv
04.03.11,07:15
Podľa mňa je to dobre vyplnené, mňa to tiež vlani zaskočilo. Ale v tomto prípade je výhodné urobiť daňové priznanie a nie ročné zúčtovanie.
uko
04.03.11,18:26
Podľa mňa je to dobre vyplnené, mňa to tiež vlani zaskočilo. Ale v tomto prípade je výhodné urobiť daňové priznanie a nie ročné zúčtovanie.
ved prave!!! dakujem